Reklama

Niedziela 40/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

O szacunku dla dzieł Bożych słów kilka

Katarzyna Woynarowska

Kościół nawołuje do szacunku wobec każdej żywej istoty, a znęcanie się nad zwierzętami uznaje za akt niegodny człowieka wierzącego.

obserwator
5-8

Obserwator

Superwicepremier od koalicji

Wojciech Dudkiewicz

Jest kilka powodów, dla których prezes Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Najważniejszy z nich to wzmocnienie Mateusza Morawieckiego w szeroko rozumianym obozie władzy.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-13

Walczymy z przestępstwami śmieciowymi

Rozmawia Artur Stelmasiak

Były mafie VAT-owskie, które okradały budżet państwa, i mafie śmieciowe bogacące się kosztem środowiska naturalnego. Teraz rząd Zjednoczonej Prawicy skutecznie zwalcza także przestępstwa ekologiczne – mówi min. Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu.

Śmieci – „surowiec strategiczny”

Piotr Filipczyk

Od kilkunastu lat w Polsce trwa rewolucja śmieciowa. Rząd Zjednoczonej Prawicy nie zasypia gruszek w popiele i czerpiąc z dobrych wzorców Europy Zachodniej, próbuje wdrożyć system, który skutecznie łączy opłacalne z pożytecznym

XX Dzień Papieski
14

Zaproszenie do szkoły Maryi

Ks. Łukasz Nycz

Podczas spotkania w Rzymie w 2003 r. św. Jan Paweł II podzielił się z młodymi swoim doświadczeniem: „Totus Tuus. Mocą tych słów mogłem przejść przez doświadczenie wojny, okupację nazistowską, a później także przez inne trudne powojenne doświadczenia”.

przygotowanie do beatyfikacji - Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (10)
15-18

Stolica cudów i łask

Helena Teresa Kupiszewska, Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Otoczyła Maryja ziemię polska? stolicami cudów i łask, gdzie krzepiła serca, ocierała łzy, uzdrawiała, cieszyła... Aktualnie jest ich w Polsce ponad 600. W wielu z nich wizerunki maryjne są koronowane.

Znak koron

Wincenty Łaszewski

Za czasów Prymasa Tysiąclecia liczba dokonanych w Polsce koronacji obrazów Matki Bożej była tak wielka, że w ich kontekście mówi się o „polskim fenomenie”, zresztą niezrozumiałym dla wielu.

polecamy
19

Wielki hetman Rzeczypospolitej

Joanna Szczerbińska

Stanisław Żółkiewski – Polak, który miał szansę zostać carem Rosji, wielki strateg wojskowy i pobożny chrześcijanin. Ta niezwykle barwna postać jest bohaterem nowej książki prof. Wojciecha Polaka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk

treści wiary
20-21

Tam, gdzie ludzie nie chodzą do kościoła…

Ks. Jarosław Grabowski

Na początku XX wieku przewidywano, że kościoły stopniowo opustoszeją, aż ostatecznie wymrą. Na koniec wieku miały one pozostać tylko wspomnieniem. Wieszczono śmierć chrześcijaństwa w obliczu nowoczesności, postępu i nowych koncepcji politycznych. Kościół Chrystusowy jednak trwa, chrześcijaństwo nie umarło, choć trudno nie zauważyć, że toczy się proces zanikania wartości chrześcijańskich, szczególnie na Zachodzie

życie kościoła
22-25

Różaniec po męsku

Damian Krawczykowski

Różaniec – idealna forma modlitwy dla pobożnych pań w kościele. Ale czy tylko? Czy współczesny mężczyzna – mąż, ojciec, głowa rodziny – także znajdzie w Różańcu coś dla siebie? Czym Różaniec może pociągać mężczyzn?

Kościół o zwierzętach

Dorota Glica

Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który zwierzęta nazywał naszymi mniejszymi braćmi, są pretekstem do pochylenia się nad tym, co na ich temat ma nam do powiedzenia Kościół.

Powszechny, apostolski, katolicki

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To jeden z większych paradoksów współczesności. Rzecz w tym, że chińska autorytarna władza jest po prostu zakochana w internecie, big data i sztucznej inteligencji, czyli w instrumentach, które miały dawać wszystkim przestrzeń wolności.

kościół lokalny
26-27

Przywódca czy sługa?

Rozmawia ks. Paweł Gabara

O służbie i zarządzaniu we wspólnocie Kościoła z dr Marią Czajkowską i dr. Maciejem Malarskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącymi w archidiecezji łódzkiej warsztaty dla księży, rozmawia ks. Paweł Gabara

punkt widzenia
28-29

Prawo do życia dla wszystkich

Artur Stelmasiak

Trybunał Konstytucyjny 22 października zajmie się tzw. aborcją eugeniczną. – Oczekuję orzeczenia broniącego życia, bo cały dorobek konstytucyjny w tej kwestii jest jednoznaczny – mówi Niedzieli dr hab. Zbigniew Cieślak, sędzia TK w stanie spoczynku.

kochane życie
30

Lekcja historii

Elżbieta Nowak

Historii możemy się teraz uczyć i nie ma żadnych ograniczeń, chyba że sami je sobie narzucimy.

30

Ubezpieczenia dla rolników

Jarosław Bierecki, prezes FWUW

niedziela z kulturą
31-43

Epoka żelaza trwa

w.d.

Co by było

j.k.

Piekło na ziemi

Życie to zawody

w.d.

Program telewizyjny

Blask geniuszu

Rozmawia Włodzimierze Rędzioch

W 500. rocznicę śmierci mistrza Rafaela z prof. Jerzym Miziołkiem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

Krzyżówka

Uwielbiam takie momenty

Piotr Iwicki

Żyjemy w czasach, w których w muzyce, tej adresowanej do masowego odbiorcy, ważniejsze jest, ile trwa utwór, czy jest „emisyjny” i na tyle krótki, że zmieści się na radiowej playliście, niż to, co sam w sobie zawiera.

moim zdaniem
44-45

Białoruś – cdn…

Piotr Grzybowski

Od wydarzeń za naszą wschodnią granicą i tego, jak ten konflikt się zakończy, zależeć będzie przyszłość nie tylko Białorusi, ale także Polski.

Pierwsze wyzwanie przed Trójmorzem

Grzegorz Górny

Z kim chcemy robić wspólne interesy? Kogo widzielibyśmy jako partnera we wspólnym przedsięwzięciu? Odpowiedź jest prosta: kogoś, do kogo mamy zaufanie.

nasza rozmowa
46-47

Strategiczne serce Europy

Rozmawia Piotr Grzybowski

O szeroko pojętym bezpieczeństwie Polski i strategiach jego obrony z min. Pawłem Solochem, sekretarzem stanu, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Piotr Grzybowski.

osobowość
48-49

Gra na całe życie

Marian Florek

Znali się od dziecka. Kiedy w końcu zapragnęli być ze sobą na serio, historia ich życia potoczyła się z szybkością piłkarskiego widowiska.

sprawy rodzinne
50-52

Nasz duchowy Nazaret

Michał Piekara

Jak odkryć na nowo swoją rodzinę? Czy w monotonii obowiązków można odczuwać satysfakcję? W jaki sposób możemy się inspirować nieznanym życiem Świętej Rodziny?

Recepta na jesień

Karolina Mysłek

Przed nami słotne dni i długie jesienne wieczory. Co zrobić, by nie były one smutne i ciągnące się w nieskończoność? Dobrym pomysłem są planszówki. Jakie mają zalety? Jak wpływają na najmłodszych i tych w słusznym już wieku?

moim zdaniem
53

O psie, który zerwał się z łańcucha

Rafał Porzeziński

Chcę się dziś z Państwem podzielić prostą w teorii, ale niezmiernie trudną w realizacji metodą, jak nie uczynić z siebie kontenera na zło, sączone przez innych.

listy
54

Chcą korespondować

Babcia i wnuczek

Aleksandra

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Nawet 100 tys. euro rocznie za wspólne działanie

Od 19 października 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już ósmy nabór tego typu w ramach PROW 2014-2020.

dobre rady
56-59

Dynia – królowa jesieni

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Dynię można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów

Mus dyniowo-pomarańczowy

J.M.

Dynię obierz i oczyść z pestek. Cały miąższ pokrój w drobną kostkę, przełóż do dużego garnka, zasyp ksylitolem i wymieszaj. Na tarce o grubych oczkach zetrzyj jabłko i dodaj je do dyni.

Ratatouile z dynią

Lęk – jak sobie pomóc?

akw

Pandemia wywiera wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób. Lęk i stres przeżywa większość z nas.

Owoc głogu i dzikiej róży

Ojciec Henryk

Wybierzmy się na spacer, aby zebrać owoce głogu i dzikiej róży. Są to dary jesieni, które możemy wykaorzystać w celu wzmocnienia naszego zdrowia.

