Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IX Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej zbliża się do finału

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało kolejny IX Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, adresowany do uczniów szkół średnich. Tegoroczny konkurs obejmuje tematycznie Ewangelie synoptyczne i Dzieje Apostolskie. Ideą konkursu jest zachęcenie uczniów szkół średnich do czytania i zgłębiania Słowa Bożego. Konkursowi patronuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Odbył się już tegoroczny etap szkolny i diecezjalny. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 13 uczestników: Szymon Pedrycz, Jacek Majbrocki i Barbara Nieżarowska - uczniowie Katarzyny Rybickiej i Danuty Włoczewskiej z V LO w Toruniu; Dawid Klimczak i Jagoda Zagórska - uczniowie katechety Piotra Karepina z X LO w Toruniu; Tomasz Watorski i Małgorzata Zulewska - uczniowie katechetów ks. Romana Napiwodzkiego i Dariusza Gejdy z XII LO w Toruniu; Marta Milewicz, Marcin Pokornicki i Katarzyna Jurkiewicz - uczniowie katechetki Bożeny Szwechowicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu oraz Przemysław Modrzyński, Patryk Soliński, Marta Kalwicka - uczniowie LO i Zespołu Szkół Rolniczych z Brodnicy pod opieką katechetów: ks. Wojciecha Żuchowskiego, Beaty Kwiatkowskiej i Krzysztofa Kimaszewskiego.
Zgodnie z regulaminem, spośród uczestników etapu diecezjalnego wytypowano 3 osoby do etapu ogólnopolskiego: Szymona Pedrycza z V LO w Toruniu (katechetka Katarzyna Rybicka), który zdobył I miejsce; Jagodę Zagórską - zdobywczynię II miejsca z X LO w Toruniu (katecheta Piotr Karepin) i zdobywcę III miejsca - Przemysława Modrzyńskiego z LO w Brodnicy (katecheta Krzysztof Kimaszewski). Organizatorzy pragną podziękować wymienionym katechetom, a także s. Augustynie ze Zgromadzenia Józefitek i o. Sławomirowi Szczygle, redemptopryście, za ich wkład pracy w tym konkursie oraz Elżbiecie Dziadoń, katechetce z X LO w Toruniu, za pomoc w etapie diecezjalnym. Szczególne podziękowania kierowane są do proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu - ks. prał. Józefa Nowakowskiego, który użyczył pomieszczeń parafialnych dla przeprowadzenia konkursu, a także do ks. Zdzisława Baranowskiego z tejże parafii.
Etap ogólnopolski odbędzie się w drugiej połowie czerwca br. w Warszawie. Najlepsi finaliści otrzymają indeksy na Wydział Teologiczny Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie lub na Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie oraz inne cenne nagrody.

Reklama

Grażyna Wiśniewska

Dekanaty grudziądzkie

650-lecie powstania rzemiosła w Grudziądzu

15 kwietnia grudziądzcy rzemieślnicy uroczyście obchodzili wielki jubileusz 650-lecia zawiązania w tym mieście pierwszego cechu. Tego dnia o godz. 14.00 w kolegiacie św. Mikołaja została odprawiona Msza św. celebrowana przez ks. inf. Tadeusza Nowickiego.
Poczet sztandarowy przewodził licznej rzeszy rzemieślników różnych profesji, działających w Grudziądzu. Ks. inf. Tadeusz Nowicki podkreślił zasługi grudziądzkiego rzemiosła w czasach obecnych, jak i minionych, wytwarzanie przez nich różnych dóbr konsumpcyjnych i przygotowywanie młodych ludzi do rzetelnego wykonywania obowiązków zawodowych.
Mirosław Pietkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych, stwierdził, że obecnie w Grudziądzu zrzeszonych jest 260 zakładów, w których pracuje ponad 1700 osób; szkoli się 420 uczniów. W ostatnich latach można wyraźnie zaobserwować głębokie przemiany w miejscowych firmach rzemieślniczych. Znikają tradycyjne branże, tj. tekstylne lub metalowe, a rozwijają się np. związane z motoryzacją. Wprowadzone, dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej, pomocowe programy i fundusze dla rzemiosła, przynoszą już pierwsze efekty. Kierownictwo Cechu jest przekonane, że grudziądzkie rzemiosło potrafi sprostać nowym wymaganiom i wykorzystać rodzące się szanse. Z okazji jubileuszu otwarto w grudziądzkim Muzeum okolicznościową wystawę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Wielka modlitwa wiernych i kapłanów w intencji Jana Pawła II

Głębokie modlitewne skupienie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu rozpoczęło się rekolekcjami wielkopostnymi i trwało do dnia pogrzebu Jana Pawła II. Wraz z wiadomościami nadchodzącymi z Watykanu nasze serca coraz bardziej wypełniały się smutkiem, w nabożeństwach uczestniczyło coraz więcej wiernych. Ci, którzy w tych trudnych dniach chcieli być blisko Papieża, przychodzili na Mszę św., wspólną modlitwę różańcową, na Anioł Pański i na Apel Maryjny. Gdy na Plac św. Piotra dotarły słowa Papieża do młodzieży: „Szukałem was...”, sobotnia Koronka kończąca nowennę, Msze św. i Apel Jasnogórski przywołały do świątyni dorosłych, dzieci i wyjątkowo liczne rzesze młodzieży, która dała wymowne świadectwo swojej wiary.
W tych trudnych dniach kapłani przygotowywali swoich wiernych do uczestnictwa w największym pogrzebie poprzez codzienne polecanie duszy Zmarłego o godz. 15.00 miłosierdziu Bożemu, w codziennej modlitwie różańcowej i Eucharystii. Na każdej Mszy św., przy akompaniamencie organów Józefa Mossakowskiego, chór wiernych śpiewał m.in. Barkę i Abba, Ojcze, zaś nabożeństwa do Bożego miłosierdzia grą na organach i śpiewem uświetniali synowie organisty: Karol i Michał.
Proboszcz ks. Stanisław Andrik, od momentu przybycia do naszej parafii w 1997 r., pozostawał wielkim orędownikiem Jana Pawła II i 16. dnia każdego miesiąca celebrował Mszę św. w intencji Ojca Świętego i Kościoła. Treść testamentu Jana Pawła II zobowiązuje wszystkich, a szczególnie katolików do nieustającej pokornej i głębokiej modlitwy, do ciągłego analizowania Pisma Świętego w celu pogłębienia dojrzałości religijnej.

