Reklama

Globalizacja solidarności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 maja br., w związku z Jubileuszem Świata Pracy Jan Paweł II odprawił w rzymskim miasteczku uniwersyteckim Tor Vergata Eucharystię dla blisko 200 tys. przedstawicieli pracodawców i pracowników z 60 krajów świata. Polskiej delegacji przewodniczył przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski.

Prymat człowieka

Spotkanie to było swoistą próbą generalną przed największym zgromadzeniem Roku Wielkiego Jubileuszu w Rzymie, jakim będzie z pewnością Światowy Dzień Młodzieży, przewidziany na sierpień. - To jedno z najbardziej znaczących spotkań Roku Świętego - przekonywał na łamach największego włoskiego tygodnika Famiglia Christiana przewodniczący Komitetu Wielkiego Jubileuszu - kard. Roger Etchegaray. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rządu włoskiego z premierem Giuliano Amato, samorządu rzymskiego, pracodawców oraz liderzy central związkowych i organizacji pracy. Wraz z Papieżem Mszę św. dla tysięcy robotników, pracodawców i finansistów z całego świata koncelebrowało 100 biskupów oraz 200 kapłanów, m.in. kard. Roger Etchegaray oraz sekretarz Komitetu - kard. Crescenzio Sepe. W homilii Jan Paweł II podkreślił, że Rok Jubileuszowy zachęca do odkrycia na nowo sensu pracy, do "zaradzenia nierównościom społecznym i ekonomicznym, istniejącym w świecie pracy, do przywrócenia właściwej hierarchii wartości, na czele z godnością pracujących: mężczyzny i kobiety, ich wolnością, odpowiedzialnością i uczestnictwem". "Nie mogę w tym momencie - mówił Jan Paweł II - nie wyrazić mojej solidarności z tymi, którzy cierpią z powodu braku pracy, niewystarczających zarobków, braku środków do życia". Papież podkreślił, że walka z takimi sytuacjami jest dziełem sprawiedliwości i pokoju. Z mocą stwierdził, że globalizacja w różnych jej formach nie może naruszać ani godności człowieka, ani wolności i demokracji ludów. "Solidarność, współuczestnictwo oraz możliwość kierowania tymi radykalnymi zmianami stanowią jeśli nie rozwiązanie, to przynamniej konieczne gwarancje etyczne, aby poszczególne osoby i narody nie musiały być jej ofiarami, lecz świadomymi podmiotami ich przyszłości" - dodał.

Symboliczne dary

Uczestnicy Eucharystii złożyli tradycyjnie dary ołatrza. Ludzie pracy, obok chleba i wina ofiarowali znaczną sumę pieniężną na pokrycie długów krajów najuboższych, kask robotniczy - przypominający o potrzebie ochrony życia i zdrowia ludzi pracy, przenośny komputer symbolizujący nowe technologie na usługach pracy ludzkiej, miniaturowe drzewko na znak troski o naturalne środowisko człowieka, obraz przedstawiający Jezusa Robotnika i dywan wschodni - wyraz woli przyjęcia najgłębszych wartości związanych z pracą.
Przed błogosławieństwem Papież przemówił w kilku językach. Do polskiej delegacji powiedział: "Tak bardzo pragnę, aby w naszej Ojczyźnie wszyscy mieli pracę, aby mogli zdobywać chleb wysiłkiem własnych rąk i mieli godziwe warunki pracy". Zwracając się do obecnej tam delegacji "Solidarności", mówił: "Cieszę się Waszą obecnością i chcę Wam powiedzieć, że jesteście mi szczególnie bliscy. (...) Niech Wasza praca służy pomnażaniu dobra wspólnego, dobra osoby i społeczeństwa, niech jednoczy, a nie dzieli, niech przynosi radość i staje się źródłem błogosławieństwa". I poprosił: "Zanieście moje pozdrowienie wszystkim ludziom pracy w Polsce".
Po Eucharystii w imieniu zebranych przemówił m.in. dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy - Juan Somavia, Chilijczyk. Wyraził nadzieję, że przy pomocy Kościoła i jego nauki społecznej uda się przezwyciężyć plagę bezrobocia i każdemu człowiekowi zapewnić godziwe warunki życia. "Skończyła się epoka niewolnictwa, upadł mur berliński - stało się to wszystko, co wydawało się niemożliwe, nie możemy tracić nadziei na zmianę światowego systemu gospodarczego, który nie może obejść się bez fundamentu etyki" - oświadczył Somavia.
Kolejnym punktem spotkania był minikoncert światowej sławy tenora Andrei Bocellego z orkiestrą symfoniczną Akademii św. Cecylii pod dyrekcją Myung-Whun-Chunga.
Na zakończenie spotkania Jan Paweł II wygłosił posłanie do robotników.

Na podst. KAI

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

2024-06-22 08:40

PAP/Radek Pietruszka

Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego spojrzenia na sytuację w regionie to główne cele wizyty w Chinach, jakie wskazał prezydent Andrzej Duda przed wylotem do tego kraju.

Więcej ...

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Komisje synodalne powołane

2024-06-22 12:38
Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Tomasz Lewandowski

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Na podstawie refleksji nad syntezami parafialnymi abp Józef Kupny powołał pięć komisji synodalnych i mianował ich przewodniczących.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny