Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Wiara w lustrze zmartwychwstania

2013-03-28 12:00

Niedziela częstochowska 13/2013, str. 1, 8

Bożena Sztajner/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał!” - wykrzykują radośnie Jego uczniowie (por. Łk 24,34) - „Zmartwychwstał prawdziwie!” - wtórujemy im i my dzisiaj, wyrażając naszą wielkanocną radość i wiarę. Ta informacja powaliła Żydów, którzy nie wiedzieli, co z tym faktem uczynić, jak wyjaśnić go ludziom, jak wytłumaczyć się z tego, że doprowadzili do śmierci Jezusa. Postanowili więc użyć kłamstwa: namawiali żołnierzy, by rozpowiadali, że kiedy spali, uczniowie wykradli ciało Jezusa, mówiąc, że zmartwychwstał (por. Mt 28,11n). Żadne kłamstwo nie może jednak przysłonić faktu zmartwychwstania. Ale wszystkie okoliczności zmartwychwstania są bardzo ważne i znaczące, także fakt męki Pańskiej, która - najkrócej mówiąc - pokazuje nam, że prawdziwa miłość nie zna granic, że i nieprzyjaciół kocha bezgranicznie, że na atak nie odpowiada atakiem itd. Tylko taka miłość ma sens, tylko taka przynosi błogosławione owoce.

Pomyślmy, co po zmartwychwstaniu Jezusa przeżywali uczniowie. Na pewno jak w lustrze ujrzeli, jaka była ich wiara. Stchórzyli, pouciekali, nie było ich przy cierpiącym Jezusie, odnaleźli się dopiero po śmierci Pana, gdy dotarła do nich niezwykła wiadomość, że Chrystus żyje. Potem sami Go spotkali, ale dalej jeszcze nie wierzyli, bo to przecież po ludzku biorąc - nie do uwierzenia. A Jezus odnajdywał się wśród nich mimo drzwi zamkniętych, przemawiał do nich słowami: „Pokój wam!”. Czuli w tym jakieś wielkie przesłanie, w które należało się wsłuchiwać, powoli zaczynali kojarzyć fakty z tym, co mówią Pisma. Potrzebne było więc to swoiste studium tego, co się wydarzyło. Pamiętajmy, że wielu ludzi było zaangażowanych w to, by Jezusa oczernić, podważyć Jego wypowiedzi, zaprzeczyć zmartwychwstaniu.

Apostołowie doznali ogromnej radości. Uzmysłowili sobie swą ludzką mizerię, lecz i to, że na miłość Boga nigdy nie jest za późno i że jako uczniowie Chrystusa mają do spełnienia życiową misję. Tym bardziej, że Jezus zapewnia, iż będzie ich wspierał swą łaską... Tak. Zmartwychwstanie jest niezwykłą szkołą sumienia.

Reklama

Jezus zmartwychwstał, bo był Bogiem, a jako Bóg ma siłę nad prawami natury, także nad samą śmiercią. Nie umniejsza to faktu, że cierpiał jako człowiek, fizycznie i duchowo, aż do granic ludzkich możliwości. To była jednak wielka lekcja dla nas, lekcja właściwego korzystania ze swojego sumienia, lekcja wiary. Dlatego chrześcijanin zawsze będzie kształtował swoje życie w świetle męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest to zatem święto, które jaśnieje ludziom przy wybieraniu życiowej drogi. Zmartwychwstanie Jezusa uwalnia jakąś wielką jasność, rzuca światło na całe nasze życie, na życiowe preferencje. Niech więc Chrystus, który zwyciężył zło i śmierć rozjaśnia mroki naszych sumień i pozwoli czerpać ze źródła obfitych łask, jakie Bóg udziela nam przez Jezusa zmartwychwstałego.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy 2020

2020-01-21 12:48

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2020, str. I

Według antycznego zwyczaju, biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten trwa w Kościele od siedemnastu stuleci aż do dnia dzisiejszego.

Więcej ...

Jej misja trwa

2017-09-06 12:16

Niedziela Ogólnopolska 37/2017, str. 50-51

Tomasz Reczko

Jeszcze jej nie znałam, a już polubiłam. Serdeczna, bystra, pomocna, uduchowiona, raczej cicha. Z czasem poznawałam inne jej oblicza, równie prawdziwe, równie „Helenkowe”

Więcej ...

Abp Depo do dziennikarzy: Nie można sprywatyzować prawdy

2020-01-25 10:16

Maciej Orman

– Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy – powiedział 25 stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. w intencji dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...