Reklama

Wiadomości z Kinshasa - Kongo - Wielkanoc 2005

Niedziela podlaska 20/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Przyjaciele Misji!

Niewiele się zmieniło w naszym kraju od ostatniego mojego listu. Wszelkiego rodzaju kryzysy biją tutaj rekordy, rząd przejściowy wcale nie myśli oddać władzy. Powstał on po obaleniu dyktatury w 1997 r. Na jego czele stanął prezydent oraz 4 wiceprezydentów, wybranych z opozycji. Sytuacja nienormalna: w kraju, gdzie panuje skrajne ubóstwo i nędza, rząd pozwala sobie na taki luksus. Dla Konga była to jedyna możliwość, aby zakończyć nieustanne przelewanie krwi w walkach przeciwko sobie.
Każdy z wiceprezydentów ma swoją armię, co stwarza dziwną sytuację w kraju. Po negocjacjach na poziomie międzynarodowym i lokalnym ustalono, że tego roku - 30 czerwca - odbędą się pierwsze demokratyczne wybory. Mijały lata, a przejściowy rząd wcale nie respektował kalendarza wyborczego, w żółwim tempie realizował program, co spowodowało wielkie niezadowolenie wśród miejscowej ludności. Wiadomość o przedłużeniu kadencji podekscytowała niezadowoloną ludność. Zabierali głos ludzie Kościoła, mówiąc, że dłużej tak być nie może, wytykali wady obecnego rządu i wzywali do szybkiego zakończenia przedłużającej się kadencji. List ogłoszony przez Episkopat pt. Kongo naszą własnością wywołał wielki entuzjazm wśród mieszkańców stolicy i poza nią. Jest jeszcze wiele do zrobienia, by wybory mogły odbyć się w czerwcu: brak właściwej konstytucji oraz debata nad jej modernizacją pochłonie sporo czasu, debata nad wiekiem prezydenta, sprawa referendum - to niektóre przesłanki, wskazujące na to, że zabraknie czasu na zrealizowanie koniecznych warunków. Przeciwnicy i opozycja snują smutne scenariusze na wypadek, gdy wybory nie dojdą do skutku 30 czerwca. Natomiast Kościół i ludzie dobrej woli robią wszystko, by przygotować ludność na ten wielki dzień w historii narodu, który kroczy drogą krzyżową ku upragnionej demokracji. Siła i determinacja Kościoła lokalnego jeszcze raz wyraziła się poprzez masowne uczestnictwo w ceremoniach Wielkiego Tygodnia. W Wielki Czwartek Ofiarę Wieczerzy Pańskiej sprawował bp Dominik Mbulamatari, który dokonał także ceremonii umycia nóg 12 wiernym. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek zgromadziła bardzo dużo wiernych mimo upału (35°C). Męka Pańska śpiewana była przez grupę młodych ludzi, z kapłanem w roli Pana Jezusa. Adoracja Krzyża przebiegła w wyjątkowej atmosferze - wierni sześcioma rzędami zbliżali się do dużego Krzyża, aby oddać mu cześć i hołd.
Ceremonią poświęcenia ognia w Wielka Sobotę o godz. 20.00 rozpoczęliśmy świętowanie Paschy. Po odśpiewanym Orędziu wiekanocnym, w Liturgii Słowa zostały wykorzystane wszystkie czytania, a było ich 9. Byłem zdumiony wytrwałością w słuchaniu Słowa Bożego przez tak liczną rzeszę. Uroczyste Gloria, w rytmie tanecznym wokół ołtarza, podkreśliło wielki sens świętowanych wydarzeń. świętowanie Paschy zakończyliśmy po północy. To była rzeczywiście Wielka Noc, w czasie której wszyscy radowali się z uczestnictwa w Tajemnicy Zbawienia.
Serdeczne życzenia i pozdrowienia dla wszystkich Czytelników Niedzieli Podlaskiej. Polecam się Waszym modlitwom

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele