Reklama

Obchody 750-lecia szkaplerza świętego w archidiecezji łódzkiej

Znak matczynej opieki Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 15 i w poniedziałek 16 lipca w dwóch kościołach naszej archidiecezji odprawione zostały Msze św. odpustowe ku czci Matki Bożej z Góry Karmel. Eucharystii sprawowanej w kościele Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Liściastej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. Natomiast w uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej Mszę św. w kościele Sióstr Karmelitanek Bosych przy ulicy św. Teresy celebrował bp Adam Lepa.

Do uroczystości jubileuszowych siostry i ojcowie Zakonu Karmelitańskiego oraz czciciele szkaplerza świętego przygotowywali się przez 9 dni, biorąc udział w specjalnej Nowennie. Od kilku miesięcy w kościele Ojców Karmelitów Bosych trwały także prace remontowe. Jak podkreśla przeor łódzkiego Zakonu, o. Kazimierz Graczyk, odnowiony kościół to jeden z materialnych darów na wielki jubileusz objawień Maryi w znaku szkaplerza. Do uroczystej Eucharystii przygotowywali się również członkowie świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. Bp I. Pękalski poświęcił ich sztandar podczas Sumy odpustowej.

Upalna niedziela 15 lipca nie odstraszyła sympatyków szkaplerza świętego i Zakonu Karmelitańskiego. Licznie przybyli oni do kościoła przy ulicy Liściastej w Łodzi.

"Szkaplerz to symbol przymierza, jaki istnieje pomiędzy człowiekiem wierzącym a Maryją. Przymierze to zobowiązuje wszystkich, którzy oddają się Jej przewodnictwu do naśladowania Jej życia w pełni oddanego Bogu i bliźnim" - mówił w homilii bp Ireneusz Pękalski, przytaczając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Jeśli chcemy właściwie rozumieć naszą chrześcijańską i Maryjną drogę życia, to trzeba pamiętać o słowach Maryi wypowiedzianych w Kanie Galilejskiej: zróbcie wszystko cokolwiek powie wam mój syn (por. J 2, 5)". "Dziś odpowiedź na słowa Maryi - podkreślił Kaznodzieja - można by streścić słowami: zróbcie wszystko, aby w waszym sercu ciągle się rozwijała miłość do Boga i drugiego człowieka". Ksiądz Biskup potępił również stawianie przez chrześcijan innych ludzi, rzeczy czy wartości wyżej niż Boga. W praktyce swego życia taki człowiek jest bałwochwalcą. W trakcie Mszy św. o. Kazimierz Graczyk odczytał list od Generalnego Przełożonego Zakonu Karmelitów skierowany do świeckiej rodziny karmelitańskiej.

Potężna burza i wichura towarzyszyły Mszy św. sprawowanej 16 lipca, w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel w kościele Sióstr Karmelitanek Bosych przy ulicy św. Teresy w Łodzi. Eucharystii przewodniczył wieloletni sympatyk szkaplerza karmelitańskiego - bp Adam Lepa. Liturgię rozpoczęły śpiewem siostry zakonne, które - niewidoczne dla wiernych z racji na swą regułę zakonną - śpiewały wyjątkowo pięknie.

"Nie pamiętam, aby w tym kościele było aż tak dużo wiernych, czcicieli szkaplerza świętego - powiedział Ksiądz Biskup do wyjątkowo licznie przybyłych do przyklasztornej świątyni wiernych. - Szkaplerz ofiarowany św. Szymonowi Stockowi to wyraz nadziei, jaką Maryja dała wszystkim wierzącym. Szkaplerz miał być znakiem jakiejś szczególnej pomocy Maryi. Wiemy, że zawsze możemy liczyć na Jej pomoc, kiedy zawierzamy pośrednio temu świętemu znakowi, a bezpośrednio zawierzamy Jej".

Bp Lepa przytaczając tekst papieskiego orędzia na obchody jubileuszu szkaplerza świętego, zaapelował o wierność i stałość chrześcijańskim wartościom.

* * *

Historia szkaplerza świętego sięga roku 1251. Wówczas w Aylesford w Anglii generałowi Zakonu Karmelitańskiego - św. Szymonowi Stockowi objawiła się Maryja. Wskazując na szkaplerz, który jest częścią szaty zakonnika, złożyła obietnicę, że kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Od tej pory szkaplerz stał się symbolem matczynej opieki Maryi. Zaczęli go nosić nie tylko duchowni, ale i świeccy. W początkach naszego wieku ukazał się dekret kościelny zezwalający na zastąpienie szkaplerza płóciennego medalikiem.

Wielką łaską związaną z noszeniem szkaplerza i opieką Maryi jest przywilej sobotni. Obietnica ta mówi, że Matka Boża w pierwszą sobotę po śmierci uwolni z czyśćca tych, którzy oddali się pod Jej opiekę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele