Reklama

Niedziela Kielecka

Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe - tylko w Chmielniku

Rycerze Kolumba trzymający wartę przy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

TD

Rycerze Kolumba trzymający wartę przy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe to inicjatywa Rycerzy Kolumba, których Rada w diecezji kieleckiej funkcjonuje wyłącznie w parafii Chmielnik. Rycerze zaprosili peregrynującą w Polsce kopię cudownego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a uroczystości związane z jej obecnością w parafii trwały od 20 do 27 października z udziałem także pielgrzymek z dekanatu.

Cały tydzień z meksykańską Maryją

Obraz peregrynujący po Polsce za zgodą Wielkiego Rycerza Carla Andersona po blisko rocznym oczekiwaniu przywieźli do chmielnickiej parafii przedstawiciele Rady Końskie-Węgleszyn. Obraz został uroczyście wprowadzony do kościoła, odśpiewano m.in. „Bogurodzicę”, Rycerze w szarfach, z insygniami zaciągnęli wartę.

Każdego dnia przy obrazie wystawionym w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku odprawiane były trzy Msze św., cztery części Różańca, Apel Jasnogórski, prowadzony przez Rycerzy. Kazania łączone były z konferencjami na temat historii objawień w Guadalupe oraz - z racji Tygodnia Misyjnego - z wątkami misyjnymi. Czuwania modlitewne przy obrazie podjęły grupy parafialne, m.in. Legion Maryi, Koło Radia Maryja, róże różańcowe, młodzież i dzieci. W Mszach św. uczestniczyli parafianie oraz pielgrzymi i duszpasterze z okolicznych parafii, np. z Szydłowa czy z Gartatowic. Warto dodać, że młoda mieszkanka parafii - Magdalena Makowska wykonała kopię obrazu, który będzie peregrynował po rodzinach parafii, począwszy od rodzin Rycerzy Kolumba.

Morenita z Tepeyac w Guadalupe

Matka Boża z Guadalupe odbiera cześć od XVI wieku. Jest to wizerunek Maryi, w którym objawiła się Ona Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. W ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 r., w nadprzyrodzony sposób powstał utrwalony na płótnie obraz Matki Bożej z Guadalupe - czczony przez miliony wiernych na całym świecie. Uchodzi za unikatowy wizerunek Maryi „nie ręką ludzką uczyniony”. Przedstawia Matkę Bożą w postawie stojącej, ubraną w tunikę, okrytą płaszczem, o ciemnej cerze - stąd nazwa „Morenita z Tepeyac”. Obraz badany przez malarzy, znawców technik malarskich, biofizyków, optyków i in., przynosi wiele zaskakujących odkryć, np. trwałość płótna (czyli tzw. tilmy - indiańskiego płaszcza utkanego z włókien agawy, ulegających zazwyczaj po 20 latach rozpadowi). Tymczasem tilma nie zmienia się od 472 lat! Nie stwierdzono śladów szkicu na tilmie, nie wyblakł kolor, a wyglądające jak żywe oczy Maryi zawierają utrwalone na zasadzie refleksu świetlnego sceny z meksykańskiego objawienia.

Reklama

Ukazanie się św. Juanowi Diego Maryi na wzgórzu Tepeyac jest uznawane za najstarsze objawienie maryjne. W miejsce pierwszego skromnego kościoła wzniesiono z czasem bazylikę (1974 r.), uznawaną za największe sanktuarium maryjne na świecie. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe przypada 12 grudnia.

Rycerze Kolumba działają w parafii

Pierwsza inwestytura Rycerzy Kolumba w Chmielniku miała miejsce w czerwcu 2011 r., a 18 marca 2012 r. bp Kazimierz Ryczan erygował w Chmielniku Radę Rycerzy Kolumba. Liczy ona 35 członków, funkcję kapelana pełni ks. proboszcz Franciszek Siarek. Chmielniccy Rycerze wzięli pod swoją opiekę najstarszy, dawny parafialny kościół pw. Trójcy Świętej - przeprowadzili tam m.in. odwodnienie, naprawę murów, dbają o otoczenie. Rycerze organizują zbiórkę makulatury na cele charytatywne, zajmują się dystrybucją paczek żywnościowych w parafii, przeprowadzają zbiórki ogłaszane przez Kościół, mają pod opieką starsze osoby, prowadzą kwestę z okazji Wszystkich Świętych.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w USA w 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. Do popularnych działań Rycerzy na całym świecie zalicza się m.in.: prowadzenie kuchni dla biednych, zaopatrywanie inwalidów w wózki, organizacja imprez sportowych, fundacja stypendiów dla kleryków. W Polsce ich obecność datuje się od 2005 r. - funkcjonuje 38 rad, skupiających 2 tys. osób.

Rycerze Kolumba poprzez trwającą od ponad roku polską peregrynację wizerunku Morenity z Tepeyac przypominają, że Matka Boża z Guadalupe jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji i Opiekunką Życia - staje się wyraźnym symbolem obrony każdego ludzkiego życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. We współczesnym świecie, w którym coraz bardziej stara się dominować „cywilizacja śmierci” - peregrynacja Obrazu Matki Bożej z Meksyku ma uwrażliwić wszystkich na szacunek do życia i przyczynić się do tego, by szczególnie katoliccy mężczyźni poczuli się bardziej za to życie odpowiedzialni - od okresu prenatalnego aż po godną śmierć. Ma być także impulsem do nowej ewangelizacji i odnowy wiary na progu Roku Wiary, a także inspirować do czynów miłosierdzia.

2012-11-19 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza nauka Melchiora

Rozpoczęcie peregrynacji

PB

Rozpoczęcie peregrynacji

– Oby św. Melchior męczennik dał nam nadzieję, że dziś możliwa jest życzliwość w Bożym Duchu – powiedział ks. dr Jan Duraj podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację relikwii św. Melchiora po dekanatach naszej diecezji

Więcej ...

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06
Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu