Reklama

Niedziela 12/2019

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Genderyzmem w polskie dzieci

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Sięgnijmy od razu do sedna. Świat wyszedł z ręki Boga i został tak stworzony, że mężczyzna i kobieta to dwa „sposoby” bycia człowiekiem, które są sobie nawzajem równe. Żadna z dwóch płci nie jest ani lepsza, ani gorsza. Zróżnicowanie płci zostało wpisane w akt stwórczy Boga.

Zabić czy nie zabić?

Ks. Ireneusz Skubiś

Powiedzą niektórzy: przecież to oczywiste, że nie wolno zabijać ludzi. Ale zauważmy, że jednak były i ciągle grożą nam czarne marsze, na których szokują twarze młodych kobiet i mężczyzn z groźnymi błyskami w oczach, żądających prawa do aborcji, wykrzykujących gniewnie hasła o wolności kobiet.

jubileuszowa sesja w Warszawie
4-5

100 lat Konferencji Episkopatu Polski

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Po raz 382. biskupi zebrali się na sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w dniach 12-14 marca 2019 r. Spotkanie odbyło się w 100. rocznicę powstania Konferencji Episkopatu Polski w ledwo co odrodzonej Ojczyźnie. Przez te 100 lat były okresy radości i smutku, dni wojny i dni pokoju

sprzeciw biskupów - dokument
6-7

LGBT to droga do deprawacji dzieci i młodzieży

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tak zwanej Karty LGBT

na bieżąco
8

Szef ZNP zagroził uczniom wstrzymaniem promocji

RIRM

Sławomir Broniarz – szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z jedną z rozgłośni radiowych powiedział, że nauczyciele mają w ręku „potężny oręż, jakim jest promocja uczniów”.

Po złożeniu oświadczenia przez rodziców – religia jest przedmiotem obowiązkowym

Bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie organizowania zajęć z religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

dookoła świata
9

Dookoła świata

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

temat numeru: obrona życia
12-14

Życie nie dla każdego

Artur Stelmasiak

Najnowsze badania sondażowe wskazują, że większość Polaków popiera pełną ochronę życia ludzkiego od poczęcia. Mimo wielu prób organizacji pro-life nie udało się zmienić prawa, by zgodnie z wolą Polaków ludzkie życie było lepiej chronione.

Posłuszeństwo wiary Bogu

Ks. Mariusz Frukacz

To właśnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego widzimy Maryję, która uczy nas posłuszeństwa wiary Bogu.

cykl wielkopostny
15

Łaska głodu

Ks. Krzysztof Pawlina

Wyspa San Giorgio Maggiore znajduje się zaledwie jeden przystanek wodnym tramwajem od placu św. Marka w Wenecji. W kościele św. Jerzego znajdują się dwa arcydzieła Jacopa Tintoretta: „Zbieranie manny” i „Ostatnia Wieczerza”.

„Dar Młodzieży" kończy rejs
16-19

Uśmiech w sercu

Z uczestnikiem Rejsu Niepodległości – Karolem Kwaśniakiem rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

To był wyjątkowy rejs dookoła świata. W różnych jego etapach uczestniczyło ponad 1000 młodych Polek i Polaków. Na żaglowcu „Dar Młodzieży” dopłynęli do 23 portów w 18 krajach świata. Jednym z nich była Panama.

Już teraz zmieniajcie świat

Bp Andrzej F. Dziuba

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie miałem wiele okazji do bezpośrednich rozmów z młodzieżą z różnych krajów świata. Przekonałem się, jak wielki jest potencjał tych młodych ludzi. Bardzo poważnie traktują wiarę, postanowili żyć według jej zasad i są bardzo świadomi tego, czym jest Kościół katolicki.

face to face z Franciszkiem
20-21

Wolontariusz na końcu świata

Z Bartoszem Placakiem rozmawia Krzysztof Tadej

Ma 24 lata. Był jednym z wolontariuszy podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Przez ponad 10 miesięcy wraz z innymi osobami przygotowywał to historyczne wydarzenie. W ostatnim dniu pobytu Ojca Świętego w Panamie stał przed papieżem Franciszkiem. Wygłosił swoje świadectwo. Polak – Bartosz Placak, z którym rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

busem przez świat
22-25

Zapragnęliśmy więcej

Rozmawia Tomasz Winiarski

“Wystarczy zapał, chęci, wiara w możliwość odwiedzenia kawałka świata i przeżycia chwil rodem z książek przygodowych.” – mówi w rozmowie z “Niedzielą” Karol Lewandowski, podróżnik i twórca projektu “Busem przez świat”.

Materiał partnera
23

Wygrać można na wiele sposobów

męskie sprawy - zaproszenie
26-27

Wyrusz w Drogę Lwa!

Jarosław Kumor

Działają od 2010 r. Najpierw była wspólnota dla mężczyzn – grupy, formacja, obozy rekolekcyjne. Z czasem Bóg coraz wyraźniej pokazywał im, że ma dla nich misję związaną z przywództwem.

100 lat posługi
28-29

Odpowiedzi na wyzwania czasu

Anna Wyszyńska

Pallotyni, którzy 100 lat temu założyli wspólnotę w Ząbkowicach Śląskich, odeszli już do Pana, ale owoc ich pracy trwa.

wiara i życie
30-31

Zabawa w Kościół

Bp Andrzej Przybylski

Wstyd się przyznać, ale w młodości nie byłem ministrantem. Kiedy wstąpiłem do seminarium, musiałem więc szybko nadrobić tę lukę. Na szczęście wykłady z liturgiki czy asysty seminaryjne bardzo mi w tym pomogły. Jednak nie tylko one nauczyły mnie, czym tak naprawdę jest święta liturgia.

Msze św. za śp. ks. Władysława Łabiaka

Siostra Józefa Łabiak

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Całkowity brak proporcji

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie

Upomnienie Chrystusa...

Abp Wacław Depo

Słyszymy dzisiaj słowa Chrystusa: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. To ostrzeżenie jest zaadresowane do nas, abyśmy uczyli się rozpoznawać znaki czasu w wydarzeniach codziennego życia. Tu nie chodzi o lęk przed śmiercią, lecz o zawierzenie Bogu bogatemu w miłosierdzie.

połączyła nas Polska
34

Jak budowała się wolna Polska

Grzegorz Gadacz

W całej Polsce 25 marca uroczyście obchodzono 125. rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku. Minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski wydał z tej okazji rozkaz: „(...) Naród w długie lata jarzma wierzył nieugięcie, iż wybije godzina, ręce polskie chwycą za broń, a duch Wodza i Naczelnika znów będzie mu hetmanił.

felieton
35

Z dziejów utopii

Grzegorz Górny

Najbardziej podatną na manipulację grupę społeczną stanowi inteligencja

moim zdaniem
36-37

Dom Polski

Witold Gadowski

Wielkie wydarzenie, które będzie w „Domu polskim” szczegółowo relacjonowane, to „Pierwszy Marsz Życia Polaków i Polonii”, który organizuję 14 sierpnia 2019 r. – w rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego

rozmawiamy o Polsce
38-39

Patrzeć prosto w oczy

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O politycznych kulisach i konsekwencjach upadku rządu Jana Olszewskiego z dr. Andrzejem Anuszem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
40

Czy jesteśmy bezbronni w internecie?

Jan Maria Jackowski

Media społecznościowe stały się naturalną platformą komunikacji

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

Polacy - Żydzi
42-43

Wspólna historia odrębna prawda

Wojciech Bobrowski

W drugiej połowie lutego br. Polacy spotkali się z nową falą brutalnej agresji ze strony izraelskich polityków i środowisk żydowskich. Jest to bardzo przykre i nigdy nie możemy tego zaakceptować.

felietony
44

Polskość

Alina Czerniakowska

Prawy policzek

Zdzisław Skotnicki

bliżej świata - Algieria
45

Bye, bye, prezydencie

Wojciech Dudkiewicz

Arabska Wiosna dotarła do Algierii dopiero teraz. Wcześniej, nie bez przyczyny, wiosenne burze przechodziły tu bokiem

Fundusz Sprawiedliwości
46

Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości powstanie trzeci, największy „Budzik”

Ci, którzy zapadają w śpiączkę, słyszą głosy bliskich, dźwięki z telewizora. Wiedzą o tym doskonale w klinikach fundacji prowadzącej „Budziki”, która pomaga „pogrążonym we śnie” dzieciom oraz ich opiekunom. Za darmo.

dar serca
47

Ruszyła Jałmużna Wielkopostna 2019

Caritas Polska

Solidarność międzypokoleniowa przyświeca tegorocznej akcji Caritas Jałmużna Wielkopostna, która wystartowała w Środę Popielcową pod hasłem: „Dar Juniora dla Seniora”. Do akcji włączają się szkoły i parafie na terenie całego kraju. Datki uzbierane w papierowych skarbonkach przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych

rodzina - poradnik
48

Przepis na życie

Maria Paszyńska

Popularność portali, gazet, programów telewizyjnych i radiowych związanych z tematyką lifestyle’ową, czyli w skrócie mówiących nam, jak żyć, nie słabnie. Na podstawie obserwacji mediów społecznościowych ośmieliłabym się nawet stwierdzić, że trenerzy w tej dziedzinie wyrastają jak grzyby po deszczu i mają się coraz lepiej.

Coś tu syczy

Jarosław Kumor

Powiedziałem pewnego dnia swojemu spowiednikowi, że jestem obecnie na „duchowej górce”. Bardzo się zaniepokoił i stwierdził: „Coś mi tu syczy...”. Pomyślałem, że może gdzieś ulatnia się gaz albo skądś ucieka powietrze. A on dokończył: „Już wiem. To pycha”.

blisko życia
49

Lawina zdarzeń

Wanda Mokrzycka

Tamtego dnia, w tej samej chwili, wychodziłam z lokalnego sklepiku, żegnając z uśmiechem sprzedawcę. Spakowałam zakupy do wózka i z piątką dzieci skierowałam kroki do domu. W tym czasie zadzwonił szkolny dzwonek, by oznajmić dwójce naszych dzieci koniec lekcji, mąż ustalał z wujkiem plan na popołudnie, a najstarsza córka śpiewała z uczestnikami kilkudniowego wyjazdu.

kultura
50

Ostatni emisariusz

Witold Dudziński

Posłuchajcie mistrza

wd

Rok buntu

wd

Powrót do Polski

jk

muzycznie
51

Muzyka to nasza duma

Piotr Iwicki

Dwie fryderykowe gale, dwa różne światy estetyki i muzycznej ekspresji, ale jeden wspólny mianownik – Polska. Bo bez względu na to, czy były to polifoniczne frazy, proste rytmy z werblem na dwa i cztery, czy nieśmiertelna skala pentatoniki wpisana w triadę harmoniczną z melodią zaklętą w ramy ambitusu kwinty, zawsze to „coś” oznaczało polską muzykę

Niedziela Młodych
52-55

Współcześnie o poście

Ks. Adrian Put

Jaki post jest dobry? Kiedy nie zjemy mięsa lub słodyczy czy to będzie można nazwać dobrym postem? A może jakieś bardziej współczesne wyrzeczenia, np. nie będę tak długo siedział na Fb lub grał w necie?

Spowiedź kłamcy

Adam Skubiszewski

Rozśmieszyło mnie to. Naprawdę. Zawsze miałem szacunek dla optymistów – a tylko ktoś taki mógł wpaść na pomysł Międzynarodowego Dnia bez Kłamstwa. I wierzyć, że tacy nałogowcy, jak ja kiedyś, dadzą sobie wtedy wolne...

Do czego Bóg cię wzywa?

Anka Zinówko

Zastanówmy się...jak w XXI wieku możemy naśladować Matkę Bożą?

26 marca - Dzień Modlitw za Więźniów
56

Więzienie to nie tylko kraty

Anna wyszyńska

Jesteście skazani, ale nie potępieni – to przesłanie pozostawił więźniom Jan Paweł II

różne
57

Muzyczne Dary

58

Hiszpan

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Spotkania Młodych

Kamila Dębska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej chcąc pogłębiać wiarę wśród młodzieży organizuje comiesięczne Spotkania Młodych (CSM)

Polacy z pomocą dzieciom Izraela

Monika Kanabrodzka

Obchodzony 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest szczególnie ważny w kontekście wzmożonej próby przypisywania narodowi polskiemu zbrodni hitlerowskich

Daj mi ją wychować

S. Wiktoria ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim

Modlitwa sprawiła, że w siódmym miesiącu ciąży, w dzień Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, urodziła zdrową, silną, samodzielnie oddychającą córkę

Niedziela sandomierska

Modlitwa przebłagania za grzechy

Ks. Adam Stachowicz

– Panie Jezu, przyjmij nasz żal za wszelkie złe czyny, od drobnych zaniedbań po ten straszny grzech. Daj pragnienie pokuty i zadośćuczynienia, a zarazem poczucie odpowiedzialności za wszystkich skrzywdzonych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele seminaryjnym.

Zapatrzeni w świętego patrona

Ks. Adam Stachowicz

Ponad 250 członków Liturgicznej Służby Ołtarza przybyło do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Okazją do wspólnego spotkania było wprowadzenie relikwii św. Dominika Savio do kościoła seminaryjnego.

Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne

Ks. Adam Lechwar

W bieżącym roku Dzień Świętości Życia, przypadający w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli 25 marca, będzie obchodzony w naturalnym rytmie chronologicznym.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Adoracja i post w intencji nowych powołań

Ks. Robert Gołębiowski

Od wielu już lat nasza archidiecezja bardzo pokornie na kolanach prosi Boga o dar nowych, licznych, świętych i gorliwych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

„Wilenka” z Wilna w bazylice archikatedralnej

Leszek Wątróbski

Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, najstarszy polski zespół dziecięco-młodzieżowy na Litwie, modlił się w niedzielę 3 marca br. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła.

Drabina Jakuba jako krzyż

Justyna Wołoszka

Krzyż Chrystusa zapowiadały w Starym Testamencie figury. Figura lub typ w egzegezie biblijnej to osoba, rzecz lub wydarzenie, które poza sensem wyrazowym w Piśmie Świętym może mieć jeszcze inne znaczenie i wyrażać jakąś wyższą prawdę.

Niedziela toruńska

Świętość życia

Ewa Jankowska

Marzec jest poświęcony Maryi oraz św. Józefowi, opiekunowi Świętej Rodziny. W Kościele katolickim duży naciskkładzie się na ochronę życia i rodziny.

Zostałem tercjarzem

Br. Kazimierz, nowicjusz FZŚ w Grudziądzu

Miłością do Słowa Bożego zaraził mnie (i z pewnością wielu innych mieszkańców naszej parafii) ks. Marcin, wówczas neoprezbiter, który na cotygodniowych spotkaniach założonego przez siebie kręgu biblijnego ukazywał bogactwo i piękno Słowa Bożego, którego do dziś staram się często słuchać i „rozważać w sercu swoim” (por. Łk 2, 19).

Życie na wzór św. Franciszka

Br. Michał Rynkowski OFS, przełożony FZŚ Regionu Gdańskiego

Franciszkański Zakon Świeckich znany też pod nazwą Trzeci Zakon św. Franciszka został założony 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu na prośbę ludzi zafascynowanych postacią św. Franciszka i jego sposobem życia.

Niedziela wrocławska

Kocham, więc mówię przepraszam

Życie małżeńskie jako dar Boga wymaga nieustannej troski. Trzeba pielęgnować to, co Boże i rozwijać to, co ludzkie. Okazuje się, że nie jest to łatwe, zwłaszcza w codzienności.

Diamentowe małżeństwo

Anna Majowicz

Chociaż nie są rodowitymi wrocławianami, to właśnie we Wrocławiu spędzili większość swojego życia. Nic dziwnego, w stolicy Dolnego Śląska, daleko od rodzinnych stron odnaleźli siebie, swoją ostoję, swój prawdziwy dom. Poznajcie Marię i Gabriela Ziemblickich, bohaterów w obrączkach.

Wejdź w nurt modlitwy w mieście

Agnieszka Bugała

14 stacji Drogi Krzyżowej, 14 kościołów Wrocławia. Można podążać za Panem Jezusem odwiedzając kolejne świątynie i na miejscu rozważać Jego Mękę. Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa odbywa się w naszym mieście po raz trzeci.

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Wiara

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Wiara

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego