Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. dziękczynna za kanonizację s. Faustyny

Ok. 70 tys. pielgrzymów uczestniczyło w łagiewnickim sanktuarium we Mszy św. kanonizacyjnej s. Faustyny Kowalskiej, sprawowanej przez Jana Pawła II w Rzymie. Po raz pierwszy w historii uroczystości kanonizacyjne były sprawowane równolegle w Rzymie i Krakowie. Wierni w Łagiewnikach oglądali uroczystości na dwóch telebimach ustawionych po bokach ołtarza polowego i wysłuchali słów Ojca Świętego z Rzymu, który m.in. przypomniał zapiski z Dzienniczka Świętej. Słowa te oraz ogłoszenie drugiej niedzieli wielkanocnej świętem Miłosierdzia Bożego w całym Kościele spotkały się z dużym aplauzem pielgrzymów zgromadzonych w sanktuarium w Łagiewnikach. Największy entuzjazm zapanował w chwili odsłonięcia w Łagiewnikach wizerunku Świętej, po odmówieniu przez Jana Pawła II formuły kanonizacyjnej. Wierni wspólnie z Ojcem Świętym odmówili także modlitwę Regina Caeli, a po specjalnym pozdrowieniu papieskim dla pielgrzymów w Łagiewnikach skandowali: "Dziękujemy!".
W Łagiewnikach po Mszy św. w Rzymie - rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za kanonizację s. Faustyny. Przewodniczył jej krakowski biskup pomocniczy Kazimierz Nycz.

W Polsce budujemy wieżę Babel?

Uroczystościom w Warszawie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź, który w kościele Świętego Krzyża odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Do świątyni przybyło wielu dostojników życia publicznego, m.in. marszałek Sejmu Maciej Płażyński oraz małżonka prezydenta Jolanta Kwaśniewska. W homilii bp S. L. Głódź porównał współczesną Polskę do biblijnej wieży Babel: "Minęło ponad 10 lat od odzyskania przez Polskę wolności, która kosztowała nas tak wiele. Czasem odnosimy wrażenie, że w ciągu tych lat pomieszały się w niej języki, racje, poglądy, twarze, normy i wartości, tak że nasza Polska przypomina biblijną wieżę Babel - zauważył bp Głódź. - Mówimy: państwo prawa, a dotyka nas bezprawie, nie tylko na wielkomiejskiej ulicy, ale i w strukturach państwa. Mówimy: ojczyzna, a regionalizmy stawiamy ponad rację państwa; mówimy: solidarność, a gdzie Pawłowe słowa ´jedni drugich brzemiona noście´?". Kaznodzieja przypomniał, że biblijna wieża Babel była symbolem ludzi zadufanych w sobie, nie respektujących Bożych praw. "Kto zatrzyma budowę polskiej wieży Babel? Kto uspokoi chaos? Kto wprowadzi wewnętrzny ład? Kto przywróci jedność narodu?" - pytał Ksiądz Biskup. Według niego, odpowiedzią na te problemy będzie " Chrystus, ten sam wczoraj, dziś i na zawsze". Kaznodzieja apelował, aby w Roku Jubileuszowym "polscy obywatele oraz zwierzchności i władze szanowały zamysł Boży co do polskiej rzeczywistości". Bp Głódź podkreślił, że "Polsce nie do twarzy z takim ułożeniem stosunków społecznych, gdzie rośnie rzesza bezrobotnych; w Polsce nie może być obywateli drugiej kategorii".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Imieniny ks. Jerzego Popiełuszki

"Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie zamknął kapłaństwa w murach świątyni. Był zaangażowany całym sobą i dlatego podbijał serca ludzi" - powiedział bp Piotr Jarecki podczas Mszy św. odprawionej w kościele św. Stanisława Kostki z okazji imienin ks. Popiełuszki, obchodzonych w tym roku 30 kwietnia.
W homilii bp Jarecki zauważył, że z pism i kazań ks. Jerzego wyłania się człowiek i kapłan pokorny. Komentując słowa Duszpasterza ludzi pracy: "nie można w jednej kieszeni nosić różańca, a w drugiej legitymacji partyjnej" - podkreślił, że świadczą one o tym, że ks. Jerzy był niezmordowanym apostołem tożsamości wiary.
Mszę św. koncelebrował m.in. ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich. Obecni byli matka i bracia ks. Popiełuszki, a także goście z Koła Przyjaciół ks. Jerzego z Londynu. Po Mszy św. wierni modlili się przy grobie Sługi Bożego.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O liść dębu"

Wzorem lat ubiegłych, ogłoszony został XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Broniewskiego "O liść dębu". Jego głównym organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, zaś patronat nad nim objął Prezydent Miasta Płocka.
Głównym celem konkursu jest pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, konfrontacja twórczości poetyckiej oraz promowanie młodych twórców.
W konkursie może wziąć udział każdy piszący, nie będący członkiem profesjonalnego związku twórczego. Nadsyłane prace powinny być napisane w języku polskim. Organizatorzy konkursu nie ograniczają tematyki wierszy, sugerują jedynie możliwość sięgnięcia po tematykę płocką.
Uczestnicy konkursu mogą nadsyłać do 31 lipca br. zestawy pięciu wierszy, które nie były publikowane w wydawnictwach zwartych i czasopismach ogólnopolskich oraz nie zostały nagrodzone w innym konkursach.
Nadsyłane na konkurs zestawy wierszy powinny być opatrzone godłem. Nazwisko, imię i dokładny adres należy umieścić w osobnej kopercie opatrzonej takim samym godłem i dołączyć do zestawu wierszy. Uczestnik pod jednym godłem może nadesłać tylko jeden zestaw wierszy.
Prace konkursowe (wyłącznie w maszynopisie) należy nadsyłać w czterech egzemplarzach (każdy wiersz na papierze o formacie A4) pod adresem: Książnica Płocka, ul. T. Kościuszki 6, 09-400 Płock. Nadesłane na konkurs prace powinny zawierać na kopercie dopisek: Konkurs "O liść dębu".
Organizatorzy nie zwracają nadesłanych tekstów, zastrzegają też sobie prawo do publikowania nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w tomie pokonkursowym oraz w prasie, radiu i telewizji bez zgody ich autorów.
Prace nadesłane na konkurs oceniać będzie jury powołane przez organizatorów, w skład którego wejdą krytycy literaccy i poeci. Organizatorzy przewidują przyznanie trzech nagród (w tym pierwsza Prezydenta Miasta Płocka), trzech równorzędnych wyróżnień, w tym jedno za wiersz o tematyce płockiej, oraz nagrody specjalnej Dyrektora Książnicy Płockiej za wiersz miłosny.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się jesienią, a o dokładnym terminie laureaci zostaną powiadomieni listownie. O wynikach konkursu poinformujemy w stosownym czasie na łamach Niedzieli.

Reklama

Anna Górniak

Pielgrzymki maturzystów

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Reklama

We wtorek w Oktawie Wielkanocy (25 kwietnia) wśród wielu pielgrzymich grup młodzieży i starszych górowały liczebnością trzy pielgrzymki archidiecezjalne i diecezjalne młodzieży maturalnej.
Z archidiecezji warszawskiej i z diecezji warszawsko-praskiej przybyło wspólnie ponad 3 tys. maturzystów. Towarzyszyli im razem z księżmi prefektami Prymas Polski - kard. Józef Glemp i jego biskup pomocniczy Tadeusz Pikus oraz biskup pomocniczy Stanisław Kędziora z diecezji warszawsko-praskiej.
W pielgrzymce maturzystów z archidiecezji łódzkiej uczestniczyło ok. 4 tys. młodych. Opiekowało się nimi stu księży prefektów i ponadstuosobowe grono pedagogiczne oraz ordynariusz - abp Władysław Ziółek.
W sobotę (29 kwietnia) przebywały na modlitwie i rozważaniach cztery duże liczebnie pielgrzymki:

- Pielgrzymka maturzystów z diecezji tarnowskiej. Uczestniczyło w niej ponad 5 tys. młodzieży, 80 księży prefektów, 100-osobowe grono pedagogiczne i biskup ordynariusz Wiktor Skworc.

- Pielgrzymka maturzystów z diecezji włocławskiej. Wspólnie z ordynariuszem - bp. Bronisławem Dembowskim, 47 kapłanami i gronem pedagogicznym wzięło w niej udział ponad 2 tys. młodzieży.

- W pielgrzymce maturzystów z diecezji legnickiej uczestniczyło 3812 młodzieży, 53 kapłanów, 12 sióstr zakonnych oraz duże grono katechetów i nauczycieli z dyrektorami wielu szkół.

- W pielgrzymce maturzystów z diecezji sosnowieckiej wzięło udział ok. 2 tys. młodzieży. Towarzyszył jej ordynariusz diecezji - bp Adam Śmigielski razem z 50 księżmi prefektami i gronem pedagogicznym.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego (30 kwietnia) przybyły:

- 23. pielgrzymka maturzystów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wzięło w niej udział 3 tys. młodzieży razem z biskupem pomocniczym Edwardem Dajczakiem, z 40 księżmi prefektami, 19 klerykami i siostrami zakonnymi, 100 nauczycielami i wychowawcami oraz z 8 dyrektorami.

- 15. pielgrzymka maturzystów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tworzyło ją wspólnie z biskupem pomocniczym Pawłem Cieślikiem 1300 młodzieży, 25 księży prefektów i 100-osobowe grono pedagogów.

Pielgrzymka Represjonowanych Żołnierzy-Górników

W dniach 27-28 kwietnia w swej 3. ogólnopolskiej pielgrzymce uczestniczyło ok. 1500 byłych represjonowanych żołnierzy-górników.
W latach 1949-59 blisko 120 tys. żołnierzy zmuszonych było do pracy w ok. 60 kopalniach węgla kamiennego i w kilku kopalniach uranu. Z 40 tys. żołnierzy pracujących w kopalniach uranu żyje obecnie 3 tys. Inni zmarli na skutek napromieniowania.
Uczestnicy pielgrzymki odprawili najpierw Drogę Krzyżową na Wałach i uczestniczyli w Apelu. Centralnym punktem drugiego dnia była Eucharystia w Bazylice. Przewodniczył jej paulin - o. Eustachy Rakoczy, który wygłosił patriotyczno-religijne kazanie i poświęcił wotum - tablicę z brązu z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po Mszy św. pod przewodnictwem organizatora pielgrzymki Henryka Rochle odbyło się robocze spotkanie w Auli Papieskiej.

Reklama

Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich

W sobotę 29 kwietnia z hasłem Chrystus wczoraj, dziś i zawsze przybyło w pielgrzymce ok. 5 tys. członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z kraju i z zagranicy. W koncelebrze stu kapłanów Eucharystii w Bazylice przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W słowie Bożym nawiązał m.in. do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i do roli Matki Bożej w Polskiej Kanie, jaką jest Jasna Góra.

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

W niedzielę 30 kwietnia, w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, przybyło w pielgrzymce ponad 500 osób związanych więzami krwi z pomordowanymi w Katyniu, Miednoje i w Charkowie. Ideą przewodnią pielgrzymki było ponowienie Aktu Pamięci, Przebaczenia i Zawierzenia, złożonego na Jasnej Górze 18 kwietnia 1993 r. W czasie koncelebrowanej Mszy św., odprawionej przed Cudownym Obrazem, główny celebrans - ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, poświęcił i złożył Matce Bożej jako wotum "Medal Golgoty Wschodu". Po Eucharystii odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach, zakończona w Auli Papieskiej, gdzie omawiano m.in. program pomocy i utrzymania więzi z parafiami w Smoleńsku (16 km od Katynia), w Charkowie i w Twerze.

Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego

W niedzielę 30 kwietnia miała miejsce zorganizowana przez Mariana Kaznowskiego z Częstochowy 12. pielgrzymka kupiectwa głównie z okręgu częstochowskiego. Wraz z pocztami sztandarowymi i władzami kupcy uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Odprawił ją były generał Zakonu Paulinów - o. Józef Płatek. W kazaniu podkreślił służebną rolę kupców w stosunku do społeczeństwa i przypomniał słowa Karla Bartha, że radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się ją innym, i że w zawodzie kupieckim do Boga dochodzi się przez ciągłe obcowanie z ludźmi.

JEDNYM ZDANIEM

W dniach 4-6 maja br. na Jasnej Górze odbyło się sympozjum wyższych przełożonych instytutów życia konsekrowanego w Polsce. W spotkaniu pt. Rozpoznać czas nawiedzenia wzięło udział ok. 700 osób. Z Watykanu przybył na sympozjum kard. Eduardo Martinez Somalo.

2 tys. wiernych uczestniczyło w uroczystościach Ogólnopolskiego Jubileuszu Robotników i Rzemieślników 1 maja br. w Kaliszu, pod przewodnictwem bp Stanisława Napierały.

Kapłani - b. więźniowie Dachau spotkali się w 55. rocznicę wyzwolenia obozu na wspólnej modlitwie w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Minęła 59. rocznica męczeńskiej śmierci w Oświęcimiu bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, proboszcza parafii Radom-Glinice, nazywanego przez wiernych "świętym Franciszkiem z Radomia".

Mszę św. w intencji adwokatów zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych nieznanych miejscach odprawił w Warszawie biskup polowy Sławoj Leszek Głódź.

W Katowicach odbyła się doroczna konferencja wykładowców historii Kościoła, z udziałem ponad 70 naukowców z całej Polski. Obecni byli m.in.: abp Damian Zimoń, abp Edmund Piszcz, bp Jan Kopiec i ks. prof. Bolesław Kumor.

Mieszkańcy Nowej Huty uczcili 40. rocznicę obrony krzyża, który władze komunistyczne usiłowały usunąć z placu budowy nowego kościoła.

2 maja br. w Oświęcimiu-Brzezince odbył się "Marsz Żywych". Uczestniczyli w nim prezydenci Izraela i Polski oraz ok. 5 tys. Żydów.

Krzysztof Orszagh - założyciel Stowarzyszenia przeciwko Zbrodni został rzecznikiem praw ofiar w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnym raporcie stwierdziło, że stan bezpieczeństwa w Polsce jest najgorszy od 10 lat; zaproponowało jednocześnie rządowi program walki z przestępczością.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o wyborze prezydenta. Najważniejsze dotyczą ograniczenia limitu "cegiełek", które służyły dotąd do ukrywania sponsorów, wspierających komitety wyborcze.

Sejm przyjął ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację Konwencji Ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych.

Sejm odrzucił wniosek SLD o wotum nieufności dla szefa MSWiA Marka Biernackiego.

Sejm nie zdołał wybrać nowego rzecznika praw obywatelskich. Zgłoszony przez AWS Andrzej Sikora nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.

Sejmowa Komisja Rodziny zaproponowała odrzucenie sprawozdania KRRiTV za ubiegłoroczną działalność (KRRiTV nie korzystała z ustawowych możliwości karania nadawców za emitowanie treści zawierających przemoc, seks i kryptoreklamę alkoholu).

Jarosław Kalinowski, prezes PSL, został kandydatem tej partii na prezydenta.

Andrzej Zoll jest wspólnym kandydatem AWS i UW na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wyszło na jaw, że Jerzy Urban, jako rzecznik rządu PRL, odegrał kluczową rolę w ukrywaniu prawdy o katastrofie w Czarnobylu i zatajaniu informacji na temat skażenia radioaktywnego naszego kraju.

Komendant stołeczny policji ukarał dyscyplinarnie 2 funkcjonariuszy w związku z przeprowadzoną w marcu br. obławą na tygrysa, podczas której zginął weterynarz, postrzelony przez jednego z nieodpowiedzialnych policjantów.

Mazowiecka policja ujęła członków groźnej grupy satanistycznej, którzy na terenie cmentarzy pastwili się nad swoimi ofiarami.

Kolejny dowód na bałagan panujący w Bibliotece Jagiellońskiej przyniosła kontrola w dziale starodruków; ujawniono brak 2 dzieł oraz znaleziono 6 ksiąg uznanych za zaginione.

W Drohiczynie odbył się, z udziałem gości z krajów ościennych, Kongres Kultury Polskiej; jego tematem było dziedzictwo kulturalne Polaków na Kresach.

Ponad 100 uczniów w kraju przystąpiło do międzynarodowej matury.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny