Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dziękczynienie w Wólce Niedźwiedzkiej

Niedziela rzeszowska 39/2012

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Wólce Niedźwiedzkiej

BARBARA FILANOWSKA

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Wólce Niedźwiedzkiej

W sobotę 29 września w Wólce Niedźwiedzkiej będą miały miejsce główne uroczystości jubileuszu 100-lecia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tego dnia o godz. 9 w kościele parafialnym zabrzmi dziękczynne „Te Deum”. Mszy św. przewodniczył będzie bp Kazimierz Górny - pasterz diecezji

W tym dniu będziemy również dziękować za Patrona szkoły, która przed pięciu laty otrzymała imię Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Jubileuszową radością chcemy podzielić się ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Dla każdego z nas - parafian - to ważne wydarzenie. W imieniu Rady Parafialnej, Dyrekcji Zespołu Szkół oraz wszystkich grup i stowarzyszeń działających na terenie naszej wioski i parafii serdecznie zapraszam do wspólnego dziękczynienia.

Początki parafii

Wólka Niedźwiedzka - malowniczo położona miejscowość na trasie Sokołów Młp. - Leżajsk. Początki parafii sięgają 1912 r., kiedy to z pobliskiej Woli Zarczyckiej przeniesiono drewniany, modrzewiowy kościółek pochodzący z II poł. XVI wieku, który jak głosi tradycja wcześniej jeszcze znajdował się w Leżajsku. Przeniesienie kościoła stało się możliwe dzięki temu, że parafianie Woli Zarczyckiej wybudowali kościół murowany. Poszczególne elementy drewniane zostały ponumerowane i w kilka miesięcy drewniany kościół stanął na wzgórzu w centrum wsi, na przygotowanym uprzednio miejscu. Fundusze na kupno, przeniesienie i rozbudowę kościoła czerpano ze składek parafian i rodaków z USA.
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej został poświęcony w 1913 r. przez ks. Józefa Gryzieckiego proboszcza z Woli Zarczyckiej. Rozpoczęła się posługa duszpasterska. Początkowo księża z Sokołowa dojeżdżali na Msze św., a Wólka Niedźwiedzka istniała jako kościół dojazdowy parafii w Sokołowie. W kilkanaście lat później biskup przemyski Anatol Nowak pismem z 15 grudnia 1927 r. erygował samoistną parafię. Pierwszym jej proboszczem został ks. Ludwik Grabowski. W parafii pełnili też posługę jako jej pasterze: ks. Stanisław Patryn, ks. Józef Adamczyk, ks. Jan Haligowski.
W roku 1974 nominację na proboszcza otrzymał ks. Tadeusz Walski i pełnił swoją posługę do 5 marca 2001 r., kiedy to po długiej i wyczerpującej chorobie odszedł do Pana. Zaplanowana na te dni wizytacja biskupia przekształciła się w uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Edward Białogłowski. Pogrzeb odbył się 7 marca 2001 r., a duszpasterz pozostał wśród swoich parafian - jego ciało spoczęło na tutejszym cmentarzu. 27 marca 2001 r. bp Kazimierz Górny posłał do Wólki Niedźwiedzkiej nowego pasterza. Został nim ks. Stanisław Szwanenfeld, który kanonicznie objął parafię 1 kwietnia 2001 r., w piątą niedzielę Wielkiego Postu, przy udziale ówczesnego dziekana dekanatu sokołowskiego ks. prał. Mieczysława Wajdy i ks. prał. Stanisława Zycha - proboszcza rzeszowskiej parafii Chrystusa Króla.

Reklama

Szczególne uwielbienie Maryi

Chlubą kościoła i parafii jest Maryja - Królowa Polski. Obraz Jej znajduje się w głównym obecnie odnowionym ołtarzu. Od czasu Nawiedzenia w 2002 r. w każdą środę wierni gromadzą się na Nowennie i przekonani o Jej orędownictwie i matczynej opiece kierują do Niej swoje prośby i podziękowania.
Rok obecny to rok jubileuszowy, w który wpisują się ważniejsze wydarzenia liturgiczne, m.in. rekolekcje o św. Michale Archaniele, kazania pasyjne nawiązujące do 100-lecia posługi duszpasterskiej, środowe nowenny, słowo Boże o tematyce jubileuszowej oraz katechezy dla dorosłych w II i IV niedzielę miesiąca przed Sumą.

Kult św. Michała

Wiosną tego roku delegacja parafian przywiozła z Gargano we Włoszech figurę św. Michała Archanioła, którą uroczyście wprowadzono do kościoła 8 maja w rocznicę objawień św. Michała. Przygotowaniem do tego wydarzenia była dziewięciomiesięczna nowenna do św. Michała Archanioła, w każdy trzeci wtorek miesiąca, i rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. dr. Piotra Burka - michalitę pochodzącego z sąsiedniej parafii Górno. W uroczystym nabożeństwie przekazania figury przez Ojców Michalitów na Górze Gargano brali udział uczestnicy pielgrzymki do Włoch (ponad 500 osób), którzy 8 maja w większości przybyli do Wólki Niedźwiedzkiej, aby pod przewodnictwem organizatora pielgrzymki - ks. dr. Józefa Kuli przeżyć spotkanie popielgrzymkowe i wspólnie z parafianami zainaugurować kult św. Michała Archanioła.
Ważnym punktem Roku Jubileuszowego była pielgrzymka po sanktuariach maryjnych Europy. W Fatimie, Lourdes, La Salette, w Mariborze na Słowenii i w Budapeszcie w grotach u Ojców Paulinów przy Matce Bożej Częstochowskiej dziękowaliśmy Maryi za Jej opiekę.
Rok Jubileuszowy zakończymy centralną uroczystością 29 września w liturgiczne święto św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Od 25 września poprzez misje św. będziemy przygotowywać się do wielkiego dziękczynienia za dar kościoła, za duszpasterzy i za wszelkie łaski wymodlone w tym miejscu. W przeżyciu Jubileuszu pomoże nam ks. dr Jerzy Smoleń, który poprowadzi misje.

2012-09-28 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki Odpust Wiślicki

Uroczysta Suma podczas Wielkiego Odpustu Wiślickiego

T.D.

Uroczysta Suma podczas Wielkiego Odpustu Wiślickiego

Od stuleci w święto Narodzenia Najświetszej Maryi Panny gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...