Reklama

"Rewiry Hipokratesa" - czyli rzecz o doktorze Kosibowiczu

Niedziela sosnowiecka 5/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. "Rewiry Hipokratesa", poświęcona pamięci znanego niegdyś i pamiętanego przez wielu do dzisiaj dr. Tadeusza Kosibowicza z Będzina.

"Rok 1945 - rok rozpaczy po przepadłych bez wieści i pomordowanych, ale zarazem rok radości z powrotu po wojennej tułaczce i niewoli. Każda wiadomość o powrocie krewnego, sąsiada, koleżanki czy kolegi była dla nas radością, lecz ta z ostatnich dni maja przekazywana była z ust do ust: ´Doktor Kosibowicz wrócił z obozu!´ - czytamy wspomnienia Heleny Senderowej z domu Szkutnik w Rewirach Hipokratesa Romana Szenka. - Wkrótce trafiłam do niego jako pacjentka. Dziewiętnastolatce, po pięciu latach nieobecności, wydał się bardzo postarzały. Jednak to pierwsze wrażenie prysło, gdy tylko otworzył usta. Był troskliwy, ciepły, serdeczny i niezwykle skuteczny jako lekarz".

Wielu mieszkańców Będzina odnajdzie w książce swoje nazwiska. Ale przede wszystkim przypomni sobie albo pozna historię lekarza, który mimo upływającego czasu jest wciąż w pamięci wielu. Niezwykle uzdolniony, a zarazem skromny, dobry i ofiarny, odważny i pełen oddania dla życia ludzkiego. Cenił życie wszystkich. Nikomu nie odmawiał pomocy. A w czasie biedy nie był obojętny na potrzeby ubogich mieszkańców Będzina i okolic. Był dyrektorem będzińskiego szpitala. Wielu zawdzięcza mu życie. I nie tylko ci z obozów, ale również ci, którzy byli jego pacjentami w czasie pokoju.

W Rewirach Hipokratesa można znaleźć wiele ciekawych i zaskakujących informacji. A jest to pierwsza tego typu publikacja poświęcona dr. Tadeuszowi Kosibowiczowi. Są w niej także ciekawe anegdoty i wiele zdjęć oraz wiersz Aleksandry Pielach-Walkowicz, poświęcony dr. Kosibowiczowi.

Autor podczas promocji swojej książki podziękował wszystkim, którzy pomogli mu w zebraniu potrzebnych materiałów, m.in.: Felicji Górze, bibliotekarce parafii Świętej Trójcy w Będzinie oraz członkom Towarzystwa Przyjaciół Będzina - Teodozji Kumor-Ormianin, Aleksandrowi Kowalowi, Jerzemu Senderowi. A także Jerzemu Jurkow z Dąbrowy Górniczej, Emilianowi Kocotowi z Sosnowca, Ernestowi Kuleszy z Będzina, Adamowi Niemkiewiczowi z Będzina, Arturowi Skrzelewskiemu z Katowic, Joannie Ścibich-Korsak z Katowic, Tadeuszowi Tarnowskiemu z Będzina, Jadwidze Ziemiańczyk z Dąbrowy Górniczej, Soni Ziemiańskiej z Będzina, Pelagii Kosibowicz, Stanisławie Markiel (z domu Krawczyńskiej), Marii i Edmundowi Nowickim, Jerzemu Olszenko, Helenie Sender, Franciszkowi Urbańskiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele