Jest to pomoc zarówno dla przygotowujących się do posługi katechetycznej, jak i nauczycieli religii. Wydanie to zostało poszerzone i uzupełnione o aktualne zagadnienia związane ze zmieniającą się sytuacją m. in. w polskim systemie oświaty. Uzupełnienia spowodowane były także sytuacją związaną z pandemią i zdalnym nauczaniem, a także wydaniem nowych dokumentów katechetycznych, zarówno w Kościele powszechnym (Dyrektorium o katechizacji), jak i w Polsce (podstawa programowa i program katechezy). Katecheci otrzymali w tej publikacji wiele propozycji nowych metod, które w znacznym stopniu mogą ubogacić i urozmaicić ich warsztat pracy i posłużyć jeszcze skuteczniejszemu przekazowi wiedzy religijnej.
- W szkole trzeba przekazywać wiedzę religijną, należy mieć jednak świadomość, że ostatecznie służy ona kształtowaniu wiary, a ta przejawia się w określonych postawach religijnych. Każdy temat służy bowiem kształtowaniu jakiegoś elementu wiary i jej przejawu – podkreśla autor, zaznaczając, że katecheci powinni sobie to wziąć do serca, bo w przeciwnym razie będą rzeczywiście „uczyć religii” czyli przekazywać wiedzę religijną, która uczniom może się wydać do niczego niepotrzebna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
---
Ks. dr Marek Korgul to kapłan diecezji świdnickiej, jest wikariuszem biskupim ds. katechezy i wykładowcą katechetyki w świdnickim seminarium, jest konsultorem w Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.