Reklama
Opowiadania z początku Księgi Rodzaju traktuje się jako epizody z zamierzchłej przeszłości. Niemniej jednak autor biblijny ułożył je tak, żeby oświetlały sytuację człowieka także dzisiaj.
Kwestionowane jest dziś coś, co przez wieki uznawano za oczywiste – prawo naturalne.
Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 13, 24-30 (lub dłuższa perykopa Mt 13, 24-43).
Słowa „łaska” i „miłosierdzie” odniesione do Boga jako źródła tych darów wspomniane są w Psalmie 86. Jego tekst wiąże tę modlitwę z królem Dawidem. On doświadczył w swym życiu życzliwości Boga, który z nieznanego pasterza z Betlejem uczynił go potężnym królem Izraela i dał mu zwycięstwo nad wrogami.
Tytuł tego rozważania do niedzielnej Ewangelii o pszenicy i chwaście może się wydawać nieporozumieniem. Od zawsze słyszymy, że jesteśmy odpowiedzialni za innych, że musimy mieć na oku sprawy nie tylko swoje, ale także cudze, że mamy się troszczyć o tych, którzy błądzą lub są nieporadni. Jak zatem zrozumieć słowa: „Zajmij się sobą”? Czy nie są w sprzeczności z nauczaniem Jezusa?
Zwracają się do niego kierowcy i osoby znajdujące się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Rozdźwięk między deklarowaną pobożnością a systemem wartości wciąż przynagla do pracy nad sumieniami.
Jest konieczny, by skupić się na obecności Boga. Nazywano go „uwagą” oraz „strażą serca” i traktowano jako podstawę modlitwy.
Jeśli chcesz się pokłonić Matce Bożej „od Otoka”, a przy okazji poznać kolebkę cesarza Dioklecjana i przejść się śladami wybitnego księdza archeologa, to nie masz wyjścia i musisz tu przyjechać.
Trzech mężczyzn pokona na rowerach prawie 4 tys. km, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem i z młodymi z całego świata.
„Dzięki Wam przewiozłem samochodem pełną pakę leków do naszego szpitala. Kilka dni później pojechałem do stolicy Kamerunu odebrać czekające tam na nas paczki z Polski. Niektóre czekały od lutego. Szczęście, że w środku nie było kiełbasy” – pisze br. Maciej Jabłoński, kapucyn, misjonarz w Afryce.
Może właśnie to, co się teraz dzieje, jest najważniejszym „teraz” w moim życiu.
Opracowano dotychczas mapy jedynie niewielkiej części oceanów. Reszta to tajemnicze podwodne głębiny, teren do zbadania i odkrycia pełny... wulkanów.
Bez względu na rezultaty osobistych refleksji o tym, czy starość się Panu Bogu udała czy też nie, warto przyjąć, że jest ona wpisana w Boży plan miłości.
W starszym wieku dobre odżywianie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Zapotrzebowanie na energię maleje, ale rosną potrzeby żywieniowe.
Od kilku lat opiekuję się moim teściem, który wymaga całodobowej opieki. W związku z pracą za 2 miesiące muszę wyjechać za granicę. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie teścia w domu opieki, na co on jednak nie chce się zgodzić. Jak mam rozwiązać ten problem?
...w ostatni tydzień lipca warto wybrać się na Kaszuby?
Aby podążać traktami, którym patronuje ten jeden ze znaczniejszych Apostołów, nie trzeba jechać aż do dalekiej Hiszpanii. Na drogi oznaczone charakterystyczną muszlą łatwo trafimy także na terenie naszego kraju.
To nie przypadek, że ordynar-iusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż podkreślił, iż jest to największy odpust w diecezji – zaznacza w rozmowie z Niedzielą ks. dr Jerzy Jurkiewicz.
Najwięcej w naszym małżeństwie czerpaliśmy z modlitwy i wspólnego dialogu – mówią pp. Anna i Jerzy Talarowie.
Spotykamy się dzisiaj, aby dokonać uroczystego otwarcia tak potrzebnego i długo wyczekiwanego tunelu – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
W centrum miasta znajduje się miejsce, w którym widz przez 20 min bierze udział w wydarzeniu biblijnym sprzed 2 tys. lat.
W sopockiej muszli koncertowej przez dwa dni miał miejsce festiwal ewangelizacyjny.
Ruch Światło-Życie zaimponował mi tym, że ma konkretny program mający na celu wychowanie nowego człowieka. Charyzmat ruchu – widziany w całości – jest doskonałą lekcją uczenia się Kościoła – powiedział bp Piotr Greger do uczestników wakacyjnych rekolekcji oazowych.
Góry mają w sobie coś niezwykłego. Są symbolem wielkości, wspaniałości i siły Bożej. Na majestatycznych szczytach, stromych zboczach, malowniczych dolinach możemy dostrzegać odbicie Boga, Jego moc i piękno – mówił ks. Stanisław Filapek na Błatniej.
Czym zachwyca parafia w Pogwizdowie? Jakie prace zakończono w kościele?
Szkaplerz zobowiązuje mnie do tego, żebym czynił postępy w życiu duchowym – powiedział ks. Wojciech Pelczarski.
Wszystko zaczyna się od krzyża. Kiedy czynimy ten znak, budujemy też siebie – podkreślił abp Wacław Depo.
Nasi wierni ze swoim życiem, różnymi problemami uciekają się pod płaszcz macierzyńskiej opieki Maryi – mówi Niedzieli ks. Paweł Hadaś, proboszcz parafii św. Marcina w Siemkowicach.
Przełom czerwca i lipca jest w Kościele czasem, gdy wierni dowiadują się o zmianach miejsc posługiwania poszczególnych duszpasterzy. W wielu wypadkach, jest to moment w którym księża po osiągnięciu wymaganego wieku przechodzą na emeryturę.
Jechali przez 28 dni, przejechali 12 krajów, pokonali ponad 10 tys km. W niedzielę, 9 lipca w Wojkowie w diecezji kaliskiej oficjalnie zakończono Motocyklowy Rajd Pamięci Armii Generała Władysława Andersa.
Zmiana mentalności narodu dokonuje się przez długie lata. Polityka PRL, a także polityka III RP, była i jest antynatalistyczna.
Po to, aby nie tylko pomagać, lecz także żyć w w dobrych relacjach, Caritas kielecka zorganizowała piknik, podczas którego uchodźcy z Ukrainy przygotowali potrawy i podzielili się ze swoimi sąsiadami.
Uroczo położona parafia w Starochęcinach ma swoją piękną kartę historii, z barokowym kościołem o ciekawej bryle i wystroju, ale ma przede wszystkim kapitał w ludziach zintegrowanych wokół parafialnych spraw.
Na ceglanych czy kamiennych ścianach wielu średniowiecznych (ale i nowszych) kościołów możemy zaobserwować dziwne ślady w formie owalnych i podłużnych otworów. Legend, które narosły wokół wyżłobień w murach kościołów, jest sporo. Zagłębiając się w ich historię, można odbyć nietuzinkową podróż w czasie.
W dziewięć dni pokonali pieszo 275 km. Pątnicy węgierscy, słowaccy i polscy w sobotę 15 lipca dotarli do krakowskich Łagiewnik!
Pan Bóg sprawia, iż człowiek, który jedzie jako turysta, wraca jako pielgrzym. Duchowi Świętemu potrzeba sekundy, aby zmienić czyjeś serce – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" ks. Marcin Filar.
Grupa 125 młodych, bierzmowanych osób z Papieskiego Miasta uczestniczyła w pielgrzymce do Włoch!
Ruch Światło-Życie rozwija się od 50 lat i nie starzeje się, bo ciągle są młodzi, którzy chcą iść oazową drogą – powiedział ks. Jerzy Krawczyk.
O młodych ludziach, którzy szukają szczęścia i o fenomenie Światowych Dni Młodzieży z bp. Adamem Babem rozmawia Urszula Buglewicz.
Dom Integracji „Mansjonaria” w Czemiernikach od 4 lat tętni życiem.
W sanktuarium św. Jacka w Legnicy odbyła się modlitwa dziękczynna w rocznicę ukazania Relikwii Ciała Pańskiego. Modlitwie przewodniczył dziekan dekanatu Legnica Wschód – ks. Józef Borowski.
W Lubinie w parafii św. Maksymiliana Marii Kobego w dniach od 30 czerwca do 2 lipca odbyło się diecezjalne spotkanie młodych.
Wierni z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie 26 czerwca rozpoczęli pielgrzymkę „Śladami św. Maksymiliana Marii Kolbego”.
Zambijczycy wierzą w różnych bogów, ale są otwarci na chrześcijan, ponieważ widzą, jak wiele dobra im od stuleci przynosimy – mówi s. Maria Żywiec w rozmowie z Niedzielą.
Nauczyłam się patrzeć na drugiego człowieka w takim pięknie, w jakim widzi go Bóg – mówi Marta Mieleszkiewicz, absolwentka szkoły.
Marcelo Zammenhoff ponownie stanął przed sądem w związku z bluźnierczą wystawą z 2021 r., na której m.in. sprofanowano wizerunek Matki Bożej.
Rekolekcje w drodze – tak mówią o pielgrzymce sami pątnicy, którzy przez jedenaście dni pieszo pokonywali kolejne kilometry z modlitwą na ustach.
W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym rozpoczęła się podwójna uroczystość – święto Biblii połączone z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa ks. prof. Stanisława Haręzgi, moderatora Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Zwyczajność, codzienność, przeniknięta miłością do wszystkich członków rodziny i pokornym błaganiem o Bożą pomoc i opiekę, podtrzymywała i ugruntowywała świętość rodziny Ulmów.
W pierwszą niedzielę lipca park Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu wypełnił się parafianami i pielgrzymami, którzy pragnęli wspólnie uczcić Matkę Najświętszą, królującą w tutejszym sanktuarium.
Wczesnym rankiem w poniedziałek 3 lipca wyruszyła z Rzeszowa do Medjugorie kolejna pielgrzymka Czytelników Niedzieli. Pielgrzymi wyruszyli na szlak pod kierunkiem ks. Józefa Kuli, redaktora Niedzieli Rzeszowskiej z intencją modlitwy o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, ale nie brakowało też własnych intencji.
O wojnie i wyjeździe do żołnierzy na linii frontu z ks. Mikołajem Biskupem, dyrektorem Ośrodka Duszpasterskiego we Lwowie-Brzuchowicach rozmawia ks. Jakub Nagi.
Wakacje to czas urlopów i odpoczynku, ale także czas pielgrzymowania. Kiedy jedni decydują się na wczasy za granicą, inni przekraczają granicę swojej wytrzymałości.
W Oazie Dzieci Bożych, uczestni czy 36 osób z terenu całej diecezji. Dzieci uczą się czym jest wspólnota, jakie są podstawy chrześcijaństwa i na czym polega czynny udziału w Kościele – mówił kl. Przemysław.
Dziś możemy świętować i cieszyć się z rozwiązania tej trudnej sytuacji dla obu stron– mówi o. Puchała. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu podpisali umowę z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Już wkrótce wyrusza XXXII Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jej hasłem są słowa: „Jesteśmy Kościołem Chrystusa”.
Pokora nie tylko nie poniża człowieka, ale czyni go prawdziwym, autentycznym – powiedział ks. Mariusz Karaś.
Z ks. kan. Konradem Kościkiem, do niedawna wicerektorem WMSD, od 1 lipca administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, rozmawia Jarosław Ciszek.
Na początku lipca do Domu Rekolekcyjnego im. św. Anieli Merici w Bardzie Śląskim przyjechało blisko 30 katechetów naszej diecezji. Temat spotkania to: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Rodzina Radia Maryja już po raz 32. pielgrzymowała przed tron Jasnogórskiej Pani, aby modlić się w intencji Kościoła i Ojczyzny. Wśród pielgrzymów nie zabrakło wiernych z diecezji świdnickiej.
W tym roku złoty jubileusz kapłaństwa obchodzi ks. kan. Franciszek Skwarek. W ostatnią niedzielę czerwca razem z jubilatem przy ołtarzu stanęli zaprzyjaźnieni księża na czele z bp. Adamem Bałabuchem.
Niech świątynia ta ze źródłem łaski sakramentalnej stanie się jak kotwica prawdy, miłości i życia na nowy czas (...) – to słowa, którymi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga rozpoczął uroczystość konsekracji kościoła św. Michała Archanioła w Szczecinie Wielgowie.
Najmłodszym koronowanym wizerunkiem Maryi jest Obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Resku.
Niezwykle drogocenną jest każda chwila, którą przeżywamy tutaj na ziemi. Nigdy nie wiemy, w którym momencie Pan Bóg zaprosi nas do siebie, aby zdać relację z czasu, który nam został ofiarowany.
Wstają skoro świt i wędrują w upale kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Pod stopami rosną im bąble, z nosa schodzi opalona skóra, a głośnik albo gitara z każdym krokiem robią się coraz cięższe. A gdyby ich spytać, czy warto iść na pielgrzymkę?
O królewnach, które kochały góry, co ma bł. Jan z Łobdowa do kajaków i dlaczego warto opowiadać dzieciom o świętych z sąsiedztwa z Renatą Czerwińską rozmawia Anna Głos.
Im dłużej jestem kapłanem, tym jaśniej widzę, że modlitwa decyduje o owocności posługiwania księdza.
O młodych ludziach, którzy chcą się modlić na różańcu, przygotowaniach do jubileuszu parafii i duchowym źródle, które orzeźwia i oczyszcza, z ks. kan. Stanisławem Leszkiem Jackiewiczem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Studenci, single, rodziny z dziećmi, seniorzy – dla każdego znajdzie się miejsce. Co ich przyciąga? Miłość do Jezusa, przyjacielskie relacje, wzajemna pomoc oraz całodobowe duchowe wsparcie.
Trwa Rok Mikołaja Kopernika. O tym, jak wszechstronnym był człowiekiem, można się przekonać, odwiedzając Zamek Królewski.
Pod hasłem „Rozejrzyj się” odbyło się 30. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach. Wzięli w nim udział uczniowie od 8 klasy szkoły podstawowej oraz studenci.
Wydarzenie Chwała Mu na Tarczyński Arena we Wrocławiu, zorganizowane przez Fundację Rozpal Wiarę i Marcina Zielińskiego, zgromadziło na wspólnej modlitwie 25 tys. osób z całej Polski i zagranicy.
W Biblii w Starym Testamencie w Psalmie 51 czytamy: „Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty”.
Doroczne rekolekcje formacyjne dla Legionu Maryi odbyły się w Osuchach.
Ogólnopolskie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Bitwy pod Osuchami odbyły się na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.
Dlaczego tak często zwracamy wzrok w stronę Maryi, choć nie jest Ona Bogiem? Czy rzeczywiście Maryja walczy z demonami? Na te pytania odpowiedział ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, egzorcysta i kustosz krasnobrodzkiego sanktuarium.
Po ponad siedemdziesięciu latach wrócił do Głogowa unikatowy zabytek – posąg księżnej Salomei, żony Konrada, pierwszego księcia głogowskiego, która wraz z mężem miała znaczący wpływ na rozwój życia religijnego w mieście.
Część swoich wakacji świadomie przeznaczyli na to, żeby służyć innym i prowadzić ich do Pana Boga. Dlaczego to robią, co im to daje i czy było warto? Oto kadra Oazy Nowej Drogi III stopnia, rekolekcji, które odbyły się w pierwszym turnusie w Koninie-Gosławicach.
Julia Wrzosek jest jedną z pięciuset studentek i studentów, którzy wzięli udział w tegorocznym obozie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzieli się swoim doświadczeniem tego czasu.
Reklama
Wiadomości
Wiara
Niedziela Świdnicka
Wiara
Kościół
Kościół
Wiara
Kościół
Kościół