Reklama
Kazanie wygłoszone w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jasna Góra, 1 stycznia 2015.
Oprócz chrześcijaństwa wśród wielkich religii Księgi jest jeszcze judaizm i islam. Ta prawda wybrzmiewa przede wszystkim w styczniu, kiedy katolicy w szczególny sposób poświęcają tym religiom swoją uwagę.
W pierwszą rocznicę śmierci Wojciecha Kilara na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. w intencji kompozytora. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.
Z udziałem reżysera Zdzisława Sowińskiego odbyła się 29 grudnia 2014 r. w auli Redakcji „Niedzieli” projekcja filmu pt. „Wojciech Kilar. Credo”. Wydarzenie to wpisało się w częstochowskie obchody pierwszej rocznicy śmierci wybitnego kompozytora.
Jasną Górę w 2014 r. odwiedziło więcej pielgrzymów niż w rok wcześniej. Do sanktuarium przybyło 3 mln 600 tys. wiernych. To o 100 tys. więcej niż przed rokiem.
Minął rok od śmierci Wojciecha Kilara. Odszedł do Pana 29 grudnia 2013 r. Mimo upływu czasu wciąż trudno pogodzić się z odejściem kompozytora, który od połowy ubiegłego wieku był nieprzerwanie jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiego życia muzycznego.
O zdumieniu Bożym Narodzeniem, o herezjach w opacznym rozumieniu ludzkiej natury i o tym, dlaczego jesteśmy ważniejsi od komarów znad Amazonki z ks. prof. Jerzym Szymikiem rozmawia ks. Marek Łuczak
Jak znaleźć chrzestnych dla swojego dziecka? Takie pytanie staje dziś przed częścią rodziców, którzy w rodzinie nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów. Jedni ze względu na swoje życiowe wybory nie spełniają koniecznych kryteriów, a inni po prostu nie chcą.
Po reformie liturgicznej z 1969 r. w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego obchodzimy święto Chrztu Pańskiego.
O programie Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016, o fascynacji Janem Pawłem II i o Cz@cie ze Słowem z bp. Henrykiem Tomasikiem – odpowiedzialnym za organizację ŚDM – rozmawia Lidia Dudkiewicz
W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia Mary Wagner, kanadyjska obrończyni życia, po raz kolejny została aresztowana za naruszenie nadzoru kuratorskiego i zakłócanie działalności gospodarczej jednej z klinik aborcyjnych w Toronto.
W liście do Polaków, który napisała Jane Wagner, matka Mary Wagner, kanadyjskiej działaczki pro-life są takie słowa: „Niech Bóg błogosławi Polskę! Dziękuję za to, że jesteście dla Mary. Nie poddawajcie się w Waszych wysiłkach!”.
Prezent znaleziony pod choinką nie zawsze trafia w gusta obdarowanego i czasem nigdy nie jest przez niego używany. Dla biednego ten sam przedmiot może być spełnieniem marzeń.
Fakt, że historyk zagląda przez „okno czasu”, nie zdziwi specjalnie nikogo. Jeśli jednak zagląda przez to „okno” nie tylko w poszukiwaniu faktów przeszłych i kontekstów do interpretacji tego, co minione – zaczyna intrygować. A gdy się okaże, że wygląda przez „okno czasu”, by odnaleźć odwieczne sensy i wyrazić je na sposób poety – zdumiewa i zmusza do przyjrzenia się przedsięwzięciu.
Jego główne dzieło, zatytułowane „Historia tradycji synoptycznej”, wydane w 1921 r. w Getyndze, powstało przypuszczalnie we Wrocławiu. W latach 1916-20 Rudolf Bultmann, niemiecki teolog i pastor, wykładał biblistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Do historii teologii wszedł dzięki idei, którą nazwał postulatem socjologicznym.
Tryptyk uroczystości: Bożego Narodzenia, Ofiarowania i Chrztu Pańskiego ma bardzo zasadniczy cel – „abyśmy wciąż na nowo wyciągani byli z naszego zapominalstwa i ciemności dnia powszedniego i naprowadzani na ślady obecności Boga i Jego miłości, która raz na zawsze wpisała się w historię ludzkości” (Joseph Ratzinger).
