Reklama

Niedziela 30/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Seria limitowana

Katarzyna Woynarowska

Żeby naprawdę docenić wartość życia, trzeba mieć odwagę wyhamować, odzyskać swój duchowy wymiar. Jak to zrobić? Proszę bardzo – oto kilka podpowiedzi z najnowszej „Niedzieli”.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

O. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik, BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-15

Współczesność w Biblii

Michał Wojciechowski

Opowiadania z początku Księgi Rodzaju traktuje się jako epizody z zamierzchłej przeszłości. Niemniej jednak autor biblijny ułożył je tak, żeby oświetlały sytuację człowieka także dzisiaj.

Duchowy ekosystem

Eugeniusz Sakowicz

Kwestionowane jest dziś coś, co przez wieki uznawano za oczywiste – prawo naturalne.

wydarzenie
16

Polska opowieść o Ulmach

Artur Stelmasiak

Tę rodzinę musi poznać cały świat – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Procesowi beatyfikacyjnemu towarzyszy więc wiele inicjatyw o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

liturgia tygodnia
17-20

Przypowieść o chwaście wśród zboża

Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 13, 24-30 (lub dłuższa perykopa Mt 13, 24-43).

Kim są aniołowie?

Ks. Mariusz Frukacz

Bóg łaski i miłosierdzia

Ks. Krzysztof Kowalik

Słowa „łaska” i „miłosierdzie” odniesione do Boga jako źródła tych darów wspomniane są w Psalmie 86. Jego tekst wiąże tę modlitwę z królem Dawidem. On doświadczył w swym życiu życzliwości Boga, który z nieznanego pasterza z Betlejem uczynił go potężnym królem Izraela i dał mu zwycięstwo nad wrogami.

Zajmij się sobą

Ks. Paweł Borowski

Tytuł tego rozważania do niedzielnej Ewangelii o pszenicy i chwaście może się wydawać nieporozumieniem. Od zawsze słyszymy, że jesteśmy odpowiedzialni za innych, że musimy mieć na oku sprawy nie tylko swoje, ale także cudze, że mamy się troszczyć o tych, którzy błądzą lub są nieporadni. Jak zatem zrozumieć słowa: „Zajmij się sobą”? Czy nie są w sprzeczności z nauczaniem Jezusa?

Niosący Chrystusa

Ireneusz Korpyś

Zwracają się do niego kierowcy i osoby znajdujące się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

moim zdaniem
21

Zanim wydamy opinię…

Ks. Janusz Chyła

Rozdźwięk między deklarowaną pobożnością a systemem wartości wciąż przynagla do pracy nad sumieniami.

życie kościoła
22-25

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Stan wewnętrznej czujności

Monika M. Zając

Jest konieczny, by skupić się na obecności Boga. Nazywano go „uwagą” oraz „strażą serca” i traktowano jako podstawę modlitwy.

Szlakiem sanktuariów Europy
26-28

Matka Boża z Wyspy

Margita Kotas

Jeśli chcesz się pokłonić Matce Bożej „od Otoka”, a przy okazji poznać kolebkę cesarza Dioklecjana i przejść się śladami wybitnego księdza archeologa, to nie masz wyjścia i musisz tu przyjechać.

moim zdaniem
29

Nieidealni w idealnym świecie?

Monika Przybysz

Media trzymają nas w szachu kompleksów. Zwłaszcza te społecznościowe przyczyniają się do niszczenia poczucia wartości młodych użytkowników.

nasza rozmowa
30-31

Zapukajcie do drzwi swojego proboszcza

Rozmawia: Damian Krawczykowski

W czym tkwi fenomen Światowych Dni Młodzieży? Czy będą na nich promowane lewicowe treści z Agendy 2030 ONZ? – pytamy bp. Grzegorza Suchodolskiego, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

życie kościoła
32-35

Do Lizbony... na rowerach

Maria Fortuna-Sudor

Trzech mężczyzn pokona na rowerach prawie 4 tys. km, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem i z młodymi z całego świata.

Kupmy auto dla misjonarza

Katarzyna Cincio

„Dzięki Wam przewiozłem samochodem pełną pakę leków do naszego szpitala. Kilka dni później pojechałem do stolicy Kamerunu odebrać czekające tam na nas paczki z Polski. Niektóre czekały od lutego. Szczęście, że w środku nie było kiełbasy” – pisze br. Maciej Jabłoński, kapucyn, misjonarz w Afryce.

warto wiedzieć
36

Nowoczesne miasto seniora

W dzisiejszym dynamicznym świecie technologie odgrywają coraz większą rolę, a nie wszyscy umieją z nich korzystać. Szczególnie osobom starszym cyfryzacja może się wydawać czymś trudnym. Jednak to właśnie seniorom nowoczesne innowacje mogą przynieść wiele korzyści w codziennym życiu.

punkt widzenia
38-39

Po szczycie NATO w Wilnie

Piotr Grzybowski

Zasadniczą wydaje się zmiana formatu myślenia, że to nie Ukraina potrzebuje NATO dla swojej obrony, ale NATO potrzebuje Ukrainy w swoich strukturach – nie tylko dla zabezpieczenia wschodniej flanki, państw bałtyckich, Polski, ale też dla bezpieczeństwa w całej Europie i na świecie.

moim zdaniem
41

Dodawanie życia

Rafał Porzeziński

Może właśnie to, co się teraz dzieje, jest najważniejszym „teraz” w moim życiu.

historia
42-43

Gdy opadł kurz

Bogdan Kędziora

Czterdzieści lat temu, 22 lipca 1983 r., miesiąc po wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie, władze komunistyczne odwołały stan wojenny.

świat pod lupą
44-45

Wulkany spod wody

Wojciech Dudkiewicz

Opracowano dotychczas mapy jedynie niewielkiej części oceanów. Reszta to tajemnicze podwodne głębiny, teren do zbadania i odkrycia pełny... wulkanów.

sprawy rodzinne
46-47

Międzypokoleniowe Wi-Fi

Beata Kociołek

Bez względu na rezultaty osobistych refleksji o tym, czy starość się Panu Bogu udała czy też nie, warto przyjąć, że jest ona wpisana w Boży plan miłości.

inicjatywa
47

Jan Paweł II do rodaków

Jan Paweł II

Chroń nas przed egoizmem indywidualnym, rodzinnym, społecznym. Nie pozwól, żeby mocniejszy gardził słabszym. Broń nas przed nienawiścią i uprzedzeniem wobec ludzi innych przekonań. Naucz nas zwalczać zło, ale widzieć brata w człowieku, który źle postępuje, i nie odbierać mu prawa do nawrócenia.

dobre rady
48-49

Dietoprofilaktyka osób starszych (2)

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

W starszym wieku dobre odżywianie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Zapotrzebowanie na energię maleje, ale rosną potrzeby żywieniowe.

Gulasz z indykiem, ze szpinakiem i z serem feta

Mam pod opieką seniora, a muszę wyjechać...

Bożena Kwiecińska, prawnik

Od kilku lat opiekuję się moim teściem, który wymaga całodobowej opieki. W związku z pracą za 2 miesiące muszę wyjechać za granicę. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie teścia w domu opieki, na co on jednak nie chce się zgodzić. Jak mam rozwiązać ten problem?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Urlopowe przypominajki

Anna Wyszyńska

Planując urlop, starannie wybieramy czas i miejsce, ale trzeba też pamiętać, aby był on bezpieczny i korzystny dla zdrowia.

nie przegap
51

Bezpieczeństwo Polaków w internecie

Tadeusz M. Krasnawski

Świat on-line stał się częścią naszego życia. Czy potrafimy mądrze korzystać z dobrodziejstw internetu? Czy dbamy o nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?

moim zdaniem
64

Polskie trybuty są już zapłacone

Witold Gadowski

W naszym kraju jest miejsce dla wszystkich, ale należy wyraźnie stawiać pewne warunki.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...w ostatni tydzień lipca warto wybrać się na Kaszuby?

Wielkopolskie Camino

Łukasz Piotrowski

Aby podążać traktami, którym patronuje ten jeden ze znaczniejszych Apostołów, nie trzeba jechać aż do dalekiej Hiszpanii. Na drogi oznaczone charakterystyczną muszlą łatwo trafimy także na terenie naszego kraju.

Spojrzeć w oczy

Rozmawia: Maria Fortuna-Sudor

To nie przypadek, że ordynar-iusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż podkreślił, iż jest to największy odpust w diecezji – zaznacza w rozmowie z Niedzielą ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Moc dialogu

Mateusz Góra

Najwięcej w naszym małżeństwie czerpaliśmy z modlitwy i wspólnego dialogu – mówią pp. Anna i Jerzy Talarowie.

A zatem – do Świnoujścia!

Adam Szewczyk

Spotykamy się dzisiaj, aby dokonać uroczystego otwarcia tak potrzebnego i długo wyczekiwanego tunelu – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Chwila (nie)rzeczywista

Oprac. za www.miejsceslowa.pl

W centrum miasta znajduje się miejsce, w którym widz przez 20 min bierze udział w wydarzeniu biblijnym sprzed 2 tys. lat.

Strefa Mocy

Oprac. za www.diecezjagdansk.pl

W sopockiej muszli koncertowej przez dwa dni miał miejsce festiwal ewangelizacyjny.

Niedziela kielecka

Poznaj swojego sąsiada uchodźcę

Katarzyna Dobrowolska

Po to, aby nie tylko pomagać, lecz także żyć w w dobrych relacjach, Caritas kielecka zorganizowała piknik, podczas którego uchodźcy z Ukrainy przygotowali potrawy i podzielili się ze swoimi sąsiadami.

Co i kto buduje tożsamość

Agnieszka Dziarmaga

Uroczo położona parafia w Starochęcinach ma swoją piękną kartę historii, z barokowym kościołem o ciekawej bryle i wystroju, ale ma przede wszystkim kapitał w ludziach zintegrowanych wokół parafialnych spraw.

Co mówią „blizny” na kościołach?

Agnieszka Dziarmaga

Na ceglanych czy kamiennych ścianach wielu średniowiecznych (ale i nowszych) kościołów możemy zaobserwować dziwne ślady w formie owalnych i podłużnych otworów. Legend, które narosły wokół wyżłobień w murach kościołów, jest sporo. Zagłębiając się w ich historię, można odbyć nietuzinkową podróż w czasie.

Niedziela rzeszowska

Radość jubileuszu

Katarzyna Dziedzic

W pierwszą niedzielę lipca park Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu wypełnił się parafianami i pielgrzymami, którzy pragnęli wspólnie uczcić Matkę Najświętszą, królującą w tutejszym sanktuarium.

Z pielgrzymką do Królowej Pokoju

Ks. Janusz Sądel

Wczesnym rankiem w poniedziałek 3 lipca wyruszyła z Rzeszowa do Medjugorie kolejna pielgrzymka Czytelników Niedzieli. Pielgrzymi wyruszyli na szlak pod kierunkiem ks. Józefa Kuli, redaktora Niedzieli Rzeszowskiej z intencją modlitwy o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, ale nie brakowało też własnych intencji.

Modlimy się o pokój

Rozmawia: ks. Jakub Nagi

O wojnie i wyjeździe do żołnierzy na linii frontu z ks. Mikołajem Biskupem, dyrektorem Ośrodka Duszpasterskiego we Lwowie-Brzuchowicach rozmawia ks. Jakub Nagi.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Wierność prawdzie

Adam Szewczyk

Niech świątynia ta ze źródłem łaski sakramentalnej stanie się jak kotwica prawdy, miłości i życia na nowy czas (...) – to słowa, którymi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga rozpoczął uroczystość konsekracji kościoła św. Michała Archanioła w Szczecinie Wielgowie.

Rocznica królowania Pani Reskiej

Ks. Robert Gołębiowski

Najmłodszym koronowanym wizerunkiem Maryi jest Obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Resku.

Kapłan wielkiego serca

Ks. Robert Gołębiowski

Niezwykle drogocenną jest każda chwila, którą przeżywamy tutaj na ziemi. Nigdy nie wiemy, w którym momencie Pan Bóg zaprosi nas do siebie, aby zdać relację z czasu, który nam został ofiarowany.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Bezcenny skarb Głogowa

Ks. Rafał Witkowski

Po ponad siedemdziesięciu latach wrócił do Głogowa unikatowy zabytek – posąg księżnej Salomei, żony Konrada, pierwszego księcia głogowskiego, która wraz z mężem miała znaczący wpływ na rozwój życia religijnego w mieście.

Posługa, która daje radość

Katarzyna Krawcewicz

Część swoich wakacji świadomie przeznaczyli na to, żeby służyć innym i prowadzić ich do Pana Boga. Dlaczego to robią, co im to daje i czy było warto? Oto kadra Oazy Nowej Drogi III stopnia, rekolekcji, które odbyły się w pierwszym turnusie w Koninie-Gosławicach.

Pierwszy raz

Rozmawia: ks. Rafał Witkowski

Julia Wrzosek jest jedną z pięciuset studentek i studentów, którzy wzięli udział w tegorocznym obozie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzieli się swoim doświadczeniem tego czasu.

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...