Reklama

Kultura

Jedyne takie muzeum

Karol Porwich/Niedziela

Wszystko zaczęło się od kolekcji liczącej ponad 5,5 tys. medali i monet z wizerunkiem papieża Polaka. Dzisiaj jest ich już ponad 11 tys. Częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II obchodzi 10. rocznicę powstania.

Uroczystego otwarcia tej jednej z największych na świecie tego typu placówek dokonał 11 sierpnia 2011 r. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obecni byli również m.in. Arturo Mari, były fotograf Jana Pawła II i abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Posługa pamięci

– Muzeum to może pięknie posłużyć pamięci o Janie Pawle II. To wspaniałe dzieło, które przybliża postać papieża – Wielkiego Pielgrzyma. Dzięki temu muzeum Jan Paweł II jest i będzie z nami – powiedział wówczas kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari podkreślił, że medale i monety zebrane w muzeum przypominają wielkiego Jana Pawła II. – Wiele spośród tych medali i monet przypomniało mi wydarzenia, których sam byłem świadkiem. To naprawdę głębokie przeżycie – powiedział wówczas Niedzieli Arturo Mari i dodał: – To bardzo ważne, że takie muzeum znalazło się w Częstochowie, w miejscu, które było tak bliskie Janowi Pawłowi II.

Podobnego zdania był abp Stanisław Nowak, który podkreślił, że „to muzeum może pięknie służyć pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę”.

Imponująca kolekcja

W dniu otwarcia placówki najstarsza ze zgromadzonych monet papieskich pochodziła z 1982 r. Do prawdziwych perełek kolekcji można dziś zaliczyć monetę o nominale 200 tys. zł z 1987 r., wykonaną ze złota próby 900, wydaną zaledwie w 5 egzemplarzach, oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

Muzeum powstało z inicjatywy Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy President Electronics Poland. Część kolekcji została pozyskana od kolekcjonera z Londynu – Wojciecha Grabowskiego, którego zbiory były prezentowane m.in. podczas wizyty Jana Pawła II w Anglii i na Zamku Królewskim w Warszawie. – Mamy już dzisiaj kolekcję ponad 11 tys. monet i medali. Nasze muzeum ma nie tylko monety i medale związane z pontyfikatem Jana Pawła II, ale też osobiste rzeczy należące do niego – podkreśla Krzysztof Witkowski.

W zbiorach muzeum znajduje się również reprint pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga. Oryginał jest jednym z 19 zachowanych do dzisiaj kompletnych egzemplarzy dwutomowej Biblii, wydrukowanych w latach 1452-55. Reprint znajdujący się w muzeum jest inny niż te wszystkie, które powstały wcześniej. Reprinty, wydane przez Francuzów czy Niemców, wyglądały jak nowe. W egzemplarzu w muzeum jest wszystko to, co w oryginale: wypukły druk, plamy wilgoci, a nawet odcisk czcionki, która w drukarni Gutenberga wypadła z ręki zecerowi i odbiła się na stronie 46. Kopia zawiera wszystkie zabrudzenia i ślady, które pozostawia na kartach upływający czas. Egzemplarz jest opatrzony numerem 5.

Reklama

W muzeum można oglądać również albę i egzemplarz Biblii Tysiąclecia należące do św. Jana Pawła II, które dla muzeum przekazał ks. Janusz Ryszard Bednarczyk, kapłan archidiecezji krakowskiej.

W związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego w muzeum można też zobaczyć monety i medale z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia oraz inne pamiątki związane z jego osobą.

Formacja i promocja kultury

Od początku istnienia muzeum spełniało rolę nie tylko informacyjną, ale również formacyjną. – Niewątpliwie ważnym przedsięwzięciem było 100 wieczorów „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Począwszy od 18 marca 2012 r., każdego 18. dnia miesiąca (dzień urodzin Karola Wojtyły) organizowaliśmy Dni Papieskie. Na te spotkania zapraszane były wybitne osobistości, zarówno duchowni, jak i świeccy, którzy w swoim życiu spotkali papieża Polaka – opowiada Krzysztof Witkowski.

Gościem pierwszego spotkania w ramach tego cyklu był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i wieloletni sekretarz papieża. Swoimi wspomnieniami podczas kolejnych wydarzeń dzielili się również m.in.: Arturo Mari, abp Stanisław Nowak, Eugeniusz Mróz – kolega szkolny Karola Wojtyły, ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich, Roberto Mari, Stanisław Markowski, Mariusz Drapikowski, Wanda Półtawska, Gabriel Turowski, o. Jerzy Tomziński, Antoni Zięba, ks. inf. Ireneusz Skubiś, Lidia Dudkiewicz, br. Marian Markiewicz, Karolina Kaczorowska, bp Antoni Długosz, ks. prof. Waldemar Chrostowski, abp Wacław Depo.

Reklama

– Największym przeżyciem dla mnie było spotkanie z p. Haliną Kwiatkowską, koleżanką Karola Wojtyły z Teatru Rapsodycznego – wspomina Krzysztof Witkowski. Monodram Mój wielki kolega zaprezentowany przez nią w naszym muzeum zrobił na uczestnikach spotkania wielkie wrażenie. Niezwykle ważną osobą związaną ze św. Janem Pawłem II była dr Wanda Półtawska. Opowiedziała mi niezwykłą historię z lat, kiedy była w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Otóż więźniarki, które wychodziły na zewnątrz pracować w domach Niemców, kradły z tych domów nici i w nocy w obozie wyszywany był z tych nici polski orzeł. Pięknym wydarzeniem w naszym muzeum jest za każdym razem spotkanie z Arturo Mari.

Tradycją muzeum są organizowane corocznie Międzynarodowe Zloty Kolekcjonerów Pamiątek związanych z Janem Pawłem II, Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. – Takim „dzieckiem” naszego muzeum jest od 2015 r. Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej – mówi dyrektor muzeum. – Nadaliśmy ponad 230 audycji radiowych Kwadrans z Muzeum. Bardzo ważne były inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży. Trafionym pomysłem okazały się także interaktywne lekcje z muzeum Zaproś mnie na swoją lekcję. Lekcje te były również dobrą okazją do zaprezentowania i przybliżenia młodzieży postaci oraz dziedzictwa św. Jana Pawła II – dodaje Krzysztof Witkowski i podsumowuje: – Spotykać ludzi, którzy byli blisko św. Jana Pawła II, to jest najpiękniejsze i niesamowicie kształtuje człowieka.

2021-09-07 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyła się konferencja numizmatyczna dedykowana bł. Janowi Pawłowi II

WWW.JP2MUZEUM.PL

Więcej ...

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce.

Więcej ...

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Kościół

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra...

Kościół

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Kościół

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Watykan

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?