Reklama

Patrząc w niebo

Baran

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysoko na południowym niebie możemy podziwiać piękny gwiazdozbiór Andromedy jadącej na skrzydlatym Pegazie, którego trzy najjaśniejsze gwiazdy tworzą z jasnymi gwiazdami Andromedy figurę podobną do Wielkiego Wozu. Pod Andromedą i Pegazem rozpoznajemy opisaną ostatnio konstelację Ryb, w której znajduje się teraz tzw. punkt Barana, najważniejsze chyba miejsce na naszym nieboskłonie. Ale to właśnie pobliski niewielki gwiazdozbiór Barana został nazwany przez rzymskiego poetę Maniliusa „Księciem wszystkich znaków”, bowiem punkt równonocy wiosennej leżał niegdyś na jego obszarze. Punkt Barana przesuwa się z powodu zjawiska precesji, średnio co 2000 lat o jeden gwiazdozbiór dalej. Dlatego kiedyś punkt Barana znajdzie się w gwiazdozbiorze Wodnika, kończąc w ten sposób „Wiek Ryb” i rozpoczynając nowy „Wiek Wodnika”. Baran zajmował więc zawsze najważniejszą pozycję w greckiej nauce o niebie. Asyryjczycy w dniu równonocy wiosennej składali w ofierze barana i nazywali ten gwiazdozbiór „ofiarą”. Poza tym Baran jest pierwszym gwiazdozbiorem zodiakalnym i słyszeli o nim chyba wszyscy.
Najwyraźniejsza grupa gwiazd tej konstelacji wyznacza położenie głowy mitologicznego Barana. Pozostała część gwiazdozbioru jest już słabiej widoczna. Gwiazdozbiór związany jest ze znaną grecką legendą, w której baran o złotym runie unosi na swoim grzbiecie Frykosa i Helle, ratując tego pierwszego od złożenia bogom w ofierze. Podczas lotu nad cieśniną morską wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Helle spadła i utonęła w morskiej głębinie, a dla uczczenia jej pamięci wody pobliskiej cieśniny nazwano Hellespont, co oznacza „morze Helle” (dziś Dardanele).
Najjaśniejsza w konstelacji Barana jest piękna gwiazda Hamal (z arabskiego - głowa barana lub owca). Gwiazda ta jest żółtopomarańczowym olbrzymem odległym od nas o 78 lat świetlnych. Z odległości 52 lat świetlnych wdzięczy się biała gwiazda Sheratan, świecąca już znacznie słabiej niż Hamal. Obydwie charakterystycznie odznaczające się gwiazdy zawsze bardzo łatwo rozpoznać na naszym niebie.
Wielki Wóz świeci nisko nad północnym horyzontem, natomiast Trójkąt Letni wskazuje na zbliżającą się nieuchronnie zimę. Gwiazda Altair, będąca dolnym wierzchołkiem Trójkąta, szybko zachodzi pod horyzont. Wieczorem wielki Krzyż Północy (gwiazdozbiór Łabędzia) ustawiony jest przodem do zachodniego horyzontu. Po przeciwnej stronie wschodzi wspaniała konstelacja Oriona, nad którą rozpoznajemy charakterystyczne gwiazdozbiory Byka oraz Bliźniąt. Wysoko odnajdziemy wijącą się przez cały nieboskłon wstęgę Drogi Mlecznej. Wieczorem wschodzi też jasna planeta Saturn, a dwie godziny po północy Jowisz. Nad ranem pojawia się jeszcze Jutrzenka, która z każdym dniem oddala się od widocznego nieco wyżej czerwonego Marsa. Jeszcze dwa tygodnie temu Jutrzenka znajdowała się na niebie wyżej niż Mars. Za jakiś czas piękna Jutrzenka zniknie w blasku Słońca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele