Reklama

10-lecie Polskiej Misji Katolickiej w Kassel

To cząstka naszej Ojczyzny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie na terenie Niemiec mieszka ok. 1,5 mln Polaków. W ramach Polskiej Misji Katolickiej działa 100 parafii. Jedną z nich jest wspólnota parafialna w Kassel - miejscowości położonej w centrum Niemiec i liczącej blisko 200 tys. mieszkańców.

23 września był dla polskich wiernych z Kassel i okolicy dniem świętowania jubileuszu 10-lecia Polskiej Misji Katolickiej w tym mieście nad Fuldą, w północnej Hesji. 1 września 1991 r. dekretem biskupa Fuldy Johannesa Kappa została utworzona trzecia po Meisner Abterode i Hanau Polska Misja Katolicka na terenie diecezji Fulda. 7 września tego samego roku posługę duszpasterską w nowej polskiej wspólnocie rozpoczął ks. Julian Marecik. Uroczyste wprowadzenie nowego Proboszcza miało miejsce w kościele św. Michała w obecności biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego, ks. dr. Franciszka Mrowca - rektora PMK w Niemczech, innych kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych. Przez te minione 10 lat Misja służy pogłębianiu życia religijnego i duchowego wiernych (Msze św. niedzielne i w tygodniu, rekolekcje adwentowe i wielkopostne, uroczyste celebracje świąt i uroczystości, zwłaszcza Triduum Paschalnego, Wielkanocy, Niedzieli Palmowej, Bożego Narodzenia, Bożego Ciała, spowiedzi w języku polskim, chrzty, śluby, pogrzeby, bierzmowanie, pielgrzymki, nabożeństwa: Różaniec, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nauka religii, katechezy przedślubne i chrzcielne, odwiedziny kolędowe). Polska Misja pielęgnuje również tradycję i kulturę polską (przez nauczanie języka polskiego i historii, chór parafialny, scholę dziecięcą, zespół młodzieżowy, akademie okolicznościowe i jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży). Ogromne zaangażowanie wielu parafian w te obszary pracy Misji sprawia, że jest to wspólnota tętniąca życiem. Jest więc za co dziękować Panu Bogu i ludziom.

To dziękczynienie dokonało się w czasie uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Fatimskiej 23 września br. O godz. 12.15 przy dźwiękach marsza, a po nim Ave Verum do odświętnie przybranego w świeżą zieleń, kwiaty i pięknie udekorowanego, według projektu i wykonania Ewy Trzebiatowskiej, Johanny Pawellek, Sylwii i Mirosława Boruszewskich, Henryka Bryllowskiego oraz Jana Iwanickiego, kościoła procesyjnie weszła asysta liturgiczna wraz z kapłanami i gościem specjalnym uroczystości - abp. Szczepanem Wesołym z Rzymu. Dostojnego Gościa powitały najpierw dzieci: Karolinka Werner i Dennis Żakowski. W skierowanych do Księdza Arcybiskupa słowach dr Krzysztof Kurek - przewodniczący Rady Duszpasterskiej podkreślił: "Jesteśmy głęboko wdzięczni Opatrzności Bożej za 10-lecie istnienia Polskiej Misji Katolickiej w Kassel. Misja nasza istnieje i rozwija się dzięki nieustającej opiece Ducha Świętego, jak i wytężonej i wytrwałej pracy naszego proboszcza - ks. kan. Juliana Marecika i wielu parafian". Dr K. Kurek odczytał też list od nadburmistrza Miasta Kassel Jerzego Lewandowskiego, który zaakcentował rolę polskiej wspólnoty tymi słowami: "Dla was i dla waszych rodaków z północnej Hesji PMK w Kassel jest ważnym ośrodkiem, jest miejscem spotkań, wymiany informacji i jednocześnie cząstką Ojczyzny. Wspólnota i wiara są siłą, która jest potrzebna na co dzień". Witając wszystkich obecnych, proboszcz - ks. kan. Julian Marecik powiedział: "Dzień dzisiejszy jest wielkim Magnificat, jest wielkim dziękczynieniem Bogu w Trójcy Jedynemu za wielkie rzeczy, które uczynił dla naszej Misji w ciągu tych dziesięciu lat. Składamy dzięki Bogu za dar życia i miłości, wybrania i powołania, uświęcenia i umocnienia na drodze naszego życia".

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup, a wraz z nim koncelebrowali: ks. dr Franciszek Mrowiec - rektor PMK w Niemczech, ks. kan. Julian Marecik, ks. Czesław Konwent i ks. Andrzej Sułek z Porąbki Uszewskiej, ks. Józef Korczyński z Dolic, ks. Andrzej Miś z Barlinka, ks. Marek Prus z Zierenbergu i ks. Edward Granietzny z Meisner Abterode. Jubileuszowa Liturgia połączona była z udzieleniem sakramentu bierzmowania 34-osobowej grupie młodzieży. W homilii Ksiądz Arcybiskup wypowiedział dziękczynienie Panu Bogu za całe dobro, które dokonało się w Polskiej Misji Katolickiej w Kassel oraz wyraził uznanie dla pracy Księdza Proboszcza i wszystkich, którzy mu pomagają. Nawiązując do minionych dziesięciu lat, które miał okazję prześledzić również dzięki fotograficznemu zapisowi parafialnej kroniki, stwierdził, że "wytworzyła się tutaj atmosfera prawdziwej wspólnoty, wspólnoty religijnej, społecznej, rodzinnej, która poprzez posługę duszpasterską rzeczywiście pogłębia wiarę i rozwija wartości kulturowe, a tym samym służy Bogu i Ojczyźnie".

Wyrażając wdzięczność za wkład pracy parafian na rzecz PMK w Kassel, Ksiądz Arcybiskup wręczył przedstawicielom parafii odznaczenie "Exuli bene de Ecclesia merito" (z łac.: "Temu wychodźcy, który dobrze się przysłużył Kościołowi"). Odznaczeni zostali: Mirosław Boruszewski, Halina i Joachim Sczygiol, Krzysztof Kurek, Andrzej Tymczuk, Małgorzata i Wiesław Chodziakiewicz, Sylwia Boruszewski, Sonia Tyroll, Henryk Brillowski, Ryszard Klepczyk, Ryszard Garwoliński i Stanisław Świątkowski. Wręczenie tych odznaczeń jest nie tylko wyróżnieniem dla uhonorowanych osób, ale też dumą całej Misji i uwierzytelnieniem, potwierdzeniem słuszności podejmowanych zadań duszpasterskich.

Na końcu Mszy św. słowa podziękowania wypowiedzieli przedstawiciele bierzmowanych Natalia Gacal i Szymon Piotrowski, ich rodziców: Ewa i Leszek Trzebiatowscy oraz przedstawiciele parafii: Anna Słupczyńska i Andrzej Tymczuk.

W słowach skierowanych do zebranych rektor - ks. Franciszek Mrowiec zaakcentował rolę Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech: " Jesteśmy przybyszami i dopiero w ramach Polskiej Misji Katolickiej jesteśmy u siebie w domu. Najpierw dlatego, że jesteśmy sobie nawzajem tak bliscy, że łączy nas przecież tak wiele: i nasza tradycja religijna, i nasze zwyczaje, i nasza mentalność, i przede wszystkim nasz ojczysty język. Jesteśmy bliscy sobie sercem i wzajemną życzliwością".

Całej celebracji liturgicznej towarzyszyła atmosfera radości i dostojeństwa. Oprawę muzyczną Eucharystii stanowiły pieśni i utwory muzyczne wykonane przez: chór parafialny "Sursum Corda" pod batutą Andrzeja Tymczuka, scholę dziecięcą "Jutrzenka" pod kierunkiem Małgorzaty Chodziakiewicz, zespół młodzieżowy "Vox Dei" z Grzegorzem Ryncarzem oraz solistów: Andrzeja Tymczuka, Wiesława Chodziakiewicza i Sonoko Nagaj, przy akompaniamencie Małgorzaty Chodziakiewicz (organy) i Macieja Chodziakiewicza (skrzypce). Dobór utworów i ich perfekcyjne wykonanie przyczyniły się do głębszego duchowego przeżycia Mszy św. jubileuszowej. Dziękczynny śpiew Te Deum zakończył część liturgiczną uroczystości.

Po południu w wypełnionej po brzegi auli akademickiej odbyła się uroczysta Akademia Jubileuszowa, którą poprowadzili Aneta Kurek i Jarosław Piotrowski. Akademię otworzył Ksiądz Proboszcz. Wśród gości specjalnych był obecny konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Kolonii Michał Jezioro z małżonką. Na popołudniowej akademii zaprezentowali się starsi i młodsi artyści z PMK w Kassel. Była to prawdziwa gala wielkich dzieł w profesjonalnym wykonaniu. Zachwycali zarówno profesjonaliści ( Andrzej Tymczuk - bas, Wiesław Chodziakiewicz - baryton, Sonoko Nagaj - sopran), jak i młodzi wykonawcy (Maciej i Miłosz Chodziakiewicz - skrzypce, Bartosz i Jędrzej Tymczuk - fortepian, Dominik Trzebiatowski - fortepian, Klaudia Piecha - altówka, Krzysztof Nowaczyk - keyboard, zespół młodzieżowy "Vox Dei" z kierownikiem Grzegorzem Ryncarzem) .

Publiczność podziwiała również najmłodszych wykonawców ze scholi "Jutrzenka" pod opieką Małgorzaty Chodziakiewicz oraz ze szkoły polskiej przy PMK w Kassel kierowane przez Irenę Dworas. Dzieci ubogaciły akademię swoim śpiewem, tańcem, recytacjami i inscenizacją.

Niezapomnianych wzruszeń dostarczyła wiązanka pieśni ludowych i patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego "Sursum Corda" pod dyrekcją Andrzeja Tymczuka. Dodatkowych wrażeń dostarczyły oryginalne stroje wykonawców oraz misteryjna świąteczna dekoracja sali, według pomysłu i wykonania Sylwii Boruszewskiej i jej ojca Mirosława, przy zaangażowaniu wielu parafian. Nad całością artystyczną akademii czuwała Małgorzata Chodziakiewicz.

Uroczystość, którą przeżyliśmy, była nie tylko podsumowaniem minionych lat i dziękczynieniem Bogu i ludziom za owoce tamtych dni, ale też z powodu dostarczenia nam wielu religijnych, duchowych i estetycznych przeżyć będzie z pewnością zachętą i inspiracją do dalszej pracy w naszej polskiej wspólnocie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być wiernymi

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

Więcej ...

Watykan/ Papież: błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym

2024-06-24 11:30
Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

“Błogosławiony Pier Giorgio Frassati będzie wkrótce świętym”- powiedział w poniedziałek papież Franciszek podczas jednej z audiencji w Watykanie. Ten włoski błogosławiony związany jest z Polską; był wujkiem działaczki społecznej Wandy Gawrońskiej oraz polityka i dziennikarza Jasia Gawrońskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024