Reklama

W Ochotnicy Dolnej-Młynnem

Wotum na 2000-lecie chrześcijaństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ochotnica Dolna to niezwykle pięknie położona wieś na południowych krańcach diecezji tarnowskiej. Jej początki sięgają 1416 r., kiedy to na mocy przywilejów króla Władysława Jagiełły sołtys Dawid Wołoch założył osadę, zasiedlając ją pasterzami, którzy z biegiem lat zakładali tu swoje domostwa, wtapiając się na trwałe w tę piękną, a jednocześnie kamienistą ziemię. Ochotnica zapisała swą bohaterską kartę w dziejach Polski przez nieugiętą postawę i opór wobec okupanta podczas ostatniej wojny i przez ofiarę swych 50 męczenników spalonych i zabitych w słynnej pacyfikacji wsi w wigilijny dzień 1944 r.
Twarda jest ochotnicka ziemia, twardzi tutejsi mieszkańcy, doświadczani co jakiś czas przez różne tragedie, choćby wspomnieć katastrofalną powódź z 1997 r., której skutki do dziś się odczuwa. Mimo różnych przeciwności, tutejsi parafianie przywiązani są do wiary swych ojców i dziadów, do Kościoła i do swych duszpasterzy, którzy w większości górskich parafii stanowią niekwestionowane autorytety.
Tu właśnie w 1991 r. ks. Stanisław Wojcieszak rozpoczął pracę duszpasterską wśród gorczańskich górali w parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej. Parafia szczyci się starym drewnianym kościołem z 1816 r.
Wielką uwagę przywiązuje się w parafii do zachowania pamięci o ofiarach słynnej pacyfikacji. Organizowane są różne patriotyczne nabożeństwa z udziałem byłych żołnierzy AK, którzy w tutejszych lasach mieli swoje miejsce postoju, czując się bezpiecznie wśród miejscowej ludności.
Zwyczajem parafian z Ochotnicy Dolnej jest oddawanie czci Matce Najświętszej przez pielgrzymowanie, pod przewodnictwem kapłanów, do: Częstochowy, Ludźmierza, Limanowej, Czarnego Potoku oraz innych miejsc.
Parafia Ochotnica Dolna rozciąga się na dość dużym górzystym terenie, co stwarza, zwłaszcza zimową porą, trudności w dotarciu z niektórych miejsc do kościoła. W takiej sytuacji jest m.in. osiedle Młynne, gdzie w 1978 r. urządzono małą kaplicę z domu mieszkalnego. Poprzednik ks. Wojcieszaka czynił już pierwsze starania o budowę tam kaplicy filialnej. Zbliżający się Jubileusz Odkupienia zmobilizował do rozpoczęcia prac budowlanych. 25 marca 1995 r. wyruszyła z parafii pielgrzymka do sanktuarium w Ludźmierzu, by w uroczystość Zwiastowania Pańskiego wypraszać łaski dla całej parafii na czas budowy. Już następnego dnia rozpoczęto prace ziemne, a 3 listopada tegoż roku kaplica była przykryta dachem. Mobilizacja pracowitych górali ochotnickich zadziwiała wszystkich. Kaplicę w stylu podhalańskim zaprojektował Jan Dziubas z Nowego Targu. Ma 22 m długości, 11,5 m szerokości, z dwoma małymi zakrystiami i chórem. Kamień węgielny pod budowę kaplicy poświęcił 8 czerwca 1997 r. w Krakowie Ojciec Święty Jan Paweł II. 1 czerwca 1998 r. wmurowania kamienia dokonał bp Wiktor Skworc - ordynariusz tarnowski.
Kaplica w Ochotnicy Dolnej-Młynnem jest poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Wygląda jak mały kościół. Centralne miejsce stanowi ołtarz z marmuru i ambonka. Jej górna część jest wyłożona stylową drewnianą boazerią, sięgającą aż do szczytu. Na centralnej ścianie za ołtarzem, jakby w słońcu, znajduje się tabernakulum. Pod krzyżem jest obraz Jasnogórskiej Pani, namalowany przez Witolda Bulika z Częstochowy, a przekazany delegacji parafii na Jasnej Górze przez abp. Stanisława Nowaka i bp. Juliana Wojtkowskiego. Poniżej na belce napis: "Oto Matka Twoja". Z dwóch stron obrazu widnieją aniołowie adorujący Bogurodzicę, namalowani na szkle przez Ewelinę Pęksową, znaną artystkę z Zakopanego. Ona też wykonała dla kaplicy piękne stacje Drogi Krzyżowej i dwa obrazy, również na szkle, znajdujące się w prezbiterium: Zesłanie Ducha Świętego i Ostatnią Wieczerzę. Po lewej stronie kaplicy widnieje obraz Bożego Miłosierdzia, zaś po prawej - wizerunek św. Stanisława Kostki. Święty ukazany został wśród równin mazowieckich, zaś w dali widnieje sylwetka katedry św. Stefana w Wiedniu, skąd Święty wyruszył w długą drogę do Rzymu, co przypomina sylwetka Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Twórcą tych obrazów jest również Witold Bulik.
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego - 1 czerwca br. bp Wiktor Skworc dokona konsekracji kaplicy-wotum. Dzień później, 2 czerwca, przybędzie tu kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, od 15 kwietnia nawiedzająca parafie diecezji tarnowskiej.
Warto jeszcze wspomnieć, że w bieżącym roku ks. kan. Stanisław Wojcieszak obchodzi swój srebrny jubileusz kapłaństwa. Zapewne ochotniczanie będą chcieli tę rocznicę uczcić godnie, jak to na Podhalu potrafią czynić górale przy okazji prymicji czy rocznic kapłańskich - barwnie, z muzyką, śpiewem, a także z modlitwą, bo tej każdemu kapłanowi najbardziej potrzeba, by mógł godnie wypełniać swe powołanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele