Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Edytorial

Warszawski belweder znów królewski

2017-07-19 10:19

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 30/2017, str. 3

Nie opadły jeszcze emocje po wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a już mamy nad Wisłą kolejne wyjątkowe spotkanie, którym zainteresował się świat. Nasz kraj odwiedziła para książęca z Wielkiej Brytanii – książę William i księżna Kate, których uwielbiają nie tylko Brytyjczycy. W dodatku zaplanowali oni pobyt w Polsce wraz z dziećmi, czyli brytyjskimi „royal babies”. Warto przypomnieć, że w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę William jest drugi w kolejce, zaraz po swoim ojcu księciu Karolu, a jego dzieci, George i Charlotte, znajdują się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu. Wizyta brytyjskiej rodziny książęcej przypadła w momencie, gdy wyraźnie wzmacnia się pozycja Polski. To przecież przywódca supermocarstwa Donald Trump ostatnio podkreślił, że Polska wyrosła na europejską potęgę i wskazał naród polski jako gwaranta obrony cywilizacji wartości i lidera w Europie.

Zobacz także: Warszawski belweder znów królewski

Właśnie w chwili wzmocnienia sojuszu polsko-amerykańskiego przybyła do nas para książęca z Wysp, aby z kolei zacieśnić więzi polsko-brytyjskie. To ważne, bo ich życiem interesuje się cały świat, a więc Polska znowu mogła się pokazać za pośrednictwem największych mediów. A teraz garść informacji na temat tych wyjątkowych gości znad Tamizy. Książę William przeszedł tradycyjną drogę wychowania książąt. Uczęszczał do prywatnego przedszkola i prywatnej szkoły Ludgrove School w Berkshire oraz do Eton College. W 2001 r. rozpoczął studia na szkockim Uniwersytecie w St. Andrews, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Mieszkał wtedy wraz z kolegami jak zwykły student. Książę William odbył służbę wojskową. Kate Middleton urodziła się w Reading, w hrabstwie Berkshire. Jest najstarsza z rodzeństwa. Jej matka była stewardesą, a ojciec dyspozytorem lotów w British Airways. W 1987 r. państwo Middletonowie założyli spółkę Party Pieces z akcesoriami na imprezy, głównie na kinderbale. Dorobili się majątku. Dzięki temu ich córka mogła uczęszczać do elitarnych szkół i ostatecznie trafić na Uniwersytet w St. Andrews na wydział historii sztuki, gdzie poznała księcia Williama. W 2011 r. w Opactwie Westminsterskim odbył się ich ślub. W 2013 r. na świat przyszedł ich syn, a w 2015 r. urodziła się córka.

Reklama

Wymowny jest wykaz miejsc, które znalazły się w planie pobytu brytyjskich gości w Polsce. Wymieńmy niektóre: Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Krakowskie Przedmieście w Warszawie, b. niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu, gdański Długi Targ i Stocznia Gdańska. Ważnym punktem programu było przyjęcie zorganizowane z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. Na zbudowanie osobistych relacji z naszą parą prezydencką z pewnością wpłynął fakt, że książę William z małżonką i dziećmi zamieszkali w Belwederze. A więc Polska znowu została wyróżniona. Wizytę zorganizowano na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako element zacieśniania relacji z najważniejszymi brytyjskimi partnerami w Europie. W związku z Brexitem pobyt rodziny książęcej w Polsce, a potem w Niemczech z pewnością wpłynął na ocieplenie wizerunku monarchii i Wielkiej Brytanii. Przyjazd do Polski pary książęcej jest „istotny wizerunkowo i politycznie” – podsumował min. Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Tagi:
felieton

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem