Koncert chińskiej orkiestry
Z wielkim uznaniem i bardzo serdecznie Benedykt XVI przyjął bezprecedensowy występ w Watykanie artystów chińskich. Orkiestra Filharmonii z Pekinu i Chór Opery z Szanghaju wykonały „Requiem” W. A. Mozarta oraz wiązankę melodii ludowych swego kraju. Dziękując wykonawcom i organizatorom, Papież jednocześnie uznał to wyjątkowe wydarzenie za okazję do symbolicznego spotkania z całym narodem chińskim, a zwłaszcza z katolikami tego kraju pozostającymi w jedności z Następcą św. Piotra. Za pośrednictwem swych gości Benedykt XVI przesłał pozdrowienia wszystkim mieszkańcom Chin, szykującym się, jak podkreślił, do igrzysk olimpijskich, które nazwał wydarzeniem wielkiej wagi dla całej ludzkości. Papież wspomniał też o otwarciu Kościoła na wszystkie ludy i kultury oraz podkreślił znaczenie wierności katolików Papieżowi, również tych w Chinach.
140. rocznica powstania
Spotkanie z członkami włoskiej Akcji Katolickiej
Reklama
Benedykt XVI spotkał się 4 maja na Placu św. Piotra w Rzymie z ponad 100 tys. członków włoskiej Akcji Katolickiej. Uczestniczyli oni w pielgrzymce z okazji 140. rocznicy powstania tej największej organizacji włoskiego laikatu. Papież przemówił do nich po modlitwie „Regina Coeli”. Nawiązując do wywieszonych wzdłuż kolumnady portretów świętych i błogosławionych związanych z Akcją Katolicką, Ojciec Święty wskazał, że są oni najprawdziwszym dowodem tożsamości członków AK. Podkreślił, że i dziś dzieci, młodzież i dorośli członkowie stowarzyszenia mogą uczynić ze swego życia świadectwo jedności z Panem, które przekształci się w autentyczne arcydzieło świętości. - Drodzy przyjaciele, odpowiadajcie wielkodusznie na to wezwanie do świętości, zgodnie z formami najbardziej odpowiadającymi waszemu stanowi ludzi świeckich! Niechaj nadal będą dla was inspiracją trzy wielkie zadania, jakie mój czcigodny poprzednik sługa Boży Jan Paweł II pozostawił wam w Loreto w 2004 r.: kontemplacja, komunia i misja - mówił Benedykt XVI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W sprawie relikwii Jana Pawła II
Nie dzielić ciała Papieża
Reklama
Przez media przetacza się dyskusja, czy będą pobrane relikwie z ciała Papieża i czy zostaną sprowadzone do Polski. - To brak szacunku dla człowieka jako człowieka, a tym bardziej dla Papieża - komentuje o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap., promotor wielu procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. W rozmowie dla „Niedzieli” podkreśla, że owszem, w Kościele istnieje kult relikwii, ale bezzasadne jest podnoszenie tego tematu i próba dzielenia ciała Papieża w trzy lata po jego śmierci. - Gdy ma nastąpić beatyfikacja, Kościół praktykuje tzw. ekshumację kanoniczną, jednak by relikwie mogły zostać pobrane, trzeba czekać na zeszkieletowanie ciała, a ten proces trwa niekiedy nawet dwadzieścia lat - mówi o. Bartoszewski.
Za niestosowny uznaje ten temat także Kuria Krakowska. - Dystansujemy się od wszelkich spekulacji na ten temat, gdyż to wszystko mija się z rzeczywistością- mówi „Niedzieli” ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej. Najistotniejsze, jego zdaniem, jest zrealizowanie przesłania Jana Pawła II, a nie to, w ilu miejscach będą relikwie Ojca Świętego.
Głos na ten temat zabrał też ostatnio włoski historyk Kościoła Agostino Paravicini Bagliani, który na łamach dziennika „La Repubblica” stwierdził, że już w XIII wieku Watykan zakazał praktyk dzielenia ciał papieży i wyjmowania z nich serca jako relikwii.
Przypomnijmy, że kult relikwii znany jest w Kościele już od pierwszych wieków. Znamienne, że relikwie umieszcza się często w kościołach pod ołtarzem, dla podkreślenia ich związku z ofiarą Chrystusa. Kult relikwii bowiem jest relatywny, czyli odnosi się nie do samego ciała czy przedmiotu, ale do osoby. Czcimy więc relikwie nie dla nich samych, ale czcimy to, czym one są i co wyrażają.
(mk)
Apel o pomoc dla Birmy
Benedykt XVI skierował 7 maja gorący apel do wspólnoty międzynarodowej, by pospieszyła z pomocą mieszkańcom regionów Birmy, nawiedzonych przez straszliwy cyklon. W imieniu Papieża specjalny telegram wystosował watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone do przewodniczącego tamtejszego episkopatu, abp. Paula Zinghtunga Grawnga z Mandalayu. Ojciec Święty wyraża współczucie z powodu tragicznych następstw żywiołu. Zapewnia „umiłowany naród Myanmaru” o modlitwie za ofiary i ich najbliższych, jak również w intencji „pokoju Bożego dla zmarłych oraz mocy Bożej i pocieszenia dla pozbawionych dachu nad głową i cierpiących”.
Polak w Kongregacji ds. Duchowieństwa
Benedykt XVI mianował ośmiu nowych członków Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych oraz sześciu - Kongregacji ds. Duchowieństwa - wśród nominatów dla tej dykasterii znalazł się Polak - abp Tomasz Peta, arcybiskup stolicy Kazachstanu, Astany.
Urodzony 20 sierpnia 1951 r. w Inowrocławiu abp Tomasz Peta przyjął święcenia kapłańskie 5 czerwca 1976 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jako wikariusz pracował w Witkowie, Inowrocławiu, Strzelnie i Bydgoszczy. W 1990 r. udał się do Kazachstanu, gdzie w zamieszkałej w większości przez Polaków wsi Oziorne w północno-wschodniej części kraju wybudował kościół Matki Bożej Królowej Pokoju, który jest dziś znanym sanktuarium maryjnym. 15 lutego 1999 r. Papież Jan Paweł II mianował go administratorem apostolskim Astany, a 19 marca tegoż roku udzielił mu w Bazylice św. Piotra święceń biskupich. W 2003 r. bp Peta został arcybiskupem metropolitą archidiecezji Najświętszej Maryi w Astanie.
Święto „Szwajcarów”
Benedykt XVI przyjął w Pałacu Apostolskim liczną delegację Gwardii Szwajcarskiej w przeddzień jej święta. Przypada ono w rocznicę bohaterskiej śmierci jej 142 członków, poległych w czasie tzw. Sacco di Roma 6 maja 1527 r. Papież przypomniał, że dwa lata temu Gwardia Szwajcarska obchodziła 500-lecie służby Następcy Piotra. Jutro 33 rekrutów papieskiej formacji złoży przysięgę na wierność Papieżowi.
- Była to okazja do przypomnienia waszej historii i oceny głębokich zmian społecznych, w jakich w ciągu wieków przyszło żyć i działać Stolicy Apostolskiej, zgodnie z zadaniem powierzonym przez Chrystusa apostołowi Piotrowi - przypomniał Ojciec Święty.