Reklama

Helena Rykaczewska

Dekanat Wąbrzeźno

Koncert charytatywny w Płużnicy

24 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Płużnicy odbył się długo oczekiwany Koncert charytatywny, zorganizowany przez parafialny oddział Akcji Katolickiej. Z powodu śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II przesunięto go na termin późniejszy. Program Koncertu był bardzo bogaty. Montaż słowno-muzyczny pt. Cztery pory roku, przygotowany pod kierunkiem Eugenii Puchały, zaprezentowali uczniowie kl. II b. Przedstawienie pt. Baśń higieniczna o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach wystawili uczniowie kl. III a, pod kierunkiem Marii Waszkowskiej. Następnie wystąpili: Koło Muzyczne z Płużnicy, Grupa Wokalno-Taneczna z Lisewa oraz Zespół Akrobatyczno-Cyrkowy z Krusina, który otrzymał duże brawa. Konferansjerkę dowcipnie i ze znawstwem prowadził Paweł Grędzicki.
Wiele radości przyniosła loteria fantowa (każdy los wygrywał). Jej przeprowadzenie było możliwe dzięki licznym sponsorom, którym organizatorzy Koncertu serdecznie dziękują. W trakcie Koncertu wójt gminy Janusz Marcinkowski wręczył nagrodę Miłosiernego Samarytanina Roku Krzysztofowi Fałkowskiemu.
Słowa uznania należą się gronu pedagogicznemu, a także władzom gminy za zorganizowanie transportu. Włożono dużo serca i pracy, by przygotować ten Koncert, który wszedł już na stałe do programu działalności Akcji Katolickiej. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na potrzeby ofiar tsunami i najuboższych rodzin naszej parafii.

Reklama

Akcja Katolicka z Płużnicy

Wkrótce

XXI Festiwal Organowy

Zapraszamy na kolejny koncert w ramach XXI Festiwalu Organowego, dedykowanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W sobotę 28 maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świetego w Grudziądzu o godz. 19.00 wystąpi Tomasz Glanc z Niemiec (organy). Ten sam wykonawca będzie koncertował w niedzielę 29 maja w kościele Ojców Jezuitów pw. Ducha Świętego w Toruniu o godz. 17.30.

XX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu

W dniach od 21 do 29 maja br. tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu będzie przebiegać pod hasłem Rodzina zjednoczona w Eucharystii - nadzieją życia społecznego. Zainauguruje go X Kongres Wspólnot Katolickich Rejonu Grudziądzkiego 21 maja o godz. 9.00 Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, sprawowaną pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Suskiego. Następnie w Bursie Szkolnej Caritas (ul. Chełmińska 97) odbędą się prelekcje, w ramach obrad Kongresu, z udziałem Jana Pospieszalskiego - muzyka, dziennikarza, publicysty; Marka Jurka - posła RP oraz Przemysława Radwana - dyrektora Stowarzyszenia Szkoły Liderów w Warszawie. Bogaty program imprez artystycznych Tygodnia, zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży, zakończy 29 maja Konkurs Piosenki Maryjnej „Mariosong 2005” w kościele „młodzieżowym” Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Diecezjalna Sztafeta Modlitwy o Powołania

Jan Paweł II zachęcał, by „wielkodusznie wspomagać powołania do kapłaństwa i do szczególnej konsekracji, przede wszystkim przez modlitwę do Pana żniwa”. Nawiązując do tego życzenia, Kongregacja Wychowania Katolickiego wraz z Papieskim Dziełem ds. Powołań zaproponowała całemu Kościołowi przygotowanie w Roku Eucharystii Sztafety modlitwy o wzrost liczebny i o świętość powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego na świecie.
W 2005 r. każdy kontynent proszony jest o podjęcie dwóch okresów modlitwy. Europa podejmuje swoje wezwanie w miesiącach: maju i listopadzie.
Również nasza diecezja pragnie włączyć się w to dzieło. Dlatego od 22 maja do 5 listopada br. trwać będzie Diecezjalna Sztafeta Modlitwy o Powołania. Rozpoczynamy ją w tę niedzielę modlitwami we wszystkich parafiach naszej diecezji, by potem, przez okres 24 tygodni modlić się w poszczególnych dekanatach. Sztafetę zakończymy 5 listopada diecezjalnym Dniem Modlitwy o Powołania. Diecezjalna Sztafeta Modlitwy o powołania: 22-28 maja - parafie dekanatu Bierzgłowo; 29 maja - 4 czerwca - parafie dekanatu Brodnica.

Ks. Marian Tomasz Kowalski - dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego