Reklama

wikipedia.org
Helmut Kohl

Berlin: Kościół i politycy pożegnali zmarłego kanclerza Helmuta Kohla

2017-06-28 13:45

ts (KAI) / Berlin / KAI

Podczas Mszy św. żałobnej sprawowanej w berlińskiej katedrze św. Jadwigi w intencji zmarłego 16 czerwca Helmuta Kohla przedstawiciele Kościoła i świata polityki rożnych frakcji wyrazili uznanie dla wieloletniego kanclerza Niemiec oraz jego dziedzictwa politycznego i ludzkiego. Arcybiskup Berlina Heiner Koch podkreślił, że również stołeczna diecezja wiele zawdzięcza temu przekonanemu Europejczykowi, katolikowi i chrześcijaninowi. - Podobnie jak papież Jan Paweł II, również kanclerz Kohl z przekonaniem opowiadał się za wolnym Berlinem i wolnymi Niemcami w Europie, stwierdził hierarcha.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, jego poprzednik Christian Wulff oraz kanclerz Angela Merkel, obecni też byli niemal wszyscy ministrowie i parlamentarzyści. W kazaniu kierownik Biura Katolickiego, ks. prałat Karl Jüsten podkreślił „płynący z głębi serca” katolicyzm zmarłego kanclerza. Kapłan, reprezentujący episkopat Niemiec w kontaktach ze światem polityki przypomniał, że „silą napędową” do rozwijania dobrego współżycia Kościołów i chrześcijan była dla Kohla także miłość do jego zmarłej przed kilkoma laty żony – ewangeliczki Hannelore.

- Kohl potrafił polaryzować, ale posiadał także wielki dar nawiązywania przyjaźni, lubił też powtarzać, że jako chrześcijanie wierzymy także w życie przed śmiercią - mówił w kazaniu ks. prałat Jüsten. Podkreślił jednocześnie wielką niezależność byłego kanclerza. - Jeśli z czymś się nie zgadzał, mówił to każdemu wprost - stwierdził ks. Jüsten i podał przykład: Kohl zawsze podkreślał wielki wkład papieża Jana Pawła II w upadek żelaznej kurtyny i zjednoczenie Niemiec, „co nie przeszkadzało mu odnosić się krytycznie na przykład do – jego zdaniem – niewłaściwych nominacji biskupich”.

Wczorajsza Msza św. zapoczątkowała uroczystości pożegnalne wieloletniego kanclerza Niemiec Zachodnich i pierwszego szefa rządu zjednoczonych Niemiec. W sobotę 1 lipca będzie miał miejsce „europejski akt państwowy” w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Będzie to pierwsza tego typu ceremonia w historii tej instytucji. Podczas dwugodzinnej uroczystości przy trumnie okrytej flagą Unii Europejskiej przemówienia wygłoszą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i były prezydent USA Bill Clinton.

Reklama

Kolejnymi mówcami będą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk oraz nowy prezydent Francji Emanuel Macron. Na życzenie wdowy, Maike Kohl-Richter, nie będzie odrębnego "państwowego aktu pożegnania" byłego kanclerza.

Ze Strasburga trumna z ciałem kanclerza Kohla zostanie przewieziona do jego rodzinnego Ludwigshafen, a następnie do katedry w Spirze. Po Mszy św. pogrzebowej oraz ceremonii pożegnania z oddaniem honorów wojskowych, zostanie złożona na przykatedralnym cmentarzu.

Urodzony 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen Helmut Kohl był w latach 1969-76 premierem Nadrenii-Palatynatu, a w latach 1982-98 kanclerzem Niemiec. Do jego sukcesów politycznych należy niewątpliwie ważny udział w procesie jednoczenia Niemiec i w budowaniu jedności europejskiej, włącznie z trudnym procesem wprowadzania wspólnej waluty euro. Od 1973 roku przez 25 lat Kohl był przewodniczącym niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Podczas pełnienia urzędu kanclerza ten głęboko wierzący katolik utrzymywał kontakty z biskupami, kardynałami i papieżami. W sprawy religijne angażował się także po odejściu z aktywnego życia politycznego. Przyczynił się m.in. do odbudowy Wyższej Szkoły Studiów Judaistycznych w Heidelbergu, założył też Fundację przy katedrze cesarskiej w Spirze. Symbolem jedności europejskiej była dla Kohla romańska świątynia w jego rodzinnym Ludwigshafen.

Tagi:
pogrzeb

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem