Reklama

Śladami przodków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedząc w bibliotece parafialnej w Polance Wielkiej, możemy sięgnąć po niespotykane gdzie indziej książki. Są to starodruki i księgi parafialne pochodzące nawet z XVII wieku.
- Biblioteką opiekuje się pani Barbara Mirta-Łabaj - mówi ks. proboszcz Tadeusz Porzycki. - Ona napisała pracę magisterską o naszych książkowych zbiorach (Biblioteka parafialna pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej). Przedstawiła też losy biblioteki przykościelnej. Jest to młoda osoba, która zainteresowała się książkami znajdującymi się w naszej farze i tak ją to wciągnęło, że postanowiła popracować tu dłużej. Oczywiście w ramach wolontariatu. Teraz ma malutkie dziecko, to rzadziej tu przychodzi, niemniej biblioteka działa.
Wchodzimy do tego niezbyt dużego, ale najzupełniej wystarczającego, bo mającego 60 m kw. pomieszczenia. Mieści się ono nad zakrystią kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Jest to miejsce skromnie, lecz gustownie urządzone. Po obu stronach półki, nieco z boku solidny, długi stół i krzesła dla chcących tu posiedzieć. Bibliotekarz również ma wygodne biurko. W oznaczonych miejscach leży prasa katolicka, nierzadko liczne całe roczniki Źródła, Rycerza Niepokalanej, Polanina, L´Osservatore Romano. Książek jest niezbyt dużo, bo ok. 2000, czyli mniej więcej tyle, ile posiadają inne biblioteki parafialne diecezji bielsko-żywieckiej. Najwięcej ich pozostało po zmarłych księżach: Stanisławie Scholtzu i Janie Brewiaku, znaczną część swojej biblioteki - jak się zorientowałam - oddał w posiadanie parafian obecny Ksiądz Proboszcz.
Ale największym skarbem tych zbiorów są starodruki, księgi pochodzące nawet z XVII wieku. Przede wszystkim są to mszały i psałterze. To cenne zabytki. Mszał powstał z ujęcia w jedną księgę, przeznaczoną do cichej Mszy, wszystkich tekstów, które w uroczystej Mszy św. miano śpiewać bądź recytować. Najstarsze mszały pochodzą z XVIII wieku. Mszał zasadniczo zawiera: kalendarz i ewentualnie tablice paschalne, rubryki, części stałe, jak ordinarium missae i kanon, prefacje oraz formularze mszalne zmienne, tj. według cyklu roku kościelnego: „prioprium de tempore”, według cyklu świąt „prioprium de sancis”, oraz wspólne formularze dla świąt każdego typu.
Najcenniejsze starodruki, które są w posiadaniu parafii św. Mikołaja, to wykonane w Antwerpii w 1631 i 1632 roku Missae propriae patronorum et festorum Regni Poloniae... (Msze św. o patronach Królewstwa Bożego) i „Missae propriae festorum ordinus Fratrum Minorum ad formam Missalis Romani...” (Msze św. na święta zakonu Franciszkanów). Inne cenne księgi to: Psałterz według rytu rzymskiego z 1632 r. (drukowany w Krakowie), Mszał Rzymski z I poł. XVII wieku, Graduale Romanum (Graduał Rzymski) z ok. 1700 r. (brak strony tytułowej).
Są też teksty późniejsze, jak Responsorium procesionale według rytu rzymskiego z 1725 r., zbiór modlitw za zmarłych z Mszału Rzymskiego z ostatniej ćwierci XVIII wieku i kilka ksiąg dziewiętnastowiecznych. Wszystkie zabytki piśmiennictwa zachowały się w dość dobrym stanie, mimo niezbyt dobrych warunków przechowywania. Obecnie, po drobnym odnowieniu, są umieszczone w wygodnej szafie.
To nie jedyne fascynujące stare księgi polańskiej parafii. Możliwe jest też - za zgodą ks. dziekana Tadeusza Porzyckiego - zajrzenie do ksiąg parafialnych nawet z XVIII wieku!
Kogo z nas nie zainteresuje historia własnej rodziny?! A w tych zabytkowych księgach spisano niejedną!
Są takie rarytasy jak: Spis Tarczma w ziarnie pieniądzach od Domini i Gromady Polanka Wielka oraz dni roboczych ciągłych od Gromady Polanka Wielka, plebani Polanka Wielka corocznie się należących według Inwentarza z 1805 r. i najnowszego z dnia 17 października 1840 r. czy „Księga Członków Towarzystwa Wstrzemięźliwości, Status Animarum, czyli kartoteka parafialna, gdzie jedna strona przeznaczona została na opisanie losów jednej rodziny, Kronika Parafialna (tu I tom pisany po łacinie) i wiele inych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele