Reklama

Niedziela 32/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Warszawa – miasto, które stało się kaplicą

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Sierpień to miesiąc maryjny i polski. Co roku o tej porze wspominamy Cud nad Wisłą z 15 sierpnia 1920 r. oraz wielki zryw narodowy, który rozpoczął się w stolicy 1 sierpnia 1944 r. Bohaterowie tamtej Warszawy to często dziewczęta i chłopcy, co symbolicznie wyraża powszechnie znany, wzruszający pomnik przedstawiający małego powstańca w zdecydowanie za dużym hełmie na głowie.

Cywilizacja strachu

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Pamiętamy słynne zdanie Ojca Świętego Jana Pawła II z początku jego pontyfikatu, skierowane do podzielonego świata: „Nie lękajcie się!”. Jakże ważne było to dla nas, żyjących w totalitarnym systemie komunistycznym, walczącym z godnością człowieka i z Kościołem.

relacja z pierwszej ręki • ze świata
4-5

Spotkanie w oknie papieża

Diana Golec

Stanąć u boku papieża Franciszka podczas modlitwy „Anioł Pański” to wydarzenie, które pamięta się przez całe życie. Ale nie tylko to. Jego otwartość sprawia, że można z nim porozmawiać jak z przyjacielem. Dla młodych ludzi to szczególnie ważne

ze świata
4-5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

z ostatniej chwili
7

Biura niepewnych podróży

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Plajta krakowskiego biura podróży Intertour pokazuje, że zapewnienia o niezłej kondycji tzw. touroperatorów i dobrych zabezpieczeniach przed ich niewypłacalnością są co najmniej przesadzone.

81 metrów lotu młota

(wdd)

Kontrola, a nie order

(wdd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Pielgrzymka rowerowa policjantów Lubelszczyzny 23 lipca br. wieczorem po raz trzeci dotarła na Jasną Górę. W ciągu 5 dni pielgrzymi pokonali ponad 350 km.

z Polski
9

Z Polski

temat numeru: Z Maryją ratuj człowieka • 15 VIII • uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej
10-11

By Dom nie był pusty

Ks. Jarosław Krzewicki

Jaki jest sens Wniebowzięcia Maryi i dlaczego Jej przypadł ten przywilej? Czy jest on faktyczny, czy honorowy, czy zdarzył się naprawdę i w jakim sensie? Kościół od V wieku obchodzi najstarsze maryjne święto, jakim jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Liturgia, bieg dziejów i tradycja pomagają nam zrozumieć lepiej historię Tej, która przez śmierć swojego Syna stała się pierwszą uczestniczką Jego chwalebnego zmartwychwstania.

temat numeru: Z Maryją ratuj człowieka • nasza rozmowa • o. Augustyn Pelanowski OSPPE
12-14

Modlitwa to „awantura” o łaskę u drzwi Boga!

Z o. Augustynem Pelanowskim OSPPE rozmawiał o. Michał Legan OSPPE

O modlitwie i Dziele „Z Maryją ratuj człowieka” z o. Augustynem Pelanowskim OSPPE rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Jasnogórskie Dzieło Modlitwy
15

Z Maryją ratuj człowieka

O. Tomasz Tlałka OSPPE

W wywiadzie rzece „Przekroczyć próg nadziei” św. Jan Paweł II powiedział, że „Bóg (...) zawierzył ludziom Kościół, a w Kościele całe odkupieńcze dzieło Chrystusa. Zawierzył każdemu każdego i wszystkich. Zawierzył każdemu wszystkich i wszystkim każdego”.

cud nad Wisłą
16-17

Wiktoria warszawska

Andrzej Nowak

Stawka latem 1920 r. była wysoka. Nie chodziło tylko o Polskę. Ważył się los europejskiej cywilizacji. Nadwątlona w swych fundamentach straszliwą, światową wojną, Europa próbowała je odnawiać na konferencji pokojowej w Wersalu w roku 1919.

prezydentowa Agata Duda
18-19

Pierwsza Dama

Wojciech Dudkiewicz

Spontaniczna i błyskotliwa, silna, mądra, a do tego ładna i kobieca. Chyba nie ma wątpliwości, że Agata Duda miała wpływ na zwycięstwo męża. I że teraz będzie mocnym wsparciem Prezydenta RP

ludzie prezydenta
20-21

Dokończymy przerwaną misję

Z Adamem Kwiatkowskim rozmawia Artur Stelmasiak

Z Adamem Kwiatkowskim – ministrem w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – rozmawia Artur Stelmasiak

pierwsza książka o nowym prezydencie
22

Dał radę

Witold Dudziński

Zupełnie nowy etap w jego życiu rozpocznie się po zaprzysiężeniu na prezydenta, na jego temat powstanie zapewne niejedna książka. Dwa wywiady, kalendarium, alfabet i tekst biograficzny składają się na pierwszą książkę o prezydencie Andrzeju Dudzie.

przewodniczący KEP odpowiada prezydentowi
23

Abp Stanisław Gądecki do Bronisława Komorowskiego

+ Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wielce Szanowny Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

ŚDM Kraków 2016
24-25

To inwestycja w młodość

Z bp. Damianem Muskusem rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Zaraz po powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powierzył bp. Damianowi Muskusowi OFM zadanie konstruowania Komitetu Organizacyjnego kolejnych ŚDM, które odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie.

wakacyjne zaproszenie • polskie sanktuaria • Radziejów na Kujawach
26-27

Przemożna obecność Matki Nieustającej Pomocy

Małgorzata Iglewska

Wyjątkowa i historyczna ceremonia ustanowienia sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Ojców Franciszkanów w  Radziejowie odbyła się 14 września 2014 r. (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego).

św. Edyta Stein • św. Maksymilian Maria Kolbe • męczennicy Auschwitz
28-29

Smużki dymu do Nieba

Agnieszka Bugała

Nigdy się nie spotkali. On kochał Chrystusa i Niepokalaną od najmłodszych lat. Ona, urodzona w żydowskiej rodzinie, poznała Jezusa dopiero w dorosłym życiu. Każde z nich jest dziś świętym Kościoła, oboje kanonizował Jan Paweł II. Edyta i Maksymilian weszli do Nieba po najtrudniejszym moście – przez męczeństwo w Auschwitz

14 VIII wspomnienie św. Maksymiliana M. Kolbego
30

Konsekracja w ujęciu kolbiańskim

O. Ignacy Kosmana OFMConv

Św. Maksymilian nie używał pojęcia „konsekracja”. Mówił i pisał o „poświęceniu”, „uświęceniu”, „ubóstwieniu”. Doskonale wyraził, czym jest konsekracja w „initium” znanego stwierdzenia: „Totus primo Deo” – Najpierw cały dla Boga. Św. Maksymilian konsekrację ujmował całościowo – w szerokim sensie, nie zawężając jej do życia zakonnego.

wiara i życie
31

Święte oszustwo?

Ks. Mariusz Rosik

Arcybiskup Recife w Brazylii – Hélder Câmara zasłynął z powiedzenia: „Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym. Kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, nazywają mnie komunistą”.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 6, 41-51)

Moc Chrystusowego Ciała

Abp Wacław Depo

Powszechną cechą naszego czasu stał się relatywizm prawdy. Wszystko zdaje się być względne, jak przysłowiowe „ruchome piaski”. Dlatego za św. Janem Pawłem II i Benedyktem XVI można nawet zauważyć „kryzys sensu życia”. Wielu nam współczesnych zastanawia się, czy ma jeszcze sens samo pytanie o sens, prowadzące do sceptycyzmu, obojętności i braku osobistej odpowiedzialności.

poradnik duszpasterski
34

Zakorzenienie, czyli poczucie bycia u siebie

Odpowiada Ks. Zdzisław Wójcik

Nie brakuje dzisiaj zabiegów zmierzających do tego, aby naszą bogatą, choć trudną historię - dawną i najnowszą – wyrzucić na śmietnik. A kiedy nie można już uniknąć odwoływania się do niej, wtedy najlepiej ją zafałszować, by przestała być nośnikiem poczucia godności, umiłowania ojczyzny, poczucia bycia u siebie i zakorzenienia. Co sprawia, że miejsce, w którym jesteśmy, zaczyna być naprawdę nasze, a my czujemy się zakorzenieni?

felieton
35

Przedwyborcze tematy zastępcze

Grzegorz Polak

C hcecie wiedzieć, co Beata Szydło myśli o Funduszu Kościelnym? Od niej się nie dowiecie. A chodzi o ponad 130 mln zł – krzyczą nagłówki w Internecie.

Zmarł najbogatszy Polak

(Red.)

Jan Kulczyk – według tygodnika „Wprost”, najbogatszy polski biznesmen zmarł niespodziewanie w nocy z 28 na 29 lipca br. w szpitalu w Wiedniu. Powodem były pooperacyjne powikłania. Kulczyk miał 65 lat. Zostawił majątek o wartości ok. 15 mld zł.

lekcja historii
36-37

Służby medyczne w Powstaniu Warszawskim

Tadeusz Szyma

Związany dawniej z Wytwórnią Filmową Czołówka Marek Widarski specjalizuje się w dokumentach o tematyce historycznej i wojennej. Na obchodzoną w ubiegłym roku 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotował wraz z Fundacją Filmową Armii Krajowej ciekawy tematycznie dokument o służbach medycznych tego tragicznego i, niestety, tak obfitego w ofiary naszego zrywu narodowego.

fakty • opinie
38

Perspektywa lepszego jutra

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Polska, zamiast być krajem rozwoju i równych szans, jest krajem, w którym narasta bieda.
Rządzący od 8 lat w Polsce obóz władzy, łącznie z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, przypisuje sobie ogromne zasługi w dziedzinie polityki rodzinnej.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Koniec wyjątkowej historii

(pr)

Realizują program encykliki

(pr)

Handel organami

(pr)

Nowa Ziemia?

(pr)

Ochroniarze z bronią w świątyni

(pr)

Patriarcha załatwił zwolnienie

(pr)

felietony
40-41

1 sierpnia – Warszawa – serce polski

Alina Czerniakowska

Warto teraz, w sierpniowe dni Powstańczej Warszawy dawać takie przykłady – pan Adam ze Szczecina zabiera całą rodzinę i jedzie do Warszawy, specjalnie na 1 sierpnia, aby w godzinę „W” oddać hołd bohaterom: „Tam są groby wspaniałych Polaków, Warszawa to święte miejsce. Tu, w mojej kochanej stolicy, stąpam po śladach tych najdzielniejszych, tu ich krew wsiąkła, tu jest ich męstwo i honor, tu ich ból i cierpienie, wszystko dla Polski.

Z wielkim powiewem

Zdzisław Skotnicki

Unia psuje

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Dopasowanie do unijnych standardów znacząco pogorszyło smak i jakość polskiej żywności, co dostrzegł nawet minister rolnictwa.

Prezydent nowej jakości

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Wygrał wybory – i tym bardziej, tym solenniej pamięta o swoich obietnicach.

wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
42-43

Na Wyspach Świętego Pawła

Witold Dudziński

Jest tam wszystko, czego potrzeba w czasie wakacji. Słońce, błękitne morze, wspaniałe miasta, zabytkowe świątynie, przyzwoita rozrywka i przyjaźnie nastawieni ludzie – mówi Marcin Wolski, pisarz i publicysta

rodzina • rozwody
44-45

Gdy rodzice rozdzierają serce dziecka...

Ks. Arkadiusz Olczyk

Jak podaje Rocznik Demograficzny GUS, w 2013 r. w Polsce zawarto 180 396 związków małżeńskich, zaś aż 66 132 pary zdecydowały się na rozwód. Tylko w tym jednym roku 55 180 dzieci doświadczyło traumy związanej z rozstaniem się rodziców, a 80 proc. spośród nich było w wieku 3-15 lat. Za tymi suchymi liczbami kryje się ludzki dramat – osobisty, rodzinny, społeczny, moralny i religijny – oraz konkretne wypłakane oczy, smutne twarze i rozdarte serca dzieci. Jak im pomóc?

rodzina • pożegnanie Taty
46-47

Boży zegar wybił godzinę…

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Z trudnym do wyrażenia bólem przyszło mi pisać o Tacie, gdy przed jego imieniem musiałam postawić skrót „śp.”... 30 czerwca 2015 r. o godz. 19.15 w 68. roku życia Boży zegar wybił godzinę jego śmierci

47

Z kaszubskiego Bytowa do Jasnogórskiej Matki

Wojciech Mścichowski

Kolejny raz, nie zważając na parzący stopy asfalt i ziejące spalinami ciężarówki, 19 uczestników biegowej pielgrzymki z Bytowa do Częstochowy, w deszczu i spiekocie, przemierzyło liczącą ponad 500 km trasę.

rodzina • poradnik
48

Grafik

Joanna Operacz

P apież i biskupi proszą o modlitwę za synod o rodzinie. Z dramatyczną prośbą o  modlitwę zwracają się do całego Kościo- ła prześladowani chrześcijanie, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w krajach muzułmańskich, gdzie za przyznawanie się do Jezusa grozi śmierć w męczarniach albo niewolnictwo

różne
49

Dziękczynienie czy prowokacja?

Marian Salwik

Przyspieszenie prac nad projektami ochrony środowisk LGBT

(RIRM)

z Wrocławia do Watykanu
50

Rowerem do Jana Pawła II

Anna Przewoźnik

Do pokonania mieli 2015 km. Z Wrocławia wyruszyli 26 czerwca 2015 r., by w kilkanaście dni dotrzeć rowerami do Watykanu i oddać hołd św. Janowi Pawłowi II

różne
51

Słudzy życia

(KSZ)

Kalendarium 9-15 VIII 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

listy do „Niedzieli"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Oliwier czeka na naszą pomoc

listy do "Niedzieli"
52

Chcą korespondować

53

Gołąbki z białej kapusty

Opracowanie i wykonanie: Graziako

W Polsce kapusta należy do najpopularniejszych warzyw. Przyrządza się ją w formie kiszonek, surówek, jako dodatek do pierogów i makaronów. Znakomicie smakuje sok z kapusty, zarówno sam, jak i w połączeniu z sokiem z marchwi czy selera. Kapusta ugotowna na parze bez dodatku tłuszczu nie tuczy.

Niedziela Młodych
54-57

Jestem w Kościele

Organizatorzy: Wspólnota Emmanuel i Referat Duszpasterstwa Młodych Archidiecezji Częstochowskiej

Forum czystego serca

Agnieszka Chadzińska, Anna Przewoźnik

Uczestnicy tegorocznego Forum Młodych w większości byli zgodni w odpowiedziach na nasze pytania – dlaczego tu przyjechali i co im dał tegoroczny pobyt w Częstochowie. Najczęściej wymieniano pogłębianie relacji z Bogiem przez… drugiego człowieka.

67

Sacrum w obiektywie

„Niedziela” ogłasza konkurs wakacyjny dla Czytelników, którzy lubią podróżować.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Jakim jestem chrześcijaninem?

Ks. Ireneusz Skubiś

Idą pielgrzymi, w poszczególnych miastach ewangelizują młodzi, heroicznie wręcz czasem pracują katolickie media – a my, zwykli zjadacze codziennego chleba, co zrobiliśmy, żeby człowiekowi obok nas dać świadectwo o Bogu – Miłości miłosiernej? Co zrobiliśmy, żeby wojującemu ateizmowi i jego wyznawcom powiedzieć: Stop!

Korony Mstowskiej Pani

Bartosz Benduch

2 sierpnia br. w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 15. rocznicy koronacji obrazu Maryi z Dzieciątkiem

Dni Jakubowe w Krzepicach

Bogdan Napieraj

Jak co roku, w Krzepicach obchodzono Dni Jakubowe. Trwały one od 24 do 26 lipca br. Głównym organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy parafii pw. św. Jakuba

Borowno zaprasza na odpust

Małgorzata Wróblewska-Borek

Parafia w Borownie zaprasza na odpust ku czci św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, którego liturgiczne wspomnienie przypada 10 sierpnia

Niedziela podlaska

Symbole ŚDM w diecezji drohiczyńskiej

Ks. Artur Płachno

W Ciechanowcu późnym wieczorem 25 lipca rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej – krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani

25. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę wyruszyła

Marek Sobisz

Przełom lipca i sierpnia w diecezji drohiczyńskiej to szczególny czas. W tym bowiem czasie na pielgrzymi szlak w kierunku duchowej stolicy naszej Ojczyzny – Jasnej Góry wyruszają pątnicy.

Oddali życie, abyśmy my mogli żyć

Tadeusz Szereszewski

15 lipca, w 72. rocznicę męczeńskiej śmierci 50 mieszkańców Bielska Podlaskiego, przy pomniku Ofiarom Barbarzyństwa na miejscowym cmentarzu parafialnym odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości, którym przewodniczył bp Antoni Dydycz. Hołd pomordowanym oddały rodziny, władze miasta, powiatu i gminy

Niedziela kielecka

Nowy Korczyn św. Kingi

Katarzyna Dobrowolska

Kilkaset osób z różnych stron diecezji kieleckiej uczestniczyło 25 lipca w I Diecezjalnej Pielgrzymce do Nowego Korczyna ku czci św. Kingi pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, będącej częścią dorocznych Kingonalii.

Szczerze pokutująca Magdalena w parafii Rokitno

Agnieszka Dziarmaga

Nie wiadomo, dlaczego św. Maria Magdalena, wyobrażona w bocznym ołtarzu, jest patronką parafii Rokitno. Rokitno może się poszczycić pięknym wizerunkiem świętej w ołtarzu bocznym. Do każdej rodziny parafii rozprowadzono książeczkę pt. „Nabożeństwo i pieśni ku czci św. Marii Magdaleny”.

Kaczyn zostanie w ich sercu

Katarzyna Dobrowolska

Czterdziestodwuosobowa grupa dzieci i młodzieży z Grodna na Białorusi i z terenu diecezji kieleckiej wypoczywała w Ośrodku Caritas w Kaczynie w dniach od 11 do 24 lipca. Młodzi z Grodna na przyjazd do Polski czekali cały rok. Wyjechali szczęśliwi, z walizką pięknych wspomnień i marzeniem, by znowu tutaj wrócić

Niedziela małopolska

Atrakcje pod Giewontem

Agnieszka Konik-Korn

Każdego roku pod koniec wakacji do Zakopanego zjeżdżają miłośnicy folkloru i kultury góralskiej na odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku odbędzie się on już po raz 47. w dniach od 21 do 29 sierpnia.

Siła na XXI wiek

Maria Fortuna-Sudor

Tegoroczna Strefa Młodych Serc (SMS) została zorganizowana w Okulicach przy tutejszym sanktuarium Matki Bożej. Spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem trwało od 22 do 25 lipca

Jesteś VIP-em

Małgorzata Cichoń

Pierwszy raz spotkałam go podczas Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie. Trudno było uwierzyć, że ten pełen energii mężczyzna 8 lat temu przeżył... czołowe zderzenie z tirem. Lekarze robili, co mogli, ale był moment, gdy spodziewali się tylko jednego: śmierci pacjenta. Pan Bóg miał jednak inne plany...

Niedziela przemyska

Leżajskie Dróżki Maryjne

Jan Marczak

Znane w całej Polsce i poza jej granicami sanktuarium leżajskie Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych i największych na Podkarpaciu, z gruntownie ostatnio odnowionym otoczeniem, znane jest przede wszystkim z cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia pochodzącego sprzed 1590 r.

Zakon Jezuitów w Starej Wsi (2)

Ojcowie Jezuici

Pod koniec lat 40. XIX wieku przeszli jezuici starowiejscy ciężkie doświadczenie. Cesarz Ferdynand ogłosił dekret banicyjny. Chorzy mogli pozostać w jednym skrzydle kolegium, ponad trzydziestu innych zakonników rozproszyła się, szukając schronienia po parafiach i dworach przyjaciół.

O Mario, czemu biegniesz w niebo

Arkadiusz Bednarczyk

Wedle pięknych i poruszających przekazów 15 sierpnia stroskani Apostołowie na miejscu zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, której grób otworzył apostoł Tomasz, znaleźli bukiet pachnących kwiatów...

Niedziela rzeszowska

Święta Anna w Ropczycach

Ks. Tomasz Nowak

Anna w języku hebrajskim oznacza łaskę. Bożą łaską są dla nas święci, którzy tak jak św. Anna wypełniali w swoim życiu wolę Bożą. Bożą łaską są miejsca ich kultu. Św. Anna patronuje kilku parafiom diecezji rzeszowskiej. Jej wspaniałe wizerunki znajdziemy w Święcanach, Kołaczycach, Trzęsówce, Niewodnej, Bieczu i w Ropczycach. Ta ostatnia parafia, choć powstała w XX wieku, cieszy się płaskorzeźbą św. Anny z XVI wieku

Rzeszów pamięta o ofiarach obozów koncentracyjnych

Agnieszka Iwaszek

Stanisław Szpunar – ostatni żyjący więzień pierwszego transportu do Auschwitz z 40 wywiezionych rzeszowian, nr obozowy 133, uczestniczył w obozowym apelu, kiedy o. Maksymilian Kolbe zdecydował się pójść na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowiczka.

Bądźcie dumni, że jesteście katolikami

Tłumaczyła Danuta Drozdowska

Z o. José Maniparambilem, charyzmatykiem z Indii, rozmawia ks. Krzysztof Cieśla.

Stanisławów

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Dziś wyruszamy do Stanisławowa. Ale gdzie to jest? Tak zapewne zapytają młodsi czytelnicy „Niedzieli”, bo pod tą nazwą miejscowość nie figuruje na mapach już od ponad 50 lat. A leżące u wrót Huculszczyzny miasto było trzecim, po Lwowie i Krakowie, najważniejszym ośrodkiem nauki, kultury i oświaty w Galicji, drugim po Lwowie na Kresach Południowo-Wschodnich.

Niedziela sandomierska

Oazowe Dni Wspólnoty

Ks. Adam Stachowicz

W trakcie 15-dniowych rekolekcji organizowanych przez Ruch Światło-Życie uczestnicy poszczególnych turnusów przeżywają Dzień Wspólnoty. Wtedy w jednym miejscu spotykają się moderatorzy, animatorzy i uczestnicy rekolekcji ze wszystkich oazowych turnusów

Na ścieżkach tajemnic

Ks. Adam Lechwar

Ćwierć wieku temu pewien kapłan otrzymał skierowanie do pracy w parafii Jeżowe, leżącej na południowo-wschodnim krańcu obecnej diecezji sandomierskiej. Pochodząc rodem z Pogórza, po pierwszym kontakcie zauważył, że teren, na którym przyjdzie mu pracować jest tak płaski, że można go porównać do stołu pingpongowego.

Porozmawiajmy o rodzinie

Ks. Adam Stachowicz

Z Małgorzatą i Adamem Michajłyszynami o tym, jak być szczęśliwą rodziną, rozmawia ks. Adam Stachowicz.

Niedziela sosnowiecka

Festiwal sztuki

Piotr Lorenc

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego Art Passion Festiwal to największe wędrujące przedsięwzięcie artystyczne w naszym regionie. Do 31 sierpnia można oglądać m.in. w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie prace zgłoszone i nagrodzone w konkursie.

Wincenty Kućma – rzeźbiarz zasłużony

Ks. Tomasz Zmarzły

W 2004 r. Maciej Fleszar i Łukasz Pawłowski przeprowadzili z prof. Wincentym Kućmą wywiad. Jedno z postawionych pytań brzmiało: czy sztuka jest potrzebna? Kućma odpowiedział m.in.: „Sztuka jest nierozerwalną częścią kultury. Posiada głębokie pokłady wiedzy intelektualnej i emocji. Jest wszechobecna w naszym życiu. Budziła refleksje narodowe, historyczne i społeczne. Jest wartością narodu...”

Walka z dopalaczami trwa

Adam Tarnowski

Jak pokazują wypadki ostatnich tygodni, z dopalaczami nie ma żartów – uzależniają szybciej niż narkotyki i robią wielkie spustoszenie w organizmie. W Sosnowcu za walkę z dopalaczami wziął się prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, o czym niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej”

Niedziela świdnicka

„Powrót syna marnotrawnego” rewelacją wystawy w Książu

Krystyna Smerd

W wałbrzyskim Książu od 11 lipca br. można oglądać wystawę malarską zatytułowaną „Metamorfozy Zamku Książ”, powstałą w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu, która będzie prezentowana do lipca 2019 r., czyli przez najbliższe 4 lata

Ponadstuletnie witraże odnowione

Marta Kilian

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich w dalszym ciągu walczą o uratowanie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Chrystus wzorem modlitwy

Bp Ignacy Dec

Na kartach Ewangelii spotykamy Chrystusa wiele razy w sytuacji modlitwy. Całe noce spędzał na modlitwie. Czterdzieści dni przebywał na pustyni w klimacie postu i modlitwy. Przygotowywał się w ten sposób do swojej misji. Przed wyborem 262 pierwszych uczniów spędził całą noc na modlitwie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Letnie kolonie Caritas

Ks. Robert Gołębiowski

Jak co roku Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała bogatą ofertę wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, w większości z terenów wiejskich i dawnych PGR-ów. W ten sposób dość duża grupa młodych ludzi skorzystała z możliwości, co jest niezwykle ważne, darmowego i jedynego wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Letnie kolonie i obozy Caritas nie byłyby możliwe, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie diecezjan, którzy przez dwie czerwcowe niedziele przekazywali do puszek swoje ofiary.

Z Pustkowa na Jasną Górę

Ks. Robert Gołębiowski

Jak co roku pod koniec lipca oraz przez cały niemal sierpień ze wszystkich stron naszej Ojczyzny wychodzą liczne pielgrzymki piesze, które za cel obierają sobie dotarcie na Jasną Górę. Przemierzają setki kilometrów, idą w różnej pogodzie oraz liczbie uczestników, ale najistotniejsza jest motywacja i intencja, która prowadzi ich do Częstochowy

Relikwie św. o. Pio w Szczecinie

Ks. Jarosław Staszewski TChr

Dnia 29 lipca 2015 r. ks. Paolo Cerera (83 l.), emerytowany włoski kapłan, przybył do szczecińskiego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa z relikwiami św. ojca Pio.

Niedziela toruńska

Festiwal św. Jakuba

Aleksandra Wojdyło

Pierwszy Festiwal św. Jakuba został zorganizowany 26 lipca. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: gminy Ciechocin i Golub-Dobrzyń, Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna i Pracownia Szlaku św. Jakuba Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu

Wyrusz na spotkanie

Oprac. s. Gaudiosa Dobrska CSDP

Na drodze ziemskiego pielgrzymowania Opatrzność Boża postawiła liczne sanktuaria, m.in. sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim, które stają się namiotami spotkania z Jezusem, Jego Matką i świętymi mieszkańcami nieba

Camino jest w nas

Z ks. dr. hab. Piotrem Roszakiem rozmawia Aleksandra Wojdyło

Szlak św. Jakuba proponuje coś niezwykłego, bo wymagając od człowieka pogłębienia swojej wiary, pcha na drogi, którymi szli wielcy święci. Ludzie od 1200 lat wydeptali pewne drogi współczesnego człowieka. Potrzebujemy kultury zatrzymania, w której postawimy sobie najważniejsze w życiu pytanie. Myślę, że potrzebujemy takiego wyrwania się na szlaki, które prowadzą nas do źródła.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Pielgrzymka piesza osób konsekrowanych do Kalwarii Pacławskiej

S. Teresa Patrzek FMM

Jedną z inicjatyw w Roku Życia Konsekrowanego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej była piesza pielgrzymka osób życia konsekrowanego do Kalwarii Pacławskiej. Idea pielgrzymowania zrodziła się w sercu ks. Ryszarda Mazurkiewicza, wikariusza biskupiego do spraw życia konsekrowanego, po lekturze encykliki Papieża Franciszka.

Odpust ku czci św. Marii Magdaleny

Joanna Ferens

Uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się 21 lipca od Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłych parafian.

25 lat Arki Lwowskiej

Adam Łazar

Niedawno jubileusz 25-lecia działalności obchodził amatorski teatr „Arka Lwowska” z Lubaczowa. Obchody jubileuszowe składały się z trzech części: najpierw w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej sprawowana była Msza św. dziękczynna w intencji aktorów i sympatyków tego teatru

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Głoszenie musi być świadectwem

Kamil Krasowski

„Nic nas nie zdoła odłączyć od miłości Chrystusa”. Tak brzmiało hasło tegorocznego 16. Przystanku Jezus, który w dniach od 26 lipca do 2 sierpnia odbywał się w Kostrzynie nad Odrą

Nadzieja zawsze jest

Kamil Krasowski

Przytulisko dla najuboższych mężczyzn w podgłogowskich Żukowicach powstało 16 lat temu. Założył je ks. kan. Janusz Idzik, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Każdego roku schronienie znajdowało tu i znajduje kilkudziesięciu mężczyzn, którzy jako bezdomni szukali i wciąż szukają schronienia i dachu nad głową. W tym roku nad ośrodkiem zawisło widmo likwidacji. Dlaczego?

Apostoł Nowej Soli

Ks. Adrian Put

W ostatnich chwilach życia o. Medard złapał o. Jana Sochockiego OFMCap za rękę i powiedział: „Chodź, idziemy na drugi brzeg. Tam jest dobrze, tam jest jasno. Powiedz nowosolanom, że Medard nie chce czekać na stulecie. Bo tam jest jasno, tam jest dobrze.

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...