Rok 2015 upłynie nam na zbieraniu nowych doświadczeń dotyczących spraw współczesnej Polski; będzie to przecież rok ważnych wyborów – prezydenckich i parlamentarnych.
O harcerstwie, polityce i potrzebie doskonalenia obywatelskich cnót z Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska
Jesteśmy wzorem dla innych krajów, o czym świadczy nagroda UNESCO dla Lasów Państwowych za wzorową organizację. Dlaczego zatem obecne władze chcą niszczyć dorobek kilku pokoleń Polaków?
Pan Niedziela odjął od znaczącego roku 2000 liczbę lat, które od niego upłynęły, czyli 15, i wyszedł mu rok 1985. Rok jakże odległy, przywołujący zupełnie inną epokę: koniec stanu wojennego, przemiany ustrojowe, pierwsze kroki kapitalizmu, wyjazdy na zachód Europy, apogeum pontyfikatu św. Jana Pawła II...
Politycy europejscy mają w ręku instrumenty pozwalające na szybką i skuteczną pomoc prześladowanym chrześcijanom.
Ochrona zdrowia w Polsce wymaga stanowczych działań.
Który mebel stanowi centrum domu, jego serce? Nie jest to telewizor ani – coraz częściej spotykane dzisiaj – „rozparcelowane centrum” w postaci komputerów we wszystkich pokojach. Ośrodkiem życia rodziny jest stół.
Łódzka dziennikarka Jola Sowińska-Gogacz otrzymała nagrodę Znak Dobra za przywracanie w społecznej świadomości tragicznych doświadczeń polskich dzieci więzionych w obozie koncentracyjnym „na Przemysłowej” w Łodzi.
Obserwujemy od dłuższego czasu pewne zjawisko, które nasila się do tego stopnia, że staje się w Polsce niemal modne – być może wzorce płyną z innych krajów.
Jest Ksiądz obecnie jedynym infułatem Żydem – powiedziałem do ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, polskiego Żyda i kapłana katolickiego, który obecnie pracuje w Izraelu. Na co mi odpowiedział: Infułat to jeszcze nic. Jeden z naszych został nawet Synem Bożym!
Będąc w Jerozolimie, bardzo mocno mogłam doświadczyć, czym jest czas dla Boga
Z tańcami żydowskimi po raz pierwszy spotkałam się kilka lat temu. Od początku wiedziałam, że to coś dla mnie, szczególnie gdy dowiedziałam się, że jest on formą modlitwy.
Ponad tydzień temu pojechałem do Mstowa k. Częstochowy. Od ponad 30 lat w dwóch domach jednorodzinnych znajduje się tam Ośrodek dla Uzależnionych.
Stephen Frears nakręcił film „Niebezpieczne związki” (1988), na podstawie niezwykłej powieści Choderlosa de Laclos (1782).
W Polsce e-booki zajmują już blisko 3 proc. rynku wydawniczego (dla porównania, w Ameryce Płn. stanowią 25 proc. rynku).
Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej odbędą się główne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tegorocznemu wydarzeniu, które rozpocznie się 15 stycznia towarzyszy hasło: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi”
W wypełnionym po brzegi kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się koncert kolęd w wykonaniu „Golec uOrkiestra”
Z Krzysztofem Biegunem z Gilowic, zawodnikiem kadry narodowej w skokach narciarskich, rozmawia Mariusz Rzymek
S. Zofia Witek w swoim mieszkaniu przy ul. 3 Maja 12 z „Niedzielą” w ręku. Na ścianie wisi krzyż, który należał do ks. Antoniego Marchewki, redaktora naczelnego „Niedzieli” w latach 1945-53.
Radość to stan, jaki człowiek chciałby jak najczęściej przeżywać. Tymczasem tak często odczuwa smutek i przygnębienie. Ojciec Święty Franciszek od pierwszych dni swego pontyfikatu ukazuje się nam radosny i uśmiechnięty, pełen wiary i miłości.
Niezwykłą wymowę miała opowieść o tajemnicy narodzenia Bożej Dzieciny przedstawiona 22 grudnia 2014 r. przez dzieci przebywające w Domu Małych Dzieci im. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie
Wyrazem oczekiwania na przyjście Sprawiedliwego, „Tego, co ma być zesłany” i miłości do Najświętszej Maryi Panny był koncert w wykonaniu Parafialnego Chóru Mieszanego „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.
Dziewięciu kleryków naszego seminarium 20 grudnia 2014 r. odwiedziło mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrówku. Alumni przybyli, aby wraz z mieszkającymi tam ludźmi przeżyć radośnie czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło również samego św. Mikołaja.
W pierwszą niedzielę Adwentu 30 listopada z woli papieża Franciszka w Kościele rozpoczął się Rok Życia Konsekrowanego. Pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj” będziemy go przeżywać do 2 lutego 2016 r.
23 grudnia 2014 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie kapłani z całej diecezji drohiczyńskiej zgromadzili się wokół pasterza – bp. Tadeusza Pikusa, by złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem
W diecezji kieleckiej, podobnie jak w całym Kościele, od pierwszej niedzieli Adwentu 2015 r. do 2 lutego 2016 r. trwa Rok Życia Konsekrowanego. Uroczysta inauguracja w bazylice kieleckiej, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, miała miejsce 13 grudnia 2014 r.
W kaplicy kościoła św. Mikołaja w Solcu-Zdroju znajduje się XVII (lub XVIII)-wieczny wizerunek Matki Bożej w typie Ikony Jasnogórskiej, nazywany w niektórych źródłach Solecką Matką Bożą Pięknej Miłości. Od wieków odbiera on cześć w tutejszym kościele. Nawet w najbardziej deszczowe lub śnieżne dni Matka Boża nie jest sama.
Finał VIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kielce 2014 odbył się w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Dedykowany był śp. ks. Piotrowi Klimczykowi, twórcy Festiwalu
To przedsięwzięcie, którego nie powstydziłby się profesjonalny teatr! W przygotowanych jasełkach występuje ok. 60 osób w wieku od 4 do 80 lat. I jeszcze zaproszeni goście, grupa rekonstrukcyjna, chór, zespół…
300 lat temu Kraków obrał sobie za patrona św. Józefa. Władze miasta zainspirowane przez karmelitów bosych postanowiły w ten sposób przeciąć czas wojen, głodu, zarazy, które ze względu na trudną sytuację Rzeczypospolitej dotykały i Kraków. Kraków został oddany św. Józefowi pod opiekę 11 maja 1715 r. Aktu dokonał bp Kazimierz Łubieński. Nowego patrona zatwierdził papież Klemens XI
Drugi etap „Szpitala Domowego” będzie trwał od 7 stycznia do Światowych Dni Młodzieży, a może i dłużej! O dotychczasowych owocach modlitwy o moralną odnowę Krakowa i kolejnych wyzwaniach rozmawiamy z Karolem Sobczykiem, rzecznikiem prasowym inicjatywy
Patrzymy na Jezusa zstępującego do doliny Jordanu, niedaleko Morza Martwego (Mk 1, 9). To pustynne miejsce, na dnie potężnego rowu tektonicznego, stanowi najniższy punkt na całej powierzchni ziemi: czterysta metrów poniżej poziomu morza.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodziła jubileusz 96-lecia istnienia swojej Alma Mater
Kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL
Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odwiedził Hutę Miedzi „Legnica”.
Pogodzeni z najbliższymi i obcymi, uspokojeni i zatrzymani w pędzie, nie lękajmy się otworzyć naszego serca na wielką miłość Boga Człowieka, Jezusa Chrystusa, który szczególnie w wigilijny wieczór udziela radości, pokoju ducha i ufności.
Podtrzymując już wieloletnią tradycję przedświątecznych spotkań, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski spotkał się 19 grudnia 2014 r. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy z samorządowcami naszego regionu.
Na noworoczne spotkanie z abp. Markiem Jędraszewskim, które odbyło się 30 grudnia w sali teatralnej przy kościele Księży Jezuitów, przybyły reprezentacje zgromadzeń zakonnych pełniących swoją posługę w archidiecezji łódzkiej.
Mszę św. w łódzkiej archikatedrze na zakończenie roku 2014 sprawował abp Marek Jędraszewski. W homilii odniósł się do słów św. Jana Apostoła mówiących o Antychryście.
Coraz częściej jednak zasklepiamy się w sobie, nie chcąc nawet zaprzątać sobie myśli kimś innym – nam nieznanym. A tymczasem od naszego gestu, od naszej postawy, od chwili, może zależeć czyjeś zdrowie albo życie.
Okres Bożego Narodzenia jest w Kościele czasem wielkiej radości, którą dodatkowo odkrywamy we wspólnocie naszych rodzin i parafii. Ta radość staje się o tyle głębsza i bardziej prawdziwa o ile zakorzeniona jest w przesłaniu wiary, że Bóg jest wielki Miłością.
– Chrystus nie przyszedł nas uwolnić od trudu pracy nad sobą, od cierpień i chorób, ale przyszedł być z nami, żebyśmy w tych warunkach, w jakich jesteśmy, mieli się na kim oprzeć – powiedział abp Józef Michalik podczas Pasterki sprawowanej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.
Historie wspaniałych zespołów klasztornych, wielu z nich liczących setki lat, które dzisiaj nie istnieją, a pozostały po nich jedynie ślady architektury, bądź tylko okruchy wspomnień; dzieje nieistniejących już w Przemyślu zgromadzeń zakonnych – to ważna część historii grodu nad Sanem.
Zabytkową rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, liczącą ponad 200 lat, można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Czyim jest dziełem? I jak dostała się do Jasła?
Kościół farny w Rzeszowie to najpiękniejsza i najstarsza świątynia w mieście. Przy niej zaistniał i rozwija się kult Praskiego Dzieciątka Jezus. Istnieje również Bractwo Dzieciątka Jezus, erygowane przez Generała Karmelitów Bosych.
Sięgająca czasów antyku praktyka składania sobie życzeń i obdarowywania się drobiazgami z początkiem każdego miesiąca (tzw. kalend) legła u podstaw duszpasterskiej kolędy.
W uroczystość Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, rodziny z całej diecezji zrzeszone w Domowym Kościele spotkały się na wspólnym świętowaniu swojej uroczystości patronalnej.
Z kalendarza wynika, że do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Polsce (ŚDM) zostało 560 dni. Przygotowania do nich zaczynają nabierać rozpędu. Jest to ogromne wyzwanie organizacyjne, dlatego przygotowania w Krakowie i w innych diecezjach do tego wielkiego wydarzenia rozpoczęły się na dobre
Oazowiczom od wakacji towarzyszą słowa tytułowe ostatniej adhortacji papieża Franciszka „Radość Ewangelii”. Są one tematem pracy rocznej w Ruchu Światło-Życie, dla tego zarówno uczestnicy, jak i animatorzy starają się zgłębiać i wprowadzać codziennie w życie zachęty jakimi poprzez ten dokument obdarza nas Ojciec Święty.
W zależności od regionu, a nawet od tego czy parafia ma charakter miejski czy wiejski wizyta kolędowa może wyglądać zupełnie inaczej. Nie chodzi tylko o towarzyszącą jej atmosferę, ale przede wszystkim o sposób przyjmowania duchownego przez gospodarzy i nastawienie samego księdza, które decydują o owocach odwiedzin duszpasterskich.
„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej.
Trzysta pięćdziesiąt osób potrzebujących wzięło udział w wieczerzy wigilijnej, którą 22 grudnia 2014 r. w hali Dorjan zorganizowała Caritas diecezji sosnowieckiej wspólnie z sosnowieckim MOPS-em. Z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami miasta przełamał się opłatkiem i złożyli dodające otuchy życzenia bp Grzegorz Kaszak i Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
O nowym programie duszpasterskim, minionych wydarzeniach i wyzwaniach w Roku Życia Konsekrowanego z ks. dr. Krzysztofem Orą, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Świdnicy, rozmawia Julia A. Lewandowska.
Już po raz dziesiąty władze samorządowe Kłodzka, tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury zorganizowały dla mieszkańców tego miasta spotkania opłatkowe z udziałem ordynariusza diecezji bp. Ignacego Deca oraz kłodzkich kapłanów na czele z ks. dziekanem Julianem Rafałko.
Od czasu do czasu przychodzą chwile, kiedy za prawdę trzeba płacić cierpieniem: tak duchowym, jak i fizycznym. Taką cenę płacą dziś biskupi, kapłani, którzy naprawdę kochają Pana Boga i Kościół, którzy stoją po stronie prawdy.
W Adwencie Kościół katolicki obchodził liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe. Jest to wspomnienie o tyle szczególne, że przypomina najstarsze uznane oficjalnie przez Kościół objawienie maryjne.
Za nami 18. Żywa Szopka, która stanęła przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Prace przy jej budowie trwały cztery dni, a jej organizacja zaczęła się już we wrześniu.
Dzień 26 grudnia 2014 r. zapisał się w historii parafii pw. Świętej Trójcy w Suliszewie jako dzień niezwykle podniosły i uroczysty. Pochodzący z naszej parafii nowo mianowany biskup prof. Henryk Wejman odprawił w kościele parafialnym Mszę św., którą koncelebrowali także inni kapłani.
Ukraińskim przyjaciołom przy jakiejś rozmowie powiedziałem, że moja córka Basia postanowiła wstąpić do klasztoru, chce być mniszką Zakonu Kaznodziejskiego, dominikanką.
Rozpoczęty w pierwszą niedzielę Adwentu nowy rok duszpasterski 2014/2015 przeżywamy pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W serii filmów francuskich zapoczątkowanej w latach sześćdziesiątych XX wieku o dzielnym żandarmie Cruchot pojawiały się siostry zakonne w charakterystycznych, ogromnych, białych nakryciach głowy – kornetach. To Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo zwane popularnie szarytkami.
Proboszcz parafii Mariackiej w Toruniu pozostawił po sobie pamięć o dziełach duszpasterskich, obywatelskich, patriotycznych i wdzięczność tych najmniejszych, których przygarniał do Chrystusa i otaczał pomocą.
Z bp. Rafałem Markowskim, członkiem komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, rozmawia Andrzej Tarwid
Coraz więcej osób ma kłopoty z terminową spłatą kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Zorganizowali się już w wielotysięczny ruch społeczny, teraz pomagają sobie w sądach, a w najbliższej przyszłości nie wykluczają protestów przed warszawskimi centralami banków.
Na dalekiej Białołęce Ojcowie Pasjoniści budują świątynię – sanktuarium św. Gabriela i ośrodek, który ma służyć młodym ludziom. Całość nazywają „Misją Gabriela”.
Wszystko ma swój czas/i jest wyznaczona godzina/nad wszystkie sprawy pod niebem: /jest czas rodzenia i czas umierania,/ […] czas płaczu i czas śmiechu/czas zawodzenia i czas pląsów” – czytamy w 3 rozdziale Księgi Koheleta.
W diecezji mówi się o nim „Ojciec”. Tytuł ten najpełniej oddaje rolę, jaką przez kilkadziesiąt lat pełnił i nadal pełni w Kościele na Dolnym Śląsku bp Józef Pazdur.
Sytuacja rodzin na Dolnym Śląsku jest coraz gorsza. Wrocław znalazł się w pierwszej czwórce miast w Polsce pod względem liczby rozwodów. Zawiera się też coraz mniej małżeństw, a większość z nich to związki cywilne, które szybko się rozpadają. Czy uda się uratować dolnośląskie rodziny?
7. edycja konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, organizowanego przez WORD w Zamościu, została rozpoczęta we wrześniu. Uroczyste rozstrzygniecie konkursu odbyło się 12 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Suchowoli.
Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie po raz ósmy zorganizował konkurs pt. „Świąteczny dom – 2014”. – Konkurs polegał na wykonaniu szopki, ozdoby choinkowej, stroika świątecznego i umożliwieniu wystawienia i zaprezentowania tych prac na ogólnodostępnej wystawie w MDK.
W ub. roku minęło 60 lat od święceń kapłańskich ks. inf. Jana Jagodzińskiego. O życiu i posłudze kapłańskiej z Księdzem Infułatem rozmawia Łukasz Kot
Zmarł w 1464 lub w 1465 r. Mija zatem 550 lat od jego śmierci. Był jednym z największych uczonych i myślicieli pochodzących z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
– Wydział Duszpasterstwa Rodzin zdecydował się na zorganizowanie kursu dla kandydatów na doradców życia rodzinnego. Dlaczego? Przecież mamy już w diecezji Studium nad Małżeństwem i Rodziną.
W okresie ferii zimowych odbędą się w naszej diecezji różne rekolekcje i kursy formacyjne. Ciekawe propozycje dla młodzieży, studentów, dorosłych i małżonków przygotował ruch oazowy
Reklama
Wiadomości
Kościół
Kościół
Wiara
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Wiara