Reklama

Niedziela 21/2014

Szczegółowy spis treści

2

Nadać Europie ludzkie oblicze

RED/KAI

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

To już nie obraza, to przestępstwo

Ks. Ireneusz Skubiś

Zastanawiam się, jak to możliwe, żeby w cywilizowanym kraju w środku Europy, kraju katolickim, w telewizji nadającej dla milionów widzów, ktoś mógł bezkarnie powiedzieć o bardzo szanowanych duchownych, w tym o biskupach, że są pedofilami.

4

W 50. rocznicę pielgrzymki papieża Pawła VI do Ziemi Świętej

Ks. Jacek Molka

Papież Franciszek swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapowiedział 5 stycznia br. podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”. Pielgrzymka została zaplanowana w dniach 24-26 maja 2014 r. – Jeżeli Bóg pozwoli, odbędę pielgrzymkę do Ziemi Świętej – powiedział. – Głównym celem są obchody rocznicy historycznego spotkania Pawła VI z patriarchą Atenagorasem, które odbyło się 5 stycznia1964 r.

W OJCZYŹNIE JEZUSA
5

Papież Franciszek pielgrzymuje tam, gdzie wszystko się zaczęło

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wizyta w Ziemi Świętej jest pierwszą zagraniczną wizytą apostolską zaplanowaną za pontyfikatu papieża Franciszka. Dni Młodzieży w Brazylii w 2013 r. były realizacją planów Benedykta XVI.

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
9

Z Polski

LISTY DO PASTERZA
10-11

Nie tylko rzymskie spotkania z Janem Pawłem II

Z abp. Józefem Michalikiem rozmawiam ks. Zbigniew Suchy

Trwają w nas świeże wspomnienia i przeżycia związane z kanonizacją bł. Jana Pawła II. Miał Ksiądz Arcybiskup szczęście koncelebrować wspólnie z ponad tysiącem biskupów tę szczególną Eucharystię. Jakie uczucia towarzyszyły Księdzu Arcybiskupowi?

11

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa abp. Józefa Michalika

PRYMAS WOJCIECH POLAK - SYLWETKA
12-13

Honor i autorytet

Milena Kindziuk

Nie ulega wątpliwości, że ma charyzmat. Abp Wojciech Polak to człowiek niezwykle pobożny, rozmodlony, a jednocześnie otwarty na ludzi i świat.

NA BIEŻĄCO
13

Ambasadorowie życia i rodziny

(mk)

Dekalog samorządowca przyjaznego rodzinie

SZKOŁY IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO
14

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

Anna Wyszyńska

Uczniowie, nauczyciele i katecheci ze szkół noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia już po raz szósty pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 14 maja. Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców.

REAKCJA ŚWIATA NA ARESZTOWANIE PRYMASA POLSKI
15-17

Zaklejanie okna uwięzionemu prymasowi... (2)

O. Gabriel Bartoszewski OFMCap, Marian Piotr Romaniuk

Podczas badań nad opracowaniem dokumentacji o heroiczności cnót sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odkryto nieznane materiały z okresu jego uwięzienia w Rywałdzie Królewskim.

16-18

Aktualność nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego

Polskie niebo się zapełnia

Tadeusz Konopka

Niecodzienna uroczystość poprzedziła w Rzymie kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Była ona kolejnym dowodem zażyłej przyjaźni między narodami polskim i włoskim.

CHRZEŚCIJAŃSKIE KORZENIE
19

Wartości europejskie

Z prof. Mirosławem Piotrowskim – historykiem, politykiem, posłem do Parlamentu Europejskiego – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Dlaczego wartości chrześcijańskie są ważne dla Europy

HASŁO LEDNICY: W IMIĘ SYNA
20

Ojciec Góra zaprasza

SOBOTA 7 CZERWCA 2014 - SPOTKANIE NAD LEDNICĄ
20-21

Po tym jeziorze chodzi Chrystus

O. Jan W. Góra OP

Kiedyś, przed laty abp Józef Michalik w liście do mnie z okazji Spotkania nad Lednicą napisał zdanie: „Po tym jeziorze chodzi Chrystus”.

PORTRET MARII MEO - NA DZIEŃ MATKI
22-23

Dla mam, które walczą

Agnieszka Bugała

Opisana tutaj historia jest laurką na Dzień Matki. Bez kwiatów z bibuły i kolorowych wstążek.

FELIETONY
24

W parafii – jak w rodzinie

Elżbieta Morawiec

Mieroszów, małe miasteczko (5 tys. mieszkańców) w otulinie Sudetów. Diecezja świdnicka, dekanat głuszycki. Kościół pw. św. Michała Archanioła jest jednym z dwu niegdyś istniejących (już nieistniejący był świątynią ewangelicką). Jego powstanie sięga XIV wieku, ale ostatecznej przebudowy dokonano w wieku XVIII, a także po II wojnie światowej.

Gdzie on był?

Br. Tadeusz Ruciński FSC

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
25-28

Drodzy czytelnicy „Różańca za Ojczyznę”!

Ks. Ireneusz Skubiś

Z całą uwagą obserwuję, że wielu Czytelników „Niedzieli” nie tylko interesuje się naszym dodatkiem „Różaniec za Ojczyznę”, ale także daje świadectwo modlitwy różańcowej. To bardzo ważne świadectwo postawy zawierzenia Maryi i Jej sugestiom, dawane swym braciom i siostrom.

Różaniec u Ojca Pio

Katarzyna Woynarowska

Ojciec Pio odmawiał Różaniec nieprzerwanie – opowiadają świadkowie życia tego świętego zakonnika. Modlił się wszędzie: w celi zakonnej, na korytarzu, w zakrystii, w kościele, spacerując, wchodząc i schodząc po schodach. Nazywał go „swoją bronią” w pokonywaniu szatana albo „bronią Madonny”.

Konspekt spotkania modlitewnego – Różańca świętego za młode małżeństwa

Oprac.: ks. Mariusz Frukacz

Spotkanie modlitewne odbywa się przed wizerunkiem św. Jana Pawła II

II Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę

29

Zaproszenie na XIII Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Diecezjalne Duszpasterstwo Sportu Diecezji Drohiczyńskiej wraz z Komitetem Honorowym XIII Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa serdecznie zaprasza na rozgrywki na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim, które odbędą się w dniach 7-12 lipca 2014 r.

PASTERSKIE ZAMYŚLENIA
30-31

Pasterskie szukanie

Ks. Krzysztof Pawlina

„Wolę Kościół po wypadku niż Kościół chory” – powtarza papież Franciszek swoje duszpasterskie credo.
Co zrobić, żeby nie zachorować z powodu zaduchu Kościoła szczelnie zamkniętego?

WIARA I ŻYCIE
31

Błogosławiony konwertyta

Ks. Mariusz Rosik

Miał czterdzieści cztery lata, gdy w Littlemore, w Anglii, odwiedził go katolicki kapłan. Był nim o. Dominik Barberi (od 1963 r. błogosławiony Kościoła). Po trwającej wiele godzin spowiedzi anglikański duchowny John Henry Newman, bo o nim mowa, został przyjęty do Kościoła katolickiego. Konwersja Newmana wstrząsnęła całą wiktoriańską Anglią. Konserwatyści nazwali go „sługą rzymskiego antychrysta”.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Będę prosił Ojca, a da wam Ducha Prawdy

Pocieszyciel, Duch Prawdy

Ks. Mariusz Frukacz

Dzisiejsza Ewangelia zawiera słowa pełne nadziei. Jezus będzie prosił Ojca, aby dał nam Pocieszyciela, Ducha Prawdy. Nie zostaniemy sami. Będzie – i jest – z nami Duch Święty. Jako ludzie wierzący każdego dnia doświadczamy obecności Ducha Świętego.

33

Studiuj mariologię na „Kolbianum” w Niepokalanowie

Z ŻYCIA NIŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO
34

Z czystym sercem za Chrystusem

Paweł Caban

– Bardzo serdecznie przyznaję się do tego, że jestem absolwentem, wychowankiem, że kocham Niższe Seminarium Duchowne. Chciałbym, żebyśmy wszyscy ukochali tę dobrą, piękną szkołę – mówił w październiku 2013 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”

Zapraszamy w nasze progi!

FELIETONY
35

25-lecie wznowienia stosunków dyplomatycznych

Jan Maria Jackowski

W roku okrągłych rocznic obchodzimy również 25-lecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską. Z tej okazji 2 czerwca br. – a więc dokładnie w 35. rocznicę pamiętnych profetycznych słów św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” – w Sekretariacie Episkopatu Polski odbędzie się specjalna uroczystość upamiętniająca te wydarzenia.

Pieniądze? Owszem, tylko dla swoich

Krzysztof Czabański

Rząd co i rusz coś nam obiecuje. Cóż, czas kampanii wyborczych temu sprzyja. Jako obywatele będziemy się zapewne przez najbliższe dwa lata czuli dowartościowani. Pytanie tylko, czy uzyskamy cokolwiek więcej poza obietnicami? Najwięcej tych obietnic dotyczy ostatnio ochrony zdrowia.

POLSKA W EUROPIE
36-37

Skoku rozwojowego nie było

Z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem ze Szkoły Głównej Handlowej, członkiem Rady Polityki Pieniężnej – rozmawia Alicja Dołowska

Z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem ze Szkoły Głównej Handlowej, członkiem Rady Polityki Pieniężnej – rozmawia Alicja Dołowska

70. ROCZNICA ZDOBYCIA MONTE CASSINO
38-39

Przyczynił się do zwycięstwa

Maria Fortuna-Sudor

Jego życie mogłoby się stać podstawą do serialu przybliżającego losy Polaków XX wieku. W tej historii odnajdziemy czas radości, powody do satysfakcji, dumy. Jednak szczególne miejsce zajmują doświadczenia wojenne wpisane w żołnierską rzeczywistość Armii gen. Andersa

39

Wybory, czyli list do przyjaciela

Zdzisław Skotnicki

Zło jest cierpliwe, bardzo cierpliwe, miłe, a nawet dobroduszne. Najbardziej miłe dla tych, którzy są dobrzy. Złymi z natury zło się nie interesuje. Byłoby to masło maślane. Tylko prawi są godni jego wysiłku! Dlatego potrafi wszystko wytłumaczyć i bywa bardzo wyrozumiałe.

WIEŚCI ZE LWOWA
40-41

Jak Dawid z Goliatem

Ks. Marek Łuczak

Sytuacja na Ukrainie obnażyła słabość państwa naszych wschodnich sąsiadów. Problem ten dotyczy jednak nie tylko samych Ukraińców. Na cierpienia narażeni są także wierni Kościoła rzymskokatolickiego, w tym Polacy.

W WARSZAWIE NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU
42-43

Krzyż – miejsce prawdy, pamięci, nadziei

Mateusz Wyrwich

Modlą się od czterech lat modlitwą różańcową przed Pałacem Prezydenckim. Łączą się z Jasną Górą na Apel Jasnogórski. 10 kwietnia 2010 r. rozpoczynało modlitwę kilka tysięcy osób.

MIŁOŚĆ OJCZYZNY
44

Myśli o patriotyzmie

Jan Jaworski

Gdy chcemy mówić o patriotyzmie, powinniśmy rozpocząć od chwili zastanowienia: jakie jest proste znaczenie pojęć „patriota” i „patriotyzm”? Najprostsze objaśnienia słownikowe mówią nam, że patriota to człowiek kochający swoją ojczyznę i naród, gotów do poświęceń dla ich dobra.

Dzień zwycięstwa?

Marian Salwik

45

Destabilizacja

Mirosław Piotrowski

To słynne zdanie: „Czyli jednak pan nie podpisze?” – wypowiedziane 6 miesięcy temu przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel w Wilnie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego skierowane było do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – która dotąd nie traktowała Ukrainy poważnie.

NA BIEŻĄCO
46

Lista oprawców

Alina Czerniakowska

Ostatnio, nakładem wydawnictwa Fronda, ukazała się na rynku kolejna książka Tadeusza Płużańskiego pod wymownym tytułem „Lista oprawców”.

Pomóż katolikom na Ukrainie

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47

Naciski

(pr)

Czarnej mszy nie będzie

(pr)

Misjonarze?

(pr)

Parafia św. Jana Pawła II

(pr)

Persona non grata

(pr)

Zróbcie coś!

(pr)

48

Porozmawiaj ze mną

Anna Cichobłazińska

Starzenie się polskiego społeczeństwa skutkuje problemami, z którymi nie radzą sobie instytucje zobligowane do opieki nad osobami starszymi.

NASZE KOCHANE MATKI
49

Dwie starości

(A.C.)

Moja mama zawsze była osobą bardzo aktywną. Praca zawodowa, chore, wymagające szczególnej opieki dziecko, budowa domu, duży ogród z warzywami, kurami i królikami, dorabianie do skromnego etatu, obszywanie całej rodziny (w siermiężnym PRL-u miałam najładniejsze sukienki, szyte przez mamę ze skromniutkich batystów).

Czcij ojca i matkę

Cała Polska zatańczyła dla Jana Pawła II

Lednicki taniec, do którego poderwało się 18 maja wiele miast Polski, był przedsmakiem XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000, a zarazem szczególną formą uczczenia św. Jana Pawła II. Młodzi ludzie, którzy przyłączyli się do akcji pokazali, że wiarę i radość z kanonizacji Papieża Polaka można wyrazić także muzyką i tańcem.

FESTIWAL „GAUDE MATER"
50-51

Muzyka sakralna niejedno ma imię

Margita Kotas

Doskonałym koncertem muzyki sakralnej Leszka Możdżera w kościele seminaryjnym w Częstochowie zakończył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbywał się w dniach 30 kwietnia – 10 maja 2014 r.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Trudna sytuacja

RÓŻNE
53

Kalendarium 25-31 V 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Matka Boża naszą Wspomożycielką

Wielbi dusza moja Pana, bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Sałata z ziarnem orkiszu

Więcej na temat diety orkiszowej można znaleźć w książce Alfredy Walkowskiej „Powrót do harmonii. Program zdrowia według św. Hildegardy z Bingen”

Habermus – energetyczne śniadanie według św. Hildegardy

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Sedno formacji

Kl. Tomasz Podlewski

W czasie ostatniej przerwy świątecznej jeden z moich kolegów zdziwił się, że po 4 latach w seminarium jeszcze nie jestem księdzem

Kościół po chińsku

Maria Sztuka

Jestem w Xi’anie, w jednym z najstarszych i najważniejszych historycznie miast Chin. Znalezienie jakiejkolwiek informacji o istnieniu tu kościoła graniczy z cudem. Ale zdobywam ją: katedra pw. św. Franciszka jest jedną z niewielu świątyń katolickich, może czterech, w tym 8-milionowym chińskim mieście.

Przyjedź na 18-stkę

E. K.

Kariera od zaraz

Aleksandra Nitkiewicz

Szkoła podstawowa po to, by dostać się do gimnazjum. Gimnazjum, by zdać do wymarzonego liceum. Szkoła średnia, by trafić na dobrą uczelnię, 5 lat studiów, by zdobyć zawód i dobrą pracę, a macierzyństwo jakby mimochodem, przy okazji, bez próbnych egzaminów i korepetycji w ostatniej chwili. Czy to może się udać?

67-68

„Zdzisław Jan Ryn. Lekarz, podróżnik, dyplomata”

Nowości Biblioteki „Niedzieli”

Biblioteka „Niedzieli” dla dzieci

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Nowi diakoni

Ks. Piotr Bączek

Czternastu diakonów wyświęcił biskup Roman Pindel w bielskiej katedrze św. Mikołaja w liturgiczną uroczystość św. Stanisława Biskupa, 8 maja. Razem z Biskupem naszej diecezji przy ołtarzu stanął biskup pomocniczy Piotr Greger, proboszczowie rodzinnych parafii nowych diakonów oraz wychowawcy Seminarium Duchownego.

Brukowiec w rękach Świętego

Z franciszkaninem o. Piotrem Cuberem OFMConv, gwardianem i proboszczem parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach i s. Agatą M. Pinkosz ze Zgromadzenia Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego, rozmawia Mariusz Rzymek

Tajemnice żywieckiej dzwonnicy

Tomasz Terteka

W żywieckim Muzeum Miejskim 15 maja odbył się wykład Doroty Firlej zatytułowany „Tajemnice Żywieckiej Dzwonnicy. Historia dokumentów odnalezionych w bani”. Pani Dorota jest historykiem sztuki, pracownikiem żywieckiego muzeum.

Niedziela częstochowska

Bible-Ing. Kontemplacja Słowa...

Jowita Kostrzewska

Bible-Ing, polegający na publicznej kontemplacji Słowa Bożego, po raz kolejny odbył się w Częstochowie, tym razem spotkanie zostało zorganizowane 8 maja, w ramach Tygodnia Biblijnego, z inicjatywy Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej.

Zagrożone macierzyństwo

Ks. Ireneusz Skubiś

Mama – słowo, które jako pierwsze wypowiada dziecko, wpatrzone w matkę – zresztą z wzajemnością. To słowo zawiera w sobie ładunek emocjonalny ważny dla każdego z nas, niezależnie od tego, ile mamy lat.

Liczne potomstwo to łaska

Ewa Oset

– W młodości byłam wyśmiewana za to, że mam tyle dzieci, a wtedy mówiłam: Bóg dał, Bóg da. I Bóg dał – to wielka łaska mieć takie liczne potomstwo, wnuki i prawnuki – mówi Maria Antonina Głowacka, mama jedenaściorga dziś już dorosłych dzieci

Niedziela podlaska

Starałem się stąpać mocno po ziemi i zawsze zerkać w niebo

Z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem rozmawia ks. Artur Płachno

„Opatrzność z rodziną”

Paweł Boguszewski

W niedzielne południe 4 maja parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim jako dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II, pod hasłem: „Opatrzność z rodziną”, zorganizowała Papieski Rajd Rowerowy.

Poświęcenie świątyni zbudowanej w czasach, gdy rozbierano kościoły

Ks. Artur Płachno

10 maja w Pobikrach odbył się obrzęd uroczystego poświęcenia obecnego kościoła, którego 150-lecie istnienia oraz jubileusz 500-lecia powstania świętowała tamtejsza parafia. Uroczystościom, które poprzedziły misje, prowadzone przez ojców redemptorystów, na zaproszenie proboszcza ks. Bogusława Wasilewskiego przewodniczył administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Dydycz

Niedziela kielecka

Obraz dla rodzin diecezji – ukoronowany

Agnieszka Dziarmaga

Ukoronowany 1 maja obraz Najświętszej Rodziny z Nazaretu ma służyć wszystkim mieszkańcom diecezji, ale to obecność rodzin w nowym sanktuarium diecezjalnym św. Józefa Robotnika i troska o współczesną rodzinę znalazły się u genezy aktu koronacji. Dokonali jej trzej biskupi przy udziale co najmniej 3500 wiernych.

Herold Słowa Bożego

Władysław Burzawa

Skąd taki Święty? – zapytałem, dowiedziawszy się, że niedługo przypada odpust ku jego czci w parafii – wspomina Ksiądz Proboszcz czasy przybycia na parafię po raz pierwszy po nominacji.

Razem stworzymy kieleckie Radio eM

Agnieszka Dziarmaga

Od 1 maja w miejsce Radia Plus Kielce pojawiło się Radio eM Kielce, podejmując współpracę z Radiem eM z Katowic. Rozgłośnia nadal ma status radia diecezjalnego, ale wyszła z sieci Plus.

Niedziela lubelska

Diakon to sługa

Krzysztof Szlanta

Ośmiu alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie z rąk abp. Stanisława Budzika przyjęło święcenia diakonatu

Na szlaku nawiedzenia

Anna Gliwa

Na szlaku wędrówki kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża znalazła się parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie. W tej wspólnocie – ze względu na święta wielkanocne – krzyż przebywał aż dwa tygodnie

Na spotkanie papieży

Krzysztof Szlanta

W jubileusz 300-lecia istnienia Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie bardzo dobrze wpisała się pielgrzymka seminaryjnej wspólnoty na kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Była to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za trzy wieki istnienia seminarium założonego 8 października 1714 r.

Niedziela legnicka

Szpitalna kaplica ze świętym patronem

Monika Łukaszów

Kaplica w lubińskim szpitalu przy ul. Bema ma już swojego patrona. 8 maja odbyła się tam uroczystość nadania jej imienia św. Jana Pawła II.

Prosto z Watykanu

Maria Suchecka

Szczęśliwie znaleźliśmy się we Włoszech. Blisko 50-osobowa grupa pielgrzymów pod przewodnictwem ks. Piotra Smolińskiego, proboszcza ze Świerzawy, udała się na uroczystość kanonizacji papieży– Jana XXIII i Jana Pawła II.

Peregrynacja zakończona zawierzeniem

Marek Szyjkowski

W dniach 1-30 kwietnia w diecezji legnickiej trwała peregrynacja obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, czczonej w Ruchu Szensztackim. Goszcząc Matkę Bożą, parafie, w których istnieją kręgi Rodzin Szensztackich, świętowały 100. rocznicę powstania Ruchu.

Niedziela łódzka

Międzynarodowe Sympozjum Pastoralistów

Ks. Jarosław Pater

W dniach 5-6 maja 2014 roku w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Wspierają matki i ich dzieci

Anna Skopińska

Matka – dla każdego z nas to ktoś najważniejszy, najbliższy, najukochańszy. Ktoś, kto zna nas od początku, kto zawsze pomoże, do kogo biegnie się z najmniejszą nawet troską. To jej miłość sprawia, że dziecko jest szczęśliwe, że dobrze się rozwija, że czuje się bezpieczne.

Mistrzowski recital organowy

Henryk Tomczyk

Możliwości brzmieniowe i kolorystyczne organów kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza w Łodzi ukazał Jakub Garbacz, pierwszy organista bazyliki archikatedralnej łódzkiej.

Łodzianie na kanonizacji dwóch papieży

Piotr Drzewiecki

Blisko 2 tysiące wiernych z archidiecezji łódzkiej wzięło udział w uroczystościach kanonizacyjnych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w Niedzielę Miłosierdzia w Rzymie.

Niedziela przemyska

Kapłaństwo urodzajne w dobre owoce

Abp Celestino Migliore

Jubileusze, to dobra rzecz. Statystyki mówią, że im częściej je świętujemy, tym dłużej żyjemy. A ponadto, tym więcej mamy okazji, aby rozpoznawać, gdzie jest źródło wszelkiego dobra, i podziękować za nie Bogu.

Moja kapłańska droga zawsze mnie fascynowała

Abp Józef Michalik

Cieszę się całym sercem, że w tak dostojnym gronie, w takiej liczbie najbliższych mi ludzi możemy wielbić Boga i dziękować Najlepszemu Ojcu za świętych naszych czasów, za Papieża Jana XXIII, a szczególnie za Jana Pawła II, któremu Kościół w naszej Ojczyźnie i również ja osobiście tak wiele zawdzięczam.

IX Mistrzostwa Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej

Ks. Piotr Niemczyk

W dniach od 1 do 2 maja odbyły się w Lublinie IX Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej.

Niedziela rzeszowska

Jadę na misje!

Ks. Józef Mucha

W dniach 3-4 maja w Gnieźnie miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski. Uroczystości zgromadziły setki wiernych z pasterzami Kościoła katolickiego w Polsce oraz biskupami z zagranicy i były przeżywane jako ogólnopolskie dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II.

Uchwycić głębię świata

Ks. Janusz Sądel

Kanonizacja bł. Jana Pawła II była okazją do wielu ciekawych inicjatyw także w dziedzinie kultury. W Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie 24 kwietnia br. bp Jan Wątroba dokonał otwarcia wystawy prac Leszka Kuchniaka, znanego rzeszowskiego malarza i rzeźbiarza oraz pedagoga

Międzynarodowe przesłanie miłości i nadziei

Alina Ziętek-Salwik

W ramach Dni Kolbuszowej, 1 maja w kolegiacie pw. Wszystkich Świętych przez blisko 200 artystów z Polski, Czech i Francji zostało wykonane Oratorium „Terra Nostra”.

Niedziela sandomierska

Uzdrowiona

Jadwiga Zynwala

Chcę w Waszych sercach zostawić ziarenko wiary i nadziei, abyście wierzyli w Boga i abyście uczynili swoimi słowa św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Gdy przyjmiemy je, to zobaczymy, jak rozbłyska chwała Boża w naszych sercach – mówiła Floribeth Mora Diaz.

Święcenia diakonatu

Red.

10 maja miały miejsce święcenia diakonatu. Święceń udzielił bp Edward Frankowski, a odbyły się one w parafii Osiek, skąd pochodzi jeden z nowych diakonów.

Turki 2014

Ks. Adam Stachowicz

„Turki”, tak popularnie nazywa się straże grobowe z Wielkiego Tygodnia, prezentowały się w najróżniejszych mundurach i strojach. Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych odbyła się już po raz 22, natomiast w skali ogólnopolskiej był to już 11 zlot. „Turki” są także sporym wydarzeniem logistycznym

Niedziela sosnowiecka

Szpital w Jaworznie – bardziej nowoczesny

Piotr Lorenc

Przy jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym powstało lądowisko dla helikopterów – obowiązkowe dla placówek medycznych posiadających Szpitalny Oddział Ratunkowy. Lądowisko poświęcił 9 maja biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Malowany sercem portret św. Jana Pawła II

Anna Kasprzak

1 maja w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu odbył się koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, stanowiący wyjątkowe przeżycie duchowe, przepełnione radosnymi i wzruszającymi momentami oraz głębokimi refleksjami o naszym Wielkim Rodaku.

Dzień Biblii w Sosnowcu

Piotr Lorenc

9 maja w bazylice katedralnej w Sosnowcu odbyło się Ekumeniczne Nabożeństwo Biblijne połączone z pielgrzymką kręgów biblijnych z naszej diecezji. Wydarzenie wpisało się w VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny organizowany z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Niedziela świdnicka

Bądźcie miłosierni!

Ks. Sławomir Marek

Na mocy swoich święceń diakonatu mogli chrzcić, błogosławić małżeństwa, głosić kazania, udzielać Komunii św., błogosławić wiernych. Drugi stopień święceń daje im ponadto możliwość sprawowania Mszy św., rozgrzeszania i namaszczania chorych.

Wyzwolenie przez prawdę

Bp Ignacy Dec

W naszym wyobrażeniu łatwiej jest przyjąć – i często tak myślimy – że tylko miłość wyzwala, bo przecież to właśnie miłość niesie wyzwolenie, zwłaszcza miłość Boża, miłość Pana Jezusa, która się ujawniła na krzyżu. Łatwo nam przyjąć prawdę, że krzyż, który obejmuje cierpienie Pana Jezusa, Jego śmierć, jest dziełem miłości, która wyzwala człowieka z grzechu.

„Któż jak Bóg!”

Marek Zygmunt

Od kwietnia br. św. Michał Archanioł z góry Gargano we Włoszech nawiedza polskie parafie, zgromadzenia zakonne i placówki oświatowe. Sens i cele tej peregrynacji dobitnie oddaje hasło, pod jakim ona przebiega „Czas mocy i łaski”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Święcenia diakonatu 2014

W sobotę 10 maja 2014 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz udzielił święceń diakonatu 10 alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Parafia w Łobzie otrzymała relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Józef Cyrulik

Historyczny dzień kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r., zapisze się zapewne „złotymi zgłoskami” w życiu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie.

Kardynał Franz König, przyjaciel Polski (1)

Ks. dr Jan Marcin Mazur

Umieszczone powyżej w tytule określenie „przyjaciel Polski” nie jest autorskim czy też redaktorskim wymysłem, przeciwnie – tak napisał o sobie w przedmowie do książki „Chrystus i świat”, wydanej przez Wydawnictwo „Znak” w 1975 r. jej autor, arcybiskup Wiednia, kard. F. König.

Papież rodziny

Przemysław Fenrych

Przyznaję się – trochę byłem zaskoczony, gdy papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II Papieżem Rodziny. Oczywiście, znam ogromne zaangażowanie Ojca Świętego na rzecz rodzin, ale sądziłem, że w opisie dokonań na pierwszy plan wysunie się jego działanie na rzecz szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego.

Niedziela toruńska

U Maryi Wspomożycielki w Nawrze

Wojciech Wielgoszewski

W sercu ziemi chełmińskiej przy dawnym trakcie wiodącym z Chełmży, pierwszej stolicy diecezji, ku Chełmnu, leży Nawra pamiętająca czasy bp. Heidenryka i bł. Juty. Tam w świątyni parafialnej od 4 stuleci gromadzi czcicieli Maryi Jej cudowny obraz.

Boża duma – duma ze świętości

Ks. Rajmund Ponczek

Stoję na schodach Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, jest poniedziałkowy wieczór 28 kwietnia, trwa dzień dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II. Czekam z setkami pielgrzymów na koncert Te Deum laudamus.

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Joanna Łęgowska

W toruńskiej katedrze pw. Świętych Janów 3 maja odbył się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Jego ramy niemal w całości wypełniła „Missa Jubilate” Tomasza Glanca, kompozytora pochodzącego z Nowego Miasta Lubawskiego, działającego od wielu lat w Niemczech.

Niedziela warszawska

Dziękczynienie za św. Jana Pawła II

(as)

Święto Dziękczynienia rozpocznie się wcześnie rano. Już o godz. 8.00 z pl. Piłsudskiego wyruszy procesja z relikwiami św. Jana Pawła II.

Pora odjeżdżać

Rozmowa z bp. Tadeuszem Pikusem

Na wstępie rozmowy chciałbym nawiązać do słów, które św. Jan Paweł II powiedział podczas ostatniej pielgrzymki do Polski. Czy dziś, Ksiądz Biskup także może powiedzieć „żal odjeżdżać” z Warszawy.

Trzy siostry

Wojciech Dudkiewicz

Rozmowa z Katarzyną Woźniak, panczenistką WKŁ Stegny Warszawa, srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Soczi

Misja w piekle wojny

Andrzej Tarwid

Pod koniec maja w wybranych kinach będzie można zobaczyć film „Gdy budzą się demony”. Jest to opowieść inspirowana życiem niezwykłego kapłana – dzisiaj już Świętego – którego młodość przypadła na czas wojny domowej w Hiszpanii

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Zakorzenieni w glebie świętości

Anna Litwin

Niespełna dwa tygodnie po kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II do parafii Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trzeszczanach zawitały jego relikwie.

Pielgrzymowali do Pani Łaskawej

Adam Łazar

Pragniemy tego wieczoru czcić Matkę Boską Łaskawą, która jest nam tak bliska, przy której dokonało się tak wiele ważnych wydarzeń tutaj, w Lubaczowie.

350 lat od objawień św. Antoniego

Małgorzata Godzisz

Patron tego, co warto w życiu odnaleźć. O tym zaświadczają Padewczycy, którzy doświadczyli łask za pośrednictwem św. Antoniego. Wyrazem wdzięczności były uroczystości 7 i 8 maja rozpoczynające Rok Jubileuszowy z okazji 350. rocznicy objawień tego świętego Szymonowi Tkaczowi w Radecznicy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pod prąd światu

Katarzyna Jaskólska

Pan Jezus tak jak Dwunastu Apostołom, tak również Wam mówi słowa, które idą pod prąd standardom współczesnego świata – powiedział bp Tadeusz Lityński w homilii podczas uroczystości święceń diakonatu. Pięciu nowych diakonów dla naszej diecezji zostało ustanowionych 17 maja w zielonogórskiej konkatedrze.

Tydzień w IFT

Aleksandra Bąk

Instytut Filozoficzno-Teologiczny w Zielonej Górze. Co czeka na studentów? Jak wygląda tydzień pracy, na jakie wykłady warto się wybrać?

„Człowiek Człowiekowi” 2014

Ks. Adrian Put

Żyją i pracują pośród nas. Mijamy ich w naszych miastach i miejscowościach. To nasi sąsiedzi, krewni lub przyjaciele. Często wiemy, że poświęcają swój czas dla innych, ale czy uświadamiamy sobie, że oni czynią tym rzeczy wielkie?

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim