Wizyta w rzymskiej parafii
Papież o piekle
Prawdziwym wrogiem człowieka jest przywiązanie do grzechu, które może doprowadzić jego życie do klęski - powiedział Benedykt XVI w homilii, którą wygłosił 25 marca podczas wizyty w rzymskiej parafii - S. Felicita e Figli Martiri w peryferyjnej dzielnicy Fidene. Parafia powstała w 1958 r., lecz dopiero w 2003 r. doczekała się własnego kościoła. Benedykt XVI rozmawiał z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. i z 90 osobami, które w tym roku przystąpią do bierzmowania. Nawiązując do opisanego w Ewangelii spotkania Jezusa z kobietą cudzołożną, Papież podkreślił, że Jezus nie podejmuje „akademickiej, teoretycznej dyskusji, gdyż Jego celem jest ocalenie duszy, ukazanie, że zbawienie zawarte jest w miłości Boga”. Przyszedł powiedzieć, że chce, abyśmy wszyscy trafili do raju, a piekło, „jest dla tych, którzy zamykają serce na Jego miłość”. Papież przypomniał, że tylko przebaczenie daje nam siłę, by stawić opór złu i nie grzeszyć więcej. Po Mszy św. Ojciec Święty spotkał się z radą parafialną.
Modlitwa „Anioł Pański”
Męczennicy - nadzieją dla świata
Reklama
Męczennicy są nadzieją dla świata, bo dają świadectwo, że miłość Jezusa jest silniejsza od przemocy i nienawiści - powiedział Benedykt XVI podczas modlitwy „Anioł Pański” 25 marca na Placu św. Piotra. Nawiązując do Zwiastowania Pańskiego, mówił, że „tak” Maryi spotkało się z „tak” Jezusa, który przyszedł na świat. Papież podkreślił, że „tak” Jezusa i Maryi odnawia się także w świętych, bo Kościół jest wezwany do tego, by uobecniać Chrystusa w historii. „Dotyczy to zwłaszcza męczenników zabijanych z powodu Ewangelii” - podkreślił Papież, przypominając obchodzony poprzedniego dnia Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników.
Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Jutro będziemy obchodzić wspomnienie Zwiastowania. Dzięki «fiat» Maryi i działaniu Ducha Świętego dokonała się tajemnica Wcielenia Bożego Syna. Niech Maryja będzie dla nas wzorem całkowitego oddania się Bogu w wierze. Jak Ona otwierajmy nasze życie na obecność Chrystusa. Niech Bóg wam błogosławi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Młodzi przy konfesjonałach
Liturgia pokutna
Wieczorem 29 marca Benedykt XVI przewodniczył w Bazylice św. Piotra w Rzymie nabożeństwu pokutnemu z udziałem młodzieży diecezji rzymskiej. Przed przybyciem na miejsce Papież zatrzymał się w Auli Pawła VI, gdzie zebrali się ci, dla których nie starczyło miejsca w Bazylice. Zapewnił, że również do nich przyjdą w trakcie spotkania spowiednicy, a więc i oni będą mogli „spotkać się z Miłosierdziem Bożym, jak ich przyjaciele w Bazylice”. Ojciec Święty życzył wszystkim dobrego Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Młodych ludzi spowiadało ponad 200 kapłanów, jednym z nich był również Papież.
Kontynuując dialog z młodymi w Bazylice św. Piotra, Benedykt XVI powiedział: „Drodzy chłopcy i dziewczęta, świat czeka na wasz wkład w budowę «cywilizacji miłości» (...). Nie upadajcie na duchu i miejcie zawsze zaufanie do Chrystusa i Kościoła!”.
W trakcie nabożeństwa, któremu przewodniczył Ojciec Święty, siedem par młodych ludzi przeprosiło Pana Boga za siedem grzechów głównych.
Apel o dialog
Reklama
Stolica Apostolska zaapelowała o cierpliwy i pokorny dialog między Palestyńczykami a Żydami, który może doprowadzić do trwałego pokoju w Ziemi Świętej.
Watykańskie Biuro Prasowe opublikowało komunikat o stanowisku, jakie zajął Watykan na forum międzynarodowej konferencji, zorganizowanej w Rzymie w dniach 22-23 marca przez ONZ, o prawach narodu palestyńskiego. Przedstawił je podsekretarz do spraw relacji z państwami - ks. prał. Pietro Parolin.
Zastępca szefa watykańskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z utworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej, który powinien być autorytatywnym i wiarygodnym partnerem w rokowaniach pokojowych. Nowe władze Autonomii mają szansę na doprowadzenie do zawarcia sprawiedliwego pokoju z Izraelem i utworzenie niezależnego i suwerennego państwa.
Benedykt XVI obejrzał film
W niedzielę 1 kwietnia podczas prywatnej projekcji w Watykanie Benedykt XVI obejrzał najnowszy włoski film telewizyjny pt. „Dochodzenie”, opowiadający o zarządzonym przez cesarza Tyberiusza śledztwie w sprawie „rzekomego” zmartwychwstania Jezusa. Film w dwóch odcinkach włoska telewizja publiczna RAI wyemitowała 2 i 3 kwietnia. W wersji kinowej wejdzie on na ekrany w Hiszpanii 4 kwietnia, a dwa dni później - w Stanach Zjednoczonych. 174 biskupów amerykańskich otrzymało już film na płycie DVD.
Audiencja dla przeora z Taizé
Benedykt XVI przyjął 26 marca na audiencji przeora Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Brat Alois zapewnił Papieża o dalszej woli utrzymywania głębokiej komunii ze Stolicą Apostolską.
- Ucieszyłem się, że Ojciec Święty tak serdecznie nas przyjął - powiedział br. Alois w rozmowie z polską sekcją Radia Watykańskiego. - Po śmierci Brata Rogera Benedykt XVI bardzo nas wspierał i zawsze mówił o nim bardzo pięknie. Przypomniał też jego postać i zaangażowanie ekumeniczne w rocznicę tragicznej śmierci - podkreślił br. Alois.
Prawne uznanie organizacji katolickich
Światowa Unia Kobiecych Organizacji Katolickich (World Union of Catholic Women’s Organization - WUCWO) otrzymała status publicznego międzynarodowego stowarzyszenia wiernych, przewidziany przez prawo kanoniczne, nadany przez Papieską Radę ds. Świeckich. Przewodniczący watykańskiej dykasterii - abp Stanisław Ryłko spotkał się w Watykanie z liderkami organizacji. - Ten status honoruje niestrudzone wysiłki milionów katoliczek aktywnych w parafiach, diecezjach, na poziomie narodowym i międzynarodowym - powiedziała Karen Hurley, przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych.
WUCWO założono w 1910 r. W jej skład wchodzi ok. 100 organizacji działających na terenie 66 krajów i reprezentujących miliony katoliczek.