Reklama

Niedziela Legnicka

Nowa bazylika już wkrótce

Niedziela legnicka 39/2012

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI

7 października 2012 roku bolesławieckie sanktuarium maryjne zostanie podniesione do godności bazyliki mniejszej. Co ten tytuł zmieni w życiu parafii i w życiu mieszkańców miasta wyjaśnia proboszcz i kustosz ks. Andrzej Jarosiewicz

Bazylika - świątynia królewska

Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, nadawany przez papieża, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. To szczególne miejsce, które ma promieniować duchowością, wyjątkową troską o sprawowaną liturgię i przede wszystkim, to miejsce szczególnej łączności z Piotrem naszych czasów - Papieżem. Bolesławiecka świątynia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja całkowicie spełnia wszystkie te wymogi, dlatego nie było wątpliwości w przyznaniu tego zaszczytnego tytułu. Oczywiście należało spełnić wszystkie wymogi postawione przez Kongregację ds. Kultu Bożego, zarówno pod względem materialnym, jak i duszpasterskim. Owocem wszystkich starań duszpasterzy, na czele z proboszczem i kustoszem ks. Andrzejem Jarosiewiczem, jak i całej wspólnoty parafialnej, i społeczności miasta będzie uroczystość, którą zaplanowano na 7 października. Bolesławiecka świątynia otrzyma tytuł bazyliki mniejszej. To zaszczyt, ale i zobowiązanie.

Co nowego?

Jak mówi ks. Andrzej Jarosiewicz, patrząc najpierw od strony czysto socjologicznej, miejsce, w którym znajduje się bazylika otrzymuje niezwykła szansę promocji. Tak też będzie z naszym miastem i naszą parafią. To wielka nobilitacja dla całego regionu. Turyści czy pielgrzymi wędrujący po naszym terenie, czy przejeżdżający autostradą A4, widząc informację o zabytkowym miejscu, świątyni-bazylice, będą chcieli się tu zatrzymać. Nie każda bowiem świątynia zasługuje na tak zaszczytny tytuł. To oznacza, że warto tu zajrzeć. Ojciec Święty, przyznając taki tytuł, uznaje tym samym czcigodność tego miejsca, zarówno pod względem historycznym, a przede wszystkim religijnym. To miejsce ma promieniować kulturą chrześcijańską. Osoby, które tu przybędą będą miały możliwość zaczerpnąć nie tylko walorów historycznych, podziwiać zabytki sztuki i architektury, ale też będą mogły poczuć ducha tego miejsca i umocnić wiarę, nadzieję i miłość. Od strony duszpasterskiej tytuł ten zobowiązuje nas do otwarcia jeszcze większego skarbca życia wiary, życia sakramentalnego. To oznacza bogatszą liturgię, życie sakramentalne. Inaczej mówiąc miejsce, gdzie zawsze można się wyspowiadać, przystąpić do sakramentów, częściej posłuchać Słowa Bożego i homilii. To jest najważniejsza jakość, która powinna się zmienić w życiu naszej wspólnoty. Wraz ze współpracownikami opracowujemy plan tego, co można ulepszyć oraz tego, co można nowego wprowadzić w życie naszej wspólnoty.

Dobro, którym należy się dzielić

Nasza świątynia ma szczególne walory historyczne i artystyczne - mówi ks. Andrzej. Znajdują się w niej liczne dzieła sztuki. Większość z nich już udało się odnowić. Nabrały przez to dawnego blasku. Wciąż trwają prace konserwatorskie. W najbliższym czasie planujemy zainstalowanie specjalnego oświetlenia, które pomoże wydobyć piękno tych dzieł. Dlatego też planujemy udostępnić naszą bazylikę szerszemu gronu pielgrzymów i turystów przez większą część dnia. Jesteśmy w trakcie publikowania drugiego albumu o naszej świątyni, który ukaże piękno tego miejsca. Myślimy zarówno o turystach i pielgrzymach z Polski, jak i z zagranicy. Mamy w planie wytłoczenie płyty kompaktowej zawierającej historię miasta i świątyni w kilku językach. Planujemy też stały dyżur przewodnika, który będzie oprowadzał grupy turystów i pielgrzymów. Nie możemy zapominać o tym, że Bolesławiec to miasto ceramiki. Zatem ludziom przyjeżdżającym właśnie z tego względu można zaproponować również coś innego, coś dla ducha. I odwrotnie, ludzie przybywający do bazyliki będą mogli nacieszyć oczy wspaniałą ceramiką, która jest wizytówką naszego miasta. Widzimy zatem pole do współpracy w dziedzinie promocji miasta i tego świętego miejsca.

2012-09-28 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka Kościołów

Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie

Grażyna Kołek/Niedziela

Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie

Rocznica poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie. Dlaczego świętujemy rocznicę konsekracji jedynie tej bazyliki w całym Kościele? Na co to święto zwraca uwagę?

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Bicie „Dzwonu Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało, że życie każdego człowieka jest święte

2022-12-08 16:12

BPJG

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze trwa modlitwa także za dzieci nienarodzone. W tej intencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył w południe Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Bezpośrednio po Eucharystii uderzył w dzwon „Głos Nienarodzonych”, który po raz trzeci, właśnie 8 grudnia, dotarł do sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal