Reklama

Jakubowe święto

Okazała scena szczyrkowskiego amfiteatru, nie tylko góralska muzyka, domowej roboty Jakubowe smakołyki, głos bielskiego aktora Kuby Abrahamowicza i to, co najważniejsze - relikwie św. Jakuba. Tak w skrócie wyglądało w tym roku parafialne świętowanie w Szczyrku dla uczczenia patrona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od ośmiu lat parafialny odpust ku czci św. Jakuba w Szczyrku poprzedza festyn, któremu patronuje postać Apostoła. W tym roku uroczystości te miały także swój maryjny wymiar. W związku ze zbliżającą się koronacją wizerunku Matki Bożej Królowej Polski w Sanktuarium na Górce organizatorzy poświęcili je również Matce Bożej. Świadczył o tym choćby tytuł tegorocznego Jakubowego święta: „Św. Jakub w hołdzie Maryi”. Scenę szczyrkowskiego amfiteatru zdobił z jednej strony wizerunek patrona parafii, a z drugiej obraz kościoła na Górce. Ponadto, na dwa dni przed parafialnym festynem wierni z parafii św. Jakuba pielgrzymowali do pobliskiego sanktuarium maryjnego, by tam razem z pątnikami dekanatu łodygowickiego uczestniczyć w czuwaniu odbywającym się w każdy 24. dzień miesiąca, począwszy od maja.

Zabawa...

- Aktywność parafian jest tak wielka, że moglibyśmy zrobić program na 10 godzin, a musimy go zmieścić w połowę krótszym czasie - powiedziała Urszula Stec, członkini oazy rodzin zaangażowana w organizację Jakubowego święta. Rzeczywiście, liczba propozycji, które zaoferowali organizatorzy, była imponująca.
Imprezę rozpoczął rowerowy rajd „Szlakiem 5 parafii”. W trasę o długości 20 km, biegnącą przez parafie łodygowickiego dekanatu, wyjechali przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych dekanatu, z których najliczniejsze grupy stanowili rowerzyści ze Szczyrku i Buczkowic. Najmłodszym uczestnikiem rajdu była niespełna 2-letnia Maja z Chybia wieziona przez swoich rodziców, a najstarszym 63-letni Józef Przybyła, dwukrotny olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski w skokach narciarskich. Warto zaznaczyć, że w peletonie od lat jeździ także obecny burmistrz miasta Wojciech Bydliński.
Ponadto w programie imprezy znalazły się występy kapeli góralskiej, Jakubowe karaoke, zabawy dla dzieci, gitarowy koncert i wieczorny występ znanej grupy „Ivan i Delfin”. Całość zabawy prowadził znany bielski aktor Kuba Abrahamowicz, który w pielgrzymim przebraniu, z kapeluszem na głowie i torbą u boku wcielił się w rolę św. Jakuba.
Dla tych, którzy liczą na uśmiech losu, organizatorzy przygotowali loterię fantową. A że do wygrania była pielgrzymka do Medjugorie, wyjazd do Lwowa, rowery czy sprzęt AGD, chętnych kupujących losy nie brakowało. Dochód z loterii przeznaczono na renowację drewnianej świątyni poświęconej św. Jakubowi.

... i modlitwa

Proboszcz szczyrkowskiej parafii zaznacza, że Jakubowe święto nie jest jedynie zwyczajnym piknikiem parafialnym. - To także pewnego rodzaju ewangelizacja skierowana do tych, którzy są oddaleni od Kościoła. Wiadomo, że do amfiteatru przychodzą także tacy ludzie: inaczej wierzący, słabo wierzący albo zupełnie niewierzący. I słyszą tutaj treści religijne, które przewijają się raz po raz w programie - podkreśla ks. Andrzej Loranc. Do takich należało wniesienie figury św. Jakuba do amfiteatru, odmówienie modlitw i odśpiewanie pieśni do Świętego. Ciekawym zwyczajem jest tzw. balonowa modlitwa. Napisane na karteczkach myśli Ojca Świętego są przywiązywane do balonów, które w jednym momencie dzieci wypuszczają w niebo. Kolejnym akcentem, nawiązującym do góralskiej tradycji palenia ognisk we wspomnienie patronów parafii, było zapalenie Jakubowego ogniska. Nie mogło również zabraknąć odśpiewanego wieczorem Apelu Jasnogórskiego.

Specjalni goście

Tegoroczne świętowanie w Szczyrku miało swój niepowtarzalny wydźwięk. Wspólnotę parafialną odwiedzili specjalni goście. - Wizyta Bractwa św. Jakuba z sanktuarium w Jakubowie jest dla nas punktem szczytowym obchodów tegorocznego święta - powiedział ks. Andrzej Loranc.
Aby spotkać się z parafianami ze Szczyrku, członkowie Bractwa św. Jakuba razem z kustoszem świątyni ks. Stanisławem Czerwińskim musieli pokonać odległość 390 km. Kościół w Jakubowie, leżący niedaleko Legnicy, szczyci się mianem pierwszego sanktuarium w Polsce poświęconego św. Jakubowi. Od roku wspólnota w Jakubowie jest w posiadaniu relikwii Apostoła, które zostały przywiezione na Dolny Śląsk z Rzymu. Te właśnie relikwie delegacja z Jakubowa zabrała ze sobą do Szczyrku. W sobotę relikwie patrona uroczyście powitano w amfiteatrze „Skalite”, a w niedzielę wierni mogli uczcić jedyne w Polsce relikwie św. Jakuba po każdej Mszy św.
Wizyta gości była też okazją do lepszego poznania idei Bractwa św. Jakuba. Proboszcz szczyrkowskiej parafii nie kryje, że jest mu bliski pomysł założenia takiego bractwa w Szczyrku, przystąpienia do rodziny parafii, którym patronuje Apostoł, i sprowadzenia relikwii Świętego. W sferze dalekich planów pozostaje natomiast inna z możliwych inicjatyw - wyznaczenia pierwszego w Beskidach pielgrzymiego „Szlaku św. Jakuba”. - Trudno mówić o konkretach w tym względzie. My możemy ze swej strony starać się o rozszerzanie kultu naszego patrona, a resztę zostawiamy jego wstawiennictwu - kwituje duszpasterz.

Ku lokalnej integracji

Jakubowe święto może być także wzorem współpracy parafii z lokalnym samorządem. Może o tym świadczyć choćby finansowe i organizacyjne zaangażowanie władz miasta. Jak zaznacza Sabina Bugaj z Miejskiego Ośrodka Kultury Promocji i Informacji, Jakubowe święto jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu imprez miasta. - To wydarzenie, które traktujemy jako swego rodzaju Dni Szczyrku, bo takowych u nas nie ma. Tutaj angażuje się bardzo wielu mieszkańców naszego miasta i, jak na żadnej innej imprezie, szczyrkowianie są tutaj obecni, uczestniczą w nim - ocenia szefowa MOKPiI i określa Jakubowe święto jednym słowem: fenomenalne. - Jako instytucja mias-ta zawsze z wielką radością współorganizujemy to święto. Kiedy widzi się zaangażowanie tak wielu osób, Kościoła, księży, to z tym większą siłą chce się pracować. Ludzie spotykają się od kilku miesięcy, ustalają, kto będzie piekł placki, kto kupuje sól, kto pieprz, kto co będzie obsługiwał. My tylko to spajamy w całość. Nietaktem byłoby, gdybyśmy im nie pomagali - dodaje S. Bugaj. Podkreśla rolę Jakubowego święta integrującego społeczność Szczyrku: - Nasze miasto ma bardzo trudną specyfikę. Połowa mieszkańców to rdzenni szczyrkowianie, a połowa to ludność napływowa. Ci ostatni aktywnie włączając się w Jakubowe święto, bardziej wrastają w lokalną społeczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł scenarzysta Andrzej Mularczyk - twórca postaci Kargula i Pawlaka

2024-06-22 12:26

Wikipedia

Nie żyje Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Mularczyk był członkiem od 1964 roku.

Więcej ...

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

2024-06-22 15:40

diecezja.sosnowiec.pl

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

Więcej ...

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

2024-06-22 18:38

@VaticanNewsPL

Powołanie jest wezwaniem, aby mieć zawsze to samo spojrzenie Pana – spojrzenie uważne na każdego brata i siostrę. „To spojrzenie, którego mogłeś się dobrze nauczyć podczas lat posługi w Penitencjarni Apostolskiej i które teraz będziesz mógł wesprzeć łaską stanu właściwą dla sakramentu święceń udzielonego ci w pełni dzisiaj” - powiedział kard. Mauro Piacenza, w homilii, zwracając się do ks. Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który przyjął święcenia biskupie w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny