Reklama

Niedziela 40/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

O szacunku dla dzieł Bożych słów kilka

Katarzyna Woynarowska

Kościół nawołuje do szacunku wobec każdej żywej istoty, a znęcanie się nad zwierzętami uznaje za akt niegodny człowieka wierzącego.

obserwator
5-8

Obserwator

Superwicepremier od koalicji

Wojciech Dudkiewicz

Jest kilka powodów, dla których prezes Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Najważniejszy z nich to wzmocnienie Mateusza Morawieckiego w szeroko rozumianym obozie władzy.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

XX Dzień Papieski
14

Zaproszenie do szkoły Maryi

Ks. Łukasz Nycz

Podczas spotkania w Rzymie w 2003 r. św. Jan Paweł II podzielił się z młodymi swoim doświadczeniem: „Totus Tuus. Mocą tych słów mogłem przejść przez doświadczenie wojny, okupację nazistowską, a później także przez inne trudne powojenne doświadczenia”.

przygotowanie do beatyfikacji - Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (10)
15-18

Stolica cudów i łask

Helena Teresa Kupiszewska, Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Otoczyła Maryja ziemię polska? stolicami cudów i łask, gdzie krzepiła serca, ocierała łzy, uzdrawiała, cieszyła... Aktualnie jest ich w Polsce ponad 600. W wielu z nich wizerunki maryjne są koronowane.

Znak koron

Wincenty Łaszewski

Za czasów Prymasa Tysiąclecia liczba dokonanych w Polsce koronacji obrazów Matki Bożej była tak wielka, że w ich kontekście mówi się o „polskim fenomenie”, zresztą niezrozumiałym dla wielu.

polecamy
19

Wielki hetman Rzeczypospolitej

Joanna Szczerbińska

Stanisław Żółkiewski – Polak, który miał szansę zostać carem Rosji, wielki strateg wojskowy i pobożny chrześcijanin. Ta niezwykle barwna postać jest bohaterem nowej książki prof. Wojciecha Polaka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk

treści wiary
20-21

Tam, gdzie ludzie nie chodzą do kościoła…

Ks. Jarosław Grabowski

Na początku XX wieku przewidywano, że kościoły stopniowo opustoszeją, aż ostatecznie wymrą. Na koniec wieku miały one pozostać tylko wspomnieniem. Wieszczono śmierć chrześcijaństwa w obliczu nowoczesności, postępu i nowych koncepcji politycznych. Kościół Chrystusowy jednak trwa, chrześcijaństwo nie umarło, choć trudno nie zauważyć, że toczy się proces zanikania wartości chrześcijańskich, szczególnie na Zachodzie

życie kościoła
22-25

Różaniec po męsku

Damian Krawczykowski

Różaniec – idealna forma modlitwy dla pobożnych pań w kościele. Ale czy tylko? Czy współczesny mężczyzna – mąż, ojciec, głowa rodziny – także znajdzie w Różańcu coś dla siebie? Czym Różaniec może pociągać mężczyzn?

Kościół o zwierzętach

Dorota Glica

Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który zwierzęta nazywał naszymi mniejszymi braćmi, są pretekstem do pochylenia się nad tym, co na ich temat ma nam do powiedzenia Kościół.

Powszechny, apostolski, katolicki

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To jeden z większych paradoksów współczesności. Rzecz w tym, że chińska autorytarna władza jest po prostu zakochana w internecie, big data i sztucznej inteligencji, czyli w instrumentach, które miały dawać wszystkim przestrzeń wolności.

kościół lokalny
26-27

Przywódca czy sługa?

Rozmawia ks. Paweł Gabara

O służbie i zarządzaniu we wspólnocie Kościoła z dr Marią Czajkowską i dr. Maciejem Malarskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącymi w archidiecezji łódzkiej warsztaty dla księży, rozmawia ks. Paweł Gabara

punkt widzenia
28-29

Prawo do życia dla wszystkich

Artur Stelmasiak

Trybunał Konstytucyjny 22 października zajmie się tzw. aborcją eugeniczną. – Oczekuję orzeczenia broniącego życia, bo cały dorobek konstytucyjny w tej kwestii jest jednoznaczny – mówi Niedzieli dr hab. Zbigniew Cieślak, sędzia TK w stanie spoczynku.

kochane życie
30

Lekcja historii

Elżbieta Nowak

Historii możemy się teraz uczyć i nie ma żadnych ograniczeń, chyba że sami je sobie narzucimy.

30

Ubezpieczenia dla rolników

Jarosław Bierecki, prezes FWUW

niedziela z kulturą
32-43

Epoka żelaza trwa

w.d.

Co by było

j.k.

Piekło na ziemi

Życie to zawody

w.d.

Blask geniuszu

Rozmawia Włodzimierze Rędzioch

W 500. rocznicę śmierci mistrza Rafaela z prof. Jerzym Miziołkiem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

Uwielbiam takie momenty

Piotr Iwicki

Żyjemy w czasach, w których w muzyce, tej adresowanej do masowego odbiorcy, ważniejsze jest, ile trwa utwór, czy jest „emisyjny” i na tyle krótki, że zmieści się na radiowej playliście, niż to, co sam w sobie zawiera.

moim zdaniem
44-45

Białoruś – cdn…

Piotr Grzybowski

Od wydarzeń za naszą wschodnią granicą i tego, jak ten konflikt się zakończy, zależeć będzie przyszłość nie tylko Białorusi, ale także Polski.

Pierwsze wyzwanie przed Trójmorzem

Grzegorz Górny

Z kim chcemy robić wspólne interesy? Kogo widzielibyśmy jako partnera we wspólnym przedsięwzięciu? Odpowiedź jest prosta: kogoś, do kogo mamy zaufanie.

nasza rozmowa
46-47

Strategiczne serce Europy

Rozmawia Piotr Grzybowski

O szeroko pojętym bezpieczeństwie Polski i strategiach jego obrony z min. Pawłem Solochem, sekretarzem stanu, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Piotr Grzybowski.

osobowość
48-49

Gra na całe życie

Marian Florek

Znali się od dziecka. Kiedy w końcu zapragnęli być ze sobą na serio, historia ich życia potoczyła się z szybkością piłkarskiego widowiska.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Nasz duchowy Nazaret

Michał Piekara

Jak odkryć na nowo swoją rodzinę? Czy w monotonii obowiązków można odczuwać satysfakcję? W jaki sposób możemy się inspirować nieznanym życiem Świętej Rodziny?

Recepta na jesień

Karolina Mysłek

Przed nami słotne dni i długie jesienne wieczory. Co zrobić, by nie były one smutne i ciągnące się w nieskończoność? Dobrym pomysłem są planszówki. Jakie mają zalety? Jak wpływają na najmłodszych i tych w słusznym już wieku?

moim zdaniem
53

O psie, który zerwał się z łańcucha

Rafał Porzeziński

Chcę się dziś z Państwem podzielić prostą w teorii, ale niezmiernie trudną w realizacji metodą, jak nie uczynić z siebie kontenera na zło, sączone przez innych.

listy
54

Chcą korespondować

Babcia i wnuczek

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Nawet 100 tys. euro rocznie za wspólne działanie

Od 19 października 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już ósmy nabór tego typu w ramach PROW 2014-2020.

dobre rady
56-59

Dynia – królowa jesieni

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Dynię można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów

Mus dyniowo-pomarańczowy

J.M.

Dynię obierz i oczyść z pestek. Cały miąższ pokrój w drobną kostkę, przełóż do dużego garnka, zasyp ksylitolem i wymieszaj. Na tarce o grubych oczkach zetrzyj jabłko i dodaj je do dyni.

Ratatouile z dynią

Lęk – jak sobie pomóc?

akw

Pandemia wywiera wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób. Lęk i stres przeżywa większość z nas.

Owoc głogu i dzikiej róży

Ojciec Henryk

Wybierzmy się na spacer, aby zebrać owoce głogu i dzikiej róży. Są to dary jesieni, które możemy wykaorzystać w celu wzmocnienia naszego zdrowia.

Łąki kwietne

Oprac. J.M.

To sposób na bardzo ciekawe zagospodarowanie terenu. Warto pomyśleć o tym już jesienią. Łąki kwietne to przyjazna dla środowiska alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników – nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić.

Jeszcze o dziedziczeniu

Bożena Kwiecińska, prawnik

Przed notariuszem sporządziłam testament, w którym cały swój dobytek zapisałam pewnej osobie. W tym roku ta osoba zmarła. Czy w takiej sytuacji muszę notarialnie unieważnić testament, czy dzieje się to automatycznie?

59

Sanatorium w czasach koronawirusa

Oprac. J.M.

Na 12-13 dni przed rozpoczęciem turnusu pacjent powinien zadzwonić do sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu. Nie wcześniej, ponieważ sanatoria otrzymują listę kuracjuszy dopiero na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. Leczenie sanatoryjne pacjent będzie mógł rozpocząć dopiero po wykluczeniu koronawirusa.

historia
60-61

Śmierć wielkiego hetmana

Grzegorz Gadacz

Według legendy, Jana Sobieskiego, przyszłego króla Polski, krótko po urodzinach położono na grobie jego pradziadka – hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Sarkofag miał wówczas pęknąć, a z jego wnętrza wydobyć się głos, który mówił: „Oto jest ten, który pomści kości nasze”.

dobre bo polskie
62-63

#WspieramyPolskę z PKN ORLEN

Tysiące kilometrów i uczestników w dziesiątkach miast. To nie trasa koncertowa zespołu, a wakacyjna trasa ciężarówki #WspieramyPolskę. Przez blisko 2 miesiące pojazd PKN ORLEN przemierzał nasz kraj, promując patriotyzm gospodarczy

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

„Święci z Doliny Niniwy” już na ekranach

Witold Gadowski

Mam nadzieję, że niedługo czytelnicy „Niedzieli” także będą mieli okazję zobaczyć ten film w swoich parafiach i pomodlą się słowami: „Święci z Doliny Niniwy, módlcie się za nami”.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Pierwsze lekarstwo

Maria Fortuna-Sudor

Stawajcie się na wzór św. Pawła ludźmi głębokiej, żarliwiej wiary w Syna Bożego, który nas umiłował i samego siebie wydał za nas – powiedział abp Marek Jędraszewski do uczestników XI Pielgrzymki Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej.

Spełnieni w Maryi

Anna Bandura

Mieszkańcy Lisiej Góry dają wyraz swojej religijności w miłości do Matki Bożej. Idą przez życie z różańcem w dłoni. I zachęcają do tego innych.

Diamentowi jubilaci

Maria Fortuna-Sudor

W życiu małżeńskim najważniejsza jest odpowiedzialność i świadomość, że wybraną drogę trzeba przejść wspólnie – stwierdziła Maria Kmiecik, która razem z mężem Józefem i liczną rodziną dziękowała za 60 lat życia małżeńskiego.

Niedziela łódzka

Rok Jubileuszowy w Kościele łódzkim

Ks. Paweł Gabara

„Trzeba się pierwej zmierzyć z tym, że Kościół jest Pana! To fundamentalne przesłanie, by szukać w sobie odpowiedzi na pytanie o moje zaangażowanie w Kościół” – napisał w liście do wiernych abp Grzegorz Ryś, zachęcając wszystkich do udziału w wydarzeniach związanych ze zbliżającym się 100-leciem erygowania diecezji łódzkiej.

Pół wieku dla Pana

Ks. Kazimierz Dąbrowski

W tym roku s. Lucyna Witczak, służebniczka Maryi, obchodzi złoty jubileusz życia zakonnego.

Dlaczego Różaniec?

O. Sebastian Wiśniewski OMI

18 lat temu, 16 października 2002 r., św. Jan Paweł II skierował do całego Kościoła list apostolski o modlitwie różańcowej „Rosarium Virginis Mariae” (RVM).

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Kościół

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim