Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych Konradów

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był człowiekiem Ducha Świętego

Ks. Marcin Gęsikowski

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec wprowadził do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na wałbrzyskim osiedlu Konradów relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Eucharystię koncelebrowali: ks. dr Zbigniew Chromy, proboszcz parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, z której przed laty wydzielona została konradowska wspólnota oraz zasłużeni kapelani Duszpasterstwa Ludzi Pracy: ks. infułat Julian Źrałko, ks. prał. Jan Pryszczewski i ks. prał. Tadeusz Faryś, a w Mszy św. uczestniczyli m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, poseł Ireneusz Zyska, burmistrz Szczawna Marek Fedoruk, działacze tamtejszej „Solidarności” z wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu „Dolny Śląsk” NSZZ „Solidarność’ Radosławem Mechlińskim, radny Sejmiku Wojewodztwa Dolnośląskiego Julian Golak oraz prezes Fundacji „Polskie Gniazdo” Jerzy Ziomek.

Zabierając głos na początku Mszy św. proboszcz tej wspólnoty ks. dr Marek Zołoteńko wyraził przekonanie, że wstawiennictwo relikwii bł. ks. Jerzego i otrzymanych wcześniej św. Jana Pawła II oraz patronki tej parafii przyczynią się do ukończenia trwającej budowy nowej świątyni parafialnej.

Reklama

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Wskazał, że to były bardzo ważne słowa, bardzo ważna modlitwa. Z perspektywy czasu widzimy, że została ona wysłuchana przez Pana Boga i że zmieniło się oblicze nie tylko polskiej ziemi. Kaznodzieja stwierdził, że te słowa rozumiemy często w wymiarze społeczno-politycznym, ale trzeba je odnieść do wymiaru moralno-religijnego, bo on jest najważniejszy. Wiemy, że wszelkie kryzysy gospodarcze, finansowe, kulturalne i ideologiczne są konsekwencją tego podstawowego, jakim może być kryzys moralno-religijny. Taki kryzys był już w Polsce i w wielu innych krajach.

Rok po tej pierwszej papieskiej pielgrzymce do Polski narodziła się „Solidarność”, powiał wiatr wolności. Próbowano go wyhamować przede wszystkim poprzez wprowadzenie stanu wojennego. Ale to przetrzymaliśmy. Potem miała miejsce bohaterska, męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszko, kapelana „Solidarności”. Widocznie była to śmierć potrzebna po to, żeby naród oprzytomniał, żeby pokazało się Polsce o co chodzi. Ks. Jerzy nigdy nie nawoływał do odwetu, ale głosił Pawłowe słowa „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Podkreślił, że ks. Jerzy pozostał w sercu Kościoła i w naszych sercach jako stróż prawdy i wartości ewangelicznych, był tak jak św. Jan Paweł II – człowiekiem Ducha Świętego.

– Budujmy życie osobiste, rodzinne, społeczne, państwowe na sprawiedliwych zasadach wartości moralnych, na dekalogu u Ewangelii, bo one się nigdy nie starzeją. Dlatego musimy się troszczyć , by nasze życie osobiste, nasz naród, nasze państwo nie zeszło ze sprawdzonej drogi, którą wytyczyli nam nasi praojcowie. Trzeba usunąć wszelką prywatę, myślenie kategoriami tylko własnej kasy, osobistego dobra, zapomnienia o narodzie, o osobach chorych, cierpiących. Otwierajmy się każdego dnia na działanie Ducha Świętego, zmieniajmy oblicze ziemi, także naszej polskiej ziemi światłem i mocą Ducha Świętego – apelował kończąc homilię bp Ignacy Dec.

Reklama

W czasie uroczystości Ksiądz Biskup udzielił młodym parafianom sakramentu bierzmowania. Poświęcił również figurę bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która po wzniesieniu nowej świątyni stanie na placu kościelnym, a proboszcz ks. dr Marek Zołoteńko odczytał specjalny list od rodziny ks. Jerzego, w którym wskazują oni, że „ks. Jerzy był blisko każdego i jednocześnie bliski wszystkim, uczył jak zło dobrem zwyciężać”. Wyrażają nadzieję, „by ten radosny dzień świętowania był również okazją nie tylko do powrotu do jego nauki, ale przede wszystkim do wspólnej modlitwy o rychła kanonizację ks. Jerzego”.

Budowę wałbrzyskiej świątyni pw. Matki Bożej Częstochowskiej można wesprzeć, przekazując środki finansowe na konto: Bank PeKaO S.A., ul. Sienkiewicza 8, 58-300 Wałbrzych, 43 1240 1952 1111 0010 3845 2436.

2017-06-22 09:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka podarował relikwie św. Wacława

Tomasz Lewandowski

Prymas Czech, kard. Dominik Duka, podarował wrocławskiemu kościołowi pw. świętych Stanisława, Wacława i Doroty relikwie czeskiego władcy i męczennika. 22 marca, razem z abp. Józefem Kupnym, dokonał uroczystej instalacji relikwii.

Więcej ...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Więcej ...

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49
Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...