Reklama

Niedziela 20/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Narodowa świadomość

Ks. Jarosław Grabowski

Polska przeszłość religijna, narodowa i państwowa jest wspólnym i bezcennym dziedzictwem, z którego wciąż na nowo musimy się uczyć korzystać.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-13

Chrzest nie dla każdego?

Ks. Piotr Majer

Para jednopłciowa chce w dobrej wierze ochrzcić dziecko. Co na to Kościół?

moim zdaniem
14

Wokół koronacji

Ks. Paweł Bortkiewicz

Poglądy Karola muszą pozostawać w pewnym sporze z koncepcją wiary Kościoła anglikańskiego.

liturgia tygodnia
15-18

Będę prosił Ojca, a da wam Ducha Prawdy

Słowa Ewangelii według św. Jana J 14, 15-21

Jaka jest rola modlitewnika w życiu katolika?

Ks. Mariusz Frukacz

Jednym z najważniejszych przeżyć w życiu każdego dziecka jest dzień Pierwszej Komunii św. Wtedy również otrzymuje ono modlitewnik zawierający najważniejsze modlitwy katolika. Bardzo ważne jest, aby ta książeczka towarzyszyła dziecku w dalszym życiu. Wiemy dobrze, że modlitwa dla człowieka wierzącego jest ważnym elementem codzienności. Jest ona osobistym spotkaniem z Bogiem. Oczywiście, modlitwy uczymy się przez całe życie. Można powiedzieć, że ona rośnie i dojrzewa razem z nami.

Nałożenie rąk

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Czytanie z Dziejów Apostolskich na VI niedzielę wielkanocną jest pierwszym fragmentem Biblii, w którym opisany jest oddzielny obrzęd bierzmowania. Wierni otrzymują w nim dar Ducha Świętego.

Lepiej cierpieć, czyniąc dobrze, aniżeli źle czyniąc

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

W okresie wielkanocnym wszystkie czytania mszalne pochodzą z Nowego Testamentu. Szczególne znaczenie ma codzienna lectio continua Dziejów Apostolskich, które ukazują niezwykłą ekspansję Ewangelii od Jerozolimy aż do Rzymu. W tę niedzielę czytanie przypomina o spontanicznym przyjęciu orędzia o Jezusie Chrystusie głoszonego przez Filipa w Samarii.

Niezłomny pasterz

Ireneusz Korpyś

Zawdzięczamy mu wprowadzenie sposobu liczenia czasu od narodzin Jezusa.

Inicjatywa
19

Notatki rzecznika

Ks. Mariusz Frukacz

Upadek ZSRR, relacje Stolicy Apostolskiej z patriarchatem moskiewskim, tło przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, kontekst pielgrzymek św. Jana Pawła II – te i wiele innych wydarzeń znalazły się w publikacji Joaquína Navarro-Vallsa, byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej.

Jan Paweł II do rodaków

Św. Jan Paweł II

Prawda jest (...) fundamentem ufności. I prawda jest też mocą miłości. Wzajemnie też miłość jest mocą prawdy. W mocy miłości człowiek gotów jest przyjąć nawet najtrudniejszą, najbardziej wymagającą prawdę. (Wrocław, 21 czerwca 1983 r.)

świadek wiary
20-21

Triumf łowcy dusz

Grzegorz Gadacz

Andrzej Bobola był prawdopodobnie jedynym świętym, który po śmierci upominał się o kult swojej osoby. Miał jednak ku temu ważne powody.

życie kościoła
22-25

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Spróbuj medytacji

Magdalena Lewandowska

Choć u wielu z nas na słowo „medytacja” zapala się czerwona lampka i myślimy o medytacjach wschodnich, warto pamiętać, że istnieje także medytacja chrześcijańska, która daje nam szansę na głębszą relację z Bogiem.

Kościół lokalny - Bachledówka
26-27

Bachledówka Prymasa Tysiąclecia

O. Jerzy Kielech, paulin

To urokliwe miejsce gościło wielu wielkich ludzi polskiego Kościoła. Niebawem stanie się także sanktuarium dedykowanym jednemu z nich.

sylwetka
28-29

Żarty się skończyły…

Maria Fortuna-Sudor

Mogę powiedzieć, że doświadczyłem ogromnej łaski uzdrowienia – mówi ks. Lucjan Bielas, z archidiecezji krakowskiej, historyk, wieloletni pracownik UPJPII w Krakowie.

patroni roku
30-31

Żonkile dla bohaterów

Monika M. Zając

„Przecież ludzkość umówiła się, że umieranie z bronią jest piękniejsze niż bez broni. Więc podporządkowaliśmy się tej umowie” – powiedział Marek Edelman. I choć wobec bestialstwa nazistów nie mieli żadnych szans, wiosną 1942 r. Żydzi z warszawskiego getta zdecydowali, że nie poddadzą się bez walki.

punkt widzenia
32-33

Wreszcie niezależni?

Artur Stelmasiak

Wbrew zapowiedziom opozycji i wielu mediów węgla na zimę w Polsce nie zabrakło. Co więcej jesteśmy dobrze przygotowani na kolejny kryzysowy sezon, ale przede wszystkim jesteśmy w pełni niezależni od dostaw surowców z Rosji.

moim zdaniem
35

Między zawiścią a zazdrością

Jacek Pałkiewicz

Nie wszyscy jesteśmy draniami gotowymi cieszyć się przegraną innych, jednak zazdrość, zawsze nieuchronnie będzie dla nas źródłem frustracji. Czy warto?

listy
36

Chcą korespondować

I znów Pierwsza Komunia św.

Aleksandra

wydarzenie
37

Upamiętnili księdza – archeologa

Igor Tuliś

Odkrycia archeologiczne dokonane przez ks. Antoniego Chotyńskiego okazały się przełomowe dla polskiej nauki.

historia
38-39

...lecz o jutro mnie nie pytaj*

Jan Józef Kasprzyk

Grzegorz Przemyk zmarł na 3 dni przed swymi 19. urodzinami. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi w milczeniu odprowadziło trumnę na cmentarz Powązkowski.

świat pod lupą
40-41

Szachy i genetyka

Ks. Wojciech Kania

W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu znajdują się wyjątkowe na europejską skalę szachy. Najnowsze badania pozwoliły ustalić, z czego zostały wykonane, ale inna związana z nimi tajemnica nadal czeka na odkrycie.

nasze sprawy
42-43

Muzeum Chopina ponownie otwarte

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już po remoncie, z odnowioną ekspozycją, wystawami czasowymi i mnóstwem wydarzeń specjalnych.

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023

Piotr Filipczyk

Największe wydarzenie sportowe w 2023 r. w Europie – już w czerwcu. Kraków i Małopolska zostały gospodarzem igrzysk europejskich.

sprawy rodzinne
44-45

Nie bądź bierny!

Joanna Juzalak

Raz na jakiś czas media obiegają wstrząsające informacje o przemocy domowej. Słyszymy i czytamy historie, od których włos się jeży na głowie. Padają wtedy pytania, dlaczego nikt nie reagował, przecież to niemożliwe, żeby nikt się nie domyślał. Aż w końcu doszło do tragedii. Czy można to jakoś zmienić?

Lasy Państwowe
46-47

Polityka UE poszła w las

Lasy Państwowe

Czy rozwiązania UE są dobre dla polskich lasów?

dobre rady
48-49

Na problemy ze snem

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Masz problemy z zasypianiem? Jest to zjawisko, z którego powodu cierpi coraz więcej osób. Poniżej znajdziesz pięć sugestii, które pomogą ci dobrze spać.

Trzymajmy się prosto

AKW

Kręgosłup, wraz z zapewniającymi jego sprawne funkcjonowanie stawami, więzadłami i krążkami międzykręgowymi, jest skomplikowanym „rusztowaniem”, o które trzeba dbać.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50

Zanim kupisz dom czy mieszkanie

Bożena Kwiecińska, prawnik

Zamierzam w najbliższym czasie kupić dom. Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę podczas tej transakcji?

moim zdaniem
64

Haczyk systemu

Witold Gadowski

Sami musimy walczyć o swoją wolność i swoje prawo dostępu do niezmanipulowanej wiedzy o rzeczywistości.

z innej beczki
65

Z innej beczki

Rubrykę przygotował Ireneusz Korpyś

Władze III Rzeszy zalecały aryjskim gospodyniom domowym zjadanie codziennie kilku pralin. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że każda ze wskazanych przez urzędników pralin, nie licząc czekolady, zawierała 14 mg metamfetaminy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...w miejscu nazywanym Studzionką w Dąbrówce Łubniańskiej (diec. opolska) znajduje się kapliczka Matki Bożej, która słynie ze źródełka z uzdrawiającą wodą?

Wybrzeżem na Górę

Adam Szewczyk

Jubileuszowy charakter miała tegoroczna pielgrzymka ze Słupska na Górę Chełmską (1-3 maja). Na czym polegała jej wyjątkowość?

Kustosze pamięci

Maria Fortuna-Sudor

To postać, od której możemy się wiele nauczyć – przekonywał ks. płk Zbigniew Kępa.

Sprawa otwarta

Ks. płk Zbigniew Kępa

O ewentualnym procesie beatyfikacyjnym śp. księdza kapelana Andrzeja Niwy mówi "Niedzieli" ks. płk Zbigniew Kępa – rzecznik ordynariatu polowego WP.

Przywrócić poczucie wartości

Oprac. Maria Bocheńska

Nie ma lepszego pomysłu jak rodzina, jak małżeństwo – przekonywał bp Artur Ważny.

Czekamy dziś na Ciebie...

Maria Mientka

Piękno krajobrazu ziemi kaszubskiej wpływa na tworzenie wyjątkowych dzieł religijno-artystycznych.

Augustowski las papieski

Oprac. na podstawie eKai

Kiedy chcemy czynić dobro, tworzyć piękno, potrzebujemy odwagi, żeby nie zatrzymać się na mieliźnie, na powierzchowności, ale nieustannie wypływać na głębię – powiedział bp Jerzy Mazur.

Liturgiczne abc

Oprac. na podstawie eKai

Nikt nie tłumaczy im, gdzie łapać oddech, zrobić przerwę, mówić głośniej czy ciszej. Tutaj uczą się podstaw, aby zrozumiale przekazać wiernym teksty słowa Bożego – powiedział ks. Sylwester Kosior.

Niedziela bielsko-żywiecka

Quo Vadis Europo?

Monika Jaworska

Trwa VII Europejski Festiwal Schumana pt. „Schuman i jego Europa jako spadkobiercy wartości pierwszej Rzeczypospolitej”.

Droga do Miłosierdzia

Ks. Piotr Bączek

Za mną było niecałe 30 km trasy. I zaczęło dokuczać kolano. Co zrobić? Powiedziałem: Boże, jeśli chciałeś mieć mnie na pielgrzymce, to bierz mnie za szyję i albo pchaj, albo ciągnij do celu – powiedział Bartłomiej Beer o swoim pierwszym kryzysie na szlaku. Ostatecznie doszedł do Łagiewnik.

Znak pieśni nowej

Monika Jaworska

Organy są instrumentem, który towarzyszy nam w najbardziej podniosłych religijnych momentach życia, a przede wszystkim w najbardziej szlachetnym i podniosłym sprawowaniu Eucharystii – powiedział bp Roman Pindel w Skoczowie, gdzie poświęcił organy po remoncie.

Niedziela warszawska

Jakby tu była zawsze

Z Łukaszem Krupskim rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

O tym, jak powstawały stacje drogi krzyżowej, które są w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, z Łukaszem Krupskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz.

Ewangelizują

Paweł Złowocki

Droga Neokatechumenalna, szczególnie w ostatnich latach, cieszy się dużym powodzeniem. Można to zauważyć w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej 20.

Bohaterowie dwóch powstań

Katarzyna Kasjanowicz

16 maja 1943 r., po blisko miesiącu heroicznych działań, powstańcy z getta warszawskiego zakończyli oficjalną walkę. Niektórzy z ocalałych – ponad rok później – wstąpili w nowe szeregi. Ich wiedza i doświadczenie okazały się bezcenne w akcjach powstania warszawskiego. Niejednemu uratowały życie.

Niedziela wrocławska

Podróż Patronki

Ks. Łukasz Romańczuk

Pod koniec wakacji w archidiecezji wrocławskiej rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

Alarm u sióstr

Magdalena Lewandowska

25 kwietnia po godzinie 21 do wrocławskiego Okna Życia trafił kilkumiesięczny chłopczyk.

Alarm w Oknie Życia włączył się pięć minut po godzinie 21. Znalazłam tam kilkumiesięcznego chłopczyka, wyglądał na zdrowego i zadbanego, obok niego stała butelka z mlekiem – mówi s. Macieja Miozga, boromeuszka, która pełni dyżur przy Oknie Życia.

Integracja, edukacja i zabawa

Marzena Cyfert

Rozwijają logiczne myślenie i zmuszają do poszukiwania najlepszych rozwiązań. Uczą zasad współzawodnictwa i przestrzegania określonych reguł, pokazując czym jest zdrowa rywalizacja. Sprzyjają również nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

30 lat karmią ubogich

Kamil Krasowski

Duże dzieła powstają wspólnymi rękami. Samemu nie da się ich zbudować. Dlatego za największe osiągnięcie uważam ludzi, którzy przez te lata ze mną pracują – mówi Augustyn Wiernicki, założyciel i obecny prezes stowarzyszenia.

By dobrze się przygotować

Katarzyna Krawcewicz

To jest właśnie okazja wyjścia do osób, które kiedyś były w Ruchu Światło-Życie, a nawet tych, które nie miały z nim nic wspólnego, ale może odpowiedzą na zaproszenie – mówi ks. Tomasz Dragańczuk.

Bez łaski nie ma ikon

Rozmawia: ks. Rafał Witkowski

Ta pasja wyrosła niejako z mojej rodziny. Mój stryj nauczył mnie Modlitwy Jezusowej. Polega ona na nieustannym powtarzaniu słów: „Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną”.

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!