Reklama

„Słoneczna” parafia

Niedziela łódzka 40/2008

Parafia pw. św. Ignacego Loyoli w Suchcicach jest jedyną parafią w archidiecezji łódzkiej, która od kilku miesięcy korzysta z alternatywnego źródła energii, jakim jest energia świetlna Słońca. Panele słoneczne umieszczone na dachu plebanii pochłaniają pochodzące od Słońca promieniowanie cieplne, które podgrzewa wodę w instalacji domowej, wspomagając główny system ogrzewania, dzięki czemu opłaty za energię są znacznie niższe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kleryk Michał Ceglarek: - Skąd pomysł na instalację kolektorów słonecznych w parafii?

Ks. Jerzy Wójcik: - O zainstalowaniu kolektorów słonecznych myślałem już dawno. Podyktowane to było ciągle wzrastającymi cenami surowców energetycznych, tj. węgla, oleju opałowego, miału i gazu. Zanim jednak zdecydowałem się na ich założenie, zbadałem przez instytut meteorologiczny w Łodzi, ile jest słonecznych dni w ciągu roku w pasie środkowej Polski i okazało się, że średnio jest ich na tyle dużo, iż wystarczy do ogrzania użytkowej wody na plebanii. Poza tym, gdy przypatrzymy się południowym terenom Europy, to z łatwością dostrzeżemy praktycznie na każdym domu i obiekcie taką instalację. Tym, co „postawiło kropkę nad i” był fakt, że w Szwecji i Norwegii są to instalacje coraz bardziej popularne.

- Czy instalacja tego typu jest inwestycją kosztowną?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Niewątpliwie barierą, którą należało pokonać, była sprawa finansowa. Najtańsza taka instalacja to koszt ok. 27 000 zł z całym oprzyrządowaniem. W krótkim zatem czasie stwierdziłem, iż naszą małą parafię nie będzie stać na instalacje takiego ogrzewania. Zacząłem więc szukać sprzymierzeńców i sponsorów dla tego zadania.

- Czy otrzymał Ksiądz Proboszcz dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska lub Ministerstwa Środowiska?

- Oczywiście, w związku z tym, że jest to instalacja proekologiczna, zwróciłem się z prośbą o dofinansowanie z FOSiGW w Bełchatowie, gdzie otrzymałem odpowiednią pomoc i wsparcie. Trzeba było zebrać mnóstwo dokumentów, zrobić specjalne ekspertyzy, wybrać odpowiednią firmę etc. Należało także zebrać odpowiednią tzw. sumę wkładu własnego, w czym pomogli mi sponsorzy. Po pokonaniu tych trudności można było już w maju przystąpić do realizacji tego przedsięwzięcia.

Reklama

- O ile zmniejszyło się zużycie energii konwencjonalnej od momentu instalacji kolektorów słonecznych?

- Od chwili zainstalowania kolektorów słonecznych, tzn. od maja br., piec jest wyłączony, a woda (500 l) dochodzi w słoneczne dni do 87 stopni Celsjusza. Gdyby nawet przez trzy, cztery dni nie było słońca, ilość wody swobodnie starcza na potrzeby użytkowe domu.

- Czy zamierza Ksiądz Proboszcz tym „źródłem” energii ogrzewać kościół?

- Niestety, ogrzewanie kościoła kolektorami słonecznymi w chwili obecnej jest z przyczyn praktycznych niemożliwe. Trudności są typu nie tylko technicznego, ale także nie jesteśmy w stanie zapewnić w zimie tyle słońca, aby powierzchnia kościoła została ogrzana w zadowalający sposób. Poza tym umieszczenie na kościele lub przy nim nowoczesnych kolektorów nie odpowiadałoby charakterowi tego obiektu.

- Jakich rad udzieliłby Ksiądz Proboszcz tym, którzy chcieliby przeprowadzić podobną inwestycję w swoich parafiach?

- Przede wszystkim nie zrażać się trudnościami, formalnościami i biurokracją. To wszystko jest do przejścia. Ponadto przekonywać parafian do takiej formy ekologicznego ogrzewania. Wyszukiwać sponsorów. I, oczywiście, odwiedzić parafię Suchcie i na własne oczy przekonać się, jak to działa.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niemieckie przeprosiny

2024-06-22 07:45
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Chcę wam powiedzieć, że naprawdę mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej” – mówił w trakcie swojego expose w grudniu ub. roku nowy-stary premier, Donald Tusk. Rzeczywistość szybko zweryfikowała i tę obietnicę lidera koalicji rządzącej.

Więcej ...

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

2024-06-20 09:26

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Burza, różnego rodzaju trudności, choroba, doznana niesprawiedliwość czy krzywda, śmierć kogoś bliskiego, kataklizm, który niszczy dorobek życia itp., budzi człowieka ze snu samozadowolenia i samorealizacji. Odzierają go ze złudzeń samowystarczalności.

Więcej ...

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny