Promocja książki, wydanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, była głównym punktem czwartkowego wieczoru, 15 listopada, w gościnnej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Spotkanie poprowadziła Ewa Hadrian, a słowo wstępne wygłosił dyrektor Tadeusz Sławecki.
Książkę pt. „Z pamiętnika naszej Matki” zaprezentowali synowie Jadwigi Orłowskiej-Machowej i edytorzy pozycji: dr nauk med. Wojciech Mach i b. redaktor „Głosu Wybrzeża” Jacek Mach. Ponieważ pewną cześć życia autorki pamiętników i jej synów wypełniła służba harcerska, nad opracowaniem i promocją książki czuwał harcmistrz Stanisław Dąbrowski, a czytelnię zbiorów specjalnych WBP wypełniło grono harcerek i harcerzy. Druh S. Dąbrowski użyczył głosu autorce i cytowanemu w książce Marszałkowi; objaśniał historyczne i biograficzne wątki publikacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pamiętnik tworzą dwa tomy: I - od 5 maja 1918 r. do 4 lipca 1920 r. oraz II - od połowy lat 20. XX w. do 1952 r. J. Orłowska przed 1918 r. była zatrudniona w administracji austriackiej, w wolnej Polsce pracowała w sztabie płk Edwarda Śmigłego-Rydza i w Komendzie Chorągwi ZHP (m.in. z Ewą Szelburg, później Zarembiną) jako druhna 1. Żeńskiej Drużyny im. E. Plater. Życie młodej mieszkanki Lublina w czasie obrony jeszcze młodszej polskiej niepodległości w okresie wojny polsko-bolszewickiej, to udział w wiecach patriotycznych, kursy sanitarne, zbiórki na fundusz obronny i wysyłanie ochotnikom paczek na front. Była też studentką KUL, dlatego wspomina odwiedziny Józefa Piłsudskiego na uczelni. Autorka książki podkreśla, że w listopadzie 1918 r. nie wojsko, czy dorośli z POW, ale dzieci i młodzież byli tymi, którzy bez wątpienia uwierzyli w niepodległość i ją praktycznie realizowali, np. poprzez rozbrajanie zaborców i przywracanie symboliki religijno-narodowej w przestrzeni publicznej.
Spotkanie było także finisażem wystawy „Niepodległość harcerstwem znaczona. 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego”, którą WBP dotąd prezentowała u siebie i będzie gościnie promować w instytucjach kulturalnych Lubelszczyzny. Udostępnienie eksponatów zawdzięczamy Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Lubelskiej Chorągwi ZHP, dofinansowaniu z programu „Niepodległa” i Marszałkowi Województwa Lubelskiego oraz patronatowi prezydenta RP Andrzeja Dudy.