12 września 1683 r. i chwały polskiego oręża udała się autokarowa grupa z całej Polski. Start i meta pielgrzymki miały miejsce na osiedlu Szczepin z parafii pw. Chrystusa Króla.
Z okazji 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej dane nam było zobaczyć Wiedeń: zwiedzić pałac Schönbrunn, katedrę pw. św. Szczepana, zobaczyć centrum miasta, ogromne zabytkowe budowle, parki i dzielnice miasta, które kiedyś było stolicą ogromnego imperium. Uczestniczyliśmy w spotkaniu na terenie Ambasady RP, gdzie spotkali się Polacy z Polski oraz Polonia z Wiednia i Austrii. Szczególnym gościem był Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, który wziął udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Momentem szczególnym było wydarzenie na wzgórzu Kahlenberg. W niedzielę 9 września 2018 Mszy św. pontyfikalnej w kościele pw. św. Józefa przewodniczył JE Ks. Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, w obecności wielu kapłanów,
w tym o. Romana Krekory CR, proboszcza i gospodarza świątyni. Piękna liturgia uroczystej Eucharystii oraz wyjątkowa oprawa z udziałem polskich akcentów, była sposobnością
Reklama
do duchowej łączności z Polską, nas uczestników, w tym dniu poza Polską. Z wszystkimi obecnymi w tym miejscu i czasie Polakami wymienialiśmy gesty życzliwości, rozmawialiśmy o Polsce, eksponowaliśmy Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, wyjaśnialiśmy ich genezę, miejsce ogłoszenia oraz ich aktualność w XXI wieku.
Ubogaceniem dalszej części uroczystego i świątecznego dnia były polskie dożynki. Nasza delegacja dzieliła się chlebem ze Znakiem Rodła, pieczywem, wyrobami cukierniczymi, jabłkami, owocami oraz przede wszystkim dobrym słowem z naszymi polskimi braćmi. Przywieźliśmy piękny wieniec dożynkowy z Krzyżem, Orłem Białym oraz akcentami biało – czerwonymi. To przy nim właśnie uczestnicy, goście i turyści wykonali najwięcej zdjęć.
Chcemy otoczyć miejsce polskiego zwycięstwa w obronie Europy, troską i wsparciem. Tylko my, Polacy, możemy skutecznie i efektywnie zadbać o to szczególne miejsce pamięci: polskiego zwycięstwa, obrony tożsamości Europy, wiary Chrystusowej w XVIII wieku. Obecność przedstawicieli wrocławskiej i pomorskiej oświaty daje nam nadzieję i pewność,
że od roku 2019 młodzież szkolna zacznie regularnie wyjeżdżać do Wiednia
na zorganizowane lekcje spod znaku polskiego zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego. Zrobiliśmy w tym kierunku zdecydowany krok. Przybyliśmy, zobaczyliśmy, niech Bóg zwycięża.