Diecezja siedlecka: Pierwsze parafie księży neoprezbiterów
ks. Marek Weresa/podlasie24.pl
Karol Porwich/Niedziela
W sobotę 17 czerwca, biskup siedlecki Kazimierz Gurda udzielił święceń prezbiteratu czterem diakon. Na koniec wspólnego uroczystego obiadu w Wyższym Seminarium Duchownym, wręczono nominacje na parafie, gdzie nowo wyświęceni będą posługiwać w najbliższym czasie.
Ks. Jan Kociubiński – parafia św. Jana Chrzciciela w Parczewie;
Ks. Aleksander Lis – parafia św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie;
Ks. Marcin Sulej – parafia św. Antoniego w Kotuniu.
Jednocześnie podczas uroczystości podziękowano księżom, którzy w tym roku przechodzą na emeryturę. Są to: ks. prałat Bogdan Krawczyk – proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kocku oraz ks. Andrzej Tomczak – proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Starym Brusie. Księża na czas emerytury będą mieszkać i posługiwać we wspólnotach parafialnych, gdzie dotychczas pracowali.
Archidiecezja warmińska: pierwsze parafie neoprezbiterów
archwarmia.pl
Karol Porwich/Niedziela
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie abp Józef Górzyński udzielił święceń prezbiteratu czterem diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.
- Naszym dzisiejszym zadaniem jest pełne głoszenie wiary katolickiej, w tym jej nauczania o moralności małżeńskiej i etyce seksualnej, i przekazywanie jej młodszym pokoleniom - mówił w Krakowie holenderski kardynał Willem J. Eijk. Zdaniem arcybiskupa Utrechtu zatarcie we współczesnej kulturze pojęć mężczyzny i kobiety znacznie skomplikuje głoszenie wiary chrześcijańskiej w nadchodzących latach. Prymas Niderlandów jest gościem III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który w dniach 13-15 listopada odbywa się w Krakowie.
Do tej krypty można zajrzeć tylko raz w roku. Co kryją mury Jasnej Góry?
2024-11-14 11:53
BP @JasnaGóraNews/KAI
BP KEP
Tajemnicza krypta czy Jasna Góra jako Fortalitium Marianum to tylko niektóre z proponowanych dla pielgrzymów i turystów tras tematycznych, które pozwalają lepiej poznać narodowe sanktuarium Polaków jako wyjątkowe, nie tylko w skali kraju, miejsce kultu, ale i ojczystej oraz europejskiej historii i kultury. Naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy chcą się tutaj modlić, zwiedzać czy uczyć historii wychodzi Jasnogórskie Centrum Informacji, które oferuje oprowadzanie w 10 językach. W roku ubiegłym częstochowskie sanktuarium odwiedziło 3,6 mln osób.