Reklama

Wiadomości

Afganistan: talibowie zabronili kobietom uprawiania sportu

PAP

Kobiety, łącznie z reprezentantkami kraju, nie będą mogły uprawiać sportu w Afganistanie – zapowiedział 8 września wiceprzewodniczący komisji "Talibanu" ds. kultury Ahmadulla Wasiq. W wywiadzie dla australijskiego portalu SBS News wyraził przekonanie, że kobietom nie będzie wolno grać w krykieta, gdyż nie należy to do ich obowiązków. Wyjaśnił, że grając w tę dyscyplinę sportu mogą one zetknąć się z sytuacją, gdy ich twarze i reszta ciała nie będą zasłonięte, a islam nie pozwala im pokazywać się w takiej postaci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W czasach środków przekazu będą pojawiać się zdjęcia i filmy wideo i ludzie będą je oglądać. Islam i Emirat Islamski nie pozwalają kobietom grać w krykieta ani zajmować się jakimkolwiek innym rodzajem sportu, gdzie będą widoczne ich twarze i ciała" – oznajmił przedstawiciel rządzących obecnie Afganistanem talibów. Dodał, że silam pozwala kobietom wychodzić na ulice jedynie w razie konieczności, a sport nie jest taką koniecznością.

Zachodnie środki przekazu zwracają uwagę, że tego rodzaju stanowisko talibów zagraża możliwości rozegrania spotkania nawet męskiej drużyny Afganistanu w krykiecie (pierwsze zaplanowano na 27 listopada) z reprezentacją Australii, na które Wasiq wydał zgodę już na początku miesiąca. Zgodnie bowiem z przepisami, ustanowionymi przez Międzynarodową Radę Krykieta (ICC) wszystkich 12 jej członków muszą mieć drużyny zarówno męskie, jak i żeńskie, jeśli chcą rozgrywać podobne mecze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozmówca agencji oświadczył, że "Taliban" me zgodzi się na żadne kompromisy pod tym względem i "nie zdradzi wartości islamskich" nawet, gdyby miało to doprowadzić do problemów z organizowaniem spotkań.

Reklama

Minister sportu Australii Richard Colbeck nazwał decyzję talibów "niepokojącą" i wezwał ICC do podjęcia odpowiednich działań. "Zabronienie kobietom uprawiania sportu na każdym szczeblu jest nie do przyjęcia" – stwierdził szef sportu.

Krykiet jest obecnie najpopularniejszą dyscypliną sportu w Afganistanie. W listopadzie ub.r. 25 zawodniczek podpisało kontakty z Afgańską Radą Krykieta, ale po zdobyciu w połowie sierpnia br. Kabulu przez talibów część sportsmenek opuściła kraj. Wcześniej niektóre krykiecistki powiedziały brytyjskiej agencji BBC, że talibowie śledzą je i grożą im, żądając od nich, aby zaprzestały uprawiania tej gry.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-09 18:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kobiety coraz bardziej wnoszą swój cenny wkład w Kościół

Karol Porwich/Niedziela

„Uważam, że władza w Kościele coraz bardziej i bardziej powinna być postrzegana jako tak naprawdę służba – służba przede wszystkim Bogu oraz bliźniemu” – mówi Francesca Di Giovanni. Podsekretarz sekcji ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu 24 marca kończy 70 lat i przejdzie na emeryturę. Patrząc na swoją dotychczasową posługę, opowiada ona o roli kobiet w instytucjach kościelnych. Ich styl pracy potrafi wprowadzać większą jedność – zauważa pochodząca z Palermo prawniczka.

Więcej ...

Św. Jan Chrzciciel

Bartolomeo Veneto, „Jan Chrzciciel”

Więcej ...

Łódź: Srebrny Krzyż Zasługi dla Jerzego Misia

2024-06-25 07:00

Marek Kamiński

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?