Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomagamy powodzianom

Do powodzian w Małopolsce oraz w województwie świętokrzyskim wciąż docierają organizowane przez Caritas transporty z pomocą materialną. W Małopolsce zniszczone są drogi, zalane domy i pola uprawne. Kilka miejscowości na Sądecczyźnie nie ma prądu i gazu. Woda pochłonęła ofiary śmiertelne. W Nowym Sączu uszkodzonych zostało wiele sieci energetycznych, gazociągi, kanalizacja oraz drogi, zalanych zostało wiele budynków. Bardzo duże są także straty w powiatach: tarnowskim i brzeskim. Po dokładnym oszacowaniu strat Caritas Diecezji Tarnowskiej opracuje plan długofalowej pomocy poszkodowanym przez powódź.
Caritas, która prowadziła akcję pomocy na Wybrzeżu między 9 a 20 lipca br., zamierza refundować dotkniętym kataklizmem leki, sprzęt rehabilitacyjny i środki dezynfekcyjne. Chce także pomóc dzieciom i młodzieży, która za miesiąc rozpocznie naukę.
Trwa zbieranie ofiar dla powodzian. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej: Bank PKO SA O/Tarnów, nr 53-10204955-110660158, z dopiskiem: "Powódź".
Caritas Diecezji Kieleckiej: BSK I/O Kielce, nr 10501416-0500115811.
Caritas Diecezji Sandomierskiej: BPH O/Sandomierz, nr 10601796-320000319541, z dopiskiem: "Pomoc dla powodzian".
Caritas Polska: PKO BP SA I O/Centrum w Warszawie, nr 90 10201013 122640130, z dopiskiem: "Powódź".

W 50. rocznicę śmierci kard. Sapiehy

23 lipca punktualnie o godz. 18.00 we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej rozpoczęły się Msze św. z okazji 50. rocznicy śmierci kard. Adama Stefana Sapiehy. Dziękczynnej Eucharystii za życie i dzieło "księcia niezłomnego", odprawionej przy jego grobowcu w wawelskiej katedrze, przewodniczył metropolita krakowski- kard. Franciszek Macharski.
Uroczystości na Wawelu rozpoczęło uroczyste bicie dzwonu Zygmunta. W 50. rocznicę śmierci Księcia Metropolity krakowskiego przy konfesji św. Stanisława na Wawelu zgromadziło się kilkunastu kapłanów i tłumy krakowian. Z Rzymu przyjechał na uroczystości bp Stanisław Ryłko, który zapewnił o łączności duchowej Ojca Świętego ze zgromadzonymi w katedrze na Wawelu.
Od godzin popołudniowych mieszkańcy Krakowa modlili się przy grobowcu kard. Sapiehy. Na posadzce katedry wokół płyty nagrobnej składali wiązanki kwiatów i ustawiali płonące znicze. Nawiązując do miejsca spoczynku kard. Sapiehy - przy konfesji św. Stanisława - Metropolita krakowski powiedział, że Bóg dał Kościołowi krakowskiemu dwóch wielkich biskupów na początku i na końcu pierwszego milenium tej diecezji. - Świadkiem przez krew jest dla nas Stanisław - biskup męczennik. Świadectwem niezłomnej wiary stał się książę Sapieha. Zdaniem kard. Macharskiego, obaj byli wzorami na kapłańskiej i biskupiej drodze kard. Wojtyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odpust ku czci bł. Szymona

Poświęcenie glinianej figury bł. Szymona, konkurs piosenki pielgrzymkowej i degustacja "szymonowych bułeczek" - to wydarzenia, które 22 lipca br. towarzyszyły uroczystościom odpustowym ku czci bł. Szymona w Lipnicy Murowanej (diecezja tarnowska). 3-metrowa gliniana postać bł. Szymona stanęła na dziedzińcu kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. Poświęcił ją o. Wiesław Morawiec, bernardyn z Krakowa, który przewodniczył także Sumie odpustowej. Po Mszy św. odbył się przegląd piosenki pielgrzymkowej, w którym wzięli udział soliści i zespoły z całej diecezji tarnowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "bułeczki bł. Szymona". Dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne. W Lipnicy Murowanej upieczono je po raz pierwszy z okazji odpustu. "Bł. Szymon wywodzi się z rodziny piekarzy i wypiek chleba był dla niego codzienną pracą" - wyjaśnił ks. Zbigniew Kras, proboszcz parafii w Lipnicy Murowanej.

Św. Kinga nauczycielką życia

Biskup tarnowski Wiktor Skworc przypomina, że każde życie ludzkie musi być szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Troski o życie rodziny diecezji tarnowskiej mogą się uczyć od św. Kingi - mówił Ksiądz Biskup 22 lipca podczas uroczystości odpustowych ku czci Świętej w Starym Sączu. Przy papieskim ołtarzu na starosądeckich błoniach przewodniczył on okolicznościowej Sumie.
W homilii bp Skworc wiele miejsca poświęcił życiu i działalności św. Kingi. Zwrócił uwagę, że - choć nie miała własnych dzieci - to jednak była duchową matką dla wszystkich chorych i cierpiących, którymi się opiekowała. Kaznodzieja zaznaczył, że dzisiejsi rodzice winni uczyć się od Kingi świętego macierzyństwa i mądrego ojcostwa, przejawiającego się w trosce o duchowe i materialne dobro dzieci. Hierarcha przypomniał też, że życie ludzkie jest darem od Boga. Musi więc być szanowane od poczęcia do naturalnej śmierci. Wiernym zebranym na starosądeckich błoniach przypomniał o obowiązku troski o życie.
Deszcz, padający od niedzielnego poranka, nie zniechęcił pielgrzymów. Na starosądeckich błoniach zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. Uroczystości rozpoczęła procesja z relikwiami św. Kingi z klasztoru Sióstr Klarysek do papieskiego ołtarza. W czasie Mszy św. grały górnicze orkiestry z kopalni w Bochni i z Wieliczki, a śpiewały chór "Scherzo" i dziecięcy zespół "Promyczki".

Reklama

K.D.

Apostolat Maryjny na Jasnej Górze

20 lipca o godz. 20.00 w Sali o. A. Kordeckiego na Jasnej Górze rozpoczęła się V Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego. Jej organizatorem był ks. Teofil Herrmann - dyrektor Krajowego Apostolatu Maryjnego. W drugim dniu pielgrzymi wysłuchali wykładu wygłoszonego przez dr hab. Ewę Ferenc-Szydełkową oraz licznych świadectw. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na Szczycie, koncelebrowana przez 18 kapłanów pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Pawła Sochy. Powitanie wygłosił o. Bogumił Schab. W homilii bp P. Socha podkreślał, że apostolstwo jest cechą Kościoła jako całości, ale jednocześnie powołaniem i zadaniem każdego człowieka. Przypomniał także, że apostolstwo to "świadectwo bycia z Bogiem i w Bogu".
Oprawę liturgiczną przygotowały chóry z Lublina i Boguszowic. Po Mszy św. miały miejsce nominacje na ogólnopolskich moderatorów Apostolstwa Maryjnego oraz przyjęcie nowych członków. Przed Szczytem zgromadziło się ok. 5 tys. osób.
Apostolat Maryjny powstał w 1980 r. Jego celem jest pogłębianie kultu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, szerzenie wiedzy religijnej i pomoc ludziom biednym i zaniedbanym. Każdy z członków nosi Cudowny Medalik jako znak przynależności do Apostolatu.

Reklama

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

21 lipca o godz. 11.00 przed Szczytem Jasnogórskim zgromadziło się ponad 7 tys. członków i sympatyków
Rodziny Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Mszę św. wraz z 40 kapłanami koncelebrował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Obecni byli także:
o. Gabriel Kudzia - asystent narodowy, który zorganizował pielgrzymkę, s. Joanna Berłowska - przełożona narodowa, przełożone poszczególnych regionów oraz Rada Narodowa FZŚ.
Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Bp A. Długosz w czasie Mszy św., nawiązując do ubogiego życia św. Franciszka, powiedział, że świętość i powołanie do niej są ponadczasowe. " Człowiek święty pozostanie zawsze aktualny - mówił - ponieważ moc swoją czerpie nie z ludzkich możliwości, ale z Chrystusa i Jego Ewangelii". Na zakończenie Ksiądz Biskup prosił wszystkich: "Bądźmy - jak synowie i córki św. Franciszka - żywą Ewangelią Chrystusa". Przed Mszą św. uczestnicy wysłuchali konferencji. O godz. 15.00 przedstawiciele poszczególnych regionów poprowadzili Drogę Krzyżową na wałach.
Franciszkański Zakon Świeckich skupia w Polsce ok. 17 tys. członków. Jego celem jest podejmowanie różnych akcji apostolskich w zależności od środowiska, m.in. działalność charytatywna, w tym opieka nad bezdomnymi.

Reklama

Prezes NIK-u wraz z delegacją parlamentarzystów na Jasnej Górze

W niedzielę 22 lipca o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej we Mszy św. uczestniczył nowo powołany przez Sejm RP prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła. Wśród osób towarzyszących byli przedstawiciele Parlamentu RP ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - min. Maria Smereczyńska, sen. Jan Cimanowski oraz posłowie: Ewa Mańkowska, Czesław Ryszka, Kazimierz Kapera. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, który witając zebranych powiedział: " Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że polski urzędnik państwowy przybywa na Jasną Górę, do miejsca najbardziej uświęconego w naszej Ojczyźnie (...), z którego najlepiej widać Polskę w całym jej bogactwie i w całej jeszcze biedzie". Podczas Eucharystii Prezes NIK-u odczytał słowa duchowego oddania Matce Bożej i powtórzył wygłoszoną w Sejmie przysięgę. Modlił się: "Zwycięska Matko, Królowo Polski dana nam ku obronie, Matko obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, wyjednaj mi Bożą pomoc we wszystkich sprawach, które służą dobru Ojczyzny".

W SKRÓCIE:

W dniach 17-22 lipca weszło na Jasną Górę 1274 pątników pieszych w 5 pielgrzymkach z różnych stron Polski. Najliczniejsze pielgrzymki przybyły: z Wadowic (750 osób), z Krakowa Skałki (230 osób) i z Jejkowic (170 osób). Dotarło także 78 pątników w pielgrzymkach rowerowych. W pielgrzymkach biorą udział w większości ludzie młodzi;

18-20 lipca przebywał na Jasnej Górze bp NaMndor TakaMcs, biskup diecezji SzeMkesfeheMrvaMr na Węgrzech;

20 lipca modlił się na Jasnej Górze bp Kazimierz Wielikosielec - biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi;

21 lipca Jasną Górę odwiedziła 34-osobowa grupa baletowa Shaida Dance Group z Belgii, dając występ w Kaplicy św. Józefa;

22 lipca Mszę św. dla 80 osób z Włoch odprawił bp Tommaso Valentinetti - biskup diecezjalny Termoli Larino we Włoszech.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

Jednym zdaniem

Wspólnota Emmanuel zorganizowała w Wadowicach II Międzynarodowe Forum Młodych. Zgromadziło ono ok. 600 uczestników z 6 krajów.

W pierwszą rocznicę otwarcia i poświęcenia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie premier Jerzy Buzek otrzymał Medal Golgoty Wschodu.

Rząd oficjalnie zlikwidował Ministerstwo Łączności. Jego kompetencje oraz dotychczasowe struktury w całości przejęło Ministerstwo Gospodarki.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych - przy wstrzymujących się głosach posłów SLD, PSL i UW - rekomendowała Sejmowi przyjęcie nowelizacji tegorocznego budżetu. Zakłada ona zwiększenie deficytu budżetowego o 8,6 mld zł.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych rekomendowała Hannę Suchocką, Radosława Sikorskiego i Stefana Mellera na nowych ambasadorów III RP. H. Suchocka ma reprezentować nasz kraj w Watykanie, R. Sikorski będzie ambasadorem RP w Belgii, a S. Meller - ambasadorem w Rosji.

Komisja etyki poselskiej udzieliła nagany posłowi SLD Jerzemu Dziewulskiemu za skandaliczne zachowanie podczas składania wyjaśnień dotyczących jego oświadczenia majątkowego. Dziewulski, awanturując się, uniemożliwił komisji ustalenie, w jaki sposób dorobił się w ostatnim okresie znacznego majątku.

Na liście wyborczej SLD znaleźli się m.in.: Tadeusz Matyjek - "tajny i świadomy współpracownik Służby Bezpieczeństwa PRL" (może startować w wyborach dzięki kasacji prawomocnego wyroku) oraz Bronisław Cieślak - podejrzany o jazdę samochodem po pijanemu i stawianie oporu policji.

Sąd Okręgowy w Warszawie zwolnił za kaucją 300 tys. zł zatrzymanego przez Centralne Biuro Śledcze b. prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka. Minister spraw wewnętrznych Marek Biernacki wyraził zdumienie nikłą wysokością kaucji, zwłaszcza że podczas przeszukania kilku mieszkań podejrzanego-aferzysty znaleziono aż 600 tys. zł w gotówce.

Szef resortu obrony narodowej Bronisław Komorowski oświadczył, iż w sprawie nieprawidłowości w pionie kierowanym przez zdymisjonowanego ostatnio wiceministra Romualda Szeremietiewa Wojskowe Służby Informacyjne zdobyły "szeroką wiedzę", ale nie przekłada się ona na materiał dowodowy.

Łódzki sąd zadecydował, że dziennikarze zwolnieni z łódzkiego ośrodka TVP po emisji wywiadu z Grzegorzem Piotrowskim, zabójcą ks. Jerzego Popiełuszki, mają być ponownie zatrudnieni. Dostaną też wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Przeprowadzona w PKN Orlen inspekcja Najwyższej Izby Kontroli nie potwierdziła zarzutów telewizyjnych Wiadomości o nielegalnym sponsorowaniu prezydenckiej kampanii wyborczej Mariana Krzaklewskiego. Informacje o "powiązaniach z Orlenem" wykorzystywano niejednokrotnie dla zdyskredytowania ugrupowań prawicy.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zwołała Trybunał w sprawie Prawa Kobiet do Aborcji, domagając się legalizacji aborcji "na życzenie". Zdaniem posła Antoniego Szymańskiego - przewodniczącego Sejmowej Komisji Rodziny, "trybunał feministek" to przygrywka do kampanii wyborczej SLD.

Telewizja Puls oraz kanał muzyczny MTV Polska zaangażowały się w propagowanie "młodzieżowego stylu bez palenia papierosów". Prowadzona przez te stacje kampania społeczna jest częścią inicjatywy obejmującej 38 krajów europejskich, której celem jest zmniejszenie palenia wśród młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele