Reklama

Niedziela 42/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Czy iskra życia wyjdzie z Polski...

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Okazuje się, że kolejni papieże wynoszeni w naszych czasach do chwały ołtarzy odznaczali się nadzwyczaj bliskimi odniesieniami do Polski. Niedawno odkrywaliśmy polskie ślady w pontyfikacie Jana XXIII, a już przyglądamy się papieżowi Pawłowi VI, którego beatyfikacją będziemy się radować 19 października br.

drogowskazy
3

22 października w liturgii Kościoła

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II obchodzimy 22 października br. Każdy ksiądz, który tego dnia sposobi się do Mszy św., będzie przeżywał tę niezwykle radosną chwilę. Jana Pawła II, którego wielu z nas znało osobiście, przypomni sobie podczas liturgii mszalnej i będzie przez jego wstawiennictwo prosić Boga o łaskę i pomoc.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Ojciec Święty Franciszek 11 października br. mianował nowym biskupem kieleckim bp. Jana Piotrowskiego. Był on wcześniej misjonarzem, proboszczem sądeckiej bazyliki i dyrektorem Krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Święcenia biskupie przyjął 25 stycznia 2014 r. w Tarnowie.

ze świata
5

Człowiek nie jest towarem

Ks. Martin de La Roncière

Atmosfera była spokojna, rodzinna i radosna, zupełnie pozbawiona przemocy i agresji. Nic dziwnego, że przypominała tę panującą podczas Światowych Dni Młodzieży, gdyż zdecydowaną większość manifestantów stanowili praktykujący katolicy, a znaczna część dorosłych uczestniczyła kiedyś w ŚDM (w szczególności w 1997 r. w Paryżu).

Ze świata

Kościół, idąc za Chrystusem, naucza prawdy, która nie zawsze jest zgodna z opinią większości. Słucha on głosu sumienia, a nie siły, i w ten sposób broni ubogich i pogardzanych.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014 zostali Hindus Kailash Satyarthi oraz Pakistanka Malala Yousafzay. Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland powiedział, że oboje zostali uhonorowani za „walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki”.

z ostatniej chwili
7

Tort dla usłużnych mediów

Wojciech Dudkiewicz

Gdyby ktoś nie wiedział, które z polskich mediów są rządowe, czy inaczej: usłużne wobec rządzących i dlatego subsydiowane, opublikowany właśnie raport zespołu parlamentarnego posła Adama Kwiatkowskiego doskonale to wyjaśnia.

Patologiczny układ

(wd)

Wespół w zespół

(wd)

Historyczna wygrana z Niemcami

Ks. Jacek Molka

Wieczór 11 października chlubnie zapisał się w historii polskiej piłki nożnej. Na Stadionie Narodowym w Warszawie prawie 60 tys. kibiców było świadkami jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Nasza drużyna pokonała Niemców 2:0 w ramach eliminacji mistrzostw Europy, które odbędą się we Francji w 2016 r.

nasza rozmowa
8

Papież Franciszek będzie w Częstochowie

Z abp. dr. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim – rozmawia Lidia Dudkiewicz

O przywracaniu pojęciom pierwotnych znaczeń oraz o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Kościołem z abp. dr. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim – rozmawia Lidia Dudkiewicz

z Polski
9

Świętymi bądźcie!

(akw)

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore powiedział na Jasnej Górze do uczestników XIV Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II: – Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik.

Kto ufa miłosierdziu, nie zginie

(as)

Z okazji uroczystości św. Faustyny – patronki Łodzi 11 października br. biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. i wraz z metropolitą łódzkim abp. Markiem Jędraszewskim poprowadził procesję z relikwiami świętej z kościoła pw. św. Faustyny na pl. Niepodległości ulicą Piotrkowską do łódzkiej archikatedry, drogą, którą przyszła święta pokonała, gdy usłyszała głos powołania. – Współczesny człowiek jest dziwny: potrafi zaufać wszystkim i wszystkiemu, tylko nie Bogu – mówił bp Marcinkowski.

Z Polski

temat numeru: • beatyfikacja papieża Pawła VI
10-15

Papież, który sprzedał tiarę

Ks. Henryk Olszar

Miłość do Chrystusa, Kościoła i człowieka – to trzy istotne pasje Pawła VI. Wciąż jeszcze słychać echo jego wezwania: „Potrzebujemy Cię, Chryste!”. W pełni doświadczył on udręk wspólnoty wierzących po Soborze Watykańskim II, ale też światła, nadziei i napięcia. Miał jednak jasną wizję Kościoła, który jest Matką, niesie Chrystusa i do Niego prowadzi.

Paweł VI przekraczał granice

Z kard. Giovannim Battistą Re rozmawia Włodzimierz Rędzioch

19 października 2014 r. papież Franciszek dokona beatyfikacji Pawła VI, papieża Soboru Watykańskiego II

Fotograf papieski Arturo Mari wspomina papieża Pawła VI

Arturo Mari

Kiedy po raz pierwszy spotkałem papieża Pawła VI, było to dla mnie ogromne przeżycie – znałem go już wcześniej jako kard. Montiniego, który pracował w Sekretariacie Stanu, a także jako arcybiskupa Mediolanu. Oczywiście to, że znałem papieża Pawła VI wcześniej, było dla mnie wielkim wyróżnieniem i radością.

22 X • liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II
16-18

Być ojcem

O. Jan Wojciech Góra OP

22 października br. po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża. W zasięgu promieniowania świętości Papieża Polaka znalazł się o. Jan Góra, dominikanin, który swoje duszpasterstwo oparł na jego osobie i nauczaniu. Ważnym aspektem świętości Jana Pawła II było ojcostwo. Jak je rozumie duchowy syn Jana Pawła II?

album Białego Kruka
19

Papieskie Wadowice – atak i obrona

Joanna Szczerbińska

Otwierające ten album panoramiczne zdjęcie pokazuje pogodnie zamyślonego niedawno wybranego Papieża Polaka. To Jan Paweł II wspierając głowę na prawej ręce klęczy w wadowickim kościele przed niewidocznym na fotografii obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przed nim bukiet pięknych, kolorowych mieczyków.

nowa książka ks. Ireneusza Skubisia
20-21

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków

Abp Stanisław Nowak

Z radością i satysfakcją bierzemy do rąk książkę-świadectwo o św. Janie Pawle II autorstwa ks. Ireneusza Skubisia. Św. Jan Paweł II to naprawdę wielki święty przełomu tysiącleci.

prezentacje
21

Człowiek: stwórca czy stworzenie?

W La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem obradowała Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej. „Człowiek: stwórca czy stworzenie? Współczesne zagadnienia antropologiczne w duszpasterstwie” – to główny temat tego spotkania.

bł. ks. Jerzy Popiełuszko • 30. rocznica męczeństwa
22-25

By z tej śmierci wyrosło dobro

Milena Kindziuk

Gdyby żył, miałby dzisiaj 67 lat. Ale nie żyje. Równo 30 lat temu został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dziś błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest już postacią historyczną. Pamięć o nim i o jego śmierci jest jednak warunkiem trwania naszych narodowych dziejów. Niezależnie od światopoglądu i wyznawanej religii.

Marianna Popiełuszko o swoim synu
26

Ból do samego nieba

Milena Kindziuk

Do końca życia mówiła, że śmierć dziecka to kamień na całe życie. Ale też dodawała od razu, że akceptuje życie takie, jakie ma. Bo Pan Bóg najlepiej wie, co robi. I przebaczyła mordercom syna.

wizerunek medialny ks. Popiełuszki
27

Ciosy medialną pałką

Andrzej Tarwid

Zanim zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę, wcześniej przez lata starano się go zdyskredytować w oczach społeczeństwa. Haniebną rolę mediów w tej operacji pokazuje nowa książka Mileny Kindziuk.

nowy rok akademicki
28

Uczelniane fast foody

Ks. Krzysztof Pawlina

Każdy nowy rok akademicki ma swój własny kontekst historyczny, społeczny i kulturowy.

Wołanie o chrześcijańską edukację

Jadwiga Michalczyk

Problem edukacji jest zawsze aktualny, wszak to dziedzina życia nieodłącznie związana z przyszłością człowieka, narodów i świata. Coraz częściej jesteśmy świadkami deprawacji, cynizmu i deptania odwiecznych wartości, zwłaszcza skarbów wiary i moralności chrześcijańskiej.

Vaticanum II
29

Soborowe żniwa i pokłosie

Ks. Łukasz Jaksik

– Ta publikacja wyrosła z potrzeby serca i dobrej woli wielu osób, dla których nauczanie i przesłanie Soboru Watykańskiego II są nieprzemijającym bogactwem Kościoła powszechnego. Książka powstała dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu osób duchownych i świeckich – napisał Michał Białkowski, redaktor tomu pt. „Studia soborowe. Historia i recepcja Vaticanum II”

wiara • życie
30

W ojczyźnie Jezusa

Ks. Sylwester Łącki CSMA

Nowy album fotograficzny Wydawnictwa „Michalineum” i Grzegorza Gałązki z podróży apostolskiej papieża Franciszka do Ziemi Świętej.

31

Na pożegnanie śp. Alicji Gołaszewskiej

W związku z odejściem do wieczności w dniu 29 września 2014 r. śp. Alicji Gołaszewskiej, jasnogórskiej organistki, dyrygentki i kompozytorki, autorki m.in. słynnej na całym świecie pieśni „Czarna Madonna”, bp Józef Zawitkowski z Łowicza przesłał list do o. prof. Zachariasza Jabłońskiego – paulina.

Gromy spojrzeniem rzucane

Ks. Mariusz Rosik

Badania skuteczności komunikacji dowodzą, że treść wypowiedzi (czyli przekaz słowny) tylko w 7 proc. wpływa na wiarygodność i skuteczność komunikacji. W 38 proc. decyduje o tym ton głosu, natomiast aż w 55 proc. istota przekazu zależna jest od komunikacji pozawerbalnej.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 22, 15-21)

Prawo Boże przed i nad prawem ludzkim

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Słowo Boże dzisiejszej niedzieli najpierw pyta mnie i ciebie: z jakim nastawieniem słuchasz Jezusa? Jak faryzeusze? Czy jak zwolennicy Heroda? Istnieje ryzyko, że nauczanie Pana będziemy interpretować po swojemu. Często słyszę: A ja uważam, że w Kościele to powinno być tak i tak. Często dotyczy to etyki życia małżeńskiego, wychowania dzieci, Bożych przykazań.

poradnik duszpasterski
34

Lekarstwo na pośpiech

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Czy Różaniec jest nam jeszcze potrzebny? Może formuła tej modlitwy nie pasuje do spieszących wszędzie ludzi? Odpowiedź jest taka: im bardziej gubimy się w pośpiechu, tym bardziej potrzebny nam Różaniec, żeby się z tej matni wyrwać?

felieton
35

Anioł stróż Challapaty

Grzegorz Polak

Z okazji Tygodnia Misyjnego wspomnijmy też, a najlepiej pomódlmy się za wszystkich zmarłych misjonarzy: zamordowanych, ofiary tragicznych wypadków, jak ks. Mariusz, i tych, którzy zasnęli w Panu z dala od Ojczyzny. Módlmy się też – to przecież tak niewiele kosztuje – o nowe powołania misyjne. To kwestia naszej odpowiedzialności za Kościół powszechny.

O prawdzie, iluzjach i nadziejach

(akw)

Ostatnio do książek Marii i Zbigniewa Żmigrodzkich na mojej półce dołączyły dwie nowe: „W imię prawdy” – pani Marii oraz „Iluzje i nadzieje” jej małżonka. Autorzy znani są czytelnikom z łamów „Niedzieli” i innych czasopism, dopiero jednak zbiory ich felietonów i artykułów pozwalają ocenić i docenić ich pisarstwo.

19 X • początek Tygodnia Misyjnego
36-38

Nie pozwólmy się okraść z misyjnego entuzjazmu

Z bp. Jerzym Mazurem rozmawia Grzegorz Polak

O przyszłorocznym kongresie misyjnym z biskupem ełckim Jerzym Mazurem SVD – przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji – rozmawia Grzegorz Polak.

39

O misjonarzu, który śpi w samochodzie

Grzegorz Polak

Ks. Marek Gizicki jest przykładem, jak ważne w wyborze powołania jest świadectwo misyjne. Czy śpiąc w namiocie albo w aucie, można być szczęśliwym misjonarzem? Ks. Marek Gizicki, kapłan archidiecezji krakowskiej, który od 6 lat pracuje wśród Masajów w Tanzanii, twierdzi, że tak.

emigracja
40-41

Polskie drogi

Katarzyna Woynarowska

O świcie w środku obcego miasta nagle ogarnia cię paniczny lęk: Czy sobie poradzę? A potem składasz dzień do dnia jak klocki. Jest coraz lżej. Dzień za dniem, zmierzch za zmierzchem, aż bezsenne noce coraz mniej dokuczają. Nie prześladują blade ze strachu poranki. Dojrzewa myśl o ściągnięciu tu rodziny. I wtedy z sezonowego robotnika stajesz się emigrantem...

fakty • opinie
42

Ciche przemycanie euro

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11

Były minister finansów Jacek Rostowski został szefem doradców premier Ewy Kopacz. Oznacza to, że czeka nas szybkie wchodzenie do strefy euro. Poważni ekonomiści są zaskoczeni tą nominacją, ponieważ minister odszedł z rządu raczej w niesławie i pozostawił po sobie gigantyczne zadłużenie.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Walki trwają mimo rozejmu

(pr)

Przeżyła spotkanie z dżihadystami

(pr)

Wzruszającą historię 80-letniej irackiej chrześcijanki Wiktorii przedstawił brytyjski tygodnik „The Catholic Herald”. Kobieta przeżyła spotkanie z dżihadystami samozwańczego Państwa Islamskiego. To chyba pierwsza taka relacja.

Będzie rewizja historii?

(pr)

Religia na Twitterze

(pr)

Wysoka cena

(pr)

44

Polskie perspektywy dla młodych

Alina Czerniakowska

Moje ostatnie spotkania z młodymi ludźmi, studentami, absolwentami – rozmowy, dyskusje rodzą pytania, na które nie potrafię odpowiedzieć.

Niedziela Boża i nasza

Zdzisław Skotnicki

Takich pijaczków po drodze Pan Niedziela spotkał wielu. Sam też został zbadany alkomatem przez patrol policji. Oto poranna Polska w całej swojej krasie i osobliwości.

felietony
45

Zasady

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Czy obecnie w Polsce i Europie istnieje jeszcze jakaś zasada, której nie można złamać?

Jedna wielka nieodpowiedzialność

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Nasze państwo jawi się często jako jedna wielka nieopowiedzialność.

rodzina • synod
46-47

Służyć prawdzie o rodzinie, a nie mentalności świata

Z Ludmiłą i Stanisławem Grygielami rozmawia Włodzimierz Rędzioch

W dniach 2-4 października br., w przeddzień synodu biskupów poświęconego rodzinie, w Rzymie odbyło się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Tematem dyskusji biskupów była „Rodzina i przyszłość Europy”.

rodzina • poradnik
48

Propozycja dla każdego

Joanna Operacz

Nieraz słyszymy: – Różaniec? Pomyślę o tym na emeryturze! Tak uważa wiele osób, które kochają Pana Boga i chcą się modlić, ale jakoś nie mają przekonania do odmawiania „zdrowasiek”.

Wystawa o Janie Pawle II

W Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej 25 października o godz. 17 odbędzie się otwarcie wystawy „Nasze spotkania z Janem Pawłem II”.

inicjatywy
49

Rodziny mają głos

Artur Stelmasiak

Ruszyła prorodzinna kampania społeczna, która zachęca do czynnego udziału w listopadowych wyborach samorządowych i świadomego głosowania. W ramach akcji zostaną wręczone Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie.

Niedziela Młodych
50-53

Oddycham Bogiem

Marianna Gurba

Co właściwie oznacza bycie wiernym Bogu i jak tę wierność można okazywać w codzienności? Czy jest to trudne wyzwanie i czemu tak wielu ludzi decyduje się je podejmować?

Pomogę ci podnieść się stąd

Agnieszka Chadzińska

Pragniemy się wyróżniać. Na pytania o swoją przyszłość już przedszkolaki odpowiadają bez wahania: chcę być sławny i bogaty. Na kolejnym miejscu dopiero pojawia się jakiś zawód, zajęcie lub… chęć „nicnierobienia”(!?). Presja wyjątkowości dotyka nas w różnym wieku, zazwyczaj bardzo wcześnie. Lata szkoły, nie zawsze zdrowej rywalizacji, rodzą frustracje, na które często znajdujemy kaleczące nas rozwiązania.

Namaluję arcydzieło

Czy naprawdę, jak się wierzy i się chce uwolnić z mrocznej przeszłości, to Bóg pomaga? Bo, jejku, skoro pomógł wam, to mi na pewno też pomoże!

ks. Hilary Jastak • kapłan niezłomny
54

My trzymamy z Bogiem

Ewa Górska

Grand Prix III Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO dla dokumentu „Skrzyżowanie” Tomasza Saja

Kongres Mediów Niezależnych

Festiwal został zorganizowany przez Kongres Mediów Niezależnych w Pszczynie w dniach 19-21 września br. Zgłoszono 13 filmów dokumentalnych. Festiwalowi pomagali m.in.: Burmistrz Pszczyny, lokalni działacze Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z Bielska-Białej i Pszczyny, Solidarności Walczącej i Stowarzyszenia Republikańskiego.

obrończyni życia u Matki życia
55

Mężna, dzielna, waleczna

Anna Cichobłazińska

W Częstochowie pierwszą wizytę Mary Wagner złożyła arcybiskupowi metropolicie Wacławowi Depo.

55-56

„Nie o Mary Wagner”

Potrzebna siła, by trwać

Ewa Oset

Żyje tu i teraz, bo nie wie, co przyniesie jutro. Czas sprzed operacji syna, choć trudny, uważa dziś za szczęśliwy. Teraz godzinami mówi do Marcina, ale kontakt jest coraz słabszy. Mija już prawie rok, kiedy syn Anny Wawrzak zapadł w śpiączkę.

różne
57

Kalendarium 19-25 X 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Schab gotowany

Graziako

Schab jest bardzo kaloryczny – 10 dag mięsa to ok. 250 kalorii. Przyrządzony w postaci tradycyjnej, czyli smażonych kotletów, dostarcza podwojoną ilość kalorii.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Różaniec modlitwą dobrą na każdy czas

Ks. Piotr Bączek

Na wspólne spotkanie Róż Żywego Różańca przyjechało do Bielska-Białej kilkaset osób z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystą Eucharystię, której przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger, poprzedziła modlitwa różańcowa.

Narzędzie głoszenia Dobrej Nowiny

Monika Jaworska

Rodzina, w której jest zgoda, miłość, szukanie wspólnego dobra i przekaz wiary wobec dziecka, taka rodzina jest potężnym narzędziem głoszenia Dobrej Nowiny, jest odbiciem Boga Ojca, Trójcy Świętej, miłości Jezusa

Biegiem uczcili Męczennika

Tomasz Terteka

Dwie trasy biegu, 30 zawodników, strugi deszczu, asysta strażaków i policjantów – tak wyglądał Bieg Memoriałowy im. o. Michała Tomaszka, zamordowanego 24 lipca 1989 r. w Peru przez bojowników Świetlistego Szlaku.

Niedziela częstochowska

Pielgrzymka kapłanów na Jasną Górę

Ks. Mariusz Frukacz

Misjonarz – nasze zadanie misyjne

Ks. Ireneusz Skubiś

Cieszy nas, że przybywa misjonarzy, w tym dużo polskich. Nasi księża, siostry i bracia zakonni, a także osoby świeckie odnajdują swoje miejsce w różnych zakątkach ziemi. Misje zajmują ważne miejsce w eklezjologii i teologii Kościoła, który ze swej natury jest misyjny.

Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki była z nami

Ks. Mariusz Frukacz

Z racji liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki przybliżamy Czytelnikom „Niedzieli” świadectwo ks. Zdzisława Gilskiego o śp. Mariannie Popiełuszko.

Kapłan – artysta – rektor

O posłudze kapłańskiej z ks. dr. Mikołajem Węgrzynem, rektorem kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, wicedyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego oraz kapelanem organistów, rozmawia ks. Jacek Molka

70 lat parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Anna Cichobłazińska

W częstochowskiej dzielnicy Lisiniec bp Teodor Kubina powołał 1 sierpnia 1944 r. ośrodek duszpasterski, który stał się zalążkiem dzisiejszej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 70 lat później parafia świętowała jubileusz. Uroczystości przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

Niedziela kielecka

Opactwo odzyskuje dawny blask

A. D.

Polichromie na sklepieniach nawy bocznej, stiuki, ołtarze boczne, renowacja posadzek w kaplicach bocznych – te właśnie zamierzenia udało się ostatnio zrealizować w cysterskim archiopactwie jędrzejowskim, które powoli odzyskuje dawny blask.

Na wiślanej skarpie

Władysław Burzawa

Opatowiec to stara osada, która w przeszłości była świadkiem wielkiej chwały Polski. Jednak największą chwałę przydaje miejscowości cudowny obraz Maryi, który znajduje się w bocznej kaplicy parafialnego kościoła.

Talent już działa

Agnieszka Dziarmaga

Spotkania Diecezjalnego oddziału Duszpasterskiego Przedsiębiorców odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA „Wesoła 54” i każdy, kto pracuje w biznesie, przedsiębiorstwie, jest pracodawcą lub pracownikiem, może z nich skorzystać.

Niedziela legnicka

Franciszkanie wrócili do Złotoryi

Monika Łukaszów

Po raz pierwszy od wielu lat w Złotoryi odbyło się nabożeństwo Transitus. Wszystko za sprawą ojców franciszkanów OFM, którzy 1 lipca br. rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi.

30 lat od męczeńskiej śmierci

Waldemar Wesołowski

Z Bogdanem Orłowskim, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Zagłębie Miedziowe – rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

„Rodzina źródłem życia”

Ks. Bogusław Wolański

W diecezji legnickiej rozpoczęły się już przygotowania, by ten czas refleksji nad rodziną i małżeństwem dobrze spożytkować i włączyć się w te ważne wydarzenia. Służyć temu będzie m.in. 3. Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina źródłem życia”, który został zaplanowany na 16 maja 2015 r.

Niedziela sosnowiecka

Bogu na chwałę, ludziom na zbawienie

Anna Kasprzak

W niedzielny wieczór 5 października podczas uroczystej Eucharystii biskup ordynariusz sosnowiecki Grzegorz Kaszak dokonał konsekracji parafialnej świątyni pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi.

Spoglądać z miłością na człowieka

Adam Tarnowski

Pierwszym powakacyjnym prelegentem Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) była s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – założycielka Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Maryi Niepokalanej, które powstało w 2000 r. w Katowicach.

Zatrzymany w kadrze cud życia

Anna Kasprzak

Już po raz drugi organizatorzy z Będzina zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Życie jest CUDowne”. Patronem medialnym konkursu jest „Niedziela”.

Niedziela świdnicka

Wielka Nowenna Fatimska

Ks. Sławomir Marek

Tegoroczny październik będzie dla naszej diecezji wyjątkowy. Otóż w roku trwających obchodów dziesiątej rocznicy utworzenia diecezji świdnickiej, w sobotę 18 października, przystąpimy do dzieła peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Festyn parafialny na Białym Kamieniu

V. Leńska, ks. M. Sroczyński

Dnia 5 października w parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej połączone z 2. festynem parafialnym organizowanym przez duszpasterzy z Białego Kamienia.

Matka Miłosierdzia

Bp Ignacy Dec

Maryja jest Matką obdarzającą nas miłością. Czyni to wobec nas zawsze i wszędzie. Maryja jest Matką rozdającą miłosierdzie. Czyni to w swoich sanktuariach, czyni to w naszym codziennym życiu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Szlakiem św. Ottona z Bambergu

Ks. Grzegorz Wejman

Dla uczczenia 825. rocznicy kanonizacji i 890. rocznicy pierwszej misji biskupa bamberskiego Ottona na Pomorze Zachodnie członkowie Bamberskiej Kapituł Katedralnej wraz ze swoim ordynariuszem abp. Ludwigiem Schickiem i bp. pomocniczym Herwigiem Gösslem odbyli pielgrzymkę szlakiem misyjnej działalności św. Ottona.

Nowy rok akademicki na Wydziale Teologicznym

Al. Łukasz Paluch

W dniu 6 października 2014 r. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego zainaugurował uroczyście nowy rok akademicki. Wydarzenie zgromadziło rzeszę profesorów, wykładowców, studentów i ich bliskich, a także wielu zaproszonych gości.

Czas prac, który będzie modlitwą

Al. Łukasz Paluch

W poniedziałek 29 września 56 alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie rozpoczęło nowy rok formacyjny.

Niedziela toruńska

Próba miłości

Ks. Paweł Borowski

Piątkowy poranek. Słoneczny jak ten sprzed 30 lat, kiedy bł. ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył w stronę Bydgoszczy, by w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników sprawować Eucharystię. Chwytam aparat fotograficzny i dyktafon, wskakuję do samochodu i razem z Piotrem udajemy się w podróż – pielgrzymkę szlakiem męczeństwa bł. ks. Jerzego.

Perkusista z różańcem

Aleksandra Wojdyło

Z Janem Budziaszkiem rozmawia Aleksandra Wojdyło.

Robię to, gdyż jestem katoliczką

Tomasz Strużanowski

„Rodzice nauczyli mnie miłości do Najświętszego Sakramentu i miłości do życia. Nie tylko przyjęli dar ośmiorga własnych dzieci, lecz także pięcioro adoptowali”. W takiej atmosferze domu rodzinnego wzrosła Mary Wagner, 38-letnia Kanadyjka, znana światu z nieugiętej obrony dzieci nienarodzonych i ich matek przed grzechem aborcji.

Męczennicy z lagrów (I)

Wojciech Wielgoszewski

Żadne najstraszliwsze choćby dotąd przeżycie nie jest (…) tak straszne, jak każdy dzień i każda chwila tu przeżyta” – pisze ks. Wojciech Gajdus. Tego samego doświadczyło 182 jego współbraci z Pomorza uwięzionych w obozach. 76 zmarło za drutami. Przypomnimy tych, którzy urodzili się lub posługiwali w parafiach dziś objętych diecezją toruńską

Niedziela wrocławska

Godne miejsce dla utraconych dzieci

Magdalena Lewandowska

Od wielu już lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. W tym roku we Wrocławiu obchody te mają szczególny charakter – na cmentarzu Osobowickim pierwszy raz odbędzie się pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Studenci na starcie

Adrianna Sierocińska

Para w ruch! W DA „Redemptor” wystartował nowy projekt pt. „Parowiec” – cykl formacyjnych spotkań poruszających tematy damsko-męskie. Gośćmi zaproszonymi na pierwsze spotkanie byli Jadwiga i Dariusz Basiński, znani z teatru „Mumio”.

Szkoła na miarę czasów

Lilianna Sicińska

Dziś wiele jest możliwości skutecznego edukowania i wychowania. Dzięki szkołom niepublicznym, których powstało wiele także w naszym regionie, krajobraz edukacyjny nie jest monotonny, urozmaicają go różne podejścia do ucznia czy współpracy z rodzicami.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O miłości przed Światowymi Dniami Młodzieży

Joanna Łosiewicz

Kolejne Dekanalne Spotkanie przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016 odbyło się 19 września.

Pamięć historii żyje w nas...

Ewa Madejek

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju 21 września 2014 r. odbyło się Misterium Ziemi Biłgorajskiej. Tak jak Warszawa miała swoich powstańców, tak Ziemia Biłgorajska miała swoich partyzantów.

Zabili księży (3)

Łukasz Kot

Minęło 75 lat od tragicznych wydarzeń z 25 września 1939 r., kiedy to zostali zamordowani ks. Wiktor Możejko oraz jego towarzysze – dwaj salezjańscy klerycy Stefan Fabiański i Mikołaj Kapuściński, organista Władysław Wendtland, a także kowal Bolesław Piotrowski, pełniący również funkcję sołtysa.

Reklama

Najpopularniejsze

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Kościół

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?