Reklama

30 lat Anonimowych Alkoholików

Nadzieja na trzeźwość

Alkoholizm jest chorobą, która może dopaść każdego. Młodego i starego, bogatego i biednego, mężczyznę i kobietę. Ale nawet jeżeli tak się stanie, jest nadzieja na trzeźwość. Od
30 lat istnieją w Polsce grupy Anonimowych Alkoholików, którzy dzięki wzajemnemu wsparciu i programowi 12 Kroków utrzymują trzeźwość.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch AA powstał w USA w 1935 r. Wtedy spotkali się dwaj alkoholicy: makler z Nowego Jorku i lekarz z Ohio. Zaczęli ze sobą rozmawiać i nagle odkryli, że kiedy opowiadają sobie o własnych uczuciach, nie chce im się pić alkoholu. Postanowili pomagać innym cierpiącym na chorobę alkoholową i jednocześnie cały czas utrzymywać własną trzeźwość. Od tamtego czasu Wspólnota AA, rozprzestrzeniła się po całym świecie. W Polsce działa obecnie ok. 1900 grup AA, spotykających się średnio co tydzień na tzw. mityngach.
AA przyjęło pogląd, że alkoholicy to ludzie chorzy, którzy mogą wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego, o ile zastosują się do prostego programu, już skutecznie wypróbowanego przez ponad 3 mln ludzi na świecie. „Nie ma nic moralnie złego w fakcie, że jest się chorym na chorobę, którą nazywamy alkoholizmem. W chorobie tej wolna wola nie ma nic do rzeczy, ponieważ chory utracił panowanie nad alkoholem. Ważne jest, aby przyjąć ten fakt do wiadomości i skorzystać z możliwej do uzyskania pomocy” - twierdzą Anonimowi Alkoholicy.
- Problemem alkoholika jest nie to, żeby przestał pić. To może być nawet łatwe. Chodzi o to, żeby nie zaczął pić znowu - mówi Wiktor Osiatyński, od 21 lat trzeźwiejący alkoholik. - Poprzeczkę trzeba ustawiać nisko. Nie zakładać z góry, że już na pewno do końca życia się nie napiję. Ważne, żebym się dziś nie napił.
Program 12 Kroków jest planem przemiany zachowań i myślenia, bo każdy alkoholik jest tak wewnętrznie zakłamany, że już nie potrafi rozróżnić, co jest prawdą, a co fałszem. Głównym jego uczuciem jest lęk. W AA znajduje wsparcie i pomoc. Bo tu zawsze znajdą się osoby, które chętnie pomogą, bez zbędnej krytyki i poniżania człowieka pijącego.
Ale AA pomaga również rodzinom alkoholików. - Kiedy alkoholik wciąż pije, jego rodzina może przyjść na mityng i posłuchać trzeźwiejących alkoholików. Oni dadzą takiej rodzinie nadzieję, że z alkoholizmu można wyjść. Nadzieja jest niezbędna do tego, żeby rozwiązać jakiś problem. Po drugie w AA można otrzymać wszechstronne informacje, jak postępować z pijącą osobą, żeby zaczęła ona szukać pomocy. Jeżeli natomiast alkoholik już zaczął się leczyć, to jego rodzina w AA może znaleźć konieczne informacje, co robić, aby wspierać tego człowieka w trzeźwieniu i lepiej się wzajemnie rozumieć - mówi Ewa Woydyłło, psycholog, od lat profesjonalnie zajmująca się pomocą ludziom uzależnionym.
Alkoholik, nawet jeżeli przestanie już pić, do końca życia pozostaje alkoholikiem. Musi o tym cały czas pamiętać. Wypicie nawet bardzo niewielkiej porcji alkoholu może łatwo spowodować powrót do picia nałogowego. - Alkoholik już nigdy nie będzie potrafił pić normalnie - twierdzi psychiatra Bohdan Woronowicz. - Nie można się wyleczyć z alkoholizmu. Natomiast można wyzdrowieć. Np. jeżeli ktoś miał zawał, już nigdy nie będzie przedzawałowcem. Ale można żyć z przebytym zawałem. Podobnie można żyć, będąc alkoholikiem. Warunek jest jeden: abstynencja - dodaje Wiktor Osiatyński.
Aby mieć pewność zachowania trzeźwości, alkoholicy muszą po prostu unikać wszelkiego kontaktu z alkoholem, bez względu na jego ilość i rodzaj, nawet wtedy, kiedy myślą, że potrafią się kontrolować. „Oczywiście, niewiele osób upija się jedną lub dwiema butelkami piwa. Alkoholik wie o tym lepiej niż inni. Lecz alkoholicy starają się udowodnić sobie, że wypiją jedną, dwie, a może i trzy butelki piwa i na tym poprzestaną. Czasami udaje im się to przez wiele dni, a nawet tygodni. Ale wtedy mogą też dojść do wniosku, że skoro już tak piją, to mogą sobie popić na całego. Zwiększają więc stopniowo ilość wypijanego piwa lub wina albo przerzucają się na mocniejsze alkohole. I znów wracają do punktu wyjścia” - czytamy w broszurce informacyjnej AA.
Jak sprawdzić, czy już się jest alkoholikiem, czy jeszcze nie? - Ważne jest nie to, ile piję, ale dlaczego to robię. Jeżeli zaczynam sięgać po alkohol, bo on mi coś załatwia, to już jest bardzo niepokojący sygnał - odpowiada Bohdan Woronowicz. Inne niepokojące objawy to: upijanie się, tzw. urwane filmy, kłopoty wynikające bezpośrednio z picia, zaniedbywanie obowiązków z powodu picia, picie rano, picie łapczywe.

Fundacja Biuro Służby Krajowej
Anonimowych Alkoholików w Polsce
ul. Chmielna 20, 00-020 Warszawa
tel. (0-22) 828-04-94, Internet: www.aa.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w intencji ks. Michała Olszewskiego

2024-09-07 15:17

red

Zachęta Biskupa Świdnickiego do włączenia się w Modlitwę do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Więcej ...

Papież w Singapurze: rozwój gospodarczy nie musi oznaczać sekularyzacji

2024-09-10 15:48

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL

Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem świata. Przedstawiany jest jako przykład wzrostu gospodarczego, nowoczesności i bogactwa. Mieszkańcy tego wyspiarskiego miasta‑państwa w Azji Południowo‑Wschodniej udowadniają, że mimo różnic etnicznych, kulturowych i religijnych pokojowe współistnienie jest możliwe. Wizyta w dniach 11-13 września na wyspie będzie stanowiła zwieńczenie azjatyckiej podróży papieża Franciszka.

Więcej ...

Odmówili aborcji i rozpoczęli modlitwę za wstawiennictwem Ulmów. Wtedy wydarzył się cud!

2024-09-11 15:24

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Burda pytany o proces kanonizacji rodziny Ulmów przypomniał, że wymagany jest do tego cud za wstawiennictwem błogosławionych. Podkreślił, że docierają do niego historie m.in. o małżeństwach, które zostały uratowane dzięki wstawiennictwu błogosławionych Ulmów czy o osobach, które nie mogły mieć dzieci.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Wiara

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Kościół

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...