Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie Akcji Katolickiej ze wspólnotą Kościoła greckokatolickiego

Franciszek Kwaśniak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy 9 marca odbyło się spotkanie Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej ze wspólnotą Kościoła obrządku wschodniego. Spotkanie zostało zorganizowane przez proboszcza parafii ks. dr. Mirosława Drapałę oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.

Założenia programowe

Głównym przesłaniem wydarzenia było wzajemne poznanie się przedstawicieli dwóch Kościołów – rzymskokatolickiego oraz greckokatolickiego. W spotkaniu uczestniczyli: ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, ks. dr Mirosław Drapała, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy, asystenci kościelni Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej ks. Roman Raczak z Legnicy i ks. Aleksander Siemiński z Kamiennej Góry. Ponadto udział wzięli również członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, wierni Kościoła greckokatolickiego i członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. W programie spotkania przewidziano: wprowadzenie członków Akcji Katolickiej w liturgię Kościoła greckokatolickiego, uczestnictwo w Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego oraz integracja wspólnot obu Kościołów w parafialnej świetlicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rys historyczny

Ks. dr Mirosław Drapała opowiedział o sytuacji Kościoła greckokatolickiego w latach 1947-57 r. i ogromnych trudnościach w sprawowaniu opieki duszpasterskiej nad wiernymi, którzy byli wówczas całkowicie pozbawieni posługi duszpasterskiej w swoim obrządku. Dopiero w roku 1957 otwarto kilka ośrodków duszpasterskich, w tym jeden ośrodek w Legnicy, w rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jacka. Pierwszym duszpasterzem grekokatolików w Legnicy był ks. Włodzimierz Hajdukiewicz, którego praca z uwagi na rozproszenie wiernych była bardzo trudna. W tym czasie życie religijne parafii koncentrowało się głównie na udzielaniu sakramentów i niedzielnej służbie Bożej. Sytuacja taka trwała do 1975 r., tj. czasu, gdy proboszczem parafii został ks. Jan Martyniak, późniejszy biskup i arcybiskup. Ks. Jan Martyniak ożywił w parafii działalność duszpasterską, wprowadzając pracę katechetyczną dla młodego pokolenia oraz inne formy duszpasterskie dla dorosłych. Brak własnej świątyni nie sprzyjał sprawowaniu Boskiej Liturgii, gdyż specyfika wnętrza świątyni greckokatolickiej różni się od wnętrza świątyni rzymskokatolickiej. Ks. Jan Martyniak razem z wiernymi podjęli decyzję o budowie w Legnicy swojego ośrodka parafialnego. Inicjatywie towarzyszyła życzliwa postawa i pomoc ówczesnych władz samorządowych.

Reklama

Struktura architektoniczna cerkwi

W 1991 r. bp Jan Martyniak poświęcił plac pod ośrodek duszpasterski i rozpoczęto budowę kaplicy. Rok 1997 to przejście ze sprawowaniem nabożeństw z parafii pw. św. Jacka do nowo wybudowanej kaplicy. Budowę cerkwi rozpoczęto w 1998 r., a podstawowy etap budowy zakończono poświęceniem w 2007 r. Obrzędom oraz Liturgii przewodniczył abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. W koncelebrze uczestniczyli: biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak oraz inni hierarchowie i duchowni Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. W uroczystościach wzięli udział: biskup senior Tadeusz Rybak i legnicki biskup pomocniczy Stefan Regmunt. W 2012 r. cerkiew legnicką nawiedził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław (Szewczuk) – zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego. Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny prezentuje się okazale, ma nowe wyposażenie, bogaty ikonostas. Freski pokazują pełne majestatu piękno kultury bizantyjskiej. Proboszcz ks. dr Mirosław Drapała przedstawił strukturę architektoniczną oraz omówił symbolikę, znaczenie ikonostasu oraz ikon na ścianach domu Bożego.

Uczestnictwo w Liturgii i integracja

Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego była sprawowana w języku ukraińskim, a obrzędom liturgicznym towarzyszył chór parafialny. Dla katolików rzymskokatolickich modlitwa przed ikonami, razem ze społecznością Kościoła greckokatolickiego, była wielkim przeżyciem. Ogromne uznanie należy się chórowi, który pięknym brzmieniem ubogacił Liturgię. Słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, który rozważając pytanie: „Jak osiągnąć życie wieczne?”, przekazał w sposób jasny i zrozumiały warunki, które każdy z nas powinien spełnić, aby być zbawionym. Pierwszym warunkiem jest wiara w Jezusa Ukrzyżowanego, która wprowadza w przestrzeń zbawienia. Warunkiem na drodze do zbawienia jest także przyjęcie chrztu św. i uczestnictwo w sakramentach św. Kolejny warunek, według wskazań Jezusa, to zachowanie przykazania Ojca. Także niezbędnym warunkiem osiągnięcia życia wiecznego jest przypomnienie św. Pawła, który mówi, aby życie codzienne było nacechowane pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością i łagodnością. Homilia ks.prof. Jana Klinkowskiego poparta przykładami i cytatami z Pisma Świętego pokazuje drogę, którą trzeba przebyć, aby mieć życie wieczne. Spotkanie integracyjne obu społeczności w świetlicy parafialnej było nacechowane wspólną troską o życie codzienne Kościołów – rzymskokatolickiego i greckokatolickiego, o pokój na ziemi ukraińskiej i możliwość bliższej współpracy na poziomie lokalnym. Akcja Katolicka zaprosiła wiernych Kościoła greckokatolickiego do uczestnictwa w organizowanej sesji naukowej podczas 1. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2014-03-26 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrystus obecny w Kościele

Karina Wiśniowska/karina.wisniowska@gmail.com

Więcej ...

Maria Teresa Carloni. Bilokacje i tajne misje papieskie

2024-06-20 21:03

Adobe Stock

Pokutuje opinia, że kobiety w Kościele stanowią tylko dodatek do supremacji mężczyzn. A tymczasem to właśnie kobiety nawracały papieży, to niewiasty otrzymywały wielokrotnie więcej informacji z niebieskich źródeł niż faceci.

Więcej ...

Papież na marszu dla życia: co do życia ludzkiego nie ma kompromisów

2024-06-22 10:16

https://manifestazioneperlavita.it/ Vatican News

Absolutna godność życia ludzkiego, daru Boga Stwórcy, jest zbyt wysoka, aby mogła być przedmiotem kompromisów lub mediacji. Co do życia ludzkiego nie ma kompromisów! - napisał Papież Franciszek w orędziu do uczestników akcji „Wybieramy Życie”, którzy w sobotę 22 czerwca wezmą udział w marszu dla życia ulicami Rzymu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej