Na wspólnej modlitwie w liturgiczne wspomnienie św. Wacława w katedrze świdnickiej zgromadzili się parafianie ze szczególną obecnością młodych, ich świadków i bliskich. Wraz z biskupem pomocniczym przy ołtarzu stanęli: ks. Marcin Gęsikowski, proboszcz wspólnoty, i ks. Kamil Ożóg.
W okolicznościowej homilii bp Adam zaznaczył, że św. Wacław swą postawą wskazał najlepszą drogę do świętości, której fundamentem jest postawienie spraw Królestwa Bożego na pierwszym miejscu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Ten czeski książę z I połowy X wieku zawsze miał przed oczyma Chrystusa. Władza nie przeszkadzała mu byciu wrażliwym wobec drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego i biednego. Kierując się duchem Ewangelii, zdobył się nawet na to, by przebaczyć bratu, który odebrał mu życie – przypominał.
Parafia katedralna
Bp Adam Bałabuch zachęcał do mężnej wiary, której uczy życiorys św. Wacława.
Święci uczą konsekwencji
Homileta podkreślił też, że przykład świętych uczy osoby wierzące konsekwencji w codziennym życiu, które powinno być zgodne z wyznawanymi wartościami, po czym przywołał słowa Chrystusa: Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa (Łk 9,24).
Reklama
– Te słowa poza wymiarem męczeńskim można też rozumieć jako wyrzeczenie się pokus tego świata. I nie chodzi o nieumiejętność korzystania z ziemskich dóbr i darów, ale raczej o umiejętność odrzucania zła – mówił i wskazał, że taka postawa czyni człowieka wolnym. – Oczywiście, niektórzy utożsamiają wolność z wyborem także i zła, tylko zapominają, że wówczas człowiek staje się niewolnikiem grzechu. Człowiek wolny potrafi zawsze wybierać Bożą miłość, prawdę i dobro, nawet jeśli trzeba ponieść za to jakąś cenę, tak jak św. Wacław poświęcił swoje życie – dodał.
Miejcie odwagę!
Następnie bp Adam zwrócił się do bierzmowanych, zwracając ich uwagę na obowiązki wynikające z przystąpienia do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
– Za chwilę zostaniecie poproszeni o wyznanie swojej wiary wobec zgromadzonej tutaj wspólnoty Kościoła. Czy te słowa będą wypływać z głębi waszego serca? Czy jesteście gotowi, by tę wiarę nie tylko wyznawać ustami, ale także dojrzale i z męstwem o niej świadczyć? – pytał biskup. – Zauważcie, że ludzie nie wstydzą się przyznawać do tego, co złe. Wręcz przeciwnie, chwalą się tym i wypisują na transparentach, z którymi później chodzą po ulicach. A my się boimy czasami przyznać do wiary, codziennej modlitwy, uczestnictwa w Eucharystii czy chęci zachowania czystego serca. Miejcie odwagę, bo kto idzie z Chrystusem, ten jest już zwycięzcą! – zaakcentował i zachęcił młodych, by pozwolili Duchowi Świętemu na prowadzenie przez życie i pomoc we właściwych wyborach.
Parafia katedralna
W uroczystości odpustowej wzięły udział parafialne poczty sztandarowe.
Parafia katedralna
Przedstawiciele młodzieży złożyli podziękowania za udzielenie sakramentu na ręce ks. biskupa Adama Bałabucha i proboszcza katedry, ks. Marcina Gęsikowskiego.
Parafia katedralna
Pamiątkowe zdjęcie bierzmowanych wraz ks. biskupem Adamem Bałabuchem, ks. proboszczem Marcinem Gęsikowskim i ks. Pawłem Traczykowskim, który przygotował młodzież do przyjęcia sakramentu.