Łąki kwietne

Oprac. J.M.

To sposób na bardzo ciekawe zagospodarowanie terenu. Warto pomyśleć o tym już jesienią. Łąki kwietne to przyjazna dla środowiska alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników – nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić.

Jeszcze o dziedziczeniu

Bożena Kwiecińska, prawnik

Przed notariuszem sporządziłam testament, w którym cały swój dobytek zapisałam pewnej osobie. W tym roku ta osoba zmarła. Czy w takiej sytuacji muszę notarialnie unieważnić testament, czy dzieje się to automatycznie?

59

Sanatorium w czasach koronawirusa

Oprac. J.M.

Na 12-13 dni przed rozpoczęciem turnusu pacjent powinien zadzwonić do sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu. Nie wcześniej, ponieważ sanatoria otrzymują listę kuracjuszy dopiero na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. Leczenie sanatoryjne pacjent będzie mógł rozpocząć dopiero po wykluczeniu koronawirusa.

historia
60-61

Śmierć wielkiego hetmana

Grzegorz Gadacz

Według legendy, Jana Sobieskiego, przyszłego króla Polski, krótko po urodzinach położono na grobie jego pradziadka – hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Sarkofag miał wówczas pęknąć, a z jego wnętrza wydobyć się głos, który mówił: „Oto jest ten, który pomści kości nasze”.

dobre bo polskie
62-63

#WspieramyPolskę z PKN ORLEN

Tysiące kilometrów i uczestników w dziesiątkach miast. To nie trasa koncertowa zespołu, a wakacyjna trasa ciężarówki #WspieramyPolskę. Przez blisko 2 miesiące pojazd PKN ORLEN przemierzał nasz kraj, promując patriotyzm gospodarczy

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

„Święci z Doliny Niniwy” już na ekranach

Witold Gadowski

Mam nadzieję, że niedługo czytelnicy „Niedzieli” także będą mieli okazję zobaczyć ten film w swoich parafiach i pomodlą się słowami: „Święci z Doliny Niniwy, módlcie się za nami”.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Przypowieść o dzierżawcach winnicy

„... lecz wszystko darem Boga”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Jezus, by być wiarygodnym wobec słuchaczy, posługuje się otaczającym światem. Naucza w przypowieści i zachęca słuchaczy do zdroworozsądkowych decyzji. Pyta więc: „co – właściciel winnicy – uczyni z owymi rolnikami?”. Odpowiedź słuchaczy była niejako wydaniem wyroku na siebie samych.

Kamień, który stał się głowicą węgła

Ks. Krzysztof Kowalik

Starożytne budowle wznoszono z kamiennych bloków. Układano je na przemian, jeden na drugim. Na konstrukcje narożnika, gdzie ściany łączyły się ze sobą, wybierano kamienie najmocniejsze, gdyż ich zadaniem było scalanie budowli.

Msza św. niedzielna w sobotę

Ks. Mariusz Frukacz

Czy uczestnictwo we Mszy św. w sobotę wieczorem zalicza się już do niedzieli? I czy niepójście do kościoła w niedzielę, jeśli się było w sobotę, jest grzechem?

Córa polskiej ziemi

Ks. Antoni Tatara

Właśnie takich słów użył św. Jan Paweł II wobec Heleny Kowalskiej, którą znamy jako św. Siostrę Faustynę, w dniu jej kanonizacji. Jej wspomnienie obchodzimy 5 października.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Prawie jak Apostołowie

Ks. Piotr Bączek

12 kandydatów do kapłaństwa otrzymało od bp. Romana Pindla dokumenty potwierdzające przyjęcie do seminarium duchownego.

Przekaz dla potomnych

Monika Jaworska

Niedaleko Oświęcimia leży miejscowość Polanka Wielka. Tutaj, w dekanacie osieckim, znajduje się parafia św. Mikołaja, do której należą dwie świątynie – nowy kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz zabytkowy drewniany św. Mikołaja wybudowany w I połowie XVI wieku.

Wyjść z mroku do życia

Mariusz Rzymek

Prawie 300 osób wzięło udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (EDK) w Andrychowie.

Niedziela częstochowska

Każda stópka zostawia ślad

Ewa Słuszniak

Każda śmierć ma jakiś ukryty sens, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie go pojąć, zwłaszcza gdy umiera ktoś, kogo nie zdążyło się jeszcze zobaczyć.

Świadkowie i strażnicy

Maciej Orman

Tak jak jesteście świadkami poświęcenia tego pomnika, tak bądźcie jego strażnikami – apelował abp Wacław Depo, który 18 września przewodniczył Mszy św. w kościele św. Marcina w Kłobucku i poświęcił pomnik św. Jana Pawła II.

Serce parafii

Maria Galińska

Kościół Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie olśniewa wielkością, pięknem i dostojeństwem, a Matka Boża Bogdanowska Uzdrowienia Chorych czuwa nad swoim ludem. Co w tej wspólnocie cenią wierni i z czego są dumni?

Niedziela podlaska

Wezwani do dojrzałości w Chrystusie

Ania i Robert Giesek

W ośrodku rekolekcyjnym NOE w Broku 19 września w ramach rozpoczęcia kolejnego roku formacyjnego odbyło się spotkanie wspólnoty Domowego Kościoła, stanowiącej rodzinną gałąź Ruchu Światło-Życie.

W służbie Bogu, Kościołowi i ludziom

Ks. Tadeusz Syczewski

Początek nowego roku akademickiego jest okazją, by przyjrzeć się Wyższemu Seminarium Duchownemu w Drohiczynie. W ciągu sześciu lat formacji przygotowuje ono kandydatów do pełnienia kapłańskiej posługi.

Pieśń o winnicy Pana

Ks. Robert Grzybowski

Posłuchajmy dzisiaj ulubionej pieśni Boga, która opowiada o winnicy i którą się śpiewa w Jego winnicy.

Niedziela kielecka

Na Święty Krzyż rowerem

Władysław Burzawa

Pandemia nie pomieszała szyków organizatorom 8. Pielgrzymki Rowerowej z Kielc na Święty Krzyż. Wprawdzie nie była tak liczna jak w latach ubiegłych, ale na pielgrzymi szlak z bp. Marianem Florczykiem wybrało się blisko 60 osób.

Zależy im na kapłanach

Katarzyna Dobrowolska

Nie ma nic bardziej odpowiedzialnego niż modlitwa – powiedział brat Roger ze Wspólnoty Taizé. A Margaretki czują odpowiedzialność za kapłanów, mają świadomość, że oni zwłaszcza teraz potrzebują modlitwy.

Powstaje Dom św. Jana Pawła II

Agnieszka Dziarmaga

W obiekcie, wybudowanym przez diecezję kielecką przed II wojną światową, a potem nieużytkowanym, zakiełkowało nowe życie.

Niedziela małopolska

Pierwsze lekarstwo

Maria Fortuna-Sudor

Stawajcie się na wzór św. Pawła ludźmi głębokiej, żarliwiej wiary w Syna Bożego, który nas umiłował i samego siebie wydał za nas – powiedział abp Marek Jędraszewski do uczestników XI Pielgrzymki Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej.

Spełnieni w Maryi

Anna Bandura

Mieszkańcy Lisiej Góry dają wyraz swojej religijności w miłości do Matki Bożej. Idą przez życie z różańcem w dłoni. I zachęcają do tego innych.

Diamentowi jubilaci

Maria Fortuna-Sudor

W życiu małżeńskim najważniejsza jest odpowiedzialność i świadomość, że wybraną drogę trzeba przejść wspólnie – stwierdziła Maria Kmiecik, która razem z mężem Józefem i liczną rodziną dziękowała za 60 lat życia małżeńskiego.

Niedziela lubelska

Spieszmy do Maryi

Anna Gliwa

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji odbędą się 4 października.

Światłość świata

Agnieszka Marek

Grażyna Czapska została odznaczona medalem Lumen Mundi.

Wspinaczka ku świętości

Ewa i Tomasz Kamińscy

Uczniowie „Biskupiaka” wzorem św. Stanisława Kostki starają się dokonywać mądrych i ambitnych wyborów.

Niedziela legnicka

Rocznica poświęcenia katedry

Ks. Piotr Nowosielski

W niedzielę 20 września, obchodzona była 679. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, z udziałem biskupa seniora Stefan Cichego, księży oraz kapituły katedralnej.

Jubileusz w lubińskiej parafii

Monika Łukaszów

W sobotę 19 września, wspólnota parafii św. Jana Sarkandra obchodziła srebrny jubileusz istnienia oraz 400-setną rocznicę śmierci swojego patrona.

Św. Jan Sarkander – patron lubińskiej parafii

Monika Łukaszów

Wraz z jubileuszem 25-lecia powstania parafii wierni obchodzili 400-setną rocznicę śmierci swojego patrona.

Niedziela łódzka

Rok Jubileuszowy w Kościele łódzkim

Ks. Paweł Gabara

„Trzeba się pierwej zmierzyć z tym, że Kościół jest Pana! To fundamentalne przesłanie, by szukać w sobie odpowiedzi na pytanie o moje zaangażowanie w Kościół” – napisał w liście do wiernych abp Grzegorz Ryś, zachęcając wszystkich do udziału w wydarzeniach związanych ze zbliżającym się 100-leciem erygowania diecezji łódzkiej.

Pół wieku dla Pana

Ks. Kazimierz Dąbrowski

W tym roku s. Lucyna Witczak, służebniczka Maryi, obchodzi złoty jubileusz życia zakonnego.

Dlaczego Różaniec?

O. Sebastian Wiśniewski OMI

18 lat temu, 16 października 2002 r., św. Jan Paweł II skierował do całego Kościoła list apostolski o modlitwie różańcowej „Rosarium Virginis Mariae” (RVM).

Niedziela przemyska

Nasze redakcyjne świętowanie

Ks. Zbigniew Suchy

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w środę 23 września ks. Maciej Flader, od dwóch miesięcy pracownik redakcji naszej edycji, obronił pracę doktorską.

Ty wiesz, że Cię kocham

Ks. Maciej Flader

Pod tym hasłem, już po raz 10. w Krośnie odbywało się Forum Charyzmatyczne. To czas łaski, formacji i wielbienia, a dla uczestników duchowej odnowy.

W różach różańcowych jest wielka siła

O Różańcu, różach różańcowych i ich dorocznej pielgrzymce z ks. Janem Smołą, moderatorem róż Żywego Różańca w archidiecezji przemyskiej rozmawia ks. Maciej Flader

Niedziela rzeszowska

Złoty jubileusz parafii Świętego Krzyża

Ks. Tomasz Nowak

Parafia Świętego Krzyża w Rzeszowie świętuje pięćdziesięciolecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 13 września 2020 r. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Jan Wątroba.

Bieszczady – papieskie góry zadumy

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Ks. Karol Wojtyła odwiedził Bieszczady kilkanaście razy. Najpierw jako ksiądz, potem biskup, i w końcu kardynał. Pierwszy raz wędrował po tym paśmie, które nazwał górami zadumy w 1952 r.

Różańcowe cuda dzieją się codziennie

O sile Różańca z ks. Grzegorzem Wolanem, kapelanem w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie rozmawia Natalia Janowiec.

Niedziela sandomierska

Rodzime skarby

Ks. Wojciech Kania

Bogata kolekcja dzieł sztuki rodziny Tarnowskich z Dzikowa ma zostać zakupiona przez Tarnobrzeg. Umowę w tej sprawie podpisali pełnomocnicy rodziny Tarnowskich i prezydent miasta Dariusz Bożek.

Sandomierska różańcowa Pani

Ks. Wojciech Kania

Październik poświęcony jest Matce Bożej. To w tym miesiącu wierni gromadzą się w kościołach i kaplicach, aby wspólnie odmawiać Różaniec. Przez ten miesiąc na łamach „Niedzieli sandomierskiej” odwiedzimy miejsca w diecezji, w których szczególną czcią otaczana jest Matka Boża.

Smak regionalnych potraw

Ks. Wojciech Kania

W Sandomierzu rozstrzygnięto konkurs o „Srebrną chochlę”.

Niedziela sosnowiecka

Duchowa uczta

Ks. Tomasz Zmarzły

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II Totus Tuus w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zakończy 15. Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego.

Nietuzinkowy podarunek

Tomasz Kwiecień

15 września z okazji wspomnienia Matki Bożej Bolesnej pracownicy, wolontariusze oraz podopieczni Hospicjum św. Tomasza Apostoła przeżywali odpust.

Piękny jubileusz

Ks. Tomasz Zmarzły

W sierpniu minęła 110. rocznica poświęcenia (konsekracji) sosnowieckiej bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Niedziela świdnicka

Sygnał Miłosierdzia 2020

Ks. Mirosław Benedyk

W Nowej Rudzie-Słupcu po raz trzeci wybrzmiały śpiewy uwielbienia. Koncert miał na celu szerzenie wiary wśród młodzieży.

Księże Gerhardzie, potrzebujemy ciebie

Marek Zygmunt

W sobotę 19 września minęło 10 lat od beatyfikacji sługi Bożego ks. Gerharda Hirschfeldera. Okrągłą rocznicę wyniesienia na ołtarze uczczono w Kudowie-Zdroju i na Górze Iglicznej.

Gra na organach od 60 lat

Ks. Mirosław Benedyk

Parafia św. Mikołaja w Świebodzicach świętowała diamentowy jubileusz Józefa Droździaka, zasłużonego organisty.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Fundacja księdza Wojtka

Adam Szewczyk

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie podpisano akt fundacyjny, który dotyczy powołania „Fundacji księdza Wojtka”.

Ogród Wdzięczności

Ks. Lucjan Chronchol

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej został zainaugurowany pierwszy w Szczecinie Ogród Wdzięczności, który znajduje się w budynku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Koronacja figury Matki Bożej Cierpiącej

Ks. Robert Gołębiowski

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej w kościele Miłosierdzia Bożego w Stargardzie została ukoronowana figura Matki Bożej Cierpiącej.

Niedziela toruńska

Historia miłości

Małgorzata Borkowska

Czy w Eucharystii widzisz historię miłości? Co oznacza wypełnianie przykazań? – takie pytania postawili sobie młodzi z Grudziądza.

Matka od życiowych burz

Ks. Paweł Borowski

Niewielki Boleszyn, leżący na styku historycznych ziem: lubawskiej, chełmińskiej i michałowskiej, od XVIII wieku jaśnieje szczególnym blaskiem maryjnej obecności.

Kapłaństwo przejrzyste jak kryształ

Ks. Karol Wierzchowski

Wieloletni moderator Domowego Kościoła ks. kan. Adam Ceynowa zaskarbił sobie wdzięczność członków ruchu z diecezji toruńskiej. A jak wspominają go kapłani? Przeczytajmy świadectwo jednego z nich.

Niedziela warszawska

Kochać jak św. Franciszek

Z  o. dr. Andrzejem Baranem OFMCap rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O miłości do Chrystusa i Kościoła, nawróceniu ekologicznym oraz ekonomii franciszkańskiej z o. dr. Andrzejem Baranem OFMCap rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Młodzież z wartościami

Magdalena Wojtak

Są gotowi do służby Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Uczą się odpowiedzialności, wzrostu w wierze i apostolstwa. KSM-owicze na wzór Maryi, mówią swoje „fiat”.

Kartagina XX wieku

Wojciech Bobrowski

Pomiędzy brunatnym i czerwonym totalitaryzmem toczyła się walka na wyniszczenie. Tylko na jednym froncie ich sojusz trwał niezmiennie, była nim Polska, a już szczególnie Warszawa.

Niedziela wrocławska

Kościół chroni seniorów

Grzegorz Kryszczuk

Archidiecezja wrocławska kontynuuje i pogłębia akcję ochrony osób starszych, którą organizuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Oddźwięczą się parafianom

Z Thomasem Corneliusem rozmawia Małgorzata Trawka.

To jest wasz dom

Marzena Cyfert

Tu doświadczamy Bożej miłości, tu doświadczamy w pełni Jego obecności, nawiązujemy z Nim relację. Ta świątynia zapewnia warunki do spotkania z Nim i dlatego jest tak ważna – mówił abp Józef Kupny podczas poświęcenia kościoła w Skarbimierzu-Osiedlu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Pamięć jest powinnością

Ewa Monastyrska

20 września w Tomaszowie Lubelskim została zorganizowana XII rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem. Wydarzenia te upamiętniane są każdego roku poprzez półmaraton, złożenie wieńców na cmentarzu wojskowym, a także liturgię Mszy św.

Rocznica sowieckiej napaści na Polskę

Joanna Ferens

Przy Krzyżu Katyńskim znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Upamiętnienie ważnych rocznic

Adam Łazar

Przy drodze między Oleszycami a Starym Dzikowem, w lesie Horaj, znajduje się ważne dla okolicznych miejscowości miejsce pamięci narodowej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Historyczna decyzja

Kamil Krasowski

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej.

Odpowiedzialność za powołanych

Z ks. dr. Mariuszem Jagielskim – rektorem Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego o zmianach w życiu seminarium i nowym roku akademickim rozmawia Kamil Krasowski.

Trudna, ale jedyna droga

Kamil Krasowski

Ponad 1800 członków Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio rozpoczęło kolejny, piąty rok formacji. 23 września członkowie i sympatycy wspólnoty przeżywali odpust ku czci patrona, św. Pio z Pietrelciny.

Reklama

Najpopularniejsze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania