Reklama

Zgromadzenie Służebnic Wynagradzających od Najświętszego Serca Jezusa

Pod znakiem Serca Jezusa

Niedziela lubelska 38/2005

Najświętsze Serce Chrystusa jest symbolem Bożej miłości do każdego z nas. Dla wielu chrześcijan Serce Jezusa jest wzorem, z którego czerpią przykład ukochania Boga i bliźniego. Spośród licznych zgromadzeń zakonnych, które kształtują swoją duchowość i apostolstwo w szkole Jezusowego Serca, są służebnice wynagradzające. Choć są obecne w Lublinie od siedmiu lat, pozostają mało znane, niejako ukryte, tak jak ich cicha praca i życie modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec

Reklama

U początku każdego instytutu stoi postać założyciela, który natchniony przez Ducha Świętego przekazuje zgromadzeniu właściwy charyzmat. Takie zadanie wymaga od założyciela wielkiej wiary, zaufania i świętości. Ks. Antonin Celona urodził się w Mesynie (Włochy) w 1873 r. W bardzo młodym wieku wstąpił do seminarium duchownego i mając 22 lata otrzymał święcenia kapłańskie. Po studiach w Rzymie został mianowany sekretarzem biskupim oraz ojcem duchownym seminarium. Był kapłanem gorliwym, pobożnym, uczonym i cenionym zarówno przez duchowieństwo, jak i ludzi świeckich. Szczególną miłością otaczał Najświętszy Sakrament, Matkę Bożą i Kościół. Bez reszty poświęcał się modlitwie, nauce, głoszeniu słowa Bożego, kierownictwu duchowemu i dziełom miłosierdzia. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w 1917 r. powstało Zgromadzenie Służebnic Wynagradzających od Najświętszego Serca Jezusa. Założyciel musiał znieść wiele cierpień i upokorzeń z powodu niezrozumienia i niewdzięczności, został nawet odsunięty od swego zgromadzenia, a siostrom zabroniono kontaktowania się z nim i uważania go za założyciela instytutu. Te doświadczenia Ksiądz Antonin znosił z heroiczną cierpliwością i poddaniem się woli Bożej. Zmarł w 1952 r. w opinii świętości, pozostawiając duchowym córkom dziedzictwo swoich cnót i udzielając im ojcowskiego błogosławieństwa. Jego doczesne szczątki znajdują się w kościele Jezusa Sakramentalnego przy Domu Macierzystym Zgromadzenia w Mesynie. W 1984 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

Charyzmat i posłannictwo

Wynagradzanie stanowi rdzeń duchowości zgromadzenia i jego apostolstwa. Ten charyzmat wypływa z Paschy Jezusa Kapłana - Jego ofiary, jaką złożył Ojcu na krzyżu. Życie sióstr koncentruje się wokół Eucharystii, która jest pamiątką męki i śmierci Chrystusa. Poprzez codzienną adorację uczą się być hostią - ofiarą, tak jak Zbawiciel. W Najświętszym Sakramencie siostry kontemplują Serce Jezusa zranione i chwalebne, które jest znakiem Bożej miłości. Z Niego czerpią potrzebne siły do apostolskiej pracy. Swoim życiem i modlitwą chcą wynagradzać za ludzką obojętność i grzechy, głównie za brak miłości na świecie. W ten sposób współpracując z Chrystusem dążą do odnowy ludzkich serc, aby na ziemi nastąpiło Królestwo Boże. O tym szczególnym duchowym posłannictwie przypomina siostrom noszona na habicie odznaka z Najświętszym Sercem Jezusa. Swój charyzmat służebnice realizują we Włoszech, USA, Brazylii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz w Polsce. Apostołują jako nauczycielki w szkołach różnych stopni, katechetki, opiekunki i wychowawczynie, misjonarki i animatorki grup parafialnych. Chlubą zgromadzenia jest s. Alfonsa Bruno (1937-94), która w sposób heroiczny znosiła przez wiele lat kalectwo, wypraszając innym łaski; dziś jest kandydatką na ołtarze.

W Polsce

Do naszej Ojczyzny zgromadzenie zawitało w 1998 r. i utworzyło wspólnotę w Lublinie, aby także tutaj propagować ducha miłości wynagradzającej. Od samego początku siostry starały się przybliżyć polskiemu społeczeństwu postać świątobliwego założyciela, propagując jego duchowość. Od 2000 r. podjęły się prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka dla Dziewczynek. Organizują dni skupienia dla dziewcząt oraz rozpowszechniają posłannictwo Siostry Alfonsy. Wydały w języku polskim życiorys ks. Antonina Celony oraz wybór jego myśli. Systematycznie wyjeżdżają na Ukrainę, gdzie w Gródku uczą tamtejszych studentów teologii języka włoskiego i propagują swoje zgromadzenie. Wynagradzająca duchowość zgromadzenia, skupiona na tajemnicy Serca Jezusa ukrytego w Eucharystii, nie jest tylko własnością sióstr. Każdy chrześcijanin, otwarty na wezwanie Ducha Świętego, może podjąć się tego jak najbardziej ewangelicznego zadania, jakim jest wynagradzanie Bogu za nieczułość ludzkich serc. Każdy może zapalić siebie nieskończoną miłością, którą możemy spotkać w Eucharystii.

Osoby zainteresowane duchowością zgromadzenia i dziewczęta myślące o życiu zakonnym mogą uzyskać szczegółowe informacje pod adresem:
Służebnice Wynagradzające,
ul. Judyma 47, 20-716 Lublin,
tel./fax (081) 527-70-70,
e-mail: wynagsercajezusa@hotmail.com.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do Kościoła w Luksemburgu: wasza misja to pocieszać i służyć

2024-09-26 17:38
Papież Franciszek

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek

„Piękna jest misja, którą Pan nam powierza, aby pocieszać i służyć, za przykładem i z pomocą Maryi” - powiedział Ojciec Święty spotykając się ze wspólnotą katolicką Luksemburga w tamtejszej katedrze Notre-Dame .

Więcej ...

Lądek-Zdrój. Wielkie serca diakonów z Tarnowa - wsparcie dla powodzian

2024-09-26 15:13
Tarnowscy klerycy wraz z przełożonymi  miejscowymi duszpasterzami

Archiwum prywatne

Tarnowscy klerycy wraz z przełożonymi miejscowymi duszpasterzami

W ostatnich dniach Lądek-Zdrój, zmagający się ze skutkami niedawnej powodzi, odwiedziła grupa alumnów i księży z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, którzy jako wolontariusze pokonali blisko 400 km, aby wesprzeć miejscową parafię w porządkowaniu zniszczonych obiektów.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: czy ci, którzy nie są z nami, mogą prorokować?

2024-09-27 12:06

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio