Reklama

Niedziela Sandomierska

Wartość najwyższa

Bp K. Nitkiewicz, prof. B. Chazan

Ks. Adam Stachowicz

Bp K. Nitkiewicz, prof. B. Chazan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu 4 października, w dzień rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego rodzinie w Watykanie, zorganizował spotkanie naukowo-formacyjne środowisk prorodzinnych na temat troski prawnej i medycznej w sprawie ochrony życia ludzkiego. Mottem spotkania były słowa: „Życie – wartość najwyższa”. Uczestnicy zgromadzili się w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Krystyna Zając i prof. Bogdan Chazan, a wśród uczestników m.in. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Konferencję rozpoczął ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału Duszapsterstwa Małżeństw i Rodzin. Dr Krystyna Zając, psycholog z Nowego Sącza, podzieliła się swoimi refleksjami na temat zakończonego niedawno w Filadelfii Światowego Kongresu Rodzin. Przybliżyła też zebranym postać św. Gianny Beretty Molla, która chora na raka, poświęciła własne życie, aby uratować noszone w swoim łonie dziecko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast prof. Bogdan Chazan podjął niełatwy temat prawnej i medycznej ochrony życia ludzkiego. – Życie człowieka jest darem Boga, a rodzice współpracują w tej dziedzinie ze Stwórcą. Jednak zdarza się, że ten dar traktowany jest jako coś niepożądanego, szczególnie jeśli przychodzi nieoczekiwanie. Postrzegamy go wówczas jako nieszczęście. Życie ludzkie ma taką samą niezmienną wartość, niezależnie od wieku, od stanu jego zaawansowania, od tego czy rozwija się prawidłowo, czy jest mniej lub bardziej piękne, czy jest akceptowane przez rodziców czy też nie. Coraz częściej przydziela się lekarzowi funkcję sędziego lub wykonawcy wyroku. Ja, podczas moich studiów, nie byłem kształcony do takiej roli. Istotą, powołaniem zawodu lekarza m.in. jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, a nie odbieranie tego życia – podkreślał Profesor. – Lekarz ma szczególne możliwości obserwowania różnych aspektów rozwoju życia. To właśnie on często ma szczęście być tą pierwszą osobą, która informuje rodziców o poczęciu dziecka. Jest także świadkiem jak przyjmowany jest nieoczekiwany dar tego życia. Najczęściej z tym darem obchodzimy się z miłością i szacunkiem, nawet po chwilach początkowego niepokoju. Niestety, zdarza się, rzadko na szczęście, że nowe życie przyjmowane jest bez szacunku, że świadomie szkodzi się zdrowiu i życiu dziecka, że rodzice ten dar odrzucają. Niepokojące jest to, że przecenia się autonomię pacjenta jednocześnie eliminując autonomię lekarza, który ma spełniać życzenia pacjenta, nawet te nieuzasadnione jego potrzebami zdrowotnymi – wyjaśniał prof. Chazan.

Zauważył jednocześnie, że coraz częściej personel medyczny boi się korzystać z klauzuli sumienia ze względu na konsekwencje ze strony swoich przełożonych. W tym kontekście przywołał encyklikę „Evangelium vite”, w której św. Jan Paweł II mówi iż, „kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony na sankcje karne i inne konsekwencje”. Na zakończenie bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił do wspólnej troski i zaangażowanie w ochronę życia ludzkiego w środowiskach rodzinnych i medycznych.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-15 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: spotkanie na temat rolników bez ziemi

MARGITA KOTAS

Sprawy rolników małorolnych oraz pozbawionych ziemi są tematem spotkania, które odbywa się w Watykanie. Podczas „światowego spotkania ruchów ludowych” w dniach 27-29 października przedstawiciele organizacji podstawowych, zwłaszcza z Ameryki Łacińskiej, będą informowali o losie i potrzebach tych ludzi w walce o większą sprawiedliwość społeczną - poinformowano w Watykanie.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...