Reklama

Niedziela 12/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Prawda sama się nie obroni

Ks. Jarosław Grabowski

Potrzeba dzisiaj dużo odwagi – i tej cywilnej, i tej płynącej z wiary – by nie pozwolić na niszczenie wspólnego dobra, jakim jest dziedzictwo Jana Pawła II.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

W Zakonie Paulinów żywa jest pamięć o wzorowym życiu zakonnym o. Kordeckiego, o jego karności, pracowitości, męstwie i pokorze oraz szczególnej czci i nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.

Obserwator
6-7

Obserwator

temat numeru
8-13

Dopaść Karola Wojtyłę

Witold Gadowski

Jak za pomocą mediów usiłuje się zrealizować marzenia Stalina, Bieruta, Kiszczaka i Urbana.

Nie niszczcie wspólnego dobra

Abp Stanisław Gądecki

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone.

Drugi zamach

Abp Marek Jędraszewski

Niszczy się go. Jego – obrońcę człowieka, obrońcę małżeństwa i rodziny, wini się o to, że tolerował rzeczywiście odrażające zło, które przeniknęło do życia Kościoła, ale wiemy dokładnie, że jest to zło, które w dużo większym stopniu stało się nawet zachwalane i jest swoistą ideologią w innych środowiskach.

Kreowanie innej pamięci

Abp Grzegorz Ryś

Wiecie, jak było naprawdę? Wydział ds. Wyznań chciał odebrać seminarium cały budynek. I nie tylko temu krakowskiemu, ale i dwóm innym, które były wtedy jeszcze w Krakowie: częstochowskiemu i śląskiemu. Ot tak chciał wyrzucić kleryków z ich domu, w którym mieszkają, studiują, przygotowują się do kapłaństwa.

271 – za 43 – przeciw 4 – wstrzymało się

Fragmenty Uchwały Sejmu RP w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II, najwybitniejszy Polak w historii. Jest to próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści.

komentarz
14

Nowa dyktatura elit

Jonathan Luxmoore

Obserwatorom z zewnątrz wydaje się oczywiste, że ostatnie medialne ataki na św. Jana Pawła II w jego ojczyźnie mają motywy polityczne, antykościelne. Niestety, mają one szerszy kontekst: to liberalne elity przejawiają tendencję do narzucania swoich poglądów reszcie świata.

liturgia tygodnia
15-18

Uzdrowienie niewidomego od urodzenia

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 9, 1. 6-9. 13-17. 34-38 lub dłuższa perykopa J 9, 1-41)

Zajaśnieje ci Chrystus

Ks. Krzysztof Kowalik

Wydaje się, że słowa zawarte w Liście do Efezjan są dobrze znane adresatom tego listu. Mógł to być fragment liturgicznego hymnu. Nawiązują one do oświecenia, co może sugerować związki tekstu z chrztem – przejściem z ciemności niewiary i grzechu do światła nowego życia.

„Zbudź się, o śpiący”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Czas Wielkiego Postu, który przeżywamy, zachęca nas do zweryfikowania swojego miejsca w Kościele, swojej relacji z Panem Bogiem i swojego stosunku do Jego nauki.

Ojciec ojczyzny

Ireneusz Korpyś

Był jednym z największych mistyków schyłku średniowiecza.

rekolekcje wielkopostne
19

Potrzebujemy nowej Arki

Ks. Krzysztof Pawlina

Miłość i śmierć – te dwa doświadczenia zatrzymują rozbiegane życie. Pomyśl o swojej śmierci i o tym, co później. Wielki Post może być w tej zadumie pomocny. Śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa wymykają się logice doczesności. Może więc warto zajrzeć za zasłonę innego świata?

treści wiary
20-21

Klucz do zrozumienia tajemnicy życia

Rozmawia: Marian Florek

Z obiektywnego, w sensie metafizycznym, spojrzenia na siebie i całą rzeczywistość człowiek zauważa, że sam jest największą doczesną wartością – przekonuje ks. Marian Szymonik, filozof.

życie kościoła
22-27

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Męska twarz Kościoła

Kamil Krasowski

Wiara w Boga, wyznawanie tych samych chrześcijańskich wartości, bezinteresowność, uczciwość, zainteresowanie sobą nawzajem – to w dobie kryzysu męskości sprawia, że panowie coraz częściej szukają w Kościele męskich wspólnot.

Praca misjonarza wymaga cierpliwości

Rozmawia: Katarzyna Dobrowolska

O różnych obliczach Afryki i pracy tarnowskich misjonarzy opowiada biskup kielecki Jan Piotrowski, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
28-29

Anioł z Auschwitz

Katarzyna Krawcewicz

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

historia
30-31

Dachau, czyli piekło na ziemi

Jan Józef Kasprzyk

Obóz koncentracyjny w Dachau miał być, w zamyśle jego twórców, wzorcowy dla powstających przed wybuchem i w czasie wojny kolejnych takich miejsc kaźni. Stał się nawet swego rodzaju ośrodkiem szkoleniowym dla oprawców.

punkt widzenia
32-33

Nie taka zła ta polityka

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Największym osiągnięciem naszych rządów jest zmiana świadomości Polaków, bo wcześniej ludzie nie wierzyli, że po wyborach politycy mogą tak konsekwentnie realizować swój program – mówi Michał Moskal, bliski współpracownik prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

moim zdaniem
34-35

Patriarcha Światosław

Grzegorz Polak

W głowie przeciętnego ukraińskiego żołnierza Polak dziś cieszy się większym zaufaniem i szacunkiem niż przeciętny obywatel Ukrainy.

listy
36

Chcą korespondować

Trele-morele

Aleksandra

nasze sprawy
38-39

Idea szlachetna, ale…

Zebrała Maria Fortuna-Sudor

Na temat edukacji włączającej, która budzi skrajne emocje, rozmawialiśmy z Barbarą Nowak, małopolską kurator oświaty, i prezentującą inną opinię na ten temat Marzeną Machałek, pełnomocnik rządu ds. edukacji włączającej. Pora się dowiedzieć, jakie zdanie w tej ważnej kwestii mają rodzice i nauczyciele.

świat pod lupą
40-41

Czyste powietrze, czysty zysk!

Karol Pepliński

Nie trzeba być zamożnym, aby skorzystać z dofinansowania i przeprowadzić termomodernizację domu czy mieszkania. Zyskujemy nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale także poprawę jakości powietrza.

społeczeństwo
42-43

Jak samorządy rozwiązują globalne problemy?

Tadeusz M. Krasnawski

Europa ulega gwałtownym zmianom, także ta regionalna. O tym, jaki kierunek wkrótce przybierze najbliższy świat wokół nas, rozmawiali samorządowcy i przedstawiciele biznesu w Mikołajkach.

podróżnik
44-47

Tropienie tajemnic

Jacek Pałkiewicz

Księga znajomości Ziemi nie została jeszcze zamknięta. Wielu uczonych uważa, że mamy więcej informacji o Księżycu niż o planecie, na której żyjemy.

dobre rady
48-49

Depresja – jedzenie jest ważne

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Brak apetytu jest jednym z symptomów depresji. Co robić, aby zapobiec niedożywieniu chorego?

Sałatka z awokado i jajkiem

Czy można zaskarżyć sąd?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Sprawa o przyznanie służebności użytkowanej od wielu lat drogi została skierowana do sądu, ale sąd nie spieszy się z jej rozstrzygnięciem. Co można zrobić, by przyspieszyć decyzję sądu? Czy jeśli sprawa bardzo się przeciąga, można zaskarżyć sąd?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Protokół pierwszej pomocy

Tomasz Błaszczyk, specjalista fizjoterapii Primus Medicus

Stłuczenia, skręcenia i inne kontuzje mogą się przytrafić każdemu z nas. Zdarzają się podczas uprawiania sportu i rekreacji, a także na ulicy i w domu.

moim zdaniem
64

Katalog zachowań lokalnych

Witold Gadowski

Nie walczymy z ludźmi, ale przeciwstawiamy się szkodliwym i antyludzkim ideologiom.

z innej beczki
65

Z innej beczki

Rubrykę przygotował Ireneusz Korpyś

Powszechnie przyjmuje się, że mamuty włochate wyginęły między 15 a 10 tys. lat temu. Naukowcy są jednak przekonani, że zwierzęta te przetrwały jeszcze kilka tysięcy lat w odizolowanych częściach świata, takich jak Wyspa Wrangla, leżąca na północno-wschodnich krańcach Rosji na Oceanie Arktycznym.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

KL

...misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu (diec. włocławska) odbędzie się już po raz piąty?

Jestem do waszej dyspozycji

Adam Szewczyk

Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec zadań, które przede mną – powiedział nowy biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Abyśmy pamiętali

Maria Fortuna-Sudor

Do udziału zachęcił mnie dziadek – przyznaje Tymoteusz Morys – uczestnik 6. edycji biegu Tropem Wilczym w Jadownikach.

Mocno przemawiają

Maria Fortuna-Sudor

Jest krzyż, korona cierniowa, są gwoździe… I jest grób, w którym złożono Ciało.

Wyjątkowe dróżki

Tadeusz Bysina

Duchowość kalwaryjska to nie tylko rozważanie męki i śmierci Chrystusa, ale również zagłębianie się w życie Jego świętych opiekunów.

Niedziela rzeszowska

Spotkajmy się u św. Józefa

Ks. Waldemar Dopart Kustosz sanktuarium

Kiedy 1 maja ub. roku w święto Józefa Robotnika w Rzeszowie – Staromieściu zostało erygowane sanktuarium poświęcone Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, bp Jan Wątroba podkreślił, że jest to miejsce pojednania człowieka z Bogiem.

Jacek – kandydat na ołtarze

Ks. Mateusz Rachwalski

Dla świętości kluczowe jest wykorzystanie swoich pięciu minut na ziemi. Nieraz jest to bardzo krótkie pięć minut, innym razem obejmuje sto lat i więcej. Ale nie długość życia jest najważniejsza, tylko wypełnienie poszczególnych dni wiarą, nadzieją i miłością.

Odnaleźć Człowieka

Marek Rzucidło

Biskup Jan Wątroba nazwał zmarłego Aleksandra Zaciosa człowiekiem błogosławieństw, człowiekiem miłosierdzia.

Niedziela sosnowiecka

Ekstremalnie dla Boga

ZT

Co roku w Wielkim Poście tysiące ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk wyruszają w nocy, w samotności, w ciszy i skupieniu na swoją Ekstremalną Drogę Krzyżową liczącą 40, a często i więcej kilometrów. Rusza 14. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Z sercem na dłoni

Piotr Lorenc

Jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta to nie tylko profesjonalna pomoc medyczna, pielęgniarska, rehabilitacyjna czy opiekuńcza. Szereg niezbędnych działań podejmują wolontariusze medyczni i niemedyczni.

Być jak św. Józef

Piotr Lorenc

Spotykają się zawsze w pierwszą środę miesiąca, by we wspólnocie oddać się pod opiekę św. Józefowi. Indywidualnie czynią to każdego dnia. Mowa o członkach Wspólnoty św. Józefa.

Niedziela toruńska

Dom pełen wiary

Ewa Melerska

Jak budować rodzinę, w której Bóg stoi na pierwszym miejscu? Jak mówić dzieciom o wierze? Czy nasze życie może być dla drugiego człowieka księgą, z której dowie się on o Jezusie? – na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy spotkania o przekazywaniu wiary najmłodszym.

Rower zamiast smartfona

Renata Czerwińska

Półtoraroczna dziewczynka śmieje się, widząc migoczące obrazki na ekranie. Wystarczy poruszyć paluszkiem, żeby je przesunąć albo powiększyć. Z książeczką tak się nie da zrobić mimo prób. Rzuca ją w kąt – chyba jest zepsuta. Sięga do ręki mamy po smartfon.

Mikołaj Kopernik do odpowiedzi!

Renata Czerwińska

Czy Kopernik chodził na wagary? Czego nauczył się w szkole działającej przy parafii Świętych Janów? Czy po nauki wybierał się także do Chełmna i Włocławka?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Jubileusz gorzowskiej kapituły

Ks. Rafał Witkowski

W kościele katedralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. świętowano jubileusz 50-lecia instalacji pierwszej od czasów reformacji kapituły katedralnej na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej.

Sanktuarium to wielka łaska

Katarzyna Krawcewicz

Chcemy, żeby kult św. Weroniki Giuliani na nowo odżył w naszym mieście i w całej diecezji – mówi ks. Tomasz Sałatka, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Szacunek do życia

Gdy będziemy chronić małe życie i mieć świadomość, że jest ono godne tego, abyśmy się za nie modlili, będziemy również mieć szacunek do tego życia, które już istnieje na świecie – mówi Iwona Nowak.

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!