Asystent krajowy Grup Modlitwy Ojca Pio o. Roman Rusek OFM Cap wystąpił z wykładem pt. „Ojciec Pio – Sługą Bożego Miłosierdzia”. Przypomniał, że św. Ojciec Pio jest patronem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Powiedział o istocie przebaczenia oraz warunkowej prośbie w modlitwie „Ojcze nasz” („odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy”), na którą święty zwracał szczególną uwagę. Podkreślił, aby nie mylić przebaczenia z emocjami i pamięcią, czyli zapomnieniem. Dodał, aby – wzorem św. Ojca Pio – kochać ludzi i żyć modlitwą. Zwrócił uwagę na trójstopniowe wybaczenie: drugiemu człowiekowi, samemu sobie oraz Panu Bogu.
Dar i zadanie
Centralnym punktem diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Słowa powitań wraz z życzeniami skierowanymi do Biskupa Andrzeja z okazji 30. rocznicy sakry biskupiej wypowiedzieli: proboszcz miejsca, przedstawiciele władz samorządowych i rady parafialnej oraz siostry zakonne. Biskup Andrzej na wstępie podzielił się refleksją na temat swojego uczestnictwa w Mszy św. sprawowanej przez św. Ojca Pio w 1967 r. Wyraził zadowolenie z rozwijającego się w diecezji ruchu modlitewnego pod patronatem św. Ojca Pio i podkreślił, że jest to dobra formacja chrześcijańska – szkoła modlitwy oraz szkoła świętości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii bp Suski mówił o powołaniu wszystkich do świętości oraz roli, jaką w codziennym życiu odgrywają nasi patronowie. Zwracał uwagę na świętość jako dar i zadanie dla każdego chrześcijanina. W słowie rozesłania Biskup Andrzej podkreślił, że GMOP poprzez modlitwę są szkołami miłosierdzia, a poprzez formację wewnętrzną jednocześnie szkołami świętości. Zwracając się do członków grup, dodał: – Trwajcie we wspólnotach, módlcie się i otwierajcie się na działanie za pośrednictwem świętych.
Nowa kaplica
Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, której patronować będzie św. Franciszek z Asyżu. Ks. kan. Marcin Staniszewski przypomniał historię franciszkanów w Lubawie oraz podziękował wykonawcom i ofiarodawcom za pomoc z odrestaurowaniu tej części byłego refektarza zakonnego. Ks. prał. Jarosław Kwaśniewski odczytał dekret bp. Andrzeja Suskiego o erygowaniu nowej kaplicy, następnie przed Najświętszym Sakramentem odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Uroczyste poświęcenie uświetniły pieśni franciszkańskie w wykonaniu parafialnego zespołu muzycznego Pax et Bonum pod kierunkiem Joanny i Marcina Makszyńskich.
Głosić Chrystusa
Reklama
Druga część kongresu odbywała się w Mortęgach, miejscu związanym ze służebnicą Bożą Magdaleną Mortęską, reformatorką zakonu Benedyktynek. Po przerwie obiadowej o. Zdzisław Duma OFM Cap w wykładzie pt. „Idźcie i głoście…” przedstawił wytyczne do nowego roku duszpasterskiego. Zwrócił uwagę, że głosić Chrystusa to dawać świadectwo, a więc powołanymi do głoszenia Dobrej Nowiny są wszyscy ochrzczeni. Szczególnymi apostołami mają być rodzice, nauczyciele, kapłani, wychowujący nowe pokolenie w wierze, w zgodzie z Ewangelią, co w ten sposób staje się wykładnią życia. Podkreślił także, że we współczesnym świecie brakuje świadków miłości, więc nie można stać z boku, ale odważnie głosić, dawać przykład i przekazywać naukę Chrystusa.
Po wykładzie krótką historię zabytkowego kompleksu w Mortęgach i służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej przedstawili Alina i Jan Szynakowie, aktualni właściciele. Następnie przedstawiciele Grup Modlitwy Ojca Pio zaprezentowali swoje działania podejmowane w minionym roku.
Ks. kan. Zbigniew Gański podziękował członkom GMOP i ich opiekunom za całoroczne trwanie na modlitwie oraz dawanie w ten sposób świadectwa w swoich środowiskach. Osoby zainteresowane mogły zaopatrzyć się w nowe pozycje książkowe dla grup modlitwy. Ostatnią częścią diecezjalnego spotkania czcicieli św. Ojca Pio była modlitwa różańcowa w kaplicy służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej.