Reklama

Niedziela 33/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Żywy organizm

Ks. Jarosław Grabowski

„W Kościele jest miejsce dla wszystkich. (...) Jezus nigdy nie zamyka drzwi, ale zaprasza do wejścia i zobaczenia. Jezus przyjmuje i wita” – powiedział Franciszek w Lizbonie.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
14-15

Z duszą i ciałem w niebie

Ks. Janusz Lekan

Co uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma wspólnego ze zmartwychwstaniem Chrystusa? Co mówi o naszym pełnym zbawieniu? Czy jej ogłoszenie w XX wieku oznacza, że dopiero wtedy ta prawda została objawiona przez Boga?

inicjatywa
16

Nasi czytelnicy o św. Janie Pawle II

Krzysztof Grochulski

Moje „spotkania” ze św. Janem Pawłem II.

Jan Paweł II do rodaków

Jan Paweł II

Mówiąc o pozytywnych stronach zaangażowania katolików świeckich w życie Kościoła, chciałbym również podziękować Bogu za tysiące prawdziwych świadków wiary, którzy są obecni w najrozmaitszych miejscach naszego życia społecznego.

liturgia tygodnia
17-20

Jezus chodzi po jeziorze

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 14, 22-33).

Czym jest chrześcijańska nadzieja?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Słowo „nadzieja” wypowiadamy w różnych kontekstach naszego życia. Ileż to razy nie widząc rozwiązania trudnej sytuacji, mówimy, że przecież jest jeszcze nadzieja.

Bóg błogosławiony na wieki

Ks. Krzysztof Kowalik

Czy znak interpunkcyjny może odgrywać istotną rolę w zrozumieniu przesłania tekstu biblijnego? Tak. Czasem bardzo ważne jest to, czy dwa zdania rozdziela przecinek, czy też kropka.

Odwagi! To Ja jestem, nie lękajcie się!

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Od zarania ludzkości stale ponawia się szukanie Boga i śladów Jego obecności w świecie. Starożytne religie pogańskie dopatrywały się przejawów bóstwa w potężnych siłach natury, jak burze i grzmoty, albo w ciałach i zjawiskach kosmicznych, jak Słońce i Księżyc czy trzęsienia ziemi i potężne wichury.

Odważny święty

Ks. Mariusz Frukacz

Dla Niepokalanej chciał zdobyć cały świat.

moim zdaniem
21

Blask prawdy dla synodu

Ks. Paweł Bortkiewicz

Kościół katolicki ma świadomość tego, że jest Matką i Nauczycielką w dziele prowadzenia do Chrystusa.

życie kościoła
22-23

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

świadek wiary
24-25

Prawdziwy Kordecki

O. Piotr Gałdyn

Trudno byłoby mówić i pisać na temat o. Augustyna Kordeckiego, gdyby nie piewca polskości i patriotycznych zrywów – Henryk Sienkiewicz, który w Potopie owego białego zakonnika wyniósł na bohaterski piedestał.

Szlakiem sanktuariów Europy
26-29

Egejskie Lourdes

Margita Kotas

15 sierpnia gromadzi w Chorze, głównym mieście wyspy Tinos, rzesze pielgrzymów. Tego dnia Matka Boża w cudownym wizerunku składa wizytę w porcie i z wysokości ramion swoich czcicieli ogląda miasto.

historia
30-31

Wspólny bój z bolszewikami

Bogdan Kędziora

„Oddziały Petlury biją się równie dobrze jak nasze” – podkreślał Józef Piłsudski 11 sierpnia 1920 r. Jednak zarówno Polakom, jak i Ukraińcom zabrakło sił i konsekwencji, by sprawę niepodległości Ukrainy doprowadzić do końca. To lekcja również na dziś.

punkt widzenia
32-35

Dają nam niezależność

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Centra decyzyjne dużych banków zlokalizowane w Polsce, tak jak ma to miejsce w przypadku PKO Banku Polskiego, dają naszemu krajowi finansową i gospodarczą niezależność – mówi Dariusz Szwed, wiceprezes kierujący pracami Zarządu PKO Banku Polskiego.

Tu jest Polska!

Mikołaj Pawlak

Religijne święto w Lizbonie pokazało światu również to, że poczucie wspólnoty i uznawanie tych samych wartości są najlepszą mieszanką cementującą fundament bezpieczeństwa, tolerancji i wzajemnego szacunku.

listy
36

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

opowiadanie
38-39

Zepsuty telewizor

Wikary Makary

Popsuł się telewizor na dole, u proboszcza. Wezwany do naprawy spec rozkłada bezradnie ręce, nie ma takiej lampy, sprowadzi, ale to potrwa. Dramat. Obok wieczornego udoju i kolacji adoracja telewizora jest punktem stałym, niezmiennym i nie do zastąpienia. Proboszcz pociesza gospodynię.

świat pod lupą
40-41

Poród w kosmosie

Ireneusz Korpyś

Niewiele ponad 4 lata świetlne obok nas może się znajdować druga Ziemia. Dotarcie tam będzie trwało pokolenia, wobec tego na statkach kosmicznych muszą się rodzić dzieci. Dzisiaj jednak jest to niemożliwe. Dlaczego?

sprawy rodzinne
42-43

Trzeba się dogadać

Małgorzata i Marian Piotrowscy

Tylko wspólne – od zwykłych, prostych, po decydujące: co dalej w naszym małżeństwie?

dobre rady
44-47

Gdy nieświadomie ranisz innych

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Myślisz, że nie ranisz ludzi wokół siebie? Często dzieje się to szybciej, niż myślimy, a czasem w ogóle tego nie zauważamy.

Swędzący problem

Anna Wyszyńska

W okresie lata objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) często ulegają złagodzeniu, ale nie dajmy się zmylić przeciwnikowi.

Podział majątku po rozwodzie

Bożena Kwiecińska, prawnik

Na działce kupionej przez męża przed ślubem zbudowaliśmy wspólnie dom. Kredyt, który zaciągnęliśmy na jego budowę, spłacany był głównie z mojej pensji, mam bowiem umowę o pracę. Teraz jesteśmy w trakcie rozwodu. Do kogo należy dom? Jak go podzielić?

polecamy
47

Dramaty w nowym wydaniu

Zuzanna Polańska

Wiesława Myśliwskiego, pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Nike, autora m.in. Kamienia na kamieniu – jednego z najważniejszych w polskiej literaturze utworów poświęconych tematyce wiejskiej, raczej nikomu przedstawiać nie trzeba.

podróżnik
48-49

Karawana z meczetami

Wojciech Dudkiewicz

Tunis jest administracyjną stolicą Tunezji, ale to Kairuan stanowi jej centrum religijne. Uważany jest – z niewielką przesadą – za jedno z kilku najważniejszych na świecie świętych miast islamu.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

polskie dziedzictwo
50-51

Działo się na zamku

Artur Stelmasiak

Wydarzenia podczas Oblężenia Malbork 2023 przyciągnęły tysiące turystów i mieszkańców miasta. ORLEN jest sponsorem tego największego festiwalu kultury średniowiecznej w Polsce.

Chopin i jego Europa

Paweł Sarafin

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza w dniach 18 sierpnia – 1 września na wielkie święto muzyki w Warszawie. To już 19. edycja wyjątkowego festiwalu „Chopin i jego Europa”, którego mecenasem jest ORLEN.

moim zdaniem
64

Trzech jeźdźców ciemnoty

Witold Gadowski

Mnożą się dziś niewyszukani ateiści, którzy usiłują przedstawiać kwestie wiary w kategoriach zabobonu i historycznego obciachu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, gdzie…

IC

...Matka Boża ma swoją kaplicę na wyspie?

Zawsze ładny

Materiał nadesłany przez Mirosława Płonkę

Narodziny, zaślubiny i śmierć. W tym roku to już czwarta edycja spotkań z historią ziemi stryszowskiej.

Jesteśmy podobni

Mateusz Góra

Do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży przybyła młodzież z całego świata, także młodzi z diecezji tarnowskiej.

Są wielką rodziną

Maria Fortuna-Sudor

„Bóg ma plan miłości dla każdego z was...” – napisał Franciszek do uczestników 34. Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Medjugorie.

Pojednanie w Hodyszewie

EDC

Przemierzają kilometry, by odwiedzić ważne dla nich miejsce. Wkrótce pielgrzymi z Zambrowa po raz kolejny zaniosą swoje intencje do Matki Bożej Pojednania.

Piękne świadectwo

Oprac. za: www.lichen.pl

Swoim życiem pokazujecie, że życie można zmienić i odnowić; że można odnaleźć to, co najcenniejsze, co dokonuje się, jak głęboko wierzymy, z Bożą pomocą – powiedział bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Słynne odpusty

Oprac. za: cystersi.pl

W środku lasu dzieci niosą pojemniki z żółwiami, chomikami, ktoś niesie rybkę w słoiku. Dumnie idzie koń, biegnie koza, szczeka pies. O co chodzi?

Niedziela podlaska

Pożegnanie proboszcza

Bożena Zdzieborska

Niedziela 30 lipca w naszym kościele przeszła do historii, jako przedostatni dzień posługi ks. kan. Krzysztofa Kisielewicza w charakterze proboszcza parafii i kustosza sanktuarium.

Potrzeba nam wiary i dzieci!

Ewa Jakubik

Święta Anna dwukrotnie nawiedziła Prostyń, tę niewielką miejscowość nad Bugiem. Ukazując się ubogim mieszkańcom na początku XVI wieku, podkreślała swoje powiązanie z Trójcą Świętą.

Promować trzeźwość

Rozmawia: ks. Wojciech Łuszczyński

Sierpień przeżywamy w kościele w Polsce, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Zachęca do tego episkopat od 1984 r. O problemie alkoholizmu, metodach walki z nim oraz o nowym stylu życia bez alkoholu, z ks. Tomaszem Szmurło, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński

Niedziela kielecka

Co kryje Las Wełecki?

Katarzyna Dobrowolska

Dotychczas zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim k. Buska-Zdroju były mało znane mieszkańcom. Powszechnie istniało przekonanie, że okupacja w powiecie buskim przebiegała spokojnie.

Wyjątkowe wieńce i dożynek czas

Agnieszka Dziarmaga

15 sierpnia to dzień szczególnej czci dla Maryi Wniebowziętej, która patronuje tak wielu kościołom naszej diecezji. Święto wyraża się także w obrzędowości ludowej, często łączonej z dziękczynieniem za plony, z szacunkiem za chleb i za ziarno. Te wartości obrazują wieńce, często zupełnie wyjątkowe.

Co dziś wiemy o grobie Chrystusa?

Agnieszka Dziarmaga

Prowadzone prace rewaloryzacyjne i konserwatorskie pozwoliły na pobranie kilku małych prób skał z grobu Chrystusa i spod fundamentów świątyni Grobu Pańskiego. Co nam one mówią?

Niedziela rzeszowska

Posłani do Lizbony

Ks. Dominik Kiełb

Udział w Światowych Dniach Młodzieży jest dla Was szansą na odkrycie skarbu ukrytego w roli, jak i drogocennej perły Bożego królestwa, które są w waszych sercach – powiedział bp Jan Wątroba w homilii podczas Mszy św., w czasie której młodzież została posłana do Lizbony.

Święto wierności

Elżbieta Wilk

Uroczystość odpustowa w parafii św. Anny w Trzęsówce była w tym roku połączona z jubileuszem 70-lecia kapłaństwa ks. prał Tadeusza Kuliga, budowniczego i proboszcza parafii w latach 1962-2002.

Chybiona diagnoza

Marian Salwik

Na jednym z portali internetowych przeczytałem diagnozę dotyczącą pogarszającej się sytuacji demograficznej w naszym kraju: „Brak poczucia stabilizacji, opresyjne prawo i państwo, które traktuje kobiety jak żywe inkubatory – to wszystko sprawia, że coraz więcej Polek czuje strach przed zajściem w ciążę”.

Niedziela toruńska

Z Maryją do Jezusa

Renata Czerwińska

Jak co roku, drogi, dróżki i mosty zapełniają się kolorowym tłumem. Toruńska katedra, rozbudzona o świcie przez wesołych wędrowników, wydaje się być młodsza o co najmniej kilka wieków. A wszystko przez to, że piesi pielgrzymi zdążają na Jasną Górę.

Prorocze obrazy

Rozmawia: Beata Patalas

Bóg może działać także przez nasze talenty. Z Pauliną Gawlik, młodą i zdolną artystką, która tworzy obrazy na chwałę Bożą, rozmawia Beata Patalas.

Nie trać wiary

Renata Czerwińska

W nocy przy dobrych wiatrach kierowca może spotkać słonie, przy złych – lwy. W dzień samochód terenowy, wiozący żywność i środki czystości dla sierot, może zostać ostrzelany przez rabusiów. – U was to ja odpoczywam – śmieje się kapłan.

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku