Reklama

Niedziela 9/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Nie pozwolimy pluć nam w twarz

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Nie chce się wierzyć, ale do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że na globalną skalę budowano fałszywe stereotypy o Polsce.

drogowskazy
3

Prawda nie lubi dyplomacji

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Chciałbym nawiązać do tego, co dzieje się ostatnio w Polsce wokół sprawy Holokaustu. Zaatakowany został m.in. premier Mateusz Morawiecki za swoją wypowiedź w Monachium.

ŚDM Panama 2019
4

Bilet do Panamy od Ambasadora

Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim Janusz Kotański ufunduje ze środków własnych bilet lotniczy na Światowe Dni Młodzieży w Panamie dla jednego uczestnika z Polski.

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

z różnych stron
9

Pamięci prześladowanych chrześcijan

Włodzimierz Rędzioch

Polak w Watykanie
10-11

Ceremoniarz Papieski z Polski

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z ks. dr. Krzysztofem Marcjanowiczem, nowym papieskim ceremoniarzem, rozmawia Włodzimierz Rędzioch

z dedykacją dla wszystkich kobiet
12-14

Dziękuję Ci, że jesteś kobietą

Z Palomą Gomez Borrero rozmawiała Aleksandra Zapotoczny

Paloma Gómez Borrero (rocznik 1934) to hiszpańska dziennikarka, jedyna kobieta, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II we wszystkich jego podróżach. W ciągu 27 lat pontyfikatu podczas 104 wyjazdów zagranicznych przemierzyła z nim 5 kontynentów. 24 marca 2017 r. udała się w swoją ostatnią podróż...

Wielki Post z ks. Dolindo
15

Skarb Jezusowej Męki według ks. Dolindo

Agnieszka Bugała

Na ścianie prezbiterium w moim parafialnym kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie jest zapisana myśl Małej Patronki: „Życie to nie znaczy wcale namiot rozbijać na Taboru szczycie, ale wraz z Jezusem na Kalwarii skale w Krzyżu znajdować skarb cały i życie”

Europa Christi
16-17

Jan Paweł II o Europie

Krystyna Czuba

kard. Ernest Simoni - męczennik komunizmu
18-21

Tylko Jezus, zawsze Jezus

Z kard. Ernestem Simonim rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

Gdy papież Franciszek usłyszał historię jego życia, powiedział tylko jedno zdanie: „Ty jesteś męczennikiem!”. A potem się rozpłakał.

fałszywa polityka historyczna
22

Znowu negowanie prawdy

Włodzimierz Rędzioch

W odrzuceniu przez Kneset dyskusji o ludobójstwie Ormian widać analogię do izraelskiej reakcji na polską ustawę, która zabrania używania określenia „polskie obozy śmierci”. W obu przypadkach racje stanu, przyczyny polityczne, dyplomatyczne i ekonomiczne biorą górę nad prawdą historyczną.

propozycje
23

Cuda dzieją się po cichu. O Jasnogórskich cudach i łaskach

Reporterskie śledztwo w sprawie duchowego serca Polski. Czy modlitwa przed obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej ma rzeczywiście wyjątkową moc? Czy to właśnie przed tym obrazem zapadały najważniejsze decyzje dla historii Polski?

Narodowy Program Trzeźwości
24

Wolny, trzeźwy, kocham

Joanna Kruczyńska

Wolny w myśleniu, przeżywaniu emocjonalnym, podejmowaniu decyzji oraz budowaniu więzi z Bogiem i drugim człowiekiem. A jeśli myślę tylko po to, by oszukiwać samego siebie, jeśli jestem ślepo zakochany w moim śmiertelnym wrogu, przez co to on podejmuje decyzje za mnie, i to relacja z nim jest najważniejsza, a odrzucam wszystkie inne relacje, to czy nadal jestem wolny?

25

Rodzina kolebką życia

Siostry Loretanki

w poszukiwaniu sensu
27

Tęsknota za prawdziwym szczęściem

Ks. Sławomir Sznurkowski SSP

Każdy z nas pragnie szczęścia, dlatego aby je osiągnąć, jesteśmy gotowi do wielu poświęceń. I kiedy wydaje nam się, że to, o czym marzyliśmy, jest dla nas dostępne, czar pryska jak bańka mydlana i zaczynamy na nowo tęsknić za czymś, co nazywamy szczęściem

Wielki Post
28-29

Domowa „Droga Krzyżowa”

Tadeusz Szyma

Sędziwa częstochowska rzeźbiarka i malarka Karolina Ściegienny na swe 95. urodziny, przypadające 24 lutego, przygotowała sobie zawczasu niezwykły prezent. Mianowicie tuż przed Bożym Narodzeniem 2017 r. ukończyła złożony z kilkunastu elementów składowych zestaw pasyjnych reliefów – wyrzeźbionych w lipowym drewnie, a zaplanowanych odpowiednio wcześniej, jako swoiste jubileuszowe wotum.

życie z wiary
30-31

Niewidoczne granice

Ks. Krzysztof Pawlina

W życiu czerpiemy inspirację z różnych źródeł. Nie zawsze jednak są one w stanie ugasić nasze najgłębsze pragnienia. Ale jest źródło szczególne – źródło wiary. Kto z niego czerpie, potrafi pięknie żyć.

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

O czytaniu w myślach

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Wyrzucić śmieci

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje Jezusa gwałtownego, bezwzględnego, stosującego przemoc. Może to nas dziwić. Tym bardziej że konstrukcja świątyni jerozolimskiej w czasach Heroda miała pomieszczenia pomocnicze dla sprawowania kultu.

muzycznie
34

Ambasadorowie polskiej kultury

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Gdyby chcieć posługiwać się pojęciami z zakresu gospodarki zamiast terminologią sztuki, to śmiało można by napisać, że polskie gwiazdy sztuki wokalnej to nasz znakomity towar eksportowy

felieton
35

Musimy wytrzymać

Michał Karnowski

Sięgam pamięcią wstecz, jeszcze do lat szkolnych, i przypominam sobie obserwowane latami parlamentarne debaty, i wszędzie ten wątek odnajduję. Aż tu nagle – przełom. „Gazeta” pana Michnika postanowiła w lutym 2018 r. rzucić czytelnikom okładkę z przekazem szokująco szczerym.

Przywracanie normalności

Marian Salwik

temat numeru: za kulisami historii
36-38

Marzec ’68 oczami studenta Politechniki Warszawskiej

Wojciech Bobrowski

Na Politechnice Warszawskiej mieliśmy znakomitych profesorów. Często zaczynali oni wykład od powiedzenia jakiegoś żartu. Spróbujmy ich naśladować

prezentacje
39

Głowę trzeba nosić wysoko

akw

Gurgacz. Kapelan Wyklętych

Red.

temat numeru: za kulisami historii
40

Jak Izrael ochronił zbrodniarza

Artur Stelmasiak

Za jego kadencji w obozie koncentracyjnym w Świętochłowicach-Zgodzie zginęło więcej osób niż podczas niemieckiej okupacji. W latach 90. ubiegłego wieku zbrodniarz wojenny schronił się w Tel Awiwie, a władze Izraela nigdy nie zgodziły się na jego ekstradycję

moim zdaniem
41

Prawda nazywa się… Polska!

Witold Gadowski, dziennikarz

W czasach, gdy wydaje się, że niebo wali się nam na głowę, nie tylko nie upadajmy na duchu, ale dziękujmy Stwórcy, że właśnie w takich czasach przyszło nam żyć! Wszyscy jesteśmy trochę zszokowani skalą antypolonizmu i bezwzględnej agresji, która wylewa się na nasz kraj w ostatnich dniach.

temat numeru: za kulisami historii
42-43

Katechizmowa polityka historyczna

Z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska

O konieczności mocnego zaznaczania sprzeciwu wobec nieuzasadnionych zarzutów pod adresem Polski i Polaków z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
44

Bitwa o pamięć

Jan Maria Jackowski

Trwająca od kilku tygodni dyskusja o nowelizacji ustawy o IPN ujawniła, jak bardzo ważna w naszej sytuacji jest polska polityka historyczna

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
45

Ufa Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej

pr

Papież i Patriarcha zgasili zarzewie wojny?

pr

Negocjuje z bossami

pr

Brutalne łamanie sumień

pr

Gratulacje od Kardynała i Arcybiskupa

pr

felietony
46-47

Skrywane cierpienie

Alina Czerniakowska

Fundament

Zdzisław Skotnicki

Poszukiwanie motta

Mirosław Piotrowski

Chadeków i socjaldemokratów w Niemczech nic niemal nie łączy.

rodzina - poradnik
48

Nie musisz nic!

Maria Paszyńska

Połowy jeszcze wprawdzie nie przebyliśmy, ale spora część Wielkiego Postu jest już za nami. Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak szybko padają bastiony postanowień noworocznych. Niestety, często mam wrażenie (i żeby była jasność, mówię przede wszystkim o samej sobie), że z Wielkim Postem jest podobnie

Post – nadludzki wysiłek...?

Jarosław Kumor

Moja żona stwierdziła ostatnio, że wszystko można ze mną załatwić, jeśli się mnie dobrze nakarmi. „Dobrze” oznacza jakość, nie ilość, choć jeśli np. spaghetti carbonara akurat wyjdzie perfekcyjnie, to i ilość bywa istotna. Zatem powiedzenie „przez żołądek do serca” w moim przypadku się sprawdza.

prosto z igrzysk
49

Od Pjongczangu do Pekinu

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim rozmawia Anna Wyszyńska

Z dr. n. med. Markiem Krochmalskim, członkiem Polskiej Misji Medycznej na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, rozmawia Anna Wyszyńska

kultura
50

Instrukcja Dekalogu

Witold Dudziński

Prawdziwy Polak

wd

Stasiuk rockowy

wd

Gdy pisarz, czasami literat, a niekiedy felietonista, pozazdrości kolegom występów z mikrofonem, wychodzi to, co musi wyjść, np. płyta „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”, na której słowa udostępnia Mickiewicz, muzykę – Haydamaky, a Stasiuk, Andrzej Stasiuk – melodeklamację.

Misja możliwa

wd

Życie jest tak krótkie, że naprawdę szkoda go marnować na sprawy nieistotne – tę zasadę przyjęła Helenka – mówi Dariusz „Maleo” Malejonek, muzyk.

bliżej świata - Kuryle
51

Pozorne ustępstwa

Wojciech Dudkiewicz

Mimo upływu ponad 72 lat od zakończenia drugiej wojny światowej Japonia i Rosja wciąż nie podpisały traktatu pokojowego. Powodem są cztery niewielkie wyspy na Pacyfiku

listy do „Niedzieli"
52

Listy do "Niedzieli"

Chcą korespondować

różne
53

Na szachownicy

Ks. Sławomir Pawłowski SAC

Konkurs plastyczny „Moja wizja Krakowa w przyszłości”

Red.

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

Niedziela Młodych
54-57

Między kobietą a mężczyzną

Beata Włoga

W ciekawym momencie, bo w dniu rozpoczęcia Wielkiego Postu, a jednocześnie w dniu, w którym wielu obchodzi walentynki, bo 14 lutego, odbyło się w Duszpasterstwie Akademickim „Emaus” w Częstochowie kolejne spotkanie w ramach cyklu „Mężczyzną i Kobietą stworzył ich”

Młodzi w Kościele

Karolina Mysłek

Jak dziś wygląda obecność młodych ludzi w Kościele? Jak się modlą, jak działają? Czym żyją? Czym jest dla nich zaangażowanie w ruchy i stowarzyszenia?

25-lecie „Listu do Pani"
58

Nie tylko dla kobiet

Andrzej Tarwid

Ewangeliczne zasady zamiast prowokacji. Twórcze macierzyństwo zamiast mirażów o życiu singli. A także tradycja i wartości prowadzące do pełni szczęścia zamiast chwilowych mód – tak od ćwierćwiecza opisuje świat jedyny katolicki miesięcznik dla kobiet w Polsce

67

Księża piłkarze na wagę złota

Agnieszka Dziarmaga

Pełnym sukcesem dla Polaków zakończyły się trwające w dniach 6-8 lutego br. w Brescii we Włoszech XII Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Halowej Księży – polska reprezentacja księży wywalczyła ponownie złoty medal. Gratulujemy!

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Pielgrzymka do Łagiewnik

Ks. Piotr Bączek

Do 8 kwietnia potrwają zapisy na Pieszą Pielgrzymkę do Łagiewnik. Został więc trochę ponad miesiąc, aby zdecydować się na udział w wędrówce do światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego.

Konserwacja cudownego obrazu z Kończyc

Monika Jaworska

Trwają prace remontowo-konserwatorskie w parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych. Konserwacji został poddany jedyny w swoim rodzaju zabytkowy obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej Kończyckiej, inaczej nazywaną Matką Boską z dmuchawcem.

Wirtualne zwiedzanie kościołów i kaplic

Monika Jaworska

Wirtualne zwiedzanie 22 kościołów i kaplic znajdujących się po polskiej i czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego przygotowały dwa muzea – w polskim i czeskim Cieszynie w ramach jednego projektu.

Niedziela częstochowska

Nawrócenie duszpasterskie

Bp Andrzej Przybylski

W Wielkim Poście dużo mówimy o nawróceniu. Są różne rodzaje nawrócenia. Nawrócenie dotyczy grzechów, z którymi musimy w końcu zerwać i wejść na dobrą drogę. Dotyczy zmiany myślenia, żeby spojrzeć na rzeczywistość bardziej z perspektywy Boga niż własnych poglądów.

Św. Stanisławie Kostko, wracaj do nas

Ks. Ireneusz Skubiś

Rok 2018 jest przeżywany w Kościele polskim jako Rok św. Stanisława Kostki, którego 450. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy.

Na progu setnej rocznicy

Katarzyna Woynarowska

Od wieków wieś Panki przynależała do parafii w Truskolasach. Samodzielną parafią stała się w 1919 r., czyli, jak łatwo policzyć, za rok miejscowa wspólnota świętować będzie 100. urodziny.

Józef Piłsudski. Życie, śmierć, kult

Ewa Oset

Ponad pół tysiąca unikatowych pamiątek związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim można oglądać do 24 marca 2018 r. na wystawie w Muzeum Częstochowskim mieszczącym się w Ratuszu.

Niedziela podlaska

Nowi lektorzy i akolici

Al. Rafał Oleksiuk

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego br. bp Tadeusz Pikus udzielił posług lektoratu i akolitatu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Wielcy orędownicy od Krzyża

Ks. Jarosław Błażejak

Tajemnice Męki Pańskiej związane z misterium odkupienia człowieka odżywają w wyjątkowy sposób w okresie Wielkiego Postu. Krzyż w życiu wielu świętych odgrywał fundament ich duchowości i konkretną drogę życia ku świętości.

Sekretarka Bożego Miłosierdzia

Al. Rafał Oleksiuk

Tym tytułem nazywał św. Siostrę Faustynę sam Pan Jezus w czasie objawień.

Niedziela kielecka

Pisanie to przywilej, pozostanę mu wierna

Agnieszka Dziarmaga

Wydarzeniem artystycznym, literackim była w styczniu br. promocja czwartego tomu wierszy Anny Zielińskiej-Brudek „Ugina się dzień”.

Dzięki Bogu jest takie miejsce

Katarzyna Dobrowolska

Schronisko dla Kobiet przy ul. Urzędniczej 7 b w Kielcach, prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej to dla osób potrzebujących dużo więcej niż dach nad głową i zabezpieczenie potrzeb materialnych, związanych z wyżywieniem, higieną i ubraniem.

Przy drodze wiodącej do Krakowa

Władysław Burzawa

Święci Piotr i Paweł, gorliwi głosiciele zmartwychwstania Jezusa i męczennicy za wiarę, są patronami kościoła w Widomej, małej miejscowości leżącej dwadzieścia kilometrów od Krakowa.

Niedziela małopolska

To jest szansa!

Maria Fortuna-Sudor

Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia się. Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze.

Walentynki dla Jezusa

Anna Zboch

Pantomima, Eucharystia, koncert i adoracja Najświętszego Sakramentu; to stałe punkty scenariusza Walentynki dla JEZUSA, organizowanej przez młodzież parafii św. Stanisława Biskupa w Pustkowie-Osiedlu.

W misji wolności

Łukasz Kaczyński

Początek historii ich zakonu wiąże się z wyprawami, których celem był wykup uczestników krucjat krzyżowych z niewoli muzułmańskiej. A jak dziś krakowscy trynitarze wypełniają charyzmat uwalniania z niewoli?

Niedziela lubelska

Wśród swoich

Urszula Buglewicz

O pasterskiej wizycie w krajach Ameryki Południowej z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.

Wieczernik pod Krzyżem

Grzegorz Jacek Pelica

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu 17 lutego miało miejsce spotkanie społeczności parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie z abp. Stanisławem Budzikiem.

Pamięć o Golgocie Wschodu

Ewa i Tomasz Kamińscy

Wtedy też był śnieg, ale jakże inne były realia – powiedział 15 lutego wicewojewoda Robert Gmitruczuk do zebranych pod ośnieżonym pomnikiem Matki Sybiraczki, przywołując zdarzenia z masowej pierwszej wywózki rodzin do Związku Sowieckiego w lutym 1940 r.

Niedziela legnicka

Spotkanie wspólnoty Magnificat

Monika Łukaszów

Kobiety katolickie ze wspólnoty Magnificat spotkały się w Legnicy. Spotkanie, w którym uczestniczyły panie z różnych miejscowości diecezji legnickiej i nie tylko, odbyło się 16 lutego br. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II.

Mały Książę w Legnicy

Monika Łukaszów

Teatr Żywego Słowa, działający przy parafii św. Jadwigi w Legnicy, wystawił sztukę „Mały Książę”.

Odkrywanie pierwotnego piękna

Feliks Rosik

W Jeleniej Górze-Sobieszowie zakończono renowację i konserwację zabytku stanowiącego dumę miejscowej parafii.

Niedziela łódzka

Jesteśmy ludem Boga w jedności z Izraelem

Ks. Paweł Kłys

Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. Absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp Grzegorz Ryś

Świeże spojrzenie, by wiara nie była mdła

Adam Grałek

Na spotkaniu w Wielkim Poście rozpoczęliśmy wspólne wędrowanie przez IV Synod Archidiecezji w kręgu ministranckiego zespołu synodalnego naszej parafii św. Jadwigi Królowej.

Otulamy pomocą wcześniaki

Dominika Szymańska

700 gram. Tyle ważył najmniejszy noworodek, który trafił pod opiekę ośrodka dla wcześniaków „Otulinka”. Dziecko lżejsze niż torebka mąki mieszczące się, dosłownie, na dłoni

Niedziela przemyska

24 godziny dla Pana

Ks. Jan Szeląg

W Orędziu Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2018 r. zostaliśmy zachęceni do włączenia się w ogólnokościelną inicjatywę „24 godziny dla Pana”

Pomóc młodym otworzyć się na Ducha Świętego

Z ks. dr. Waldemarem Janigą – dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej, nauczycielem-konsultantem w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu, wykładowcą katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym – rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 2)

Wielki Charytatywny Turniej Piłki Nożnej

Magdalena Kapuścińska

O Puchar Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha i Burmistrza Łańcuta Stanisława Gwizdaka

Niedziela rzeszowska

Święta Turbacyja

Arkadiusz Bednarczyk

Chrystus Frasobliwy, stawiany w przeszłości przed niemal każdym domostwem i w przydrożnych kapliczkach, był dla ludzi szczególnie bliski

Sprawdź, jak Bóg działa w Twoim życiu

Z ks. Damianem Ziembą, katechetą i rekolekcjonistą, rozmawia Agnieszka Busz

Rekolekcje są dla wszystkich po to, aby je przeżyć całym swoim sercem.

Z pasterskim błogosławieństwem u chorych

S. Agata Jakieła, CDRz

Z racji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, biskupi naszej diecezji przez kilka dni odwiedzali chorych w szpitalach i placówkach leczniczo-opiekuńczych.

Niedziela sandomierska

Medycy włączyli się w obchody jubileuszowe

Ks. Adam Stachowicz

W ramach obchodzonej 200. rocznicy powstania Diecezji Sandomierskiej jubileusz świętowali pracownicy Służby Zdrowia.

Skupienie dla Rycerzy

Marian Kałdon

Wspólnota Rycerzy Kolumba Wielki Post rozpoczęła od Dnia Skupienia.

Ferie trwają

Ks. Adam Stachowicz

Towarzyszymy wypoczywającym uczniom na obozach parafialnych, miedzyparafialnych oraz organizowanych przez ruchy i stowarzyszenia.

Niedziela sosnowiecka

Preludium do święceń

Agnieszka Raczyńska

Powołanie kapłańskie to dar pochodzący od Boga. On jest źródłem i dawcą wszelkiego powołania

Gdy boli dusza

Agnieszka Raczyńska

W Ewangelii często czytamy o uzdrowieniach, których dokonywał Jezus. Zauważmy, że zanim to nastąpi, Jezus pyta o wiarę.

1% dla Caritas

Agnieszka Raczyńska

Jak co roku, każdy z nas ma możliwość przekazania 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego.

Niedziela świdnicka

Podjęli post o chlebie i wodzie

Adrian Ziątek

Czas Wielkiego Postu w Kościele katolickim zachęca nas do podejmowania uczynków pokutnych. Post, modlitwa i jałmużna – te trzy uczynki są niekiedy naszym wyznacznikiem w tym szczególnym czasie.

Szkoła z tradycjami

Krzysztof Zaremba

Dlaczego warto wybrać Liceum Sióstr Niepokalanek? Na to i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź, odwiedzając Żeńskie Liceum Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin.

Przesłanie do chrześcijan na Wielki Post

Bp Ignacy Dec

W tym roku Środa Popielcowa wypadła 14 lutego, w dniu, w którym wielu młodych przedłuża przybyłą z Zachodu tradycję walentynek.

Gorzkie żale, przybywajcie

Ks. Zbigniew Chromy

W polskiej pobożności występuje szereg nabożeństw i pieśni, które stanowią o jej bogactwie i oryginalności.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Z modlitwą i piórnikiem w Kenii

Iwona Łosiewicz

Grupa katechetów i dziennikarzy, która 31 stycznia br. poleciała do Kenii, aby w imieniu ludzi dobrej woli wręczyć piórnik każdemu uczniowi szkoły podstawowej w Kipsing, jest już w Polsce. Oto relacja z wyprawy do Afryki.

Żniwo wielkie, ale robotników mało

Julia A. Lewandowska

Wielki Post to czas „uporządkowania naszego systemu wartości i celów życia doczesnego”. To zatrzymanie się i skoncentrowanie uwagi na sprawach najistotniejszych, to skierowanie – jak mówi abp Andrzej Dzięga – myśli „na ewangeliczną drogę Bożej nadziei”.

Z każdej niesprawności można wyjść

Bogdan Nowak

Na spotkanie z 28-letnim Łukaszem Rzążewskim do stargardzkiego klubu przyjechałem kilkanaście minut wcześniej. Wychodząc z auta, zauważyłem kuśtykającego w moim kierunku mężczyznę, starającego się zdążyć na czas.

Niedziela toruńska

Ojcowie somascy

O. Tomasz Pelc CRS

W lutym Kościół wspominał św. Hieronima Emilianiego

Szkoła prorocza

kks

W hali sportowej w Grudziądzu-Mniszku w dniach 9-11 lutego odbyło się święto żywej wiary w Boga.

Być uczniem i misjonarzem

SAI

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu rozpoczęli rekolekcje wielkopostne

Niedziela warszawska

Archidiecezja w służbie niepodległości

Artur Stelmasiak

Historia 200 lat pokazuje wielki wkład archidiecezji warszawskiej w budowanie narodowej tożsamości Polaków

Stacje do nieba

Łukasz Krzysztofka

Choć liturgia stacyjna swymi korzeniami sięga starożytności i słonecznego, śródziemnomorskiego klimatu Italii, to zadomowiła się także w panoramie mroźnej Warszawy

Bitwa o lotnisko: Modlin czy Radom?

Andrzej Tarwid

W tym miesiącu zapadnie decyzja, który z dwóch portów lotniczy znajdujących się na Mazowszu będzie wspomagał Lotnisko Chopina, a w przyszłości Centralny Port Komunikacyjny

Warszawa: polecamy, zapraszamy

at

Koncertowy Dzień Kobiet z Agnieszką Musiał.

Niedziela wrocławska

Codzienność u wszystkich taka sama

Wanda Mokrzycka

Nie przepadam za gotowaniem, delikatnie pisząc. No, żeby to było jeszcze samo gotowanie...

Świat jest pustynią, potrzebuje oaz

Agnieszka Bugała

Trzy dni trwały rekolekcje z Dorotą Seweryn, świadkiem życia sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Cześć i chwała bohaterom

Anna Buchar

Honorowe oddanie krwi, Bieg Tropem Wilczym, Eucharystia, Marsz Pamięci, inscenizacje. Wrocław pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Święci lubią Kruczą

Agnieszka Bugała

Kaplica na Kruczej jest wyjątkowa. W samo południe tonie w ciepłym, złotym świetle. W centrum monstrancja, za nią obraz Matki Bożej Łaskawej, z każdej strony gablota pełna relikwiarzy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Artystyczna wizja Drogi Krzyżowej w oleszyckim kościele

Adam Łazar

Świątynia pusta. Tylko jedna siostra zakonna odprawia Drogę Krzyżową. Przypatruje się obrazom namalowanym na ścianach naw bocznych, jakby czegoś szukała

Któż jak Bóg

Joanna Ferens

Pod takim hasłem odbyły się w Biłgoraju spotkania rekolekcyjne z Lechem Dokowiczem

Kobieta piękna, czyli jaka?

Ewa Monastyrska

W Dzień Kobiet, czyli 8 marca, liczą się nie tyle goździki, ile to, że ktoś o nas pamięta, że jesteśmy ważne. Coraz rzadziej jednak cieszy nas to święto. Dostajemy kwiatka, wkładamy go do wazonika i myślimy „no to poświętowaliśmy”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Poznają życie kapłana

Kamil Krasowski

10 lutego w niektórych parafiach naszej diecezji klerycy rozpoczęli praktyki duszpasterskie. W tym roku odbywa je 7 alumnów IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.

Edward Kula przywrócony pamięci Zielonej Góry

Marek Budniak

28 marca br. w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze została odsłonięta Tablica Pamięci Edwarda Kuli

Torba charytatywna Caritas dla Ukrainy

Marta Wiatrzyk-Iwaniec

Rokrocznie okolice świąt religijnych sprzyjają wzmożonemu podejmowaniu gestów miłosierdzia i jałmużny.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za...

Kościół

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za...

Unia Europejska radzi, by

Europa

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Watykan: nowi święci i błogosławieni

Franciszek

Watykan: nowi święci i błogosławieni