Reklama

Biłgorajska lekcja patriotyzmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patriotyzm to bardzo pojemne pojęcie, zawierające miłość Ojczyzny i narodu. To silne przywiązanie do rodziny, miejscowości lub regionu z którym jest się związanym. To szacunek do historii, tradycji kultury. Z tak rozumianego patriotyzmu, w 30-tysięcznym Biłgoraju, mieście powiatowym leżącym na południu Lubelszczyzny 11 lat temu w Rejonowym Komitecie Ziemi Biłgorajskiej, narodził się pomysł uczczenia 78. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Pomysł zorganizowania Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Ziemia Biłgorajska została szczególnie dotknięta pacyfikacjami wsi biłgorajskich w okresie okupacji hitlerowskiej. To w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 r. rozegrała się największa po stronie aliantów zachodnich bitwa partyzancka z regularną armią niemiecką. To dziadkowie występujących dzisiaj na scenie wnuków tworzyli największą armię podziemną walczącą z okupantem. To oni byli żołnierzami Armii Krajowej Batalionów Chłopskich w bitwie pod Osuchami w Puszczy Solskiej.
5 listopada br. w Biłgoraju odbyła się XI edycja Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Przez scenę przewinęło się 229 wykonawców ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. W trakcie, prezentacji scenicznych słyszeliśmy wydobyte z zapomnienia, często znajdujące się na indeksie, zakazane pieśni takie jak: „11 listopada”, „Armia Krajowa”, czy bardziej współczesne - „Powrócisz tu”, „Biały krzyż”, „Mury”. XI Festiwal Piosenki Patriotycznej i Legionowej odbywał się pod honorowym patronatem starosty biłgorajskiego Stanisława Schodzińskiego oraz lubelskiego kuratora oświaty Lecha Sprawki.
Niemal wszystkie edycje festiwalu, realizował Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju, korzystając gościnnie z sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Festiwal oceniało jury, przyznając honorowe tytuły Laureata Festiwalu. Wytypowało także reprezentantów Ziemi Biłgorajskiej do Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Tańca Ludowego w Warce, który odbędzie 28 kwietnia 2007 r.
W pierwszej kategorii wiekowej- szkoły podstawowe, jury przyznało tytuł Laureata Festiwalu: zespołowi „Szymonki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czernięcinie, Zespołowi „Figielek” z Zespołu Szkół Samorządowych Tereszpol Zaorenda, Annie Rymarz z Zespołu Szkół w Majdanie Starym, Chórowi z Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie, Patrycji Skica z zespołem wokalnym ze Szkoły Podstawowej we Frampolu, Duetowi Kinga i Natalia Marzec ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie.
W drugiej kategorii wiekowej (gimnazja i szkoły średnie) tytuł Laureata przyznano: Emilii Węgrzyn z MDK w Biłgoraju, Monice Rapa z MDK w Biłgoraju, Paulinie Skiba z RCEZ w Biłgoraju, Chórowi „Milenium” z MGOK i Gimnazjum we Frampolu, Grupie wokalno-instrumentalnej z Gimnazjum w Tarnogrodzie.
Podczas Festiwalu starosta biłgorajski Stanisław Schodziński wręczył coroczne wyróżnienia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości „Tym, co służą Bogu, powiatowi i Ojczyźnie”, a otrzymali je: Ryszard Sobaszek za dzieła rzeźbiarskie w drewnie, umiłowanie i promocję Ziemi Biłgorajskiej, za świadectwo wiary, kultury i patriotyzmu. Państwo Maria i Józef Sobaszkowie z Gromady, którzy wychowali siedmioro dzieci, dając piękny przykład trwania przy Dekalogu i polskości, pomimo trudnych warunków materialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...