Reklama

Wspomnienia z wizyty u ks. Jana Twardowskiego

Niedziela płocka 14/2005

30 grudnia 2004 r. Dziecięca Grupa Teatralna „Spod Znaku Króla Maciusia I” wraz z dyrektor Romą Ludwicką przybyła z wizytą do ks. Jana Twardowskiego, aby pokazać mu pastorałkę, napisaną przez Waldemara Smaszcza. To niecodziennie spotkanie w maleńkim warszawskim mieszkaniu Księdza przy klasztorze sióstr wizytek zostało zarejestrowane przez Tadeusza Bystrama. 10 marca w płockim MDK-u odbyła się projekcja tego filmu połączona ze spotkaniem z Waldemarem Smaszczem oraz Tadeuszem Bystramem. W ten sposób postanowiono uczcić zbliżające się 90-lecie urodzin ks. Twardowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Mam przyjemność od 22 lat być blisko ks. Twardowskiego - opowiadał Waldemar Smaszcz, krytyk literacki i twórca pastorałki. - Od 15 lat są to już spotkania stałe, raz w tygodniu. Była jednak pewna nuta w kontaktach z Księdzem, której nie potrafiłem podjąć. To była jego twórczość dla dzieci. Ks. Twardowski nieustannie powracał w naszych rozmowach do tego, że tak naprawdę ważne jest to, co pisze dla dzieci. To zaś, co pisze dla dorosłych, jest pisane na marginesie, bo samej twórczości dla dzieci nikt poważnie nie traktuje. I to, co było w jego twórczości marginalne, stało się widoczne, a najgłębsze dokonanie ks. Twardowskiego istnieje tak naprawdę gdzieś na uboczu” - opowiadał Waldemar Smaszcz.
Jednocześnie dodał, że w podjęciu tematyki dziecięcej i zrozumieniu dziecięcego świata pomogły mu kilkakrotne wizyty w Domu Kultury im. Króla Maciusia I. Dzięki temu powstała pastorałka dla dzieci. Pastorałka, która, jak żartował jej Autor, w świetle tradycji jest zupełnym skandalem. Nie ma w niej bowiem Heroda ani trzech króli. Jest tylko Święta Rodzina, dzieci i zwierzęta w stajence. „Te jasełka - mówił ich Autor - powstały z ducha ks. Twardowskiego. Bo zdaniem Księdza Jana Boże Narodzenie mogą zrozumieć tylko dzieci, one bowiem przyjmują to z ufnością”.
W jasełkach Waldemara Smaszcza nikt nie płacze, że maleńki Jezus urodził się w ubogiej stajence. Przeciwnie, dzieci, które przychodzą do stajenki, podziwiają ją, cieszą się, że Dzieciątko Boże ma pachnące sianeczko.
„Gdy ks. Twardowski dowiedział się o jasełkach, kazał sobie przeczytać cały tekst - opowiadał dalej Waldemar Smaszcz. - Po uważnym wysłuchaniu całości i usłyszeniu o projekcie wystawienia pastorałki, zaczął wspominać jak to dawniej, gdy jeszcze mógł chodzić, uczestniczył w wielu takich wydarzeniach. Wówczas zrodził się pomysł, aby z pastorałką przyjechać do Księdza.
O filmie opowiadał reżyser Tadeusz Bystram. Okazuje się, że zarejestrowanie tego spotkania nie było łatwym zadaniem, z powodu bardzo małych rozmiarów pokoju, w którym prezentowano pastorałkę. „Nie było nawet miejsca, żeby postawić statyw - wspominał Reżyser. - Nie było mowy o przemieszczaniu się małych aktorów w trakcie prezentowania jasełek”. Doskonałym pomysłem okazała się zatem drabina, postawiona na środku pokoju, na której skupiły się małe „aniołki”. „Może jednak właśnie dzięki temu wytworzyła się niepowtarzalna atmosfera” - opowiadał Reżyser.
O tym, jak faktycznie wyglądała pamiętna wizyta u ks. Jana Twardowskiego, można było przekonać się tuż po wypowiedziach Autora pastorałki i Reżysera filmu. Jego projekcja przeniosła na chwilę uczestników spotkania do maleńkiego i skromnego mieszkania Poety, którego atmosferę tworzą niezliczone ilości rzeźbionych, ludowych świątków, aniołów i ulubionych przez Księdza Jana biedronek. Można było przekonać się, jak doskonale mali aktorzy poradzili sobie z utrudnieniami przestrzennymi i jak wspaniałą stworzyli atmosferę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele