Reklama

Edytorial

Edytorial

Warszawski belweder znów królewski

2017-07-19 10:19

Niedziela Ogólnopolska 30/2017, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie opadły jeszcze emocje po wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a już mamy nad Wisłą kolejne wyjątkowe spotkanie, którym zainteresował się świat. Nasz kraj odwiedziła para książęca z Wielkiej Brytanii – książę William i księżna Kate, których uwielbiają nie tylko Brytyjczycy. W dodatku zaplanowali oni pobyt w Polsce wraz z dziećmi, czyli brytyjskimi „royal babies”. Warto przypomnieć, że w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę William jest drugi w kolejce, zaraz po swoim ojcu księciu Karolu, a jego dzieci, George i Charlotte, znajdują się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu. Wizyta brytyjskiej rodziny książęcej przypadła w momencie, gdy wyraźnie wzmacnia się pozycja Polski. To przecież przywódca supermocarstwa Donald Trump ostatnio podkreślił, że Polska wyrosła na europejską potęgę i wskazał naród polski jako gwaranta obrony cywilizacji wartości i lidera w Europie.

Zobacz także: Warszawski belweder znów królewski

Właśnie w chwili wzmocnienia sojuszu polsko-amerykańskiego przybyła do nas para książęca z Wysp, aby z kolei zacieśnić więzi polsko-brytyjskie. To ważne, bo ich życiem interesuje się cały świat, a więc Polska znowu mogła się pokazać za pośrednictwem największych mediów. A teraz garść informacji na temat tych wyjątkowych gości znad Tamizy. Książę William przeszedł tradycyjną drogę wychowania książąt. Uczęszczał do prywatnego przedszkola i prywatnej szkoły Ludgrove School w Berkshire oraz do Eton College. W 2001 r. rozpoczął studia na szkockim Uniwersytecie w St. Andrews, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Mieszkał wtedy wraz z kolegami jak zwykły student. Książę William odbył służbę wojskową. Kate Middleton urodziła się w Reading, w hrabstwie Berkshire. Jest najstarsza z rodzeństwa. Jej matka była stewardesą, a ojciec dyspozytorem lotów w British Airways. W 1987 r. państwo Middletonowie założyli spółkę Party Pieces z akcesoriami na imprezy, głównie na kinderbale. Dorobili się majątku. Dzięki temu ich córka mogła uczęszczać do elitarnych szkół i ostatecznie trafić na Uniwersytet w St. Andrews na wydział historii sztuki, gdzie poznała księcia Williama. W 2011 r. w Opactwie Westminsterskim odbył się ich ślub. W 2013 r. na świat przyszedł ich syn, a w 2015 r. urodziła się córka.

Reklama

Wymowny jest wykaz miejsc, które znalazły się w planie pobytu brytyjskich gości w Polsce. Wymieńmy niektóre: Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, Krakowskie Przedmieście w Warszawie, b. niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu, gdański Długi Targ i Stocznia Gdańska. Ważnym punktem programu było przyjęcie zorganizowane z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. Na zbudowanie osobistych relacji z naszą parą prezydencką z pewnością wpłynął fakt, że książę William z małżonką i dziećmi zamieszkali w Belwederze. A więc Polska znowu została wyróżniona. Wizytę zorganizowano na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako element zacieśniania relacji z najważniejszymi brytyjskimi partnerami w Europie. W związku z Brexitem pobyt rodziny książęcej w Polsce, a potem w Niemczech z pewnością wpłynął na ocieplenie wizerunku monarchii i Wielkiej Brytanii. Przyjazd do Polski pary książęcej jest „istotny wizerunkowo i politycznie” – podsumował min. Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Babcia Kazia

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. 65

Archiwum prywatne

Była niewielką, starszą – odkąd ją pamiętam – panią. Nosiła lekkie okulary z oprawkami umożliwiającymi wymianę kolorowych wstawek zależnie od pory roku, pogody, pory dnia, a nawet od nastroju właścicielki.

Więcej ...

Polacy triumfują w Zakopanem

2020-01-26 16:30

YouTube

Pierwszy raz Kubacki wystąpił w konkursie o Puchar Świata w Zakopanem w 2009 roku.

Więcej ...

Kobe Bryant nie żyje

2020-01-26 23:27

wikipedia.org

Nie żyje legendarny koszykarz Kobe Bryant, pięciokrotny mistrz ligi NBA z Los Angeles Lakers (2000-2002, 2009-2010). Według amerykańskiego portalu TZM zginął w niedzielę w katastrofie helikoptera w Kalifornii. Miał 41 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...