Reklama

Dni dobrej książki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Książka katolicka, troska o jej dobry poziom - to równoważenie nurtów w kulturze polskiej, wprowadzanie do niej zdrowych elementów" - powiedział podczas otwarcia VI Targów Wydawców Katolickich w Warszawie bp Jan Chrapek. Dziś trudno o dokładną definicję tzw. literatury katolickiej. Współcześni jej wydawcy sięgają po tytuły klasyki światowej, podręczniki, poradniki, książki dla dzieci, eseje i beletrystykę. Chociaż łatwiej jest sprzedać skandale i zło, to książka zawierająca nieprzemijające wartości ma coraz większe powodzenie.

Targi Wydawców Katolickich - organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Wydawnictwo Księży Marianów, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - stały się imprezą o charakterze międzynarodowym, mającą coraz większe znaczenie. W VI edycji, w dniach 28-30 kwietnia br., uczestniczyło 103 edytorów. Wśród nich były zarówno wydawnictwa o ugruntowanej pozycji: Pallottinum, Instytut Wydawniczy PAX, Znak, WAM czy nasza " Niedziela", jak też małe oficyny przyzakonne. Gościem honorowym Targów byli wydawcy katoliccy z Czech. Nie zabrakło również wystawców ze Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Można też zauważyć coraz lepszą promocję książki katolickiej, inwestycję w marketing - widoczne były plakaty, ulotki, prezenty dla odwiedzających hale wystawowe itp. Stoiska przyciągały promocjami, obniżkami cen, jak też możliwością skorzystania z wydawnictw multimedialnych, takich jak "Świat Biblii" czy "Biblia dla dzieci". "Opoka" przygotowała stanowiska komputerowe z możliwością "pobuszowania" w Internecie i przesłania e-mailem życzeń Ojcu Świętemu z okazji 80. urodzin. Odwiedzający Targi mieli również możliwość zakupienia oryginalnych ikon z Grecji, kaset, płyt kompaktowych z nagraniami muzyki poważnej, relaksacyjnej, jak i rocka chrześcijańskiego oraz różnych gadżetów: naklejek, kubków, długopisów, kartek.
Targi, jak co roku, zostały urozmaicone spotkaniami autorskimi, dyskusjami panelowymi oraz konkursami dla dzieci (np. na stoisku Wydawnictwa Księży Marianów) oraz dla dorosłych, którzy mogli wygrać trzy jednoosobowe pielgrzymki do Rzymu. Największą popularnością cieszyły się autografy ks. Jana Twardowskiego, który podpisywał swoje książki na stoiskach m.in. PAX-u, PIW-u, Znak-u. Wielu zainteresowanych zgromadziło spotkanie Obywatel katolik - kto to? z udziałem Andrzeja Olechowskiego oraz dyskusja nt. Ksiądz a pieniądze z prezes NBP - Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Rynek książki katolickiej ma swoje bestsellery: oczywiście największy to Biblia, ale także wydawnictwa dotyczące osoby Ojca Świętego, np. albumy autorstwa Adama Bujaka, ukazujące się nakładem krakowskiego "Białego Kruka". Dużą popularnością cieszyły się też modlitewniki i biografie s. Faustyny Kowalskiej, której dzień kanonizacji zbiegł się z trzecim dniem Targów. Niewątpliwie hitem okazały się pozycje takie jak Pius XII i II wojna światowa w tajnych archiwach watykańskich (Księgarnia św. Jacka z Katowic) czy Encyklopedia Białych Plam radomskiego Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego. Na stoisku Wydawnictwa Naukowego PWN można było zaopatrzyć się w słowniki i leksykony, a przy stoliku np. poznańskiej oficyny Media Rodzina - w wiele praktycznych poradników.
Po raz drugi zostały przyznane Feniksy. Dostrzegając, jak wielką rolę odgrywa promocja książki w mediach, obok wykonanego z brązu Feniksa 2000 dla wydawców katolickich, postanowiono wyróżnić Małymi Feniksami (szklanymi) redaktorów i dziennikarzy promujących książki. Laureatem Nagrody Głównej Feniks 2000 zostało Wydawnictwo Księży Pallotynów "Pallottinum" i Przegląd Reader´s Digest za ilustrowane Pismo Święte w przekładzie biblistów polskich z inicjatywy benedyktynów tynieckich. Biblioteka "Niedzieli" została nagrodzona Feniksem w kategorii serii wydawniczej - za "szerokie popularyzowanie polskiej myśli kościelnej".
Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Janusza Dąbrowskiego z solistką Jolantą Janucik.
Jak zgodnie twierdzą uczestniczący w Targach wydawcy szeroko rozumianej literatury katolickiej, tzw. książka religijna, książka katolicka, coraz mocniej zaznacza swą obecność na polskim rynku wydawniczym. Ludzie potrzebują książek, które tłumaczą modlitwy, omawiają rok liturgiczny, pomagają w rozwoju duchowym. Jednakże ciągle jeszcze istnieją przeszkody z powodu braku dyscypliny ekonomicznej - jak określił sytuację m.in. kolportażu w hurtowniach i księgarniach o. Tomasz Dostatni z Wydawnictwa "W drodze". Wciąż za mało jest pozycji religijnych w księgarniach - nazwijmy je - świeckich, co stanowi problem dotarcia do czytelników niewierzących lub wątpiących w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

2024-06-22 15:40

diecezja.sosnowiec.pl

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny