Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 7/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zimowisko w Ośrodku Caritas

Od 25 stycznia do 7 lutego w Ośrodku Caritas w Myczkowcach zorganizowano 2 turnusy zimowiska. Uczestniczyły w nich dzieci z rodzin wielodzietnych, patologicznych, biednych oraz Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego w Rzeszowie. Tematem przewodnim zimowiska były słowa: Miłość w życiu chrześcijanina. Opiekę dydaktyczną sprawowało 25 nauczycieli i katechetów świeckich oraz służba medyczna. Opiekunem duchowym był ks. Józef Mucha, wikariusz ze Słociny. W programie znalazły się: gry, zabawy, konkursy oraz wycieczki piesze i autokarowe, m.in. do Muzeum Przyrody Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych. Dzieci korzystały też z jazdy konnej. Głównym punktem programu była codzienna Msza św., zimowisko miało bowiem charakter rekolekcji.

Spotkanie pracowników poradni

27 stycznia odbyło się spotkanie pracowników Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej. Uczestniczył w nim bp Kazimierz Górny. Podczas spotkania podsumowano ubiegłoroczną działalność placówki. Zwrócono też uwagę na ogromną potrzebę jej istnienia. Opiekun poradni ks. Stanisław Walcz przypomniał, że w roku 2002 jej pracownicy udzielili pomocy psychologicznej oraz w zakresie naturalnego planowania rodziny ok. 500 osobom. Siedziba Diecezjalnej Poradni Specjalistycznej mieści się w budynku Domu Samotnej Matki i Interwencji Kryzysowej w Rzeszowie.
Spotkania opłatkowe 28 stycznia w budynku Kurii Diecezjalnej odbyło się spotkanie opłatkowe dla adwokatów i prawników. Gościem honorowym był bp Kazimierz Górny. Zdaniem organizatorów, spotkania tego typu służą integracji środowiska prawniczego, sprzyjają też wymianie doświadczeń. Uczestniczą w nich nie tylko prawnicy i adwokaci, ale również osoby związane z tą dziedziną życia społecznego. Spotkanie opłatkowe zorganizowała Okręgowa Rada Adwokacka w Rzeszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

***

28 stycznia w Zgłobniu k. Rzeszowa odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i rodziców. Obecny na uroczystości bp Kazimierz Górny powiedział, że osoby zdrowe powinny zawsze pamiętać o niepełnosprawnych i ofiarować im swoją pomoc. W ośrodku przebywa obecnie 31 osób. Najmłodszy uczestnik ma 20 lat, najstarszy 44.

Reklama

Spotkanie księży kapelanów

29 stycznia bp Kazimierz Górny spotkał się z 20 księżmi pełniącymi posługę kapelanów szpitalnych w diecezji rzeszowskiej. Jak powiedział ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas, podczas spotkania zastanawiano się nad statusem kapelana, omawiano też sprawy organizacyjne tegorocznego Dnia Chorego. Istotnym punktem była dyskusja nt. Roku Różańca. Ponadto ks. prał. Władysław Jagustyn omówił list do kapelanów przesłany przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Związek Katolicko-Społeczny

29 stycznia w Instytucie im. Jana Pawła II w Rzeszowie zainaugurowano działalność rzeszowskiego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W uroczystości wziął udział Wiesław Gwiżdż, prezes Polskiego Związku Katolicko-Społecznego z siedzibą w Warszawie. Związek działa od 22 lat. Liczy ok. 12 tys. członków. Na terenie kraju ma swoje oddziały w 13 województwach. Jego pracownicy pełnią służbę społeczną w wielu miastach i gminach Polski. Podczas spotkania zaprezentowano nowe ogólnopolskie pismo Związku Katolicko-Społecznego Znaki Nowych Czasów. Powstało ono z inicjatywy znanego publicysty i pisarza Janusza Zabłockiego.

Spotkanie żołnierzy AK

30 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz działaczy Związku Wolność i Niezawisłość. W kościele pw. Świętej Trójcy w Rzeszowie została odprawiona Msza św. w intencji bohaterów powstania styczniowego oraz zamordowanych przez UB w 1949 r. Przewodniczył jej ks. prał. Tadeusz Szetela, kapelan AK. Po Eucharystii zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych i pomordowanych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił ks. inf. Józef Sondej. W spotkaniu wziął udział senator Mieczysław Janowski.

Reklama

Diecezjalny kurs lektorski

Od 25 stycznia do 1 lutego w Kotani odbył się pierwszy diecezjalny kurs lektorski. Uczestniczyły w nim 72 osoby. W programie rekolekcji znalazły się m.in. konkursy (liturgiczne, lektorskie, biblijne), pielgrzymki (sanktuarium w Miejscu Piastowym, sanktuarium Matki Bożej w Tarnowcu), wizyta u Sióstr Klawerianek w Krośnie, a także zwiedzanie Dukli. Niewątpliwą atrakcją kursu była możliwość nauki jazdy konnej. Ponadto kandydaci na lektorów zdawali egzaminy z retoryki, liturgiki (praktyczny i teoretyczny), z Biblii oraz muzyki. Moderatorami kursu lektorskiego byli ks. Lucjan Szumierz i ks. Jan Kulig.

Rekolekcje dla animatorów Ruchu Światło-Życie

Od 28 stycznia do 5 lutego w Niechobrzu odbył się kurs oazowy dla animatorów Ruchu Światło-Życie (KODA). Jego głównym celem jest przygotowanie młodych ludzi do prowadzenia rekolekcji i posługi animatora. Codzienna Eucharystia, wspólna modlitwa i śpiew to tylko niektóre punkty programu. Opiekę duchową nad młodzieżą sprawowali ks. Piotr Trela i ks. Mariusz Cymbała. Uczestników rekolekcji w Niechobrzu odwiedził bp Kazimierz Górny. W kursie wzięło udział 87 osób.

Debata poświęcona ochronie życia ludzkiego

1 lutego w Instytucie Jana Pawła II w Rzeszowie odbyła się debata poświęcona ochronie życia ludzkiego zorganizowana przez Stowarzyszenie "Tak życiu" i Fundację "SOS Ochrony Życia Poczętego". Wykład nt. Unia europejska w świetle encykliki "Evangelium vitae" Jana Pawła II wygłosił Antoni Zięba, redaktor naczelny pisma Służba życiu.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele