Reklama

Pod katolickim i prawosławnym krzyżem

Niedziela kielecka 26/2008

Dwa nowiutkie krzyże: prawosławny i katolicki stanęły w lesie na Bukówce. 7 czerwca biskupi katolicki i prawosławny wspólnie modlili się nad grobami 11 tysięcy żołnierzy radzieckich, zagłodzonych na śmierć przez Niemców w obozie jenieckim na obrzeżach Kielc w latach 1941-44. Ten stosunkowo mało znany fakt, przypomniany z inicjatywy władz miasta i kieleckiej delegatury IPN, stał się okazją do ekumenicznej modlitwy w cerkwi prawosławnej, na cmentarzu jenieckim, wreszcie do okolicznościowego koncertu w wykonaniu Męskiego Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym „Oktoich”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się w maleńkiej cerkwi św. Mikołaja w Kielcach. Paisjusz, biskup prawosławny piotrkowski, przewodniczył liturgii prawosławnej z udziałem ks. Władysława Tyszuka, proboszcza polskiej wspólnoty Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Kielcach i innych księży prawosławnych oraz zaproszonych gości, m.in. Bożentyny Pałki-Koruby, wojewody świętokrzyskiej, prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, przedstawicieli Rady Miasta z jej przewodniczącym Krzysztofem Słoniem, reprezentantów ambasady rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej. Bp Paisjusz dziękował bp. Ryczanowi i wszystkim obecnym za przybycie na uroczystość, mówił m.in. o ikonie i relikwiach św. Mikołaja (są obecne w tutejszej cerkwi), które łączą katolików i prawosławnych.
Po liturgii udano się na cmentarz wojenny przy ul. Wrzosowej na obrzeżach Kielc. Ponad kwaterami na wzgórzu stoi postument z napisem „Tu zostali pomordowani przez oprawców hitlerowskich w latach 1941-1944 żołnierze Armii Radzieckiej”. Obok dwa proste drewniane krzyże, katolicki i prawosławny. Tam bp Paisjusz i bp Ryczan modlili się wspólnie oraz poświęcili krzyże jako symbol modlitwy ponad podziałami w intencji ofiar hitleryzmu.
- Na krzyżu została przelana najświętsza Krew, przez krzyż Chrystus objawił swoją największą miłość, zniósł podziały - mówił w modlitwie za zmarłych bp Kazimierz Ryczan. - Niezależnie od dwóch różnych Kościołów naszych, jesteśmy jednej myśli, że czyn Kaina był czynem złym (...). Oddajemy ich wszystkich miłosierdziu Bożemu, a Pan jest wielki, ponad naszymi czynami i myślami - modlił się Biskup Kielecki. Za modlitwę „jednym duchem i jednym sercem, za święcenie jedną wodą święconą i kropidłem, za jeden głos do tego samego Boga”, dziękował bp Paisjusz. Podkreślił, że choć wśród jeńców byli w większości niewierzący i komuniści, ufa, że każdy z nich w obliczu śmierci, uwierzył...
Była okazja do przemówień: wojewody świętokrzyskiej, prezydenta Kielc, przedstawicieli ambasad. Historię jeńców przypomniał sędzia Andrzej Jankowski, reprezentujący kielecką delegaturę IPN oraz środowiska kombatanckie.
Tragiczna historia podobozu Stalagu XII C przy ul. Wrzosowej w Kielcach jest stosunkowo mało znana na Kielecczyźnie, w ostatnich latach stała się ona przedmiotem badań kieleckiej delegatury IPN.
W dawnych koszarach carskich od 1941 do początków 1944 r. zmarło 11 tysięcy jeńców radzieckich, zdecydowana większość z głodu, chłodu i nieludzkich warunków. Obozu pilnował Wehrmacht. Niemcy nie dawali jeńcom wystarczających racji żywnościowych i nie pozwalali na pomoc ludności cywilnej, łamiąc konwencje prawa międzynarodowego. Na dzień jeńcy dostawali 100 gramów chleba i miskę polewki w brukwi. Mimo restrykcji za udzielanie pomocy (a przy tym traktowania żołnierzy radzieckich przez Polaków jak drugiego okupanta), kielczanie próbowali pomagać jeńcom, przełamując uprzedzenia w obliczu dramatycznej sytuacji głodzonych więźniów. - Ale gdy jeniec wziął cokolwiek od Polaka, został natychmiast rozstrzelany... Co dzień z placu apelowego zabierano 100-200 trupów, w czasie jednej mroźnej nocy umierało ich nawet 500 - mówił sędzia Jankowski.
Obóz kielecki był podobozem Stalagu XII C Kamienna z komendą w Skarżysku-Kamiennej. Podlegały jej podobne podobozy ze Świętego Krzyża, Bliżyna i Końskich. Po roku Stalag XII C został zlikwidowany, kiedy wymarli jeńcy na Świętym Krzyżu (ok. 6 tys. osób) i w Bliżynie (ok. 6 tys. osób), a podobozy kielecki i konecki zostały podporządkowane Stalagowi w Częstochowie. Obóz w Końskich istniał do 1943 r. - zginęło tam ponad 20 tys. osób.
O kieleckim obozie oraz o innych na Kielecczyźnie wiedzieli dowódcy Państwa Podziemnego i nie przestali się nim interesować, nawet gdy Niemcy ujawnili sowiecką zbrodnię w Katyniu. Wywiad AK regularnie meldował o sytuacji w obozach, a w deklaracji władz podziemnych z 1941 r. określono działania hitlerowców jako zamierzoną zbrodnię mającą na celu zgładzenie wszystkich jeńców. Przeżyli nieliczni, zaledwie 100-200 osób z każdego obozu.
Polscy śledczy w latach 60. i 70. ub. wieku ustalili nazwę kieleckiej jednostki, nazwiska dowódców, a materiały przesłali do Republiki Federalnej Niemiec. Tam śledztwo zostało umorzone pod pretekstem braku wystarczających dowodów na świadome zgładzenie wszystkich jeńców.
Inicjatorem upamiętnienia śmierci jeńców radzieckich były władze Kielc. - Naszym zadaniem jest chronić od zapomnienia miejsca kaźni i ponad narodowymi i religijnymi podziałami uczcić pomordowanych, zapewnić im miejsce w historii” - mówi „Niedzieli” Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc.
Kieleckie uroczystości upamiętniające pomordowanych jeńców radzieckich uświetnił koncert męskiego Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym - „Oktoich”. Chór zaśpiewał w cerkwi, na cmentarzu oraz dał wieczorny koncert w kościele garnizonowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zarzut usiłowania zabójstwa dla zatrzymanego w sprawie pobicia księdza ze Szczytna

2024-11-05 16:19

pixabay.com

Zarzut usiłowania zabójstwa przedstawiła prokuratura w Szczytnie zatrzymanemu w tej sprawie 27-letniemu mężczyźnie - poinformowała PAP prokuratura. Pobity ksiądz Lech Lachowicz w krytycznym stanie przebywa w szpitalu.

Więcej ...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

Więcej ...

Nadwyżki żywności po meczach reprezentacji trafiły do potrzebujących rodzin

2024-11-05 13:05
PZPN i ORLEN razem dla potrzebujących rodzin

Polski Związek Piłki Nożnej

PZPN i ORLEN razem dla potrzebujących rodzin

Nadwyżki żywności po meczach reprezentacji na PGE Narodowym – będące naturalnym zjawiskiem przy organizacji tak dużych wydarzeń sportowych – trafiły do potrzebujących rodzin. Była to pierwsza tego rodzaju inicjatywa, która została zorganizowana przez Polski Związek Piłki Nożnej w porozumieniu z firmą ORLEN. Działania wpisują się w rosnące zaangażowanie federacji na rzecz zrównoważonego rozwoju - poinformował PZPN.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Podziękowania od ks. Olszewskiego: Każdego dnia czułem...

Kościół

Podziękowania od ks. Olszewskiego: Każdego dnia czułem...

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....

Wiadomości